Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

Ardei

* * * * * 6 votes
  • Please log in to reply
4071 replies to this topic

#3907
vladuzz7

vladuzz7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 17.05.2012
Ajutor, va rog, ce boala e asta? Sper doar sa nu fie virus.. se manifesta doar afara la ardeii grasi si kapia in general care nu prea au legat fructe pana acum. De abia acum au inceput cate 2-3 la fiecare.
In a doua poza, la 3-4 zile se mai ingalbeneste cate o frunza la cei din solar, dar nu pare a fi asa grav. O pun pe seama ca nu e lumina la ultimele frunze sau ar mai trebui fertilizat

Ajutor, va rog, ce boala e asta? Sper doar sa nu fie virus.. se manifesta doar afara la ardeii grasi si kapia in general care nu prea au legat fructe pana acum. De abia acum au inceput cate 2-3 la fiecare.
In a doua poza, la 3-4 zile se mai ingalbeneste cate o frunza la cei din solar, dar nu pare a fi asa grav. O pun pe seama ca nu e lumina la ultimele frunze sau ar mai trebui fertilizat

Attached Files



#3908
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,469
  • Înscris: 28.12.2010
Cam a virus seamana. Eu am avut vreo 4-5 asa si i-am smuls. In alt an am lasat mai multi asa si intr-un final in toamna nu am mai avut niciunul sanatos. Fructe mici, handicapate a mai bagat nevasta-mea cate ceva la congelator pentru ciorbe taiati cubulete la gust erau ok. La aia din solar nu pare sa fie vreo problema.

#3909
bardu

bardu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,485
  • Înscris: 09.05.2007
Așa pare a virus, piticirea ardeiului.
Trebuie îndepărtați pentru siguranța, ulterior mănuși/mâini dezinfectate. O simpla atingere a plantei infectate poate transmite virusul pe una sănătoasă. Boala la ardei o transmit afidele (cu concursul furnicilor).

#3910
mama_lor

mama_lor

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 24.04.2020
Pozele 1 si 3 sunt intr-adevar foarte suspecte de virus, cu acele striatii mai deschise pe frunzele mai tinere. Poza a doua probabil nimic, eventual mai trebuie ceva fertilizat, dar unele soiuri pur si simplu scapa de frunzele care nu primesc destula lumina.

Contra virusilor e nevoie in de o stropire regulata cu insecticid contra tripsi+afide (mospilan e ok), care sunt purtatorii. Evident, cele afectate trebuie smulse complet acuma.

#3911
natalia71

natalia71

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 23.03.2014

View Postcorsica, on 04 iulie 2022 - 14:55, said:


Am atașat o poză cu ce folosesc eu în seră unde practic legumicultura de cursă lunga, recoltatul începe în luna mai și se termină la sfârșitul lui noiembrie.
Fertilizare corespunzătoare,  aerisire la coamă,  irigare zilnică,  boli niciodată,  carențele le rezolv, doar musculița alba de toamnă îmi dă bătăi mari de cap la sfârșit de sezon.

Nu mai amintesc de macerat de urzică și găinaț de prepelițe, se știe.
La mine e primul an ce am pus legume în gradina, cam 100 plante, îmi spui te rog și o schema cum folosești când și cum produsele din poza, mulțumesc

#3912
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,944
  • Înscris: 13.04.2007
Am postat câte ceva pe topicul meu, la pag. 35, #630 și la pag. 17, #301.
Scriu de pe telefon și îmi este destul de greu să  fac trimiteri la anumite mesaje.

#3913
natalia71

natalia71

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 23.03.2014

View Postcorsica, on 06 iulie 2022 - 14:38, said:

Am postat câte ceva pe topicul meu, la pag. 35, #630 și la pag. 17, #301.
Scriu de pe telefon și îmi este destul de greu să  fac trimiteri la anumite mesaje.
OK, cum se cheamă topicul? Și eu tot pe telefon

Edited by natalia71, 07 July 2022 - 21:23.


#3914
yoaca70

yoaca70

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 06.01.2012
@natalia71
Sera de la Brazi, de la plantat la recoltat topic corsica

#3915
vladuzz7

vladuzz7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 17.05.2012
Oameni buni, va rog sa ma ajutati sa ii dau de cap, ca nu stiu ce Dumnezru e asta. Se inegresc frunzele de sus. De fapt apar niste pete negre ca un mucegai si cad asa verzi nici macar nu se usuca.
Asta initial a aparut afara dupa care vad ca apar 1-2 fire si in solar..
In principal la habanero apare am observat..
Efectiv toate frunzele si florile din varf cad..si nu am reusit inca sa o vindec. Nici fructele nu arata stralucit

Attached Files


Edited by vladuzz7, 14 July 2022 - 18:22.


#3916
adissan

adissan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 13.06.2005
Ardeii mei s-au îmbolnăvit dar nu știu de ce. Similar acele pete sunt pe dovlecei,castraveți, orhidee, leandru și alte flori.

Attached Files



#3917
bardu

bardu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,485
  • Înscris: 09.05.2007
La ardei in principal trebuie combătut atacul insectelor daunatoare (afide, paianjeni) dar și prezența furnicilor (instalarea afidelor).
In loc să dați cu fungicide pe ardei mai bine asigurați-vă că au apa zilnic, umbra și să-i mai hrăniți din când în cand.
@adissan mie îmi seamănă a arsura solară, exact unde e pata de fungicid arde mai tare.




#3918
vladuzz7

vladuzz7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 17.05.2012

View Postadissan, on 21 iulie 2022 - 18:53, said:

Ardeii mei s-au îmbolnăvit dar nu știu de ce. Similar acele pete sunt pe dovlecei,castraveți, orhidee, leandru și alte flori.
pare atac de paianjen la ardei

#3919
mama_lor

mama_lor

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 24.04.2020
vladuzz7, arata ca tswv la rosii. Nu stiu daca simptomele arata la fel la ardei. Alta idee ar fi lipsa acuta de bor, care afecteza varfurile de crestere (foarte putin probabil).

#3920
vladuzz7

vladuzz7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 17.05.2012

View Postmama_lor, on 26 iulie 2022 - 15:52, said:

vladuzz7, arata ca tswv la rosii. Nu stiu daca simptomele arata la fel la ardei. Alta idee ar fi lipsa acuta de bor, care afecteza varfurile de crestere (foarte putin probabil).
e posibil si asta..asa sunt si ai mei ( a se vedea poze mai sus), nu am ce le face. le-am dat nspe mii de substante

Edited by vladuzz7, 26 July 2022 - 20:55.


#3921
vladuzz7

vladuzz7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 17.05.2012
Ce Doamne iarta-ma o fi asta pana la urma?? Nu inteleg.
Daca era virus presupun ca nu se vindeca intre timp. Astia au avut exact aceeasi problema dupa care si-au revenit, au facut multe cresteri noi.
Acum tot setul de frunze noi se innegreste asa sau chiar mult mai putin si cade efectiv verde.
Impreuna cu muuulte flori. M-am uitat cu lupa, nu vad niciun paianjen.
Abia ce incepusera sa se refaca :(
La fitofarmacie mi-a zis ca e paianjenul rosu sau e posibil sa fie ceva viroza.
Nu mai inteleg nimic. Daca ar fi fost virusul petelor de bronz, nu s-ar fi refacut.
Am stropit acum o luna cu ortiva si vertab, apoi acum folpan, amistar, un ingrasamant cu aminoacizi si faster degeaba. Pare ca tor singure si-au revenit. Acum iar o iau de la capat, pierd toate florile si toate frunzele din varf si tot asa si nu fac nimic...

Attached Files


Edited by vladuzz7, 03 August 2022 - 11:34.


#3922
adissan

adissan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 13.06.2005
@bardu ai avut dreptate. A fost arsură solară și ceva fungi.

@vladuzz7
Cred că este bacterie și wi putea să încerci ceva pe bază de cupru.

#3923
vladuzz7

vladuzz7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 17.05.2012

View Postadissan, on 03 august 2022 - 18:00, said:

@vladuzz7
Cred că este bacterie și wi putea să încerci ceva pe bază de cupru.
sa stii ca le-am dat acum 3 zile cu champ ca si eu m-am gandit ca e ceva de genul, pare ca nu s-a mai extins de atunci, dar imediat reapare...
Adica imediat s-a cunoscut de fiecare data cand am dat un cupric. data trecuta am dat cu funguran

#3924
gogutu77

gogutu77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 15.07.2022
@vladuzz7
Nu se vede bine pe tel. posibil ceva carenta. fosfor?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate