Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

MAC OS X Tips & Tricks

- - - - -
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#1
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Sfaturi practice privitoare la MAC si la OS X.

Voi incepe eu cu un mic truc:

Cum se poate genera caracterul  (sigla Apple)?
Se apasa simultan tastele Option + Shift + K.

Daca ati instalat tastatura 'Unicode Hex Input', atunci mai puteti genera caracterele:
⌘ (Command Key) prin tastarea codului 2318 in timp ce tasta Option (Alt) este mentinuta apasata;
⌥ (Option Key) prin tastarea codului 2325 in timp ce tasta Option (Alt) este mentinuta apasata.
^ (Control Key) se gaseste deja pe tastatura (simbolul 'caret').

Aceste caractere, precum si multe altele pot fi obtinute din Character Viewer, daca in sectiunea de customizare adaugati lista 'Technical Symbols', respectiv 'Unicode' (in situatia in care doriti sa vizualizati si codurile Unicode pentru a le tasta direct).

Attached Files



#2
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Cum puteti juca Tetris, Pong si alte jocuri ascunse pe Mac?

Lansati editorul emacs de la Terminal.
Apasati ESC.
Apasati X.
La promptul "M-x" tastati numele jocului, de exemplu, "tetris" sau "doctor" (fara ghilimele), urmat de tasta <Enter>.
Tetris se joaca cu ajutorul tastelor cu sageti si a barei de spatiu...
Pentru a parasi "emacs" trebuie apasate combinatiile de taste Ctrl+X, apoi Ctrl+C.

Lista de jocuri se gaseste in /usr/share/emacs/22.1/lisp/play

#3
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Cine are un MacBook si doreste ca tastele functionale (F1, F2, F3, ...) sa poata functiona prin apasarea lor directa, adica fara apasarea tastei Fn (Function), poate face aceasta din "System Preferences..." > "Keyboard", tab-ul Keyboard, unde trebuie bifata optiunea corespunzatoare.
Dupa efectuarea acestei modificari functiile de modificare a volumului, luminozitatii ecranului etc. se obtin prin apasarea lor impreuna cu tasta Fn, la fel ca pe laptop-urile traditionale.

Attached Files


Edited by _-_, 09 February 2014 - 08:12.


#4
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Despre "trucuri" legate de tastatura, mouse si trackpad exista un topic special: http://forum.softped.../#entry14620260

Informatii utile despre OS X 10.9 Mavericks poti gasi si aici: http://forum.softped...0#entry14610729

#5
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Cum se pot modifica in OS X viteza de repetare a unui caracter la mentinerea apasata a unei taste si intarzierea de la apasarea tastei pana la prima repetare (typematic rate + delay)?

System Preferences > Keyboard, tabul Keyboard:
Key Repeat: Off... Slow... Fast
Delay Until Repeat: Long... Short

Eu le-am pus pe amandoua la maxim (ambele slidere la dreapta): Fast + Short.

#6
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/TwzPldGvh64?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#7
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
O optiune care nu inteleg de ce nu este default in OS X este "Minimize Windows into application icon" din "Dock Preferences...". Altfel se pot aduna pera multe icon-uri ale aplicatiilor la dreapta in Dock si apare, totodata, efectul de dublura. Cu aceasta setare facuta, pentru a lansa o noua instanta a unui aplicatii din Dock este suficient sa se aleaga 'New Window' din meniul contextual care apare la secondary click (tap cu doua degete sau click dreapta) in loc de click (tap cu un deget sau click stanga).

Attached Files



#8
d-rive

d-rive

    zic tir

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,673
  • Înscris: 21.02.2009
Bine de știut. Am bifat și eu opțiunea. tencs.

Edited by d-rive, 20 February 2014 - 19:47.


#9
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Mi-am adus aminte despre primul truc pe care voiam sa-l postez la acest topic. Este vorba de raspunsul la prima intrebare pe care si-ar putea-o pune un nou utilizator de MAC OS X care vine cu experienta din Windows (raspuns care este, de altfel, bine cunoscut, dar poate ca unii nu cunosc):
Care este echivalentul comenzii MOVE din Windows, adica Ctrl+X (Shift+Del) si Ctrl+V (Shift+Ins)?
In majoritatea aplicatiilor comenzile sunt echivalente: Cut = Cmd+X si Paste = Cmd+V.
In schimb, in Finder pentru a muta un fisier sunt necesare comenzile:
Cmd+C = Copy / Cut
Cmd+Opt+V = Paste
La Command + C efectul este de Copy in combinatie cu Command + V, in schimb, in combinatie cu Command + Option + V inseamna Cut (adica fisierul este sters din sursa fara a ajunge in Trash).

#10
d-rive

d-rive

    zic tir

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,673
  • Înscris: 21.02.2009
Zi drept, de unde te-ai inspirat la astea :D

Bineînțeles că prima oară am încercat comenzile din win. După aia, prin testare, le-am găsit singur.

#11
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Am cautat intr-o disperare cu Google 'how to move files in Finder' (sau ceva de genul asta) si am gasit rapid raspunsul. Intrebarea este pusa de uimitor de multe persoane :D

Am incercat si eu prin testare, dar la mine nu iesea... Pana la urma a fost mai rapid sa caut cu Google.

#12
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Pentru cei care isi tin fisierele multimedia pe HDD-ul intern urmatoarele setari le pot salva spatiul pe disk.

iTunes:
Preferences > Advanced
[unchecked] Copy files to iTunes Media folder when adding to library

iPhoto:
Preferences... > Advanced
Importing: [unchecked] Copy items to the iPhoto Library

In ambele aplicatii de mai sus cele doua optiuni sunt checked by default. Mai sus este indicata starea in care ar trebui sa le puneti pentru salvarea spatiului, deci 'unchecked' = debifate.

In cazul in care nu aveti muzica, fotografii etc. pe HDD-ul intern, ci doar pe HDD-uri externe, memorii flash etc., atunci este justificat ca fisierele sa fie copiate si pe HDD-ul intern, altfel nu are rost sa fie 'dublate'...

#13
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Pentru ca tot am amintit de iTunes ar mai merita sa mentionez la acest topic cum se poate activa 'Internet Radio'.
In aceasta problema pe mine m-au ajutat colegii de pe acest forum.
Optiunea respectiva se gaseste in Preferences... > General Preferences (tab-ul General) si trebuie bifata.
Dupa bifarea respectivei optiuni se alege din stanga-sus (Library): Music.
Dupa aceasta se da click pe ultima optiune care apare la dreapta in bara: Internet.

Attached Files



#14
d-rive

d-rive

    zic tir

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,673
  • Înscris: 21.02.2009
In sfarsit ceva pentru care e bun iTunes :D

Dar se aud cam prost posturile. Ce-i drept, eu ascultam FLAC-uri pe sistemul audio HIFI, cu jucaria nou achizitionata astazi (Airport Express).

#15
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Este bun si la ascultat muzica. Optiunea 'Genius Mixes' nu este chiar rea... Imi place cum mi-a organizat in mod automat muzica.

View Postd-rive, on 21 februarie 2014 - 19:34, said:

Dar se aud cam prost posturile. Ce-i drept, eu ascultam FLAC-uri pe sistemul audio HIFI, cu jucaria nou achizitionata astazi (Airport Express).

Ai si achizitionat-o? Sa o stapanesti sanatos! (Poate ii faci si un review la topicul despre accesorii) :)

Attached Files



#16
d-rive

d-rive

    zic tir

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,673
  • Înscris: 21.02.2009
Intra la Apple hardware ca e topic facut si sunt deja si discutii.

Edited by d-rive, 21 February 2014 - 19:54.


#17
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Sub MAC OS X Mavericks (nu stiu daca si in versiunile anterioare de OS X) daca apasati butonul Power de pe MacBook in timp ce tineti apasata tasta Control va fi afisat un meniu de unde puteti alege una dintre optiunile: Restart / Sleep / Shut Down / Cancel.
Optiunea implicit selectata este "Shut Down". Astfel, daca tastati Enter pentru confirmare, atunci computerul se va inchide.
Tasta TAB sau combinatia Shift + TAB va perimite sa navigati intre optiuni in situatia in care nu doriti sa utilizati trackpad-ul sau un mouse.

Acelasi efect cu apasarea combinatiei de taste Ctrl + Power Button il are apasarea lunga (mentinerea apasata) a butonului Power.

#18
Kortana

Kortana

    POWERED BY MICROSOFT !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,221
  • Înscris: 24.11.2010
Pentru cei nu vor ADS ( RECLAME ) in Youtube Player:
Se deschide Terminal, se scrie comanda:
sudo /Applications/TextEdit.app/Contents/MacOS/TextEdit /etc/hosts
Se scrie parola de user, se apasa Enter.
Se apasa amindoua taste ALT si O, secrie:
127.0.0.1 ads.youtube.com
127.0.0.1 s0.2mdn.net
127.0.0.1 s1.2mdn.net
127.0.0.1 googleads.g.doubleclick.net
Se apasa alte doua taste CTRL si X.
Sursa micului tutorial:
http://forums.macrum...d.php?t=1689608
Posted Image

Edited by Kortana, 11 March 2014 - 01:29.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate