Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

totul despre gradina mea de la constructie solarii la cules

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
650 replies to this topic

#379
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
vlad cumpara bandă izoler buna din dedeman si unde are gaură infasoara de mai multe ori cu ea nu o sa mai curga .

#380
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009
Soarele o va "coace"!
Tot va curge!

#381
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Poate sa si curga ca nu se iroseste, dar sa nu tâsneasca sa stropeasca plantele... asta`i ideea. Eu cu banda izolier comuna lipesc si tine toata vara fara sa se 'coaca' sau macar sa curga.

#382
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
nu se coace bre nimica mai ales ca el o are pe süb folia de mulcire.

#383
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 24.08.2005
Confirm si eu ca banda izolera a tinut si la mine iar ca imbinare intre doua bucati de banda eu folosesc cu success bucati de teava (din aceea prin care se trec firele electrice de 16 mm - intra etans banda de picurare pe ea si apoi o mica banda izolera si totul este perfect si ieftin. O bara de 3 m este 1.5 RON pe cand o mufa este vreo 1,5-2 RON)

#384
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,041
  • Înscris: 17.03.2005
Si eu confirm ca nu se coace, nici in plin soare nu se duce mai devreme de un sezon.
Problema e sa incerci sa o etansezi cat mai bine in asa fel incat sa nu pierzi prea mult presiune prin acele gauri, nu e vorba ca izosesti apa, aia oricum ajunge in sol , la plante, e vorba ca poti sa pierzi presiune pe banda si implicit daca ai prea multe gauri si pe toata coloana, in primul caz o sa ai udare neuniforma...
Partea "nasoala" e ca banca o lipesti un "uscat" iar pentru o lipire cat mai buna ar trebui sa lucrezi sub presiune...presiune inseamna ca iti curge apa si deci lucrezi pe ud, adica banda izolatoare nu prea prinde, trebuie sa dai mai multe ture. Merge dar e bine sa stii ce si cum dinainte, ca sa nu te enervezi degeaba.

Cel mai dine e cu inadituri, daca omu zice ca merge teava insemana ca o sti el ceva, dupa mintea mea insa ar cam trebui sa sanfrenezi teava , adica e de munca, mai simplu cu banda acolo unde nu e absolut necesar cu inaditura rigida.


VIn si eu cu o intrebare relativ off-topic, probabil ca utila pt cienva care baga atatia bani in materiale.
  Garniturile de la conectori sau robineti...se duc intr-un mare fel ,chiar si intr-un zezon se coc daca ai ghinion...astia care le vand sunt niste escroci, nu e oposibil ca un rahar de garnitura sa coste jumatate din cat costa un conector simplu, adica 0.5-0.6 ron.
e posibil sa le inlocuim cu ceva furtun? SUnt unele care in sectiune au un aparat de guler si atat, cu atentie merge si fara gulerul ala, adica o bucata de furtun...
intrebarea este daca stie cineva ce furtun ar merge folosit, de la ce instalatie, pe unde se poate gasi ceva utilizabil...

#385
carlothedog66

carlothedog66

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 16.12.2009
merge si cu furtun ca a facut un preten dupa ce a dat  ,,neste" gauri aiurea,da nu merge sa ti zic de care,ce gasesti prin curte sau te plimbi prin targ cu un robinet si ce ti cade pe potriva ala e!

#386
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,041
  • Înscris: 17.03.2005
Apai de mers merge, ca de aia am si intrebat...credeam ca e careva mai gradinar inginer si a avut nevoie de inocuiri serioase, implicit a si gasit "furtul de motorina filtru aro" sau alte d'astea, ceva pe care sa-l cauti si sa mergi la sigur...
CU cautarea prin targ eu am traume din "copilarie"...am o pompa mica, gardena...6 litri sau asa ceva....recipientul brici, pompa in sine merge dupa vreo 10 ani mai bine ca alea noi din magazin, tija si mecanismul de pulverizare inlocuite ca aveam unele de la ceva scula profi, heavy duty... Necazul, un varnis...pompa care baga presiune e pe sistem ventil, cum era la bicicletele vechi... un cap de teava de vreo 10mm diametru cu 2 gauri laterale, mansonul de cauciuc peste....
Mah daca n-am cautat un furtunas de diametru corect, suficietn de elastic ...mi-a venit rau ...am apelat inclusiv la amici chirurgi care folosesc ceva furtune de cauciuc siliconic pt intubat/ventilat mecanic pacientii....ce sa vezi, se potriveste diametrul dar materialul e prea gros si deci prea "tare" ventilul....

#387
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 24.08.2005
Pentru acoperirea unor gauri in banda de picurare eu folosesc banda izolera.
Bucatile din teava de plastic de 16 mm le folosesc cand doresc sa prelungesc o banda ca sa nu mai cumpar conectori pentru banda (bucata pe care cultiv este neregulata ca dimensiune si anul acesta la rotirea culturilor nu mai ajungeau benzile ca lungime - eu folosesc 40 la rosii si 30 la ardei. Cu acele bucati de teava merge perfect)
Intr-adevar se introduce greu banda pe teava, dar eu am facut safren la o bucata si o folosesc pentru a largi un pic banda dupa care pun o bucata de teava fara prelucrari suplimentare.

#388
Gabiptr

Gabiptr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 10.06.2013
Mane iar ne-ai uitat nene...hai sa stiu daca ma trec pe gogosari sau nuPosted Image .....

#389
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
si iacata ca se facu 30 si vlad al nostru nu mai vrea sa ne fericiasca cu vreo poza doua sau cu ceva cuvinte.........se cunoaste ca nu a tinut jurnal cind era mic.....

#390
m_maru

m_maru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,297
  • Înscris: 04.05.2013

View Postvladislav25, on 13 mai 2014 - 20:17, said:

Salutare, sunt foarte ocupat deoarece de maine dimineata incep plantarea, pana acum am pregatit terenul cu disc, freza, conducte picurari si folie mulch o parte din bucata, aproape am terminat cabana de construit, am facut sistemul de palisare pentru rosii, am pierdut o zi cu un injector venturi ca cei de la bucuresti mi-au gresit coletul si nu era complet,adica ba un robinet lipsa ba un robinet incomplet de la 2 la 1,5 toli..apoi mi s-a stricat duba apoi motorul la alfa si am pierdut o zi cu masinile care le-am dat si am luat un ford mondeo mk2 break de pe la suceava, apoi mi s-a stricat scuterul si am mai stat si cu asta vreo zi desfacut deci nu prea am mai avut timp sa intru pe aici...oricum saptamana asta voi veni cu ceva poze pe la un joi vineri...Sper sa tina vremea sa pot sa pun ceva in pamant macar un 30 000 pana duminica, asa ca tineti-mi pumnii!

Vezi ca tot caruta este de baza.

#391
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
topicul nu ar mai trebui tinut la important daca se face luna si initiatorul nu șe sinchiseste a mai scrie ce a mai facut.

#392
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009
Pe lumea asta unii mai si muncesc!
Credeti voi ca baiatului ii "arde" de postari cand ajunge acasa "rupt" de munca!

Ca e topic important sau nu, e alta discutie!

Numai bine!

#393
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
hai bre laso ..... da ori este la ocna de nu are timp a scrie citeva cuvinte .........sau ne scrie in octombrie concluziile finale?!

#394
vladislav25

vladislav25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 05.12.2010
salutare, sincer mi-a luat foc hardul din calculator dupa ce si-a bagat coltii un soricel prin fire asa ca am ramas fara calculator deocamdata si de asta nu am mai postat iar acum scriu de la un prieten.Pana acum e bine, inca mai am de pus vreo 5000 de fire, tavitele pentru ca abia acum sunt bune de pus iar cei pusi arata bine...concluzia la folie este ca daca nu sunt inalte plantele datorita caldurii emanate de folia neagra se usuca plantele pe capete.Cat despre topic nu am cerut nimanui sa il puna la important asa ca decizia ii apartine moderatorului...sincer nu ma deranjeaza daca e la important sau nu .Sa va pun si niste poze.am cam 70 000 de plante dar mai am de inlocuit

Attached Files



#395
maddox_dtv

maddox_dtv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 446
  • Înscris: 28.02.2010
Nu am foarte mare experienta cu folia de mulcire dar stiu ca se pune putin pamant pe gaura pt a nu permite aerului cald sa iasa pe acolo.

#396
vladislav25

vladislav25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 05.12.2010
un mic update, mai revin maine si cu poze la gogosari!

Attached Files



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate