Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Sistem pausal cu repartitor?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
542 replies to this topic

#37
adrian8080

adrian8080

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 453
  • Înscris: 12.12.2010

View Postblackspell, on 06 februarie 2014 - 15:16, said:

daca ai o temperatura mai mica decat vecinii teoretic prin caldura disipata prin pereti te incalzesti de la ei, practic nu pentru ca in primul rand caldura aceea nu prea exista si in al 2 lea rand se tine deja cont de acest aspect cand se calculeaza cota finala de plata (e un factor de incalzire sau nu stiu cum ii zice care e mai mare sau ma mic in functie de pozitionarea apartamentului). Dar cum ai spus e deja platita, de 2 ori chiar. sistemul asta de calcul are multe hibe, daca o sa mai impuna si ei un plafon minim de plata o sa fie si mai complicat.
cum spunea cineva contorizarea corecta individuala se poate face prin gigacalometru la fiecare apartament.

#38
Xenon2006

Xenon2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,827
  • Înscris: 03.05.2007

Quote

Preºedintele Autoritãþii Naþionale de Reglementare pentru Serviciile Comunitare de Utilitãþi Publice (ANRSC), Doru Ciocan, va lua mãsuri împotriva celor care fac economii la agentul termic, interzicând prin lege închiderea caloriferelor.


sursa

#39
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
E formulat aiurea titlul. Nu au cum sa-si dea seama cine il inchide.

#40
mymothman69

mymothman69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 16.01.2006
Bun venit in tara escrocilor!  In alta ordine de idei, mi se pare o masura geniala pentru micsorarea rapida a numarului de pensionari. Daca nu mai pot inchide caloriferele, nu vor mai plati facturile si vor fi aruncati in strada - acolo, daca prind un viscol si-un ger, se scapa rapid de o haita de mancatori de pensie degeaba.Posted Image

#41
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
n-au cum dar te pun sa platesti pausal, dupa suprafata!!!

#42
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,042
  • Înscris: 22.05.2003
Imperialistii dracului fac economii Posted Image

Comunismul e o idee buna, cu o aplicabilitate utopica.

Candva am stat cu chirie intr-un bloc "bun", de securisti la pensie.
Cand s-a pus problema CT individuale, au sarit ca arsi, ca cei care nu isi vor pune, vor plati gaze si caldura mai mult, iar cei cu CT se vor incalzi de la ei!

Cand am plecat de acolo, se certau ca:
- era prea cald in locuinte
- unii nu mai plateau intetinerea si blocul risca sa fie deconectat de la caldura/apa calda.

Concluzia a fost ca preferau sa faca frigul, dand drumul la caldura doar cand ingheta apa in paharul din casa si o opreau la prima raza de soare.
Intre timp s-a dat legea ca nu mai ai voie CT individual decat daca TOT blocul trece pe ele => sufera toti in frig/mizerie din cauza prostiei lor si al mirajului vietii in comun.

De fapt, toti gandeau: lasa ba, ca asa pot sta cu caloriferul la maxim si geamul deschis. Platesc toti, oricum!

#43
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
E stirea scrisa cu picioarele. Probabil se refera ca e o suma minima pe care o ai de platit, chiar daca iti arata consum zero.

#44
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010
Nu am citit subiectul, din lipsa de timp dar am doua argumente, sper pe tema data.
1). Deja in unele localitati, asociatiile de proprietari interzic oprirea coloriferelor sau neincalzirea apartamentelor nelocuite. Astfe, proprietarul este obligat sa asigure cateva grade C in apartament, chiar daca nu il ocupa.
2). Blocul meu nu este chiar asa locuit si nu m-ar fi dernjat cu nimic, daca apartamentul de la nivelul inferior celui ocupat de mine, gol fiind, ar fi adus acel aport de cateva grade C. Astfel, eu cheltuiesc mai multi bani pe incalzire.

#45
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
eu am centrala, 23-24 grade in permanenta, restul din bloc repartitoare
lasand deoparte costurile aberante, vecinii se plangeau tot timpul de frig
frig si totusi bani multi de platit
singurii care nu aveau prea mult de comentat era vecinul de sus si cel de langa

mai ales cel de sus se minuna de parerea celorlalti ca el are cald, bine, desi nu are deschise prea mult caloriferele; inclusiv suma de plata era relativ mica fata de restul
nu stiu daca l-am facut sa priceapa de unde ii vine lui caldura, dar cel putin am incercat

una este ca in apartament sa te plimbi lejer, descult, pe o podea calda si alta e sa iti degere picioarele pe una rece

#46
mymothman69

mymothman69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 16.01.2006

View PostIon_de_la_Raion, on 06 februarie 2014 - 15:39, said:

E formulat aiurea titlul. Nu au cum sa-si dea seama cine il inchide.

N-ai citit atent. Nu-i nevoie sa stie care ce inchide - toata lumea va plati o cota-parte ca la pausal.
Asa ca mai lasati bautura, tigarile si fumeile, puneti ban la ban si montati centrala de apartament, ca ajungeti sa va sapati bordeie pe camp.Posted Image

Edited by mymothman69, 06 February 2014 - 15:57.


#47
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
si atunci care e rolul repartitoarelor?
doar sa ingrase buzunarele firmelor "cititoare"

#48
doks

doks

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,087
  • Înscris: 10.01.2014
De ce plm nu pun o suma FIXA pentru elemnt si gata. Inchizi nu inchizi tot atat platesti.

#49
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
E pe vechea strigare:
Stangeti hora, nu fiti hoti, sa ne intre-n *ur la toti!

Problema este ca unii "bulangii" inchideau caloriferele, ca sa plateasca mai putin => furau caldura de la vecini!

Ma intreb cu e daca bate soarele puternic si imi incalzeste apartamentul :D
Cred ca bag caldura in sistem si dau calculele peste cap => dau o lege sa se puna draperii!

#50
Claudiu_J

Claudiu_J

    Too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,207
  • Înscris: 13.05.2008
Dar vecinul care "pierde" caldura prin pereti, are parte de scutire proportionala cu valoarea pe care o plateste beneficiarul caldurii?

#51
passport2hell

passport2hell

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 333
  • Înscris: 04.10.2013
Ba fratilor, cum naiba platiti voi 170 lei la 2 camere si 350 lei la 4? Aveti centrala?

Eu am platit luna trecuta 350 lei la garsoniera, am 3 calorifere, cu repartitoare. Iar in casa trebuie sa stau imbracata bine. Nici nu se pune problema de stat in tricou, iesit din baie neinfofolita, ca sa nu mai zic de facut sex. Decat poate imbracata!

#52
TurboHamster

TurboHamster

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 02.10.2013

View PostDANANDREI2001, on 06 februarie 2014 - 14:55, said:

De fapt repartitoarele nu ar fi trebuit sa aiba pozitia inchis - doar 18 min si...27,28 daca sunt unii mai frigurosi.
Reducerea consumului se face prin reabilitate termica + eficientizare sursa de caldura nu prin prin oprirea caloriferelor.

De ce 18 grade? Poate eu vreau sa am 16 grade in camera ziua.
De asemenea, robinetii cu termostat nu se pot inchide complet, ci au un minim de 6 grade (pentru a preveni inghetul caloriferului).

#53
adcamo

adcamo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,022
  • Înscris: 12.02.2009
Mde ma,daca stai la casa faci ce te taie capul,opresti caloriferele,sunt afara -10,ai in casa tot atat. Dar tu stai la bloc,in decembrie pleci,opresti calorifere,te intorci in februarie,afara -10,tu in casa 15 grade ca ai vecini si sus si jos care au in casa 23. Au platit ei mai mult ca sa incalzeasca si la tine,dar de,asta e viata.

#54
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Postpassport2hell, on 06 februarie 2014 - 16:04, said:

Ba fratilor, cum naiba platiti voi 170 lei la 2 camere si 350 lei la 4? Aveti centrala?

Eu am platit luna trecuta 350 lei la garsoniera, am 3 calorifere, cu repartitoare. Iar in casa trebuie sa stau imbracata bine. Nici nu se pune problema de stat in tricou, iesit din baie neinfofolita, ca sa nu mai zic de facut sex. Decat poate imbracata!

Stai putin. In primul rand, cand faci sex, te incalzesti. In al doilea rand, sexul implica cel putin doua persoane, care degaja caldura, ar trebui sa fie mai cald. :)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate