Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
CAIET SERVICE PREDEAL II

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...
 

Caine racit

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
andrey_96

andrey_96

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 28.02.2012
Salut  , am  o catelusa pitbull , are 5 luni jumate , si din pacate o tin afara
catelusa sta intr-un garaj , are un dulap al ei  si astazi-seara am auzit-o tusind de vreo 2 ori
pana sa o mut in garaj o tineam intr-o magazie izolata , dar era cam intecata si plangea cand o inchide ,vazand ca se incalzeste  i-am schimbat  locul , sa numai planga
as vrea sa stiu daca este racita , nu am foarte multi bani momentan , dar daca se agraveaza ii iau mediacamente...

#2
marcusdefeis

marcusdefeis

    Lunetist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,028
  • Înscris: 14.07.2008
pune-o si in lant
sa vezi atunci ce se intampla.....

#3
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Andrei, nu ai nevoie de multi bani ca sa discuti cu un veterinar.

#4
andrey_96

andrey_96

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 28.02.2012

 lucifer76, on 13 februarie 2014 - 19:11, said:

Andrei, nu ai nevoie de multi bani ca sa discuti cu un veterinar.

nu e problema de bani ,  de vorbit o sa vorbesc maine , vreau sa vad  daca se agraveaza sau isi revine
pana acuma a dus-o bine ,dar aseara a ramas pe afara si cred   ca i-a fost un pic mai frig
nu o pot tine prea mult inchis pentru ca  ii vede pe ceilalti si pange

Edited by andrey_96, 13 February 2014 - 19:19.


#5
AntilopaBongo

AntilopaBongo

    Lapin Kulta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,456
  • Înscris: 12.10.2012

 andrey_96, on 13 februarie 2014 - 19:04, said:

Salut  , am  o catelusa pitbull , are 5 luni jumate , si din pacate o tin afara
catelusa sta intr-un garaj , are un dulap al ei  si astazi-seara am auzit-o tusind de vreo 2 ori
Daca tuseste, pare serios. Rasa asta are blana scurta, iar ea e pui, deci sensibila. Nu cred ca ar trebui sa o tii afara, sau macar pune-i o haina pentru caini pe ea.
Oricum, du-o urgent la medic, pentru ca e posibil sa o pierzi daca face pneumonie.
O vizita la veterinar nu costa mult si mai mult ca sigur ca raceala ei sau pneumonie, ce o fi, se poate rezolva usor cu antibiotic.

#6
andrey_96

andrey_96

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 28.02.2012

 marcusdefeis, on 13 februarie 2014 - 19:09, said:

pune-o si in lant
sa vezi atunci ce se intampla.....

mai ironic de atat nu puteai fi !

 AntilopaBongo, on 13 februarie 2014 - 19:19, said:

Daca tuseste, pare serios. Rasa asta are blana scurta, iar ea e pui, deci sensibila. Nu cred ca ar trebui sa o tii afara, sau macar pune-i o haina pentru caini pe ea.
Oricum, du-o urgent la medic, pentru ca e posibil sa o pierzi daca face pneumonie.
O vizita la veterinar nu costa mult si mai mult ca sigur ca raceala ei sau pneumonie, ce o fi, se poate rezolva usor cu antibiotic.

ai dreptate , dar este o mica problema , la mine in oras nu prea sunt cabinete , st vreo 2 farmacii veterinare, o sa trec maine pe acolo sa vad ce si cum , si mai este un tehnician veterinar , pana acuma am tinut-o adapost , dar aseara  a ramas afara  si  de aceea ma tem sa nu fi racit
maine ma uit mai atent la ea , sa nu se fi inecat , ea este foarte activa , nu prezinta niciun simptom ( in afara tusei ) , este chiar mai activa decat de obicei

Edited by andrey_96, 13 February 2014 - 19:26.


#7
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Vezi ca se gaseste plasa sau cablu pt incalzire electrica. Consumul e mic dacase foloseste doar pt a fi calda suprafata pe care doarme. Astea normal se folosesc pt incalzirea in pardoseala sau dezghetarea scarilor, aleilor...

#8
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

 andrey_96, on 13 februarie 2014 - 19:19, said:

nu e problema de bani ,  de vorbit o sa vorbesc maine , vreau sa vad  daca se agraveaza sau isi revine
Si eu am asteptat la pisica mea sa ii treaca raceala singura. Am asteptat pana avea temperatura 40 cu 5. Am fost cu ea de 2 ori la doctor, 40 de lei in total. La cate injectii, cate vitamine pe gat a primit, foarte putin.

#9
Business_style

Business_style

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,207
  • Înscris: 10.07.2010

 andrey_96, on 13 februarie 2014 - 19:04, said:

are un dulap al ei  si astazi-seara am auzit-o tusind de vreo 2 ori

Un dulap al ei? Caine fiind? In garaj? Eu tare am impresia ca tatal tau a ascuns niste trabucuri cubaneze, in dulapul ala din garaj, si cainele a descoperit "prada" si sa delectat, de aici il si auzi ca tuseste, "good stuff" :)

ON:
Stiu ca bunica la tara, si nu numai bunica ci si vecinii de acolo in general, punea aspirina sfaramata in mancare atunci cand cainele era racit...si avea efect (cred).

#10
andrey_96

andrey_96

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 28.02.2012

 Business_style, on 13 februarie 2014 - 20:01, said:

Un dulap al ei? Caine fiind? In garaj? Eu tare am impresia ca tatal tau a ascuns niste trabucuri cubaneze, in dulapul ala din garaj, si cainele a descoperit "prada" si sa delectat, de aici il si auzi ca tuseste, "good stuff" Posted Image

ON:
Stiu ca bunica la tara, si nu numai bunica ci si vecinii de acolo in general, punea aspirina sfaramata in mancare atunci cand cainele era racit...si avea efect (cred).

am fost si am verificat catelusa,
este calduta , dar nicidecum nu are febra
nasul , ochii nu ii curg ,
sper sa ma fi ingrijorat degeaba
am un vecin care este doctor vet , sper ca maine sa il nimeresc pe acasa  
o sa incerc treaba cu aspirina si crede-ma dulapul in care sta este mai mare decat un cotet Posted Image

Edited by andrey_96, 13 February 2014 - 20:35.


#11
AntilopaBongo

AntilopaBongo

    Lapin Kulta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,456
  • Înscris: 12.10.2012

 andrey_96, on 13 februarie 2014 - 20:35, said:

am fost si am verificat catelusa,
este calduta , dar nicidecum nu are febra
nasul , ochii nu ii curg ,
sper sa ma fi ingrijorat degeaba
am un vecin care este doctor vet , sper ca maine sa il nimeresc pe acasa  
o sa incerc treaba cu aspirina si crede-ma dulapul in care sta este mai mare decat un cotet Posted Image

Nu se da aspirina la caini!
Mai, de unde va vin ideile astea? Majoritatea medicamentelor de uz uman nu pot fi folosite pentru animale.

Te rog, mergi cu cainele la doctor sau macar la un tehnician veterinar care stie sa ii ia temperatura si sa il ausculte.
E primul tau caine? Posted Image E o diferenta intre cum tuseste un caine care se ineaca si tusea de la plamani, deci nu se pot confunda.

Edited by AntilopaBongo, 14 February 2014 - 00:31.


#12
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Pune 2-3 picaturi de albastru de metilen pe un cub de zahar . Si tine-o la caldura, e pui, are blana scurta nu o poti lasa noaptea afara. In cusca pune-i paie, eventual un bec cu infrarosii de 100w

#13
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,866
  • Înscris: 27.06.2006

 andrey_96, on 13 februarie 2014 - 20:35, said:

am fost si am verificat catelusa,
este calduta , dar nicidecum nu are febra
nasul , ochii nu ii curg ,
sper sa ma fi ingrijorat degeaba
am un vecin care este doctor vet , sper ca maine sa il nimeresc pe acasa  
o sa incerc treaba cu aspirina si crede-ma dulapul in care sta este mai mare decat un cotet Posted Image


Febra la caini nu se apreciaza dupa metoda "este calduta, nasul ochii nu ii curg" ci prin bagarea unui termometru in anus.
In dulapul in care sta, exista macar o placa de polistiren expandat (izolator termic bun) pe podeaua dulapului  si o patura sub care sa se bage/incovrige cand ii este frig sau macar ....niste paie?

Edited by gabicen, 14 February 2014 - 01:05.


#14
Business_style

Business_style

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,207
  • Înscris: 10.07.2010

 AntilopaBongo, on 14 februarie 2014 - 00:30, said:

Nu se da aspirina la caini!
Mai, de unde va vin ideile astea?
Eu asa am auzit prin sat cand eram mai mic, toata lumea dadea aspirina iarna la caini.
Dar ai dreptate. Am citit acum pe google si cica este toxica / periculoasa pentru animale si este total nerecomandata !!!

#15
andrey_96

andrey_96

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 28.02.2012

 gabicen, on 14 februarie 2014 - 01:03, said:

Febra la caini nu se apreciaza dupa metoda "este calduta, nasul ochii nu ii curg" ci prin bagarea unui termometru in anus.
In dulapul in care sta, exista macar o placa de polistiren expandat (izolator termic bun) pe podeaua dulapului  si o patura sub care sa se bage/incovrige cand ii este frig sau macar ....niste paie?

dulapul nu este izolat termic , pe podea are vreo 3 geci   (sa fie pe toata lungimea acestuia), nu l-am izolat pt ca este in garaj , si nu cred ca mai avea rost ,
am vorbit cu vecinul , si astazi se va uita la ea , nu a  mai tusit de ieri , cred ca s-a inecat ...

#16
OriOn20

OriOn20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,676
  • Înscris: 07.04.2010

 marcusdefeis, on 13 februarie 2014 - 19:09, said:

pune-o si in lant
sa vezi atunci ce se intampla.....
Ar trebui sa o culce cu el si sa faca baie impreuna.
Asa este normal.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate