Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!
 Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...
 orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 

OS X vs Windows vs Linux

- - - - -
  • Please log in to reply
407 replies to this topic

Poll: Apple vs Microsoft vs Google vs others (241 member(s) have cast votes)

Ce sistem(e) de operare preferati pe calculatorul de birou sau echivalent?

  1. Microsoft Windows (129 votes [45.91%] - View)

    Percentage of vote: 45.91%

  2. Apple OS X (pe MAC) / OSx86 (Hackintosh) (63 votes [22.42%] - View)

    Percentage of vote: 22.42%

  3. Linux (84 votes [29.89%] - View)

    Percentage of vote: 29.89%

  4. Chrome OS (3 votes [1.07%] - View)

    Percentage of vote: 1.07%

  5. Altul (2 votes [0.71%] - View)

    Percentage of vote: 0.71%

  6. Nu folosesc un astfel de device. (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

Ce sistem(e) de operare preferati pe tableta/ hibrid?

  1. Microsoft Windows (48 votes [17.78%] - View)

    Percentage of vote: 17.78%

  2. Microsoft Windows RT (7 votes [2.59%] - View)

    Percentage of vote: 2.59%

  3. Apple iOS (68 votes [25.19%] - View)

    Percentage of vote: 25.19%

  4. Google Android (137 votes [50.74%] - View)

    Percentage of vote: 50.74%

  5. Altul (10 votes [3.70%] - View)

    Percentage of vote: 3.70%

  6. Nu folosesc un astfel de device. (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

Ce sistem(e) de operare preferati pe smartphone/ phablet?

  1. iOS (54 votes [20.69%] - View)

    Percentage of vote: 20.69%

  2. Android (159 votes [60.92%] - View)

    Percentage of vote: 60.92%

  3. Windows Phone/ Windows 10 Mobile (34 votes [13.03%] - View)

    Percentage of vote: 13.03%

  4. Altul (14 votes [5.36%] - View)

    Percentage of vote: 5.36%

  5. Nu folosesc un astfel de device. (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

Vote Guests cannot vote

#397
moldoveanca2001

moldoveanca2001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 27.03.2015
Buna,

rezolutia nativa este 2880x1800.
Nu ma refer la probleme grave, ci la faptul ca detin elemente grafice proiectate pentru rezolutii mai mici, iar acel Linux le mareste si par cetoase, sau le afiseaza la marimea originala

#398
Zinus

Zinus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,735
  • Înscris: 23.04.2014
Ai verificat daca rezolutia este setata corect? Uneori se poate intampla ca rezolutia sa fie „identificata” gresit si sa fie presetata una mai mica.

#399
LumiaX

LumiaX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 28.08.2015
Microsoft a egalat Apple prin produsele sale: Windows 10, Surface Pro 4, Surface Book, Lumia 950 & 950 XL, Microsoft Band 2 si Xbox One.
Spun asta prin simplu fapt, ca Microsoft are suficienta tehnologie ca sa poata produce produse premium & prerfomante.
Daca Microsoft a facut un latop, atunci poate sa faca si un desktoppc. Posted Image
Cu Lumia 950 XL poti sa il conectezi la un monitor sau tv si e un pc in toata regula. Apple prin iPhone 6S nu are asa ceva.
In timp ce Lumia 950 XL e conectat la un monitor / tv, poti folosi telefon ca sa vorbesti in timp ce e redat pe ecran un videoclip.
In acelasi timp, telefonul se incarca.

Edited by LumiaX, 08 October 2015 - 23:14.


#400
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
De acord ca Microsoft a facut pasi mari in aceasta directie (ca producator de hardware), dar totusi, acest topic este despre software. Mai exact despre sisteme de operare de tip desktop.
Lumia 950 XL ramane tot cu Windows Phone/ Windows 10 Mobile pe un procesor ARM in timp ce iPhone 6S ramane tot cu iOS, iar acestea sunt sisteme de operare mobile ce nu fac obiectul acestui topic.
Microsoft Surface Pro 4, de asemenea, nu se poate compara cu Apple iPad Pro, deoarece pe primul ruleaza Microsoft Windows (un sistem de operare de tip desktop), in timp ce pe al doilea ruleaza iOS (un OS dedicat mobilitatii).
Apple Watch si watchOS sunt deocamdata cu mult peste ceea ce ofera Microsoft Band, iar despre Microsoft Band 2 nu cunoastem inca mare lucru. Ca numar de aplicatii amandoua sunt doborate de Pebble si Pebble Store. Dar aceasta este alta discutie.
Mai pe tema subiectului ar fi ce ofera Microsoft Surface Book vs Apple MacBook Pro d.p.d.v. software, deoarece pe ambele poate rula Microsoft Windows (Apple ofera un suport excelent pentru Windows 10 pe MacBook Pro), in timp ce Surface Book probabil ca nu va putea fi transformat intr-un Hackintosh. Surface Book va beneficia de o interfata tactila, de un stylus activ si senzori care extind capabilitatile software ale device-ului, in timp ce un MacBook este complet lipsit de aceste posibilitati, deci nu va putea rula orice software.

Edited by _-_, 09 October 2015 - 06:20.


#401
LumiaX

LumiaX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 28.08.2015

View Post_-_, on 09 octombrie 2015 - 06:20, said:

Poti sa imi spui echivalentului lui Tubecast Pro pentru iOS, OS X si Linux ?

#402
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View PostLumiaX, on 09 octombrie 2015 - 16:52, said:

Tubecast Pro

Intalnesc pentru prima oara aceasta denumire. Imi sugereaza o legatura cu YouTube (Google) si cu Google Chromecast (cel mai limitat device pentru media streaming, dar care a trezit interesul maxim al fanilor Google/ Android). Avand si "Pro" in coada imi suna ca nuca-n perete. Il percep ca si pe cuvantul "fotbal" raportat la sporturile de contact.

#403
paul_bh

paul_bh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 726
  • Înscris: 05.03.2006
Este o aplicatie din Microsoft Store care permite redarea de continut youtube pe comcast si smarttv-uri, google tv, etc: https://www.microsof...ro/9wzdncrdx3g3
Nu vad de ce ar fi asa indispensabila incat sa fie multiplatforme.

Edited by paul_bh, 09 October 2015 - 18:56.


#404
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Am vazut. Pentru mine este complet inutila. Aplicatia YouTube de pe TV-ul meu functioneaza foarte bine. In rest pot proiecta wireless orice am pe ecranul tabletei Windows (de la videoclipuri YouTube pana la filme 3D) pe TV sau proiector prin adaptorul Miracast.

#405
LumiaX

LumiaX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 28.08.2015
Daca Apple are aplicatia Face Time, atunci Microsoft are Skype Video.
Acum ca Microsoft a avansat atit de mult. Nu se mai vede acele diferente.
:)

#406
RCG

RCG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,386
  • Înscris: 20.09.2006
@LumiaX: am sustinut MS in toate demersurile privind W10, W10 Mobile si telefoanele Lumia (Lumia 635, Lumia 830, Lumia 735 si Lumia 930).

Am intrat in beta program pentru W10 si am oferit feedback de cate ori a fost nevoie. Cu toate astea:
- sa faci upgrade de OS automat este o idiotenie (o sa il bage ca "recommended" update incepand cu 2016)
- sa faci update de drivere automat desi ai dezactivat update-ul pentru drivere este o idiotenie
- sa oferi un browser incomplet, cu leak-uri de memorie si bug-uri cacalau este o idiotenie
- sa introduci telemetry in W7/W8 numa' pentru ca oamenii spuneau ca din cauza asta nu fac upgrade la 10
- continuam?

Am intrat in beta program pentru W10 Mobile si am oferit feedback de cate ori a fost nevoie. Si totusi...
- sa nu rezolvi in 6 luni de zile un bug ce tine de lag-ul lockscreen-ului
- sa faci greseala de a da drumul la update pentru device-uri pe care nu ai testat OS-ul (adica HTC-uri s.a.) si sa te alegi cu un telefon brickuit
- sa nu ai o data clara de lansare
- sa tii conferinte de presa si 6-8 luni mai tarziu sa nu ai nimic din ce ai anuntat
- sa nu ai consistenta intre propriile aplicatii si OS
- sa ai focusul setat pe aplicatii pentru alte OS-uri (da, apps-urile MS sunt mult mai stabile si mai fluente pe iOS/Android)
- sa anunti cu surle si trambite ca "we will do something we haven't done before" si sa vii cu "lansam beta de PC si Mobile in aceeasi zi". Amazing (cum ar spune "concurenta").
- sa anunti un build si sa spui ca nu il mai lansezi pentru ca are un bug care nu ar fi permis update-ul la versiuni viitoare decat prin rollback la 8.1, dar oricum build-ul a venit cu bug-ul asta. Si nu numai build-ul respectiv. SI urmatoarele 3-4 la fel au venit. Abia build-ul de ieri a rezolvat problema.
- continuam?

Am detinut mai multe terminale Lumia.
- Lumia 635 a fost saracul cel mai stabil dintre toate.
- Lumia 735 se reseta random.
- Lumia 830 s-a stricat dupa o luna si, din cate am vazut, i se dezlipeste ecranul. Il numim "affordable flagship"?
- Lumia 930: primul terminal a venit defect din fabrica (vibratia facea de parca ar fi dat gaura in carcasa) iar urmatoarele 2 se incing in draci, se restarteaza de cate ori au ele chef, ecrane dezlipite la amandoua. Il numim "premium"?

Ma uitam la Surface Book:
- are probleme cu camera
- are probleme cu touchpad-ul
- are probleme cu incinsul
- display-ul flickere random
- sa lansezi un laptop cu dGPU si 128GB storage...

Sa iti povestesc despre Outlook.com si cum nu mergea sa adaug un cont de Office365 ca alias? Desi cu orice alt provider mergea bine merci. Am stat 3 saptamani la telefon cu suportul lor si am pierdut nu mai putin de 14 ore (cumulate stand la telefon) si sa primesc intr-un final un raspuns: "nu merge". 4 luni mai tarziu am incercat iarasi, la intamplare, daca merge. Surpriza, a mers. A anuntat cineva? Nope. Vezi ca forumurile lor erau pline de problema asta (incepand cu 2013).

Sa te vad pe tine cum vei veni cu telefonul acasa si ti-l legi la monitor sa-l folosesti pe post de PC. Face sens, face foarte mult sens. Doar ca nu prea.

Despre ce vorbim aici? Daca tu ai de gand sa-ti dai banii pe rahaturile de mai sus, go ahead.

PS: Vezi ca poti sa emulezi functionalitatea "TubeCast Pro" prin intermediul Plex. Trebuie numa' sa ai vointa.

Edited by RCG, 30 October 2015 - 17:07.


#407
LumiaX

LumiaX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 28.08.2015

View PostRCG, on 30 octombrie 2015 - 17:05, said:

@LumiaX: am sustinut MS in toate demersurile privind W10, W10 Mobile si telefoanele Lumia (Lumia 635, Lumia 830, Lumia 735 si Lumia 930).
Sincer, pentru mine are sens. E ca si cind as avea un mini PC pe masa.
Softurile din Windows 10 plus Office , sunt la fel de utile ca si cele de pe OS X sau Linux.
De exemplu:In oras fac o poza sau notez ceva in One Note si salvez. Ajung acasa , deschid poza din OneDrive acasa la culator.
Sau deschid fisierul ce am notat. Informatia nu se pierde cu Windows 10 Desktop si Mobile, aceasta facilitate se gaseste si la iMac si iPhone.

#408
RCG

RCG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,386
  • Înscris: 20.09.2006
Prietene, "ca si cand as avea un mini PC pe masa" e diferit fata de "o sa il utilizez". Iti garantez eu ca o sa te folosesti de chestia asta la fel de mult cum m-am folosit eu de camera si ecranul 3D de la HTC Evo 3D. Sa ii "impresionez" pe prieteni si cam atat. Pentru ca nu are utilitate momentan.

A 2-a parte a mesajului e degeaba. Tu spui asemanari intre platforme. Aici vorbeam de "vs.". Nu ai nimic de comentat despre chestiile punctuale pe care le-am mentionat?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate