Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Ardei

* * * * * 6 votes
  • Please log in to reply
4071 replies to this topic

#3889
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,426
  • Înscris: 28.12.2010
La mine a fost frig vreo 2 nopti. Au fost 14 grade la Lumina. Ardeii nu prea sunt bucurosi

Edited by gabiroa, 19 June 2022 - 18:12.


#3890
vladuzz7

vladuzz7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,066
  • Înscris: 17.05.2012

View PostSky_Way, on 30 martie 2022 - 13:05, said:

ce frumos au crescut.. ai mei deabia au ieșit. stau foarte prost cu soarele.. orientarea apartamentului meu e Est-Vest.. să ne mai pui poze și după ce îi muți
am promis ca revin cu poze Posted Image dupa atatea luni, frig, acarieni, patare bacteriana, stres ca nu iese nimic ( asta doar afara, inauntru sunt impecabili) si ajutorul vostru, in sfarsit incep sa se vada roadele..Acum sa astept sa se si coaca Posted Image
au inceput si afara sa creasca fructele, timid

Edited by vladuzz7, 21 June 2022 - 22:30.


#3891
natalia71

natalia71

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 23.03.2014
Bună, am găsit 2 ardei ca în poza atașată, e bine dacă stropesc cu Ortiva top? Mulțumesc,

Attached Files



#3892
adissan

adissan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 13.06.2005
Cred că mai bine ai stropi cu ceva care conține calciu. Este valabil și pentru rosii.

#3893
natalia71

natalia71

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 23.03.2014

View Postadissan, on 03 iulie 2022 - 08:20, said:

Cred că mai bine ai stropi cu ceva care conține calciu. Este valabil și pentru rosii.
Am stropit foliar zilele trecute cu cropmax, văd că are și calciu în compoziție

#3894
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,941
  • Înscris: 13.04.2007
Calcinit la rădăcină și Borocal foliar, eu asta folosesc.

#3895
adissan

adissan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 13.06.2005
Sfatul lui @corsica spune tot. Eu adaug un mic sfat. Dacă nu îți permiți ce recomandă cineva poți să folosești și alternative. Solar calciu. Probabil că efectul nu este același,dar te va ajuta cumva.

#3896
natalia71

natalia71

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 23.03.2014

View Postcorsica, on 03 iulie 2022 - 09:38, said:

Calcinit la rădăcină și Borocal foliar, eu asta folosesc.
Multumesc, asta pot folosi și la celelalte legume?

#3897
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012
Dintre toate, rosiile sunt cele ce sufera frecvent de aceste deficiente de nutritie.

#3898
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,990
  • Înscris: 17.03.2005
Și roșiile și ardeii au nevoie de calciu, problema este însă ca deficitul din sol nu prea exista în cazul grădinilor familiale(e mai frecvent acolo unde se produce mult pe suprafețe mici).
Problema este ca din cauza căldurii și a stresului hidric metabolizarea calciului suferă și acel element nu mai ajunge acolo unde e nevoie de el, în speță în fruct.
Administrarea trebuie făcură deci mai ales Foliar, poți sa dai la radacina cu sacul ca îl dai degeaba.
De asemenea, metabolizarea calciului interferează în mukte moduri și cu a altor elemente și excesul ij principiu dwr și carenta de alte elemente poate influenta lucrurile.
În special azotul prea mult poate influenta negativ.

Combinate căldură, cu o nutriție precara, gen mult azot, cu o irigare aiurea, poate sa cauzeze mari probleme de acest gen.

Deci degeaba dai la roșie și ardei calciu la radscina, aproape degeaba, mai degrabă varabdai doar foliar, ai grija sa nu bagi azot ca nebunul și ai mare grija la temperaturi dacă poți și mai ales la cum irigi.


#3899
natalia71

natalia71

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 23.03.2014
Acum am comandat ambele produse, calcinit și Borocal, îmi spuneți va rog dozajul per litru pentru ambele,cât calcinit sa ud la fiecare planta, de câte ori, și cu Borocal la fel,??? vă mulțumesc

View Postparintele, on 03 iulie 2022 - 11:46, said:

Și roșiile și ardeii au nevoie de calciu, problema este însă ca deficitul din sol nu prea exista în cazul grădinilor familial..
De irigat, ud cu furtunul din abundenta de 2 ori pe săptămână.
Deci tu spui că, cam dau degeaba calciu la rădăcină?
Sa insist cu Borocal 1 data pe săptămână?

Edited by natalia71, 03 July 2022 - 11:51.


#3900
Solar-1

Solar-1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 497
  • Înscris: 08.01.2015

View Postnatalia71, on 03 iulie 2022 - 07:10, said:

Bună, am găsit 2 ardei ca în poza atașată, e bine dacă stropesc cu Ortiva top? Mulțumesc,
Bună ziua. Ardeii sunt afară, sau în solar? Întreb, deoarece dacă sunt în solar, umbrirea necorespunzătoare este cauza. Indiferent că sunt grași, gogoșari sau kapia, au aceiași sensibilitate față de lipsa de umbrire. Și afară se manifestă, însă mai puțin.

Edited by Solar-1, 03 July 2022 - 13:09.


#3901
natalia71

natalia71

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 23.03.2014

View PostSolar-1, on 03 iulie 2022 - 13:01, said:


Bună ziua. Ardeii sunt afară, sau în solar? Întreb, deoarece dacă sunt în solar, umbrirea necorespunzătoare este cauza. Indiferent că sunt grași, gogoșari sau kapia, au aceiași sensibilitate față de lipsa de umbrire. Și afară se manifestă, însă mai puțin.
Afara cu plasa de umbrire 40 %, prima oara am găsit o roșie și de la cine am cumpărat răsadurile mia spus să stropesc cu Ortiva, și niște pete ruginii la tomate pe dosul frunzei vad

Attached Files


Edited by natalia71, 03 July 2022 - 13:52.


#3902
Solar-1

Solar-1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 497
  • Înscris: 08.01.2015
Nu prea văd sensul la Ortiva acolo... Sunt frunzele de la bază, bănuiesc.

#3903
adissan

adissan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 13.06.2005
Calcinit poți să îl dai și foliar. Are și un aport destul de mare de azot.

#3904
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,990
  • Înscris: 17.03.2005

View Postadissan, on 03 iulie 2022 - 14:25, said:

Calcinit poți să îl dai și foliar. Are și un aport destul de mare de azot.

Poti, dar îl dai degeaba.
Eficienta produselor de acest tip este minima. Chiar și borocalul e asa și asa.
Mukt mai potrivite sunt soluțiile a căror ba, a este un produs nutritiv organic, un "smac" d'ala maroniu cacaniu, hidrolizat, melasa, alge șamd.
Chior asa calciul ala destul de greu va ajunge sa își facă treaba.


#3905
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,941
  • Înscris: 13.04.2007

View Postcorsica, on 03 iulie 2022 - 09:38, said:

Calcinit la rădăcină și Borocal foliar, eu asta folosesc.
Am atașat o poză cu ce folosesc eu în seră unde practic legumicultura de cursă lunga, recoltatul începe în luna mai și se termină la sfârșitul lui noiembrie.
Fertilizare corespunzătoare,  aerisire la coamă,  irigare zilnică,  boli niciodată,  carențele le rezolv, doar musculița alba de toamnă îmi dă bătăi mari de cap la sfârșit de sezon.

Nu mai amintesc de macerat de urzică și găinaț de prepelițe, se știe.

Attached Files



#3906
mama_lor

mama_lor

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 24.04.2020
natalia71, prima rosie are o mica pata de putregai apical, dar nimic prea grav, restul e pisicire, care se datoreaza polenizarii incomplete si depinde mai mult de soi. Frunzele sunt probabil cele batrane, e carenta, in principal de magneziu, daca doar putine sunt afectate nu trebuie facut nimic, unele soiuri au nevoi de magneziu mai mare, se poate aduga ca sulfat daca avanseaza prea repede. Sunt probabil soiuri obisnuite pe soluri grele, bogate in saruri de magneziu (ele dau solului textura de 'hlei').

Edited by mama_lor, 04 July 2022 - 15:03.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate