Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...

Recuperare fișiere dupa form...
 

totul despre gradina mea de la constructie solarii la cules

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
650 replies to this topic

#325
vladislav25

vladislav25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 05.12.2010
Am revenit cu poze!Am observat ca in tavite rasadurile cresc mai greu , adica mai am foarte multi la care abia acum le da frunzulitele adevarate!Credeti ca au timp sa creasca sa pot planta pe la 15 mai? O alta observatie e aceea ca la tavite am plivit o singura data si singurel am terminat toate cele 900 de tavite cam in 3 ore pe cand pe pat unde am folosit mranita am plivit deja de 4 ori si imi ia cam o zi la un pat dar rasadul a crescut mult mai mare si mai frumos ca in tavi cu toate ca e semanat cam la 6 zile dupa tavi!O alta observatie  e ca patul sta mai mult timp umed pe cand tavitele se usuca foarte repede!Maine daca tine vremea vreau sa pregatesc terenul de langa solarii cu freza si sa ma apuc sa plantez rosiile, conopida, guliile, brocoli si varza de bruxelles iar dupa ce scot rasadurile din solar voi pune ardeii quadrato rosso (initial am vrut sa pun rosii dar deja am prea multe aproape 1800 de fire) intr-un solar iar in celalalt slonovo!In solarul de acasa am pus casatravetii si ca o solutie sa incalzesc putin pamantul am folosit agril in 3 straturi(sunt curios daca face fata si ca solutie de mulcire), cei care nu au avut agril din cauza frigului sau uscat!(ma refer la vecini).Am mai pus poze cu instalatia de picurare care o folosesc de 3 ani  si am construit o cutie in care am pus niste pui,vreo 36 mai exact , de la agroland cu toate acesoriile tot de la ei(adapatoare, hranitoare, bec infrarosu 100w si starter vivabio plus vitamine de pus in apa) am vrut rasa de carne dar fiindca nu au mai avut pe stoc mi-au dat rasa mixta si acum au 2 saptamani si 350-400 grame, sper sa mearga bine!

Attached Files



#326
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Arata bine, esti in schema. Cred ca`s mai avansati ardeii de pe pamant pt ca se mentine mai cald substratul decat cel din alveole. Spor!

#327
virg72

virg72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,048
  • Înscris: 14.01.2012
eu zic ca-s mai avansati aia de pe pamant fiindca e mai umed substratul si se mentine mai umed fata de cel din alveole, si daca nu sta cu apa pe cei din alveole si ei(ardeii) nu vor reusi sa-si infiga radacinile in pamant diferenta dintre ei va fi si mai mare.
eu am spus-o de la inceput sau am vrut s-o spun , nu stiu de ce a mai cheltuit atatia bani cu alveolele si substratul cand semanati pe pamant ies mult mai frumosi, asta pt ca ii va planta afara, alta era daca-i planta in solar.
nu va fi nici-o diferenta intre cei din alveole si cei la fir, dupa cum se vede cei de pe pamant sint deja mai avansati.
si, nu numai, ca nu va fi diferenta ca si rasad, dar si dupa plantare, nu va fi diferenta intre ei, adica ca aia din alveole vor fructifica mai inainte.
hai ca eu am scris si dupa aia am citi ce ai scris si tu.
vad ca-i observat exact ce ti-am spus si eu.
ca sa nu ai probleme cu cei din alveole, care vad ca-s grasi, una, stai cu apa pe ei, dar cum in turba fuge apa ca de pe gasca sau intra in ea tot cum intra in penele gastii, tre sa le dai apa f multa.
a doua, scoti agrilul ala de sub alveole sa-si infiga ardeii radacinile in pamant, daca vrei sa creasca bine.
o solutie ar mai fi, pana incep ei sa mai creasca, adica cam pana incep sa umbreasca pamantul, sa-i umbresti tu cu o plasa de umbrire, sa-si mentina umiditatea mai bine.
dupa ce incep sa umbreasca ei pamantul, scoti acea plasa pt ai cali, pregati pt plantat.

Edited by virg72, 23 April 2014 - 13:53.


#328
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,261
  • Înscris: 24.08.2005
Tot asa "pricajiti" sunt si ai mei semanati la 10 martie (evident la scara mica)
Daca ii ud se usuca a doua zi. Sa ii ud mai des ma tem se nu ii imbolnavesc ca si asa nu au radacinile foarte putin dezvoltate (evident de la faptul ca le-am data apa la greu)
O sa incerc si eu cu plasa de umbrire (de ieri am pus la 1m inaltime peste ei niste agril si parca este mai racoare, dar nici caldurile nu au mai fost foarte mari)
Eu am facut comparatia tavite-pamant direct la un rasad de varza. In tavite abia misca pe cand pe pat de pamant crestea ca fat-frumos.

Edited by vdingo11, 23 April 2014 - 14:33.


#329
virg72

virg72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,048
  • Înscris: 14.01.2012
daca-i ai la scara mai mica,practica subirigarea de care face vorbire jumbo, adica scufunda alveola intrun vas mai mare de apa pana ce turba se inmoaie bine. dupa care o scoti si o asezi pe pamant.
acum nu e nevoie daca le dai apa multa, dar cu o conditie, sa ii aerisesti f bine, aerisindu-i nu se ia nici o boala de ei.
acum si cu udatu asta, nu te apuci sa-i uzi decat atunci cand e nevoie, nu cum intreaba unii cam din cat in cat timp sa-i ude, iar altii le raspund ca zilnic.
eu indraznesc sa spun ca doar atunci cand e nevoie, adica daca-i uzi azi si maine e o zi noroasa, poate si ploaie, fii sigur ca nu mai trebuie udat, chiar daca nu-i nor.
si udatul si aerisitul se fac in functie de vreme mai mult sau mai putin in functie de cum e nevoie, nu poti spune ca tre sa uzi in fiecare zi, fie rasad, fie planta, plantata, deja.

#330
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Pai da virg,  faptul ca e umiditate si pamant sa`si infiga radacinile era clar si pt el cred, am adaugat si eu inca o posibilitate cu diferenta de temperatura a substratului :)

#331
vladislav25

vladislav25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 05.12.2010
multumesc de raspunsuri dar cred ca le voi lasa efectiv asa si nu voi modifica nimic sa vad cum vor creste, am inceput sa le dau si un 20 20 20 din 2 in 2 zile (o lingura la 10 litri) , un cropmax odata la saptamana si mai vad ca la noi se practica azot dizolvat in apa si dat cu stropitoarea dupa care udat bine (dat o singura data).Avand in vedere ca sunt pentru plantarea la mine in camp le mai pot tine pana pe 20-22 mai cand sper sa fie bune de plantat!Oricum daca nu va mai fi innorat si mai ales daca incepe sa fie 10 grade noaptea eu zic ca isi vor da drumul exploziv!Vom vedea!

#332
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,990
  • Înscris: 17.03.2005
Bine ai revenit. Si eu ma temeam ca ai patit-o cu vijeliile dar n-sm zis nimic de teama sa nu cobesc.


#333
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,261
  • Înscris: 24.08.2005
Foarte corect ce ai specificat virg72 legat de modul cum se face irigarea.
Problema este ca voi cei cu experienta va dati seama la o simpla privire cand trebuie irigat. Noi cei fara experienta nu avem inca ochiul format si actionam dupa cum credem si din aceasta cauza de multe ori gresim.
Si eu am evoluat fata de acum 2 luni cand am pus prima data rasad, dar inca nu mi s-a format ochiul si trebuie atentie si supraveghere permanenta.

#334
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012
Pana te obisnuiesti e bun un aparat d'ala de masurat uniditatea in sol.

#335
vladislav25

vladislav25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 05.12.2010
baga degetul in pamant si iti dai seama daca e prea uscat prea umed sau usor umed!\
Astazi am plantat guliile si brocolli iar sambata continui cu conopida ,varza de bruxelles si rosiile! ca schema de plantat am pus 4 randuri de gulii la 20cm intre ele si 20 cm si intre randuri iar la brocoli randuri duble la 40 cm intre randuri si 35 cm intre plante!

#336
carlothedog66

carlothedog66

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 16.12.2009

View Postvladislav25, on 23 aprilie 2014 - 16:39, said:

multumesc de raspunsuri dar cred ca le voi lasa efectiv asa si nu voi modifica nimic sa vad cum vor creste, am inceput sa le dau si un 20 20 20 din 2 in 2 zile (o lingura la 10 litri) , un cropmax odata la saptamana si mai vad ca la noi se practica azot dizolvat in apa si dat cu stropitoarea dupa care udat bine (dat o singura data).Avand in vedere ca sunt pentru plantarea la mine in camp le mai pot tine pana pe 20-22 mai cand sper sa fie bune de plantat!Oricum daca nu va mai fi innorat si mai ales daca incepe sa fie 10 grade noaptea eu zic ca isi vor da drumul exploziv!Vom vedea!

20 din 2 in 2 zile e prea mult,aia e doza pe o saptamana,poti sa o dai si zilnic da imparti cantitatea

#337
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012
Broccoli e mai stufoasa pt schema ta de plantat imi pare cam prea des...

#338
vladislav25

vladislav25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 05.12.2010
Ieri am terminat de pus conopida,varza de bruxelles, varza de vara si ne-am apucat de rosii iar luni cred ca termin de plantat!Tot ieri am prasit ceapa si usturoiul si mazarea!La ceapa si usturoi am si ierbicid dar am zis sa dau o prasila mai intai si apoi cu ierbicid!Am renuntat la microelemente echilibrat si am luat cel mai scump(si cel mai bun din cate stiu) starter care am gasit la mine , si anume agroleaf power fosfor 12-52-5  62 lei 2 kg , am pus 2 linguri la 10 litri si am stropit toate rasadurile iar efectul este uimitor!Uitati cat si-au dat drumul in 3 zile(am stropit joi dimineata)!

Attached Files



#339
regeleflorilor27

regeleflorilor27

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 01.01.2014
Felicitari vladislav,eu chiar nu imi inchipui cu cate persoane faci tu toate astea.eu sunt singur ,eu am de plantat si de ingrijit cam 8000 de rasaduri plus alte legume si chesti si abia fac fata zi lumina,numai 51 de animalute imi rapesc o gramada de timp

#340
Bybanul

Bybanul

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 395
  • Înscris: 01.08.2013
8000 de fire si 50 de animalute e o intreaga ferma Rege. Felicitari daca faci fata zilnic singur la asemenea provocari.

#341
regeleflorilor27

regeleflorilor27

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 01.01.2014
Offf,multumesc daca ar fi numai atat ce bine,da coacaze,capsuni,livada 200 de pomi,,2000 mp cartofi,5000 mp lucerna,etc,etc
Caut ca disperatu un om de incredere am oferit salr 1000 de ron plus alte benefici si crezi ca am gasit?ce crezi ca agricultura e pentru minti luminate ca a consatenilor mei?
De asta ma mir de vladislav caci se pare ca se descurca binisor cu ce a inceput,bravo lui,toata stima

#342
vladislav25

vladislav25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 05.12.2010
Multumesc rege, pana acum nu am la treaba decat un singur om (vecin) care ii dau 9 lei /ora program de la 8:30-17:30 ,sotia lui doar cand am mai multa treaba migaloasa gen plivit, repicat iar in rest eu ,sotia ,cumnatu si cumnata(cand au timp)!Tot ce se vede plantat in poze am pus eu si cu vecinul intr-o zi si jumate(dat cu freza, intins picurari, suls si ales rasad, plantat) si astazi sper sa termin cu rosiile!Ceva dificultati o sa intalnesc la transplantat unde as lua vreo 30 de oameni dar la noi fiind zona de legumicultura gasesc usor mai ales ca vreo 16 ii am de anul trecut!Pentru suprafata care o cultiv (2ha) ma descurc eu si cu vecinul zi de zi iar oameni la treaba am nevoie doar la plantat si la cules unde iti spun sigur ca un om culege cam 2-2,5 saci pe ora !
Oameni de incredere gasesti foarte greu, eu anul trecut l-am avut pe finul meu caruia i-am dat 1200 lei pe luna(dormea si noaptea la gradina) si avea liber sambata si duminca ,plus mancare plus bautura(o sticla de bere la zi de 2,5 l = aprox 200 lei) si la urma l-a prins socrul meu la furat cu sacii de gogosari si ardei in caruta!In secunda 2 l-am trimis acasa si nici in ziua de azi nu si-a cerut scuze macar, oricum avea oprit la mine o garantie de 1000 lei care nu ia mai primit si nici nu ii va mai primi pentru ce a facut!Anul asta voi lua pe vecinu doar ziua iar seara gradina e langa stana lui socru meu asa ca va dormi el la mine si angajatul lui la oi!\
Ca o concluzie e din ce in ce mai greu sa gasesti oameni buni si tineri mai ales ca majoritatea sunt din facultate in facultate pana la 35-40 de ani sau sunt plecati in strainatate!La noi in zona se plateste cam 35 lei la zi iar daca ai noroc si ai oameni buni faci treaba.
Rege te felicit ca iti place si ai timp sa te ocupi de toata ferma ta si sa stii ca stiu ce inseamna pentru ca am si eu vaca, cal,,20 oi (sunt la stana acum),40 pui, 20 gaini, 2 porci , 7 ari vie, 1 ha iarba, 1 ha porumb, 1 ha floare 0,5 grau si vreo 300 de puieti mar,cires,visin,cais care in toamna ii scot si ii pun livada dar am sa mai cumpar sa pun macar jumate de hectar de livada mai ales ca satul meu se ocupa mare parte numai cu puieti la fiecare in curte vezi cateva sute si stau la sosea si ii vand , apropo care vreti puieti sa imi spuneti ca vii scot ieftin cred ca si pe la 6 lei bucata iar ei vand la sosea cu 15 lei parca,dar toate le fac cand pot si eu iar prioritate o are obligat gradina!Gata ma opresc pentru ca m-a sunat vecinu era panicat ca nu am ajuns inca la treaba si el deja ma asteapta acolo!Succes rege inca o data si felicitari!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate