Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 

totul despre gradina mea de la constructie solarii la cules

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
650 replies to this topic

#37
vladislav25

vladislav25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 05.12.2010
parintele fara suparare dar parca esti "gica contra"! Nu sunt Dumnezeu ca sa stiu dinainte daca solarul va tine sau se va rupe, daca samanta va fi buna sau trebuia sa cheltui vreo 20 de salarii medii pe hibrizi, daca va cadea gheata sau daca voi reusi....crede-ma nu am raspunsurile astea!
Cu banii care ii am incerc sa ii impart si sa ii cheltui asa cum cred eu mai bine! era mai bine sa nu fac deloc solariile de frica sa nu se rupa??
Ca si idee am avut acasa un solar de 10 pe 10 din sipca si bazii de gard (5*5) cu 3 metri la coama si a rezistat 5 ani (am mai inlocuit cate o bazie ici colo!)
Toate raspunsurile le vom(i) avea la anul si din experienta mea veti trage singuri concluziile si veti invata din greselile mele!

#38
raul_azz

raul_azz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 28.12.2011
Vladislav am urmărit de la început postările tale pe forum, erai nehotarat in ce tavi sa faci semănarea directa, pana la urma pe ce dimensiuni o sa mergi ? In ce data o sa incepi insamantarea pt rasadurile din câmp ? Ce sursa de căldură o sa ai la rasdnita ?

#39
vladislav25

vladislav25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 05.12.2010

View Postraul_azz, on 02 martie 2014 - 11:27, said:

Vladislav am urmărit de la început postările tale pe forum, erai nehotarat in ce tavi sa faci semănarea directa, pana la urma pe ce dimensiuni o sa mergi ? In ce data o sa incepi insamantarea pt rasadurile din câmp ? Ce sursa de căldură o sa ai la rasdnita ?

semanarea voi face in tavi de 45 celule dar voi pune si vreo 10 tavi de 72 sa vad diferentele! incalzirea o voi face cu sobe pe rumegus!
Oricum stai linistit ca nu fac absolut nimic fara a posta poze si detalii cu progresul.Sper ca saptamana asta sa ma apuc de semanat!

#40
raul_azz

raul_azz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 28.12.2011
Ok astept poze, spor in continuare !

#41
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,070
  • Înscris: 17.03.2005
Vlad,2 trebi.scurt ca scriu dp tel.
1. La seminte dc ao observat de la inceput am fost pe.aceeasi frecventa ca si tine. Cand altii se uitau chioras. Acum eram amuzat ca si pt vanzare apelezi la soiuri si asta mie imi place, eram doar sarcastic maiales la adresa unora care vor hibrizi si la patrujel dc se poate..deci era de bine.
2. La lemne nu sunt de acord in principiu si asta pt ca ma pricep cat de cat la constructii.
Ia-o ca pe o atentionare si atat. Nu stiu exact ce si cum ai facut acolo DAR mi-e greu sa cred ca duce zapada.
Nu te ataca aiurea ca tu o sa tragi in caz ca..tocmai pt ca te apreciez ti-am si zis, altfel ignoram ca oricum nu e treaba mea..
Am inteles conditiile stiu ce inseamna banul si munca dar te sftuiesc sa te mai consulti si cu altii si sa remediezi ce se poate sai sa dai folia jos iarna.

Deci cu toate bunele intentii, spor la treaba.

#42
vladislav25

vladislav25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 05.12.2010
Multumesc de atentionari dar sa stii ca folia nu cred ca o pot da jos deoarece presupune un procedeu prea complex mai ales ca nu stiu daca o mai pot pune dupa aia inapoi!La zapada sunt constient ca nu va tine dar voi face niste greble sau ceva din cauciuc ca sa pot curati zapada...nu stiu inca dar voi vedea la momentul respectiv! va mutumesc tuturor si tin sa va comunic urmatoarele schimbari la seminte:
am renuntat la galben superior si am luat in loc barbara
am luat 500 seminte kiveli f1 pentru unul din solarii (scumpe nu gluma) 190 lei
am comandat 400 fire aragon f1 la vinete!
Am facut comanda aseara la agropataki si maine cel mai sigur ma vor suna si sper sa aiba pe stoc ceea ce doresc!

#43
regeleflorilor27

regeleflorilor27

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 01.01.2014
Ti-am dat likeul de mai sus in special pt aragon f1 ,kiveli anu asta experimentez 50 seminte,e treaba ta ce cultivi si clar ce poti dar la fel de mult muncesti pentru ambele in schimb rezultate nu ai la fel ,ti-o spune unul care a experimentat anul trecu 47 soiuri la rosi,si la restu iarasi cateva si si am putut sa aleg pentru comercializare un singur soi care a intrunit toate conditiile.Anul asta experimentez 70 soiuri din care 15 hibrizi sa vad daca il detroneaza careva dar nu cred,deja din rasad se vede
Vinete am avut i eu clasic si black beauty dar ca si aragon nu mai este soi de vanata,ma refer bineinteles exclusiv la cantitati mari pentru comercializare

#44
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
Dupa atata amar de experimente, ce ai recomanda?

#45
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Or mai fi si mai bune ca Aragon ca nu le`ai incercat pe toate, dar consumatorii din .ro sunt deja invatati cu Aragon de prea multi ani si stramba din nas daca n`are vanata 1-2kg. Si asta conteaza cel mai mult intr`un final... ce vrea cumparatorul. La fel si cu Aurie de Bacau si altele care sunt nr. 1 pe tarabe si n`o sa vedem prea curand alte varietati.

#46
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
Daca gasesti un hibrid mai bun decat aurica, te duci cu el la piata si-l vinzi drept aurie, ca aia de cumpara habar nu au ce cumpara, se iau dupa eticheta!
:)

#47
regeleflorilor27

regeleflorilor27

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 01.01.2014
Din experienta mea pana acum am fost multumit la rosi de lorely f1,vinete aragon,ardei maradona,castraveti vidre,pentru comercializare atat ca restu lista e mare cea pentru papa familiei

#48
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
Pai tocmai lista aia pentru sufletelul propriu era cea mai interesanta...

#49
vladislav25

vladislav25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 05.12.2010
Astazi ma duc sa fac mesele pentru tavite in solar! la mine a plouat toata noaptea si inca mai ploua dar sper ca va veni si vremea buna! Astept cu nerabdare telefonul de la agropataki sa vedem cand ajung semintele si poate pot stoarce un 5% reducere , daca am noroc! revin diseara cu poze si cu mai multe detalii! sa avet o zi frumoasa!

#50
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,616
  • Înscris: 25.11.2007
vladislav, inainte sa-i dai drumul poti recapitula putin situatia ?

Adica, 80,000 de rasaduri de ardei / vinete vor fi semanate in 1,800 de tavite de 45 de alveole, care necesita o suprafata de circa 300 mp de mese amplasate in solarul de 400 mp pe care il voi incalzi pana la 25 - 30 de grade Celsius 24 de ore din 24 pana la germinare (circa 7 zile), etc.

#51
maddox_dtv

maddox_dtv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 446
  • Înscris: 28.02.2010
Asta a fost retorica, admiratie sau sarcasm, pt ca orice ar fi este foarte bine punctat.
Oricum in urma cu 5-6 ani semanam tot in perioada asta si rasareau dupa 3-4 saptamini fara niciun fel de incalzire, deci ceva va iesi.

#52
vladislav25

vladislav25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 05.12.2010
Am renuntat la mese, voi pune tavitele pe jos peste o folie si le voi acoperi cu agril !
Agropataki nu a mai avut barbara si quadro asa ca am renuntat la quadro si barbara am luat de la marcoser!
Jumborom exact asa voi face cu completarea ca mai am acasa 2 solarii in care voi semana direct in sol(fara tavite) de unde voi repica in tavite in celulele care nu vor rasari !

#53
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,616
  • Înscris: 25.11.2007
"pe care le voi incalzi pana la 25 - 30 de grade Celsius 24 de ore din 24 pana la germinare (circa 7 zile) cu 4 sobe de rumegus, etc."

Vezi sa nu le fie prea frig jos. Folia aia ar fi bine sa fie un agrotextil prin care sa treaca apa, dar la 2.5 lei pe mp, nu-i prea ieftin.

Totodata, tine cont ca maddox e de Giurgiu, tu esti din Iasi, zonele climatice sunt diferite. Ce merge la el, merge si la tine, dar peste cel putin 10 zile.

Edited by jumborom, 03 March 2014 - 15:06.


#54
vladislav25

vladislav25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 05.12.2010

View Postjumborom, on 03 martie 2014 - 15:01, said:

"pe care le voi incalzi pana la 25 - 30 de grade Celsius 24 de ore din 24 pana la germinare (circa 7 zile) cu 4 sobe de rumegus, etc."

Vezi sa nu le fie prea frig jos. Folia aia ar fi bine sa fie un agrotextil prin care sa treaca apa, dar la 2.5 lei pe mp, nu-i prea ieftin.

Totodata, tine cont ca maddox e de Giurgiu, tu esti din Iasi, zonele climatice sunt diferite. Ce merge la el, merge si la tine, dar peste cel putin 10 zile.

Nu pun agrotextil pentru ca e scump voi pune folie transparenta cea mai ieftina care o gasesc si sub folie cred ca voi pune un rand grosut de paie!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate