Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei
 

Antivirus/firewall LIGHT/USOR?

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Mos-Nicolae

Mos-Nicolae

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,954
  • Înscris: 09.12.2013
De cateva luni urmaresc cum creste/creste si IARA CRESTE Comodo(antivirus + firewall): Cresterea a fost in marime(mb) si cerintele de system: S-au departat mult de tot de la antivirusul/firewall ala usor care mergea pe sisteme mai slabe, sau pe sisteme puternice fara sa simti ca este acolo.

Asa cum v-am obisnuit: Stau doar pe adrese cunoscute si nu am nevoie de ceva ULTRA performant, dar am nevoie de ceva sa nu imi ingenunchieze sistemul cand se trezeste sa isi faca el update.

Am trecut de la Panda pe Kaspersy - la Nod 32, la Eset - la Avast - la Comodo.
Am zis sa intreb aici inainte sa dau google si sa ma apuc sa instalez vreun virus care mimeaza ca este antivirus - am vazut ca sunt o suma.

Edited by Mos-Nicolae, 08 February 2014 - 12:22.


#2
BlueSoon

BlueSoon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,526
  • Înscris: 10.06.2006
Ce sistem de operare ai ?
Daca e vorba de xp pt ca inteleg ca ar fi un pc mai vechi, iti recomand firewall ul din windows. E destul de ok daca e configurat corespunzator. Bifezi casuta "Don't allow exceptions"
Eu il folosesc in combinatie cu Avira si e totul ok. Unii mai folosesc microsoft esentials pe post de antivirus.
De recomandat sa ai SP3

Edited by BlueSoon, 08 February 2014 - 12:44.


#3
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,363
  • Înscris: 15.06.2004
Cel mai light e Norton IS, doar ca a devenit un pic enervant.

#4
ever_forever

ever_forever

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,403
  • Înscris: 03.02.2006
Nod32 cu setarile de rigoare:

1. Instrumente -> Orar -> se debifeaza tot in afara de "Actualizare automata periodica". Eventual, se editeaza aceasta optiune  dupa dorinta (actualizare zilnica, saptamanala, etc.)
2. Setare -> Intrare setari avansate (sau direct cu F5):
- Interfata utilizator -> Grafica -> se debifeaza "Afisare fereastra de startare"
- Interfata utilizator -> Alerte si notificari -> se seteaza dupa dorinta (la minim cel mai bine)
- Instrumente -> Actualizari de sistem -> Nicio actualizare
- Instrumente -> ESET Live Grid -> debifare "Participare la ESET Live Grid"
- Actualizare -> Derulare inapoi actualizare -> debifare "Creare instantanee"
- Web si mail -> Protectie acces Web -> Setare parametri motor ThreatSense -> Obiecte -> debifare "Arhive" si "Arhive SFX"
- Web si mail -> Filtrare Protocol -> Aplicatii excluse -> se bifeaza aplicatiile dorite la excluderea scanarii (de exemplu jocurile online sau programul de torrent)
- Antivirus si antispyware -> Optiuni scaner -> se debifeaza "Activati detectia aplicatiilor potential..." (eventual se lasa bifate, dupa dorinta nivelului de siguranta)
- Antivirus si antispyware -> Protectie in timp real a sistemului -> Setare parametri motor ThreatSense -> Limite -> se debifeaza "Setari implicite de scanare arhiva" si se pune "Nivel imbricare arhiva" 1 si "Dimensiune maxima fisier in arhiva" 50 KO (sau dupa dorinta, dar nu de ordinul sutelor de MO pentru a evita dezarhivarea greoaie)
- Antivirus si antispyware -> Excluderi -> se adauga foldere/fisiere care se doreste a fi excluse la scanare (alarmele false)
- Antivirus si antispyware -> Unitati media portabile -> se debifeaza "Actiune dupa inserare" (pnetru a nu deveni enervant la utilizarea frecventa a stickurilor usb)

#5
Mos-Nicolae

Mos-Nicolae

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,954
  • Înscris: 09.12.2013

View PostBlueSoon, on 08 februarie 2014 - 12:43, said:

Ce sistem de operare ai ?
Daca e vorba de xp pt ca inteleg ca ar fi un pc mai vechi, iti recomand firewall ul din windows. E destul de ok daca e configurat corespunzator. Bifezi casuta "Don't allow exceptions"
Eu il folosesc in combinatie cu Avira si e totul ok. Unii mai folosesc microsoft esentials pe post de antivirus.
De recomandat sa ai SP3
Windows 8.1 pe amandoua laptopuri - Cel vechi este dual core batran, Unul cu 2gb ram ddr 2, altul 4gb ddr3.
Ala din windows oricum ramane activ - Ala se prinde de multe lucruri scapate de la Comodo.

Din ce ma uit pe google nu gasesc nimica gratuit sa fie mai bun/rapid decat Comodo.
Microsoft Esentials nu prea imi place - Dar o sa ma uit mai atent la el.

Comodo deja a trecut la categoria HIGH la cerinte de sistem: Sunt pe laptopul vechi si vad 2 procese de la comodo care mananca 25% din procesor si 19% ... mult, mult prea mult.

Tehnic eu nu prea am nevoie de antivirus - Nu descarc nimica, dar un Firewall calumea mi-ar trebui.
Mai testez si vedem..

View Posteiffel, on 08 februarie 2014 - 12:49, said:

Cel mai light e Norton IS, doar ca a devenit un pic enervant.
Se gaseste doar platit, sau asta vazui acuma.

Edited by Mos-Nicolae, 08 February 2014 - 13:21.


#6
catalinuptm

catalinuptm

    Senior CG Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,308
  • Înscris: 11.03.2008
Instaleaza-ti Avira, este free si e destul de light, merge foarte ok si pe xp si pe 7 si pe 8.

#7
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,363
  • Înscris: 15.06.2004
Da, Norton e doar platit, dar cine cauta gaseste destul de ieftin...

#8
Mos-Nicolae

Mos-Nicolae

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,954
  • Înscris: 09.12.2013
Momentan am instalat Microsoft Security Esential si o sa vad cum se misca.
Este instalat pe Windows 7 - Acuma trebuie sa ma documentez putin despre el - Sa fie cu protectie activa - sa nu fie ceva scanare doar Manual, sau sa ma lase sa intru pe vreo adresa virusata.
Oficial testez.

View Postcatalinuptm, on 08 februarie 2014 - 13:29, said:

Instaleaza-ti Avira, este free si e destul de light, merge foarte ok si pe xp si pe 7 si pe 8.
Ma uitai si al Avira - problema a fost ca varianta gratuita nu are firewall incorporat - Tot caut si testez la ele - Ma documentez.
Asa imi placu si Viper Antivirus - Dar tot asa varianta gratuita avea multe alea scoase.

Eu am mai mare nevoie de un firewall tare Vs. un antivirus tare: Rulez deja in sandieboxie si totul este izolat.

Edited by Mos-Nicolae, 08 February 2014 - 17:40.


#9
catalinuptm

catalinuptm

    Senior CG Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,308
  • Înscris: 11.03.2008
Versiunile mai vechi stiam ca au si firewall se numea ceva de genul Luke firewalker, ceva de genul asta.

#10
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,363
  • Înscris: 15.06.2004
MSE-ul e relativ ok ca detectie. E activ.
Ce-i drept insa sunt si mai bune decat el, dar daca nu intrii pe pagini dubioase isi face treaba. Eventual completat cu un SpywareBlaster.

#11
petrica05

petrica05

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 10.06.2006
Nu recomand tinywall ; l-am instalat si folosit dar nu am fost multumit de el.
Nu te lasa sa te conectezi pe unele pagini de pe anumite siteuri chiar daca ai dezactivat firewall-ul. de exemplu coduripostale.ro.
Dupa ce dai click pe un judet da eroare de conectare. Pe iphone siteul merge corect.

#12
Chriss_Summer

Chriss_Summer

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,811
  • Înscris: 22.05.2011
MSE + Windows Firewall Control ,un programel excelent,creat de Alexandru Dicu.

http://www.binisoft.org/index.php

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate