Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

OS X vs Windows vs Linux

- - - - -
  • Please log in to reply
407 replies to this topic

Poll: Apple vs Microsoft vs Google vs others (241 member(s) have cast votes)

Ce sistem(e) de operare preferati pe calculatorul de birou sau echivalent?

  1. Microsoft Windows (129 votes [45.91%] - View)

    Percentage of vote: 45.91%

  2. Apple OS X (pe MAC) / OSx86 (Hackintosh) (63 votes [22.42%] - View)

    Percentage of vote: 22.42%

  3. Linux (84 votes [29.89%] - View)

    Percentage of vote: 29.89%

  4. Chrome OS (3 votes [1.07%] - View)

    Percentage of vote: 1.07%

  5. Altul (2 votes [0.71%] - View)

    Percentage of vote: 0.71%

  6. Nu folosesc un astfel de device. (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

Ce sistem(e) de operare preferati pe tableta/ hibrid?

  1. Microsoft Windows (48 votes [17.78%] - View)

    Percentage of vote: 17.78%

  2. Microsoft Windows RT (7 votes [2.59%] - View)

    Percentage of vote: 2.59%

  3. Apple iOS (68 votes [25.19%] - View)

    Percentage of vote: 25.19%

  4. Google Android (137 votes [50.74%] - View)

    Percentage of vote: 50.74%

  5. Altul (10 votes [3.70%] - View)

    Percentage of vote: 3.70%

  6. Nu folosesc un astfel de device. (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

Ce sistem(e) de operare preferati pe smartphone/ phablet?

  1. iOS (54 votes [20.69%] - View)

    Percentage of vote: 20.69%

  2. Android (159 votes [60.92%] - View)

    Percentage of vote: 60.92%

  3. Windows Phone/ Windows 10 Mobile (34 votes [13.03%] - View)

    Percentage of vote: 13.03%

  4. Altul (14 votes [5.36%] - View)

    Percentage of vote: 5.36%

  5. Nu folosesc un astfel de device. (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

Vote Guests cannot vote

#37
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

View Post_-_, on 08 februarie 2014 - 13:53, said:

Un sistem de tip Unix este mai greu de virusat.
De ce, tehnic ?
Daca punem la socoteala ca majoritatea utilizeaza softul din sursele puse la dispozitie de sistem atunci e adevarata afirmatia insa asta nu tine de sistemul de operare in sine.
S-ar mai putea spune ca fiind cu sursele la vedere mai usor se corecteaza un bug dar chiar ne uitam asa multi prin sursele lui ? Si la OS X sau Windows vin din teren bug-urile, se corecteaza, sunt oameni destui pe acest segment.

Edited by neagu_laurentiu, 08 February 2014 - 14:01.


#38
bibic

bibic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 19.12.2013

View Post_-_, on 08 februarie 2014 - 13:53, said:

Posibil. Insa mai conteaza si cum este organizat sistemul. Un sistem de tip Unix este mai greu de virusat.

Mda, habarnistii fac deseori astfel de afirmatii!
Ca sa nu ne jucam cu vorbe, hai sa ne aducem aminte de ceea ce s-a-ntamplat la CERN in 2008. Si nu vorbim de un PC ci de o ditamai reteaua!
S-a schimbat ceva in structura UNIX/UNIX-like de atunci?

Edited by bibic, 08 February 2014 - 14:01.


#39
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View Postbogdan2011, on 08 februarie 2014 - 13:49, said:

Ai pus numai sisteme office/desktop, pe langa cele mobile. Aici nu prea exista nici un motiv pentru a nu folosi o distributie de Linux. La fel ca la servere.
Cand vine vorba insa de workstation-uri, se cam schimba situatia. Pentru productie audio cel putin, OSX si Windows sunt alegerea.

Am spus "si echivalente"...

Nu m-am referit in mod direct la notebook-uri deoarece notebook-urile actuale fie sunt desktop replacements (au caracteristici tehnice asemanatoare unor calculatoare de birou, inclusiv ecrane mari, tastaturi complete, unitati optice, sisteme audio etc.), fie sunt portabile dar se pot transforma lejer intr-un sistem 'desktop' prin atasarea unui display extern/ proiector printr-o conexiune HDMI sau VGA, a unei tastaturi, a unui mouse etc.
Sunt foarte multe persoane care la ora actuala utilizeaza notebook-urile acasa permanent conectate la un monitor, tastatura etc.
Iar alte notebook-uri (ultrabook-uri, netbook-uri) se apropie mai curand de tablete: au ecrane mici rabatabile in plan vertical la 360 grade sau rasucibile in plan orizontal la 180 de grade sau au display dual (pe fata si pe spate), au display tactil, tastatura limitata, nu au unitati optice etc. La acestea se mai adauga tabletele cu procesoare x86 care au dock de tastatura, iesire HDMI, USB 3.0 etc. si care pot fi oricand transformate din tableta in desktop...
Deci, mai curand depinde de modul de utilizare al unui dispozitiv daca poate fi considerat un sistem de birou, portabil sau ultraportabil.

View Postxxvirusxx, on 08 februarie 2014 - 13:56, said:

LE. Votam si eu dar nu merge sa las liber la ultimele 2 pentru ca nu folosesc.....si nici nu as avea ce face cu ele Posted Image

Nu trebuie neaparat sa le si folosesti. Intrebarea este "ce preferi?" nu "ce utilizezi?". Trebuie sa ai anumite preferinte pentru unul, doua dintre ele (macar din auzite)...

View Postneagu_laurentiu, on 08 februarie 2014 - 13:55, said:

Apple a castigat intotdeuna din vanzarea hardware-ului si nu a softului, ca atare pentru ei OS X e un necesar inclus in pachet.
Microsoft testeaza noi piete cu Windows 8, nu are mare aplecare spre gratuitate.

Apple castiga din vanzarea hardware-ului impreuna cu un software. Cine isi ia un Mac ca sa dea jos de pe el OS X si sa puna Windows sau Linux?
Mai curand isi ia un Mac ca sa poata rula in paralel OS X si Windows si/ sau Linux.

#40
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

View Post_-_, on 08 februarie 2014 - 14:09, said:

Apple castiga din vanzarea hardware-ului impreuna cu un software.
Da, exprimarea mea e nefericita (am zis si ca softul e un necesar).

#41
mihalexmihalex

mihalexmihalex

    Classified

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 29.12.2007
Mai baieti, de ce va infierrbintati atat? Fiecare om are dreptul la o opinie, fiecare poate alege ce SO doreste, de-aia e democratie :D
In alta ordine de idei, sunt unul care a incercat mai toate SO de pe piata. Doar unu' m-a "satisfacut" pe deplin : WINDOWS 8.1. Pe telefon am android ca na,  baiatu' meu m-a  fortat sa-i "imprumut" si lui Lumia si imprumutat a ramas.
Pentru mine android este ceva la inceput, poat pe viitor va fi bun, deocamdata sunt varza (parerea mea) sper sa nu-mi sara lumea-n cap.
Voi ramane deocamdata FAN WINDOWS (inclusiv mobile)  - mi-as pune windows si la fereastra :P

#42
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Pai nu am cum sa am preferinte daca nu folosesc smartphoane, tablete.....

#43
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View Postneagu_laurentiu, on 08 februarie 2014 - 13:59, said:

De ce, tehnic ?
Daca punem la socoteala ca majoritatea utilizeaza softul din sursele puse la dispozitie de sistem atunci e adevarata afirmatia insa asta nu tine de sistemul de operare in sine.
S-ar mai putea spune ca fiind cu sursele la vedere mai usor se corecteaza un bug dar chiar ne uitam asa multi prin sursele lui ? Si la OS X sau Windows vin din teren bug-urile, se corecteaza, sunt oameni destui pe acest segment.

Da-mi un exemplu de virus pe OS X!
Din punct de vedere tehnic, dintre utilizatorii de Windows sunt inca o mare parte pe Windows XP care este departe de a fi un sistem sigur. Este suficient sa te loghezi in contul de Administrator pentru ca un virus sa poata infecta aproape orice fisier de sistem. Un efect asemanator il poti avea si de la Windows Vista in sus daca ai UAC dezactivat.

#44
bibic

bibic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 19.12.2013
Cel mai tare topic cu sistem de votare: x vs y vs z dar deschis pe aria x. Ce realitate reflecta asta?. Bine-nteles doar cea in totalitate subictiva a celor ce prefera x. Realitatea obiectiva o gasim aici:
http://www.netmarket...=10&qpcustomd=0

E cazul sa fac cateva consideratii cu privire la initiator?
Mai bine ma abtin.

Edited by bibic, 08 February 2014 - 14:21.


#45
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

View Post_-_, on 08 februarie 2014 - 14:19, said:

Da-mi un exemplu de virus pe OS X!
Ai pe Google cativa de samanta. Dar nu-s multi pentru ca nici interesul nu e asa mare pentru OS X ori Unix-like.

View Post_-_, on 08 februarie 2014 - 14:19, said:

Este suficient sa te loghezi in contul de Administrator pentru ca un virus sa poata infecta aproape orice fisier de sistem.
Asta-i valabil oriunde.

Edited by neagu_laurentiu, 08 February 2014 - 14:25.


#46
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View Postxxvirusxx, on 08 februarie 2014 - 14:17, said:

Pai nu am cum sa am preferinte daca nu folosesc smartphoane, tablete.....

Daca ar fi sa ti se ofere cadou la alegere dintre o tableta Asus cu Windows 8.1, un iPad de generatie mai veche, un Nexus cu Ubuntu touch si o pocnitoare oarecare cu Android si exemplele ar putea continua, ce ai alege? O tableta de marca dotata cu un anumit OS? O tableta slaba pentru ca are un OS superior? O tableta slaba cu un OS slab? Cu ce OS ai sfarsi? Dar, daca ar fi sa alegi doua ce ai alege?

#47
bibic

bibic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 19.12.2013

View Post_-_, on 08 februarie 2014 - 14:19, said:


Da-mi un exemplu de virus pe OS X!

Este evident ca folosesti in realitate OS X de doar o saptamana si nu stii nimic despre vechile probleme. Naivitatea incepatorului entuziast. Iata totusi ceva spre exemplificare:
http://www.technewsd...-osx-virus.html

#48
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005

View Post_-_, on 08 februarie 2014 - 14:26, said:

Daca ar fi sa ti se ofere cadou la alegere dintre o tableta Asus cu Windows 8.1, un iPad de generatie mai veche, un Nexus cu Ubuntu touch si o pocnitoare oarecare cu Android si exemplele ar putea continua, ce ai alege?

Mie indiferent, ca oricum o sa se puna prafu pe ea, pentru ca nu o sa fie utilizata.

Motivul: Nu-mi plac astfel de dispozitive. Cum nu imi place sa lucrez pe laptop numai din touchpad.

Edited by xxvirusxx, 08 February 2014 - 14:31.


#49
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

View Post_-_, on 08 februarie 2014 - 14:26, said:

Cu ce OS ai sfarsi? Dar, daca ar fi sa alegi doua ce ai alege?
In functie de nevoile software. Eu de la coada la cap plec cu analiza aici.

#50
bibic

bibic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 19.12.2013

View Post_-_, on 08 februarie 2014 - 14:26, said:

Daca ar fi sa ti se ofere cadou la alegere dintre o tableta Asus cu Windows 8.1, un iPad de generatie mai veche, un Nexus cu Ubuntu touch si o pocnitoare oarecare cu Android si exemplele ar putea continua, ce ai alege? O tableta de marca dotata cu un anumit OS? O tableta slaba pentru ca are un OS superior? O tableta slaba cu un OS slab? Cu ce OS ai sfarsi? Dar, daca ar fi sa alegi doua ce ai alege?

Eu as alege asta:

View Post_-_, on 07 februarie 2014 - 20:14, said:

[ http://i1-news.softpedia-static.com/images/news-700/Pear-OS-8-Could-Arrive-on-Microsoft-Surface-Tablet.png?1384031504 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Surface Tablet running opensource PearOS Linux based distribution
Sursa: Softpedia

Clementine OS, asa zisul succesor al lui Pear OS a disparut si el: http://clementineos.hj.cx/
ca doar asta era motivul pentru care iti plangeai ieri frustrarile pe aria Linux, nu?
Aaaa...si ca nu mor de curiozitate: cam in cate minute presupui ca ai putea sa nimeresti butonasul ala rosu (situat in imediata vecinatate a celui portocaliu) pt. a inchide respectiva fereastra?Posted Image

Edited by bibic, 08 February 2014 - 14:40.


#51
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View Postmihalexmihalex, on 08 februarie 2014 - 14:15, said:

Mai baieti, de ce va infierrbintati atat? Fiecare om are dreptul la o opinie, fiecare poate alege ce SO doreste, de-aia e democratie Posted Image
In alta ordine de idei, sunt unul care a incercat mai toate SO de pe piata. Doar unu' m-a "satisfacut" pe deplin : WINDOWS 8.1. Pe telefon am android ca na,  baiatu' meu m-a  fortat sa-i "imprumut" si lui Lumia si imprumutat a ramas.
Pentru mine android este ceva la inceput, poat pe viitor va fi bun, deocamdata sunt varza (parerea mea) sper sa nu-mi sara lumea-n cap.
Voi ramane deocamdata FAN WINDOWS (inclusiv mobile)  - mi-as pune windows si la fereastra Posted Image

Parerea mea este ca sunt tot mai putine persoane care opteaza pentru un singur OS.
Si mie imi place foarte mult Windows 8.1.

Pe Desktop-PC am Windows 8.1 si Linux. Am rulat si pot rula diverse servere in ambele sisteme. Pot comuta de pe unul pe celalalt in cateva minute cu tot cu transferarea setarilor.

Pe notebook-ul cu display de 18 inch am Windows 8.1 si Linux, dar utilizez aproape exclusiv Windows.

Pe netbook am Linux si Windows 7, dar in Windows 7 nu intru aproape niciodata, iar cand intru nu stau mai mult de cateva minute, in rest lucrez sub Ubuntu 12.04.

Ca si dispozitiv portabil, dar si eficient am un MacBook Pro cu display retina. OS X este singurul OS care se impaca bine cu ecrane mici de rezolutii mari (13.3 inch in cazul meu). La acest capitol Windows sucks...

Mi-am cumparat deja doua tablete cu Windows 8.1. In materie de tablete sub nicio forma nu as opta pentru una cu iOS sau Android. Odata cu Windows 8.1 a inceput o noua era a tabletelor.

In materie de smartphones parerea mea este ca Android este imbatabil. De altfel, aproape toate aplicatiile din Google Play functioneaza pe smartphone-uri si exista foarte multe aplicatii gratuite. (Pe tablete majoritatea nu ruleaza bine sau nu ruleaza deloc). iOS este mult mai stabil decat Android si aproape niciodata nu are nevoie de reinstalare, in schimb, este departe de puterea lui Windows 8.1.

Deci, fiecare sistem are pentru mine avantaje sau dezavantaje. Mai curand stiu ce nu as alege decat ce sa aleg. Nu as alege Android la altceva decat smartphones. Nu as alege iOS sub nicio forma.

Daca ar fi sa ma rezum la un computer portabil cu un ecran de rezolutie mare, atunci nu as avea altceva de ales decat MAC OS X.
Daca ar fi sa ma rezum la un computer de birou, atunci categoric as opta pentru Windows 8.1 sau Linux. Nu as putea renunta la niciunul.
Daca ar fi sa ma rezum la o tableta, atunci fara discutie ar fi una cu Windows 8.1.

#52
bibic

bibic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 19.12.2013

View Post_-_, on 08 februarie 2014 - 14:48, said:




Pe Desktop-PC am Windows 8.1 si Linux. Am ...

Pe notebook-ul cu display de 18 inch am Windows 8.1 si Linux, dar...

Pe netbook am Linux si Windows 7, dar...

Ca si dispozitiv portabil, dar si eficient am un MacBook Pro cu display retina...

Mi-am cumparat deja doua tablete cu Windows 8.1....

Exact ceea ce am mai spus:

View Postbibic, on 01 februarie 2014 - 08:15, said:

...
Oricum eu astept cu nerabdare rezultatele viitoarei tale sesiuni de shopping (caci, in realitate despre asta e vorba in majoritatea topicelor deschise de tine, nu? restul pare a fi doar balast contextual)


#53
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
In concluzie, cred ca la ora actuala sunt o minoritate cei care opereaza intr-un singur OS (din cauza aceasta am si optat pentru varianta de chestionar cu raspunsuri multiple).

Sunt multi ani de cand granitele dintre sistemele de operare tind sa se micsoreze: dintr-un anumit sistem de operare putem accesa alte sisteme de fisiere, avem aplicatii portate in toate marile sisteme de operare, migrarea intre un sistem de operare si altul se realizeaza tot mai usor prin intermediul unor aplicatii dedicate, comunicarea intre aplicatiile dedicate dintr-un anumit OS si cele dedicate ale altui OS se realizeaza tot mai bine s.a.m.d.

Intrebarea principala care se ridica este "de ce optez pentru un anumit OS pe sistemul meu?". La fiecare persoana aici raspunsurile pot sa difere.
Eu, de exemplu, am explicat in mesajul de mai sus de ce am optat pentru un calculator portabil cu OS X. Voi detalia, mai ales ca suntem in aria Mac:
De mai multi ani mi-am dorit un ultrabook cat mai dotat. Datorita preturilor nu m-am putut apropia de ele pana nu demult. Eram pregatit sa achizitionez un ultrabook cu Windows 8.1 si rezolutie cat mai mare a display-ului (abia asteptam sa patrunda Lenovo Yoga 2 Pro pe piata noastra). Apoi, intamplarea a facut sa vad ce inseamna Windows pe un ecran de 13 inch cu rezolutie mare: butonase extrem de mici, texte de prin meniu sau de pe ribbon aproape invizibile - modificarea DPI-ului nu are niciun impact asupra lor, iar reducerea rezolutiei era absurda.
Intre timp testasem Hackintosh cu iATKOS pe un HDD de la PC si pe netbook, incepand cu Snow Leopard, inclusiv in VirtualBox si mi-a placut. Chiar ma gandisem sa cumpar ultimul model de MacBook Pro dotat cu HDD de 500GB si unitate optica. Dupa care am "impacat si capra si varza". Am platit ceva mai mult si m-am ales cu un 'ultrabook' care are corpul din aluminiu, un display cu o calitate impresionanta, sistem audio si microfon de cea mai buna calitate pe care am intalnit-o la un notebook s.a.m.d., deci un hardware de calitate foarte inalta si OS X Mavericks.
Sunt ca convins ca Yoga 2, desi este la acelasi pret si are o rezolutie mai buna a display-ului, touchscreen in 10 puncte si numerosi senzori, nu se ridica la calitatea materialelor unui MacBook (nu ma refer doar la carcasa din plastic vs aluminiu), iar ecranul deja am vazut ca are probleme de afisare a culorilor in cazul modelului de la Lenovo.
Am luat o decizie importanta pentru mine si s-a dovedit ca am ales corect.
De ce totusi am optat pentru un notebook portabil? Pentru ca Laptopul cu ecran de 18 inch este prea mare si greu, asa ca nu poate sta decat pe masa, iar netbook-ul cu ecran de 10 inch are ecranul prea mic, pe langa faptul ca este un model destul de vechi. Iar tabletele raman... tablete.

Computerul cel mai important (nu doar pentru mine) este acela care este suficient de mic si usor ca sa il poti lua cu tine fara prea mari probleme, care are un ecran suficient de mare ca sa nu iti obosesti prea tare ochii, care este dotat cu o tastatura fizica si trackpad/ touchpad suficient de evoluate, plus sunet, microfon, camera de calitate (pentru restul functiilor este suficienta tableta sau smartphone-ul). De aceea, cred ca atunci cand raspundem la chestionar este cel mai bine sa avem in vedere in primul rand dispozitivul pe care il utilizam cel mai des (care este cel mai important pentru noi). Referitor la el ar trebui sa ne decidem pentru un sistem de operare sau altul care preferam sa ruleze pe el (sau sisteme - la plural - daca sunt mai multe cele care ruleaza pe dispozitivul nostru preferat).
Mai exista si cazurile celor care utilizeaza aproape exclusiv un calculator de birou sau, dimpotriva, o tableta. In acest caz, preferintele pot sa difere in functie de categoria dispozitivului sau in functie de aplicatiile utilizate (pentru unii poate fi optim un iPad, pentru altii o tableta cu Windows RT s.a.m.d.).

#54
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
@bibic: nu te mai agita inutil, e limpede că @_-_ te ignoră (setări ignorare?)... Posted Image

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate