Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 

Ardei

* * * * * 6 votes
  • Please log in to reply
4071 replies to this topic

#3925
vladuzz7

vladuzz7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,066
  • Înscris: 17.05.2012

View Postgogutu77, on 03 august 2022 - 21:58, said:

@vladuzz7
Nu se vede bine pe tel. posibil ceva carenta. fosfor?
pai si sa cada asa imediat dupa ce incepe sa creasca noi lastari ? sa cada verzi asa cum sunt..erau frumosi, deodata apara petele astea peste noapte si cad..raman ramurile in varf si dupa se chinuie sa faca alte cresteri..

#3926
vladuzz7

vladuzz7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,066
  • Înscris: 17.05.2012
plus ca le-am dat acum vreo luna cu npk 16-16-16

Edited by vladuzz7, 03 August 2022 - 22:23.


#3927
bardu

bardu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,485
  • Înscris: 09.05.2007
Eu aș desființa plantele afectate. Pe viitor încearcă să tai tulpina principala la 2 noduri și mergi pe copili. Așa am procedat anul trecut cu succes la o planta de ardei, dar cu stagnarea aferentă. Anul asta nu mi-am mai bătut capul, când pierde frunzele tinere și avortează cădea plantele .

#3928
vladuzz7

vladuzz7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,066
  • Înscris: 17.05.2012

View Postbardu, on 04 august 2022 - 09:36, said:

Eu aș desființa plantele afectate. Pe viitor încearcă să tai tulpina principala la 2 noduri și mergi pe copili. Așa am procedat anul trecut cu succes la o planta de ardei, dar cu stagnarea aferentă. Anul asta nu mi-am mai bătut capul, când pierde frunzele tinere și avortează cădea plantele .
Pai si ce sa fac sa scot absolut tot  100 de fire de afara? Ca toate au avut si si-au revenit. Acum a inceput la vreo 4 si in solar . Afara au avut acum o luna absolut toate si acum sunt verzi din nou

#3929
bardu

bardu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,485
  • Înscris: 09.05.2007
Daca n-au legat nimica nu știu ce mai aștepți, poate sa infestezi din belșug sa rămâne și pentru la anul?

#3930
vladuzz7

vladuzz7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,066
  • Înscris: 17.05.2012

View Postbardu, on 04 august 2022 - 17:49, said:

Daca n-au legat nimica nu știu ce mai aștepți, poate sa infestezi din belșug sa rămâne și pentru la anul?
au legat ceva, acum sunt din nou plini ochi de flori

#3931
bardu

bardu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,485
  • Înscris: 09.05.2007
Frustrant cel puțin. Daca ai doar câteva in sera eu le-aș scoate. Verifica-i regulat de insecte, mai ales afide.
Eu am observat ieri la mine că iară și-au făcut apariția pe vârfurile la câțiva ardei.

#3932
mama_lor

mama_lor

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 24.04.2020
Insecte probabil nu sunt, boala fungica tot nu cred, dar cine stie ce mai apare.

Cel mai probabil ramane arsura (de la stropire, sau ceva), sau inbalans de nutrienti, dar acolo e greu de identificat fara analize.

#3933
vladuzz7

vladuzz7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,066
  • Înscris: 17.05.2012

View Postmama_lor, on 05 august 2022 - 11:14, said:

Insecte probabil nu sunt, boala fungica tot nu cred, dar cine stie ce mai apare.

Cel mai probabil ramane arsura (de la stropire, sau ceva), sau inbalans de nutrienti, dar acolo e greu de identificat fara analize.
arsura nu avea cum sa apara pt ca prima data nu stropisem cu ceva..vad ca se simt bine dupa un champ77

#3934
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,346
  • Înscris: 26.02.2006
As vrea la anul sa fac eu răsaduri de ardei kapia și vinete (pt plantat afara în gradina,  în jud Neamț) ,  și as vrea sa știu dacă sint soiuri mai de calitate din aceste 2 legume,  pt ca să cumpăr semințe. Sa fie soi,  nu hibrid. Mulțumesc.

Edited by sov, 13 August 2022 - 11:38.


#3935
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,346
  • Înscris: 26.02.2006
LE:  sau soiurile fac fructe mai mici și nu merită?

#3936
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,990
  • Înscris: 17.03.2005
Soiul este în general ceva mai puțin rezistent la anumite probleme(boli în general dar și la unii dăunători), planta e ij general mai puțin viguroasa dar asta pt tine e irelevant pt ca orice ai pune vigoarea tine mult și de condiții, fertilizare și orice ai pune nu le vei avea ca să vezi diferențele.
Poate fi mai productiv hibridul însă și asta tine cumva și de cum le îngrijești.

Per total hibrizii au avantaje. Nu mereu le constati, ca să și dea mult mai mult îți sincer mai mult și adesea în grădini, afara, oamenii se așteaptă sa ude și atât pt o cultura bună.
Ca și soi de ardei cel mai folosit este slonovo uvo, urechea de elefant. E ctivat și pentru vânzare, în câmp, de către mulți grădinari.
Am văzut și ceva bulgăresc, vândut de Florian, tot soi, de asemenea bun, nu am reținut numele.
Ca fapt divers, în general bulgarii au selecții de soiuri bune.

Vinete soi nunstiu sa spun, eu de ex am cultivat doar vinete rotunde, albe și mov...cu siguranță sunt și soiuri "normale"...



#3937
mama_lor

mama_lor

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 24.04.2020
Nu prea am avut noroc cu soirurile de vinete, si am incercat multe. Doar altoite, altfel nu prea au avut vigoare catre final. Cele de tip nord african au fost cele mai productive (de ex Aswad), dar cred ca pentru Neamt trebuie sa fie soiuri care nu sunt chiar asa pretentioaase la caldura.

#3938
horia100

horia100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 607
  • Înscris: 19.02.2011

View Postsov, on 13 august 2022 - 11:37, said:

As vrea la anul sa fac eu răsaduri de ardei kapia și vinete (pt plantat afara în gradina,  în jud Neamț) ,  și as vrea sa știu dacă sint soiuri mai de calitate din aceste 2 legume,  pt ca să cumpăr semințe. Sa fie soi,  nu hibrid. Mulțumesc.
                    Anul acesta ardeii au fost un dezastru,nu numai la mine ci si la vecini.Am avut la kapia trei hibrizi : Eugenia F1 s-a comportat cel mai bine dar a avut fructele mari dar forma neregulata;Kaptur -ul jalnic,fructe mici,patate desi am pus plasa si 2 tratamente cu calciu,redpia fi idem cu Kapturul.  Ardei grasi dezastru total ,singurii care au fost ok au fost Red Knight f1 .La gogosari singurul care sa descurcat a fost Kabala f1;Biharul un dezastru total,fructe mici;1/2 sau uscat.  La majoritatea avortare ,nu au legat cu exceptiile aratate care s-au descurcat cit de cit. De fapt anul dificil sa vazut si in preturile din piata.La anul cred ca sare din schema Biharul

#3939
vladuzz7

vladuzz7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,066
  • Înscris: 17.05.2012

View Posthoria100, on 08 septembrie 2022 - 20:10, said:

Anul acesta ardeii au fost un dezastru,nu numai la mine ci si la vecini.Am avut la kapia trei hibrizi : Eugenia F1 s-a comportat cel mai bine dar a avut fructele mari dar forma neregulata;Kaptur -ul jalnic,fructe mici,patate desi am pus plasa si 2 tratamente cu calciu,redpia fi idem cu Kapturul.  Ardei grasi dezastru total ,singurii care au fost ok au fost Red Knight f1 .La gogosari singurul care sa descurcat a fost Kabala f1;Biharul un dezastru total,fructe mici;1/2 sau uscat.  La majoritatea avortare ,nu au legat cu exceptiile aratate care s-au descurcat cit de cit. De fapt anul dificil sa vazut si in preturile din piata.La anul cred ca sare din schema Biharul
eu am avut mari probleme cu TSWV din cauza ca s-au infectat de cand erau rasaduri..au ramas mici, inghesuiti, fructe micute.
Carolina reaper si habanero care au fost mari in momentul cand au luat infectia de la kapia si gras. Nu au ramas mici, insa au pierdut toate frunzele din varf, macar am facut productie.

#3940
gpdorin

gpdorin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 01.04.2013

View Postvladuzz7, on 08 septembrie 2022 - 20:40, said:

eu am avut mari probleme cu TSWV din cauza ca s-au infectat de cand erau rasaduri..au ramas mici, inghesuiti, fructe micute.
Carolina reaper si habanero care au fost mari in momentul cand au luat infectia de la kapia si gras. Nu au ramas mici, insa au pierdut toate frunzele din varf, macar am facut productie.

Ceva poze cu habanero se poate? Am pus cateva fire dar se pare ca in plicul cu seminte era altceva.
Multumesc.

#3941
vladuzz7

vladuzz7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,066
  • Înscris: 17.05.2012

View Postgpdorin, on 09 septembrie 2022 - 07:43, said:

Ceva poze cu habanero se poate? Am pus cateva fire dar se pare ca in plicul cu seminte era altceva.
Multumesc.

Habanero red apoi chocolate, orange si carolina reaper la final
Ultima poza tot un habanero red e..cred ca peste 150 de fructe are
Am avut mari probleme cu virusul ca mai facea inca o productie probabil
PS: se pare ca am pus aceeasi poza..voiam alta la final, dar tot la fel e inca un fir

Attached Files


Edited by vladuzz7, 09 September 2022 - 19:09.


#3942
vladuzz7

vladuzz7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,066
  • Înscris: 17.05.2012
daca tot suntem aici, ce spuneti de dezinfectia cu Basamid? Ma gandesc ca ar distruge si microoranismele benefice odata cu cele rele..cum sa refac solul dupa el?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate