Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

totul despre gradina mea de la constructie solarii la cules

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
650 replies to this topic

#343
regeleflorilor27

regeleflorilor27

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 01.01.2014
Vai de viata mea vladislav dar tu chiar esti un om ocupat.Eu sunt o persoana sincera si iti spun drept ca la inceput m-am indoit de tine caci eu sunt un om mai tipicar si tu le-ai cam fuserit la inceput sunt sigur ca la anul vei schimba multe lucruri,unul dintre ele find semanatul la caldurica cel putin in prima faza dar acum sunt sigur ca le vei scoate la capat sper sa ne ti la curent in continuare
16 Oameni de incredere? of dne si eu nu reusesc sa-mi gasesc unul,mare noroc ai si neamuri la fel,eu sunt baiat de oras asa ca iti dai seama ca nu am la tara pe nimeni eu sunt singurul din familie care am ales calea grea dar nu regret nici o secunda sunt tare multumit deja si incet incet ferma mea se contureaza,nu iti spun caci sti deja ca in afara de munca trebuiesc si multi banuti caci eu am ales sa ma dotez cu utilaje si sa investesc pentru a suplini lipsa oamenilo,iar despre incredere cu mine e greu caci nu am incredere usor in cineva
Oricum cu oameni ca tinesi alti cativa de pe aici si de ce nu chiar cei care fac un hoby din asta si produc sanatos pentru ei personal macar, tarisoara asta va supravietui oricaror vremuri ce vor veni,spor la munca si la toate vladislav

#344
vladislav25

vladislav25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 05.12.2010
Multumesc rege, legat de investitie deja ma apropii cu pasi repezi de 16 000 eur , sa vedem ce va iesi ...! succes

#345
m_maru

m_maru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,297
  • Înscris: 04.05.2013
Ai dreptate ca este din ce in ce mai greu sa gasesti un om de incredere.Cu rudele nu tine, cu strainii nu ii cunosti.
Eu cred ca am noroc si am gasit un baiat (23 ani) de la tine din zona care a plecat in sud din considerente de moralitate. Desi are doar 7 clase este un tip OK , cu o moralitate buna si o gindire la fel.Efectiv il consider copilul meu si face parte din familie.
Daca in decurs de un an nu se schimba si ramne acelasi ii construiesc casa si il iau asociat in toate.

#346
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
@Rege, Vladislav sunteti de admirat.
Daca jumatate din cei cu putere de munca ar munci la fel de serios ca voi atunci tara asta ar fi mult mai bogata.

@m_maru
Uneori norocul pare ca este pus intentionat in grãdina anumitor oameni. Sunt convins ca nu degeaba ai primit un asa ajutor. :)

#347
vladislav25

vladislav25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 05.12.2010
Neata!Am terminat ieri de plantat rosiile si maruntisurile ce am mai avut afara si am pus si in solar 200 fire de kivelli(4 randuri),rasadul merge bine iar astazi vreau sa deschid o laterala la solarul cu tavite ca vad ca se ascutesc rasadurile si cresc cam grelut si vreau sa si completez golurile la tavite si sa scot agrilul de sub ele.Deasemenea vreau sa imi fac o biloniera sa o agat dupa freza asa ca daca stiti careva vreo schita , poza , filmulet va rog un pm, ma gandeam chiar sa o agat de motocultor pentru ca chiar daca va dura 2-3 zile sa fac biloanele macar freza mea pot sa o las sa intre si 25 cm pe cand la tractor astia de pe la noi baga 10 cm!multumesc

#348
vladislav25

vladislav25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 05.12.2010
ma gandesc la asa ceva tras de motocultor, pareri?

Attached Files

  • Attached File  1.png   70.05K   53 downloads
  • Attached File  2.png   35.47K   53 downloads
  • Attached File  3.png   24.17K   45 downloads
  • Attached File  4.png   66.95K   40 downloads


#349
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Doar ce si`a facut vecinul si merge de minune, o sa fac poze pt tine.

#350
vladislav25

vladislav25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 05.12.2010

View Postrid, on 30 aprilie 2014 - 09:34, said:

Doar ce si`a facut vecinul si merge de minune, o sa fac poze pt tine.

Multumesc mult, chiar m-ar ajuta foarte mult niste poze, astept cu nerabdare!

#351
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Asa, am pus azi rosii lesinate cu vecinu' si am facut poze cu 'biloniera' care merge destul de usor trasa de un moto de 6,5 cai frumosi. A copiat modelul din ex-bricostore si l`a sudat anul trecut in toamna. Inca nu e invatat cum sa`l manuiasca dupa doar 4 biloane facute si o cam ia stramb, dar sper sa`ti serveasca pozele.

Attached Files



#352
vladislav25

vladislav25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 05.12.2010
multumesc de poze ,cred ca e ok pentru solar dar eu am de facut cam 150 de randuri la 100 de metri si nu cred ca voi reusi cu sistemul prezentat aici!Am luat astazi tabla si teava si voi incewrca sa reproduc ce am postat dar nu stiu cum voi reusi sa fac tractiunea pentru motocultor pentru ca ma astept sa derapeze la greu, sa vedem ce reusesc sa fac! oricum,multumesc mult!

#353
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Ma gandeam ca`ti trebuie ceva mai 'serios' pt suprafata ta. Cu tabla din poze dura cam 30-40 secunde sa faca 20m lungimea 'solarului' deci destul de repede. Oricum ai face`o sunt sigur ca n`o sa dai gres. Daca ai, pune niste poze cu motocultorul sa ne dam seama de ce ar derapa...spor!

#354
vladislav25

vladislav25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 05.12.2010
pai ma gandeam ca cineva trebuie sa traga biloniera si motocultorul fiind deja dotat cu freza, nu pot sa ii mai pun rotile si de asta ma gandeam cum o sa inainteze.....!maine o sa ma apuc de sudat si vom vedea ce va iesi...!!

#355
vladislav25

vladislav25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 05.12.2010
Salutare, am incercat varianta de biloniera dar intradevar cea mai buna metoda este cea din pozele tale rid, cu rarita.Uitati ce am mai facut zilele astea si cat a mai crescut rasadul.Sunt un pic cam stresat deoarece rasadul din tavite , cea mai mare parte din el se ascutesc si stau cu frunzele ascutite ca o sageata ceea ce nu e normal si nu stiu de ce!Nu am stropit decat cu un folpan si in rest actara si microelemente!Vad ca radacini au dar nu vor sa plece in sus !Ce Dumnezeu le lipseste ? Pana acum udam cam la 2 zile iar de alaltaieri am deschis lateralele solarului si am inceput sa ud si dimineata si seara fiindca banui lipsa de apa!Gresesc?imi cer scuze pentru manichiura!

Attached Files



#356
Alin1me

Alin1me

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 609
  • Înscris: 14.02.2013
De o saptamana tot plantez dar este drept ca doar de la ora 3 pana seara si tot nam terminat de plantat dar tu ca ai de pus pe 2 ha
Eu am doar 0,5 ha si tot este mult

Edited by Alin1me, 02 May 2014 - 20:08.


#357
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,261
  • Înscris: 24.08.2005
vladislav25 ce distanta ai intre castraveti si cat intre randuri?

#358
vladislav25

vladislav25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 05.12.2010

View Postvdingo11, on 02 mai 2014 - 20:37, said:

vladislav25 ce distanta ai intre castraveti si cat intre randuri?

intre castraveti 40-42 cm iar intre randuri au 70 cm inafara de randurile 4 si 5 unde cred ca am un 50..oricum se vede ca au burtile pline de starter in fertirigare datorita culorii intense de verde foarte inchis, si i-am ciupit la 4 frunze acum astept sa ii dea urmatoarele 4, sunt hibrizi de la zki mohican f1, multi nu au auzit de el iar eu nici atat dar probam si noi sa vedem ce iese!

#359
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Vlad, scoate agrilul si da`le apa multa sa se infiga in sol... cred ca au cam epuizat resursele dupa cum arata.

#360
vladislav25

vladislav25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 05.12.2010

View Postrid, on 02 mai 2014 - 21:12, said:

cred ca au cam epuizat resursele dupa cum arata.
Poti te rog sa explici?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate