Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Ardei

* * * * * 6 votes
  • Please log in to reply
4071 replies to this topic

#3961
Solar-1

Solar-1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 497
  • Înscris: 08.01.2015
Bună seara. Un ardei kapia gustos și gros în pulpă, este Coach F1. Încă se găsește și este și la 100 de semințe. Un gogoșar gustos și, de asemenea gros în pulpă, este Temes F1. La fel, se găsește la plicuri de 100 de semințe.

#3962
gogutu77

gogutu77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 15.07.2022
Temes -38lei, Coach -41lei. Bucur -4-5lei, Corno di torro 7lei...Pentru zece fire cat pun eu, nu merita. Daca-ti trebuie minim 30-40 fire, poate merita.

La doua soiuri kapia, gogosar, ardei gras ajung la 160 lei. La fel cu toate legumele

Rosiile le-am dus pana in noiembrie si am avut doar soiuri fara nici un fungicid sau insecticid; doar calciu si ingrasamint foliar. Nu au legat ca hibrizii da nici la gust hibrizii nu sunt ca soiurile.
Ardei am avut doua soiuri mostenite. un kapia si un ardei gras. Kapia a murit in august, ardeiu gras inca traieste.. vreau sa incerc acum alte soiuri

#3963
Solar-1

Solar-1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 497
  • Înscris: 08.01.2015
Soiul Bucur, este foarte bun. Anul trecut a făcut spectacol, afară în grădină. 500 de grame. Însă atenție la bacterioză. Aplicați un produs pe bază de cupru (Funguran, Airone). Preventiv.

#3964
gogutu77

gogutu77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 15.07.2022
Am vazut la hornbach plic de ardei 6 seminte 22lei. 4 feluri de ardei, cate o samanta jumate din fiecare. Am crezut ca nu am vazut bine da l-am cautat si pe emag:24 lei. Au si plic cu 5 seminte la acelasi pret.
La ardeii astia se fumeaza frunzele?

#3965
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,990
  • Înscris: 17.03.2005
Mere.
Semințele de hibrid, in funcție de specie, pot costa peste 1 leu bucata..... Asta la plicuri de 500-1000 bucăți. Micro ambalat e normal sa coste de 3-4 ori mai mult.


#3966
gogutu77

gogutu77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 15.07.2022
ambalaju ala e penibil. cate o samanta sau doua de un fel. probabilitatea sa iasa toate e mica.
Oricum, e mult 400% diferenta de pret, nemaivorbind ca hibrizii pe care-i vand astia nu par sa existe decat la pachet de cinci seminte. Ori e un yolo wonder rebotezat, ori ceva similar. nu cred sa dezvolte cineva hibrizi sa-i vanda la bucata. kiepenkerl e firma care vinde.

Mai sunt unii hibrizi care se gasesc la 15-50 seminte dar pretul e rezonabil, cca 50% in plus fata de un pachet mare.

#3967
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012
La fel e peste tot, una e pretul en-gros, altul e pretul en-detail.

#3968
gogutu77

gogutu77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 15.07.2022
Peste tot unde? nu am mai vazut de zece ori diferenta de pret. Asta nu tine de engros vs endetail ci de gasit fraieru

#3969
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,990
  • Înscris: 17.03.2005
Dacă tu știi de ce mai întrebi?
Nu știu exact cazul arderilor ălora însă în general au hibrizi buni. Și da, cam ies toate.
Iar prețul e cam de 4-5 ori mai mare ceea ce e ok pt unii, exorbitant pt alții.
Eu am cumpărat diverse, puțin ce e drept, fiind curios de cum sunt pentru ca auzisem de ei(de hibrizi) dar nu am găsit pe la niciun cunoscut 4-5 semințe sa testez.
20-25 lei ca să îți satisfaci curiozitatea pot fi un preț mare sau un preț infim daca te gândești ca ar trebui sa dai 500 lei pe un plic cu multe șeminte care poate nu confirma ce aștepți tu de la ele, nu mai spun de munca, loc ocupat șamd.

E evident din cum înțelegi problema ca nu ți se adresează ție gama aia, ai o oferta foarte bogata pe piața, nu vad care e problema. Cumperi și cultivi ce ți se potriveste.


#3970
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 07.09.2004
Gogutule, atunci cumpara de la Florian, au cu 4 lei tot pe emag un mix asemanator de ardei. Pe site scrie 1g 5g dar nu stiu daca ai 1 g de seminte sau 5g...  oricum, la 1 g ai mai multe seminte, nu 6.

#3971
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,426
  • Înscris: 28.12.2010
Probabilitatea sa iasa toate 6 e foarte mare. Eu nu am o experienta bogata dar am plantat Klass, Kaptur, Am avut peste 95% chiar anul trecut au iesit toate. La aphen am luat plic de 10 seminte si au fost 12 inauntru. Au iesit toate. Sunt seminte premium nu sunt ambalate de Nea Gica in magazie. De exemplu astea de Aphen sunt ambalate de Florian. Banuiesc ca le iau in cantitati mari si le ambaleaza in plicuri mici si vand la de-astia ca mine. Trebuie sa castige si ei ceva iar tu esti multumit ca iti faci damblaua fara sa dai sute de lei pe sute de seminte. Pana si alea bulgaresti ies cam 80-90 %. si alea sunt ieftine

#3972
gogutu77

gogutu77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 15.07.2022

View Postcotzi, on 30 noiembrie 2022 - 10:09, said:

Gogutule, atunci cumpara de la Florian, au cu 4 lei tot pe emag un mix asemanator de ardei...
Am luat deja seminte, majoritatea soiuri. Corno do torro, yolo wonder, marconi, cornel si un hibrid: kaprima. Ma uitam dupa ceva ardei iute si am vazut asta.

Daca parintele zice ca is buni, o fi buni.

Semintele bulgaresti mi se par chiar bune. Eu fiind in vest am tot folosit unguresti si romanesti abia anu trecut am pus primadata bulgaresti. anu asta am pus aproape doar bulgaresti.

#3973
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 07.09.2004
Vezi ca gogosarul Cornel se coace tarziu.

#3974
gogutu77

gogutu77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 15.07.2022
da. merge direct la muraturi. teoretic, ar fi trebuit sa iau si un ardei gras timpuriu sau extratimpuriu , dar m-am gandit dupa ce am facut comanda si deja mi se par cam multe soiuri. nu am loc decat pentru 4 randuri de 18-20 plante



#3975
vladuzz7

vladuzz7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,066
  • Înscris: 17.05.2012
Salutare si la multi ani!
Ma tot documentez dupa experienta de anul trecut care a fost si cu bune si cu rele, dar din pacate mai mult cu rele. Toti, dar absolut toti ardeii mei( intai kapia si gras apoi cei Chinense - Carolina reaper si habanero, dar care au apucat sa rodeasca fiindca deja erau maturi si rasadul l-am facut in casa )si o parte din rosii au fost afectati de TSWV . Cativa au avut si fuzarioza( am rezolvat cu eliminare si poate a functionat si beltanolul pe care l-am aplicat) si cred ca si foarte putina bacterioza, dar pe care am stopat-o.
Asadar, caut un calendar de tratamente cat de cat ok, daca folositi, ideal ar fi sa il pot aplica in acelasi timp si la rosii si la ardei. Nu stiu cum mai ramane cu legea aia, dar eu stiu ca am mancat doar ardei mici, urati ,nedezvoltati, adica mai deloc, deci cei care sunt impotriva ii rog sa se abtina. Rosiile la fructe nu au fost afectate.
Populatie de tripsi mare nu am avut, am vazut cate 1-2 pe planta in floare. Am avut capcane galbene, dar albastre nu ( o sa iau anul asta). De stropit, am stropit, dar ori cu ce nu trebuie ori nu la timpul potrivit, din ce vazusem i-a atacat inca din faza de rasad pt ca am lasat alveolele pe sol. Plus ca din ce am inteles pt a se transmite virusul e nevoie de cateva secunde, deci cu greu poti preveni, dar trebuie incercat. Din cauza spatiului relativ mic nu prea pot face rotatia culturilor. Multumesc!
PS: anul asta am luat ardei gras si kapia rezistenti la TSWV. Ceva ma face sa cred ca si soiul asta de rosii pe care il perpetueaza bunica mea are virusul asta in seminte si de la an la an se transmite..Si nu prea as vrea sa il pierd sincer

Edited by vladuzz7, 04 January 2023 - 23:07.


#3976
horia100

horia100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 607
  • Înscris: 19.02.2011
vladuzz7        Anul trecut au mers ardeii si la mine jalnic,ma gindeam ca am gresit undeva dar si vecinul cu solar si hibrizi diferiti tot la fel iar colegii de munca care au avut afara nu prea au mincat din gradina ardeioase. Ardeii ramasi mici,putini pe planta,Bronco f1 gogosar din 15 fire au supravetuit cca 5 buc a fost praf.Biharul f1 a avut si el pierderi dar nu asa mari, pe toamna si-a revenit cit de cit;Kabala f1 a rezistat dar pe toamna nu a mai fructificat decit foarte putin fata de Bihar f1.Ardeii grasi in schimb au fost praf toti;sau recoltat putine fructe dupa care nu au mai legat aproape deloc;exceptie cei care sint verzi.si copti rosii;am avut red knigh f1 si frey f1 care au fost ok dar din acestea pun de obicei 10-15 buc.La kapia Kaptur pierderi au fost putine dar nu au legat si ce au legat fructe mici.Eugenia f1 a mers cel mai ok  atit in solar cit si afara,chiar daca a avut citeva pierderi.Ardeii mari ,grosi ,dar cu forma mai neregulata.
                         Am un vecin cu care mai colaborez si anul trecut a avut ardeii ok dar a facut un tratament la sol cu Quemoxygen A mers cu o concentratie de soc deoarece a avut probleme in anii din urma si asa ia recomandat de unde la cumparat. 500ml/1000 m2/100l de apa..Luni am facut si eu in solar un tratament cu el si in primavara voi repeta tratamentul in solar si voi trata si afara.Incerc si asa mai ales ca a spus ca a avut o inradacinare mai buna si plantele i-au mers bine si cu tratramente mai putine(cultiva afara)  Avantajul la acest produs este ca pot semana la 2-3 zile dupa tratamentul solului.  Sunt mai multe substante  pt. tratamentul solului dar eu am mers pe cea verificata de vecinul meu. Puteti cauta si pe net si gasiti si alte substante pt. tratament.Asta ca sa nu fiu acuzat ca fac reclama la produs. Si la munca multi care mai cultiva au recomandat tratamentul solului deoarece sunt diferente vizibile.
                        Incerc anul acesta si varianta asta deoarece nu am facut niciodata si rotatia culturii imi este imposibil sa o fac.Practic am rotit rosiile cu ardeii dar cum au multe boli si daunatori comuni este fix zero.

#3977
vladuzz7

vladuzz7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,066
  • Înscris: 17.05.2012

 horia100, on 07 ianuarie 2023 - 18:16, said:

vladuzz7 Anul trecut au mers ardeii si la mine jalnic,ma gindeam ca am gresit undeva dar si vecinul cu solar si hibrizi diferiti tot la fel iar colegii de munca care au avut afara nu prea au mincat din gradina ardeioase. Ardeii ramasi mici,putini pe planta,Bronco f1 gogosar din 15 fire au supravetuit cca 5 buc a fost praf.Biharul f1 a avut si el pierderi dar nu asa mari, pe toamna si-a revenit cit de cit;Kabala f1 a rezistat dar pe toamna nu a mai fructificat decit foarte putin fata de Bihar f1.Ardeii grasi in schimb au fost praf toti;sau recoltat putine fructe dupa care nu au mai legat aproape deloc;exceptie cei care sint verzi.si copti rosii;am avut red knigh f1 si frey f1 care au fost ok dar din acestea pun de obicei 10-15 buc.La kapia Kaptur pierderi au fost putine dar nu au legat si ce au legat fructe mici.Eugenia f1 a mers cel mai ok  atit in solar cit si afara,chiar daca a avut citeva pierderi.Ardeii mari ,grosi ,dar cu forma mai neregulata.
Am un vecin cu care mai colaborez si anul trecut a avut ardeii ok dar a facut un tratament la sol cu Quemoxygen A mers cu o concentratie de soc deoarece a avut probleme in anii din urma si asa ia recomandat de unde la cumparat. 500ml/1000 m2/100l de apa..Luni am facut si eu in solar un tratament cu el si in primavara voi repeta tratamentul in solar si voi trata si afara.Incerc si asa mai ales ca a spus ca a avut o inradacinare mai buna si plantele i-au mers bine si cu tratramente mai putine(cultiva afara)  Avantajul la acest produs este ca pot semana la 2-3 zile dupa tratamentul solului.  Sunt mai multe substante  pt. tratamentul solului dar eu am mers pe cea verificata de vecinul meu. Puteti cauta si pe net si gasiti si alte substante pt. tratament.Asta ca sa nu fiu acuzat ca fac reclama la produs. Si la munca multi care mai cultiva au recomandat tratamentul solului deoarece sunt diferente vizibile.
Incerc anul acesta si varianta asta deoarece nu am facut niciodata si rotatia culturii imi este imposibil sa o fac.Practic am rotit rosiile cu ardeii dar cum au multe boli si daunatori comuni este fix zero.
Nici eu nu am cum sa fac rotatia din pacate..
Anul asta incep cu hibrizi frey F1 si redpia f1 pe langa multe altele Carolina reaper vreo 3 culori, habanero la fel, si alte chinense. Ma rog sa nu mai am probleme si anul asta..

#3978
gpdorin

gpdorin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 01.04.2013
Va salut.
In ultimii doi ani am plantat vreo 15 soiuri de ardei iuti, cate 3,4 fire din fiecare.
Ori or fost foarte iuti, de mancam de 3,4 ori din unul, ori nu erau iuti deloc.
Cine are timp sa imi recomande niste soiuri de ardei sa le zic semiiuti, picanti....
Pana acum ceva vreme era soiul ala de ii zicea la piata bulgaresc, erau lungi, subtiri si asa mai carliontati. Avea o iuteala placuta. Dar a devenit dulce.
Va multumesc.
Toate cele bune!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate