Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 

Ardei

* * * * * 6 votes
  • Please log in to reply
4071 replies to this topic

#3871
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,039
  • Înscris: 17.03.2005
Problema este ca fata de studii noi avem mai mult sau mai putin condiții apropiate de optim.
Una e sa faci studiu pe o cultura făcută cu inginerul lângă ea, alta e sa faci tu care dracu știe ce sol ai, cum fertilizezi și cum tratezi.

De aia eu sunt adeptul conducerii pe doua brate atunci când se merge palisa.
În cap e altceva.

Apoi cu ruptul... Si asta depinde de fertilizare. Și de cand plantezi.

Grădinarii cwre pun în câmp și nu au timp sa bibileasca hectare de ardei spun ca ardeiul nunare voie sa aibă boboc la plantare.
Dacă iei cartea și vârstă optima a rasadu lui constați ca de aia zic aia un anumit nr de zile.

Pt ca planta trebuie musai sa se prindă și sa crească pana apar florile.

Evident ca acasă când ai puțin, dacă elimini floarea o poți ajuta însă în funcție de ce cultivi, cum hrănești șamd... Poate sa nu fie mare beneficiu dacă elimini floarea, aia cu studiile nunsunt ei imbecili sa spună ca impactul 3 mic...
Dar atenție e mic la ei care fac studiu pe 2-3 hibrizi care poate au vigoare ei pe csre ii hrănesc optim.

Dacă ai un hibrid mai slab, dacă nu ii dai tot ce vrea samd e foarte posibil sa conteze mai mult dacă dai timp sau nu plantei sa se dezvolte.

Eu mai rup pt ca nu ma grăbesc însă am și lăsat și mare diferență nu am văzut.... Oricum te plictisești de cât produc...
E drept însă că eu fertilizez relativ ok, plantez când trebuie...
Una 3 acasă în solar de familie când îți faci răsad îl și poți face totul cst se poate de optim în condiții gospodărești, alta e csnd nu poți face asta.

Deci as spune ca general vorbind, ruperea primei flori ajuta planta sa se dezvolte pt ca apoi sa rodească mai bine.
Dar cat de mult o ajuta asta e o discuție separata și răspunsul 3 "depinde".

Ce rupi, floare sau fruct?
Aici opinia mea 3 simpla: floarea. Fără niciun fel de argument pro fruct.
Nu am citit nimic pe nicăieri cum ca fructul ajuta, dimpotriva. Cu cât mai rapid cu atât mai bine.

Mai mult, eu având preocupare pt alte tipuri de plante unde am citit infinit mai mult și am și posibilitatea sa încerc înainte sa am păreri, la pomi și arbuști ma refer, am întâlnit multe referințe la impactul asupra plantei csnd e vorba de rărirea /eliminarea florilor vs fructelor în diverse stadii.

Asa cum intuia Vali, la alte plante este în mod clar evidențiat un mecanism hormonal care influențează comportamentul plantelor, fiziologia, războiul dintre creștere vs fructificare.

Dacă la ardei nu am văzut referiri explicite, la pomi unde interesul e mare pt ca supraîncărcarea duce la compromiterea rodului anului viitor, exista mukte studii și concluzia clara e ca odată fructul format exista influenta hormonala de natura sa perturbe echilibrul optim al plantei.
În general odată ce încep sa se formeze semințele apar și hormonii ăștia.
De aia la pomi rărirea eficienta este în stadiul cel mult de floare. După formarea fructului, scăderea încărcăturii are doar un rol energetic, adică lași mai multa energie plantei, 3nergie care nu se mai duce în fruct, însă dpdv hormonal procesele sunt deja în derulare.

Nu vad de ce ardeiul ar face exceptie de la aceste principii, din mica mea experienta cu plantele mecanismele fiziologice în general sunt cam aceleași... Si sa nu uitam ca ardeiul e un arbust.

Deci în lipsa unor date clare cum ca e mai bine sa fie fruct, prin faptul ca logica simpla, calculul energetic, spune ca mai devreme e mai bine, și pt ca la alte plante în mod clar s-a evidențiat și un mecanism hormonal prin care în mod limpede stadiul de fruct e deja prea avansat pt a opri anumite procese, am părerea ca în mod clar 3 indicat sa rupi din stadiul de floare.
Ca nu ai apucat și rupi fructul, e bine și asa.... Dar nu e în niciun caz "mai bine'

Repet, nu spun ca sigur e asa, nu am făcut eu studii și nu am găsit asemenea studii, dacă or exista.. Aia e, ma pot înșela... Dar deocamdată nu am niciun motiv sa cred altfel.

#3872
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,518
  • Înscris: 27.01.2012
Padre, regulile astea sunt valabile la Capsicum anuum, la majoritatea celorlalte specii de Capsicum e mai avantajos sa ciumpilesti varfurile de crestere ca sa fie tufa cat mai deasa si cu fructicele superiuti fara numar, fara numar…

#3873
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,039
  • Înscris: 17.03.2005
Nu are legătură cu specia sau subspecia, are legătură cu tipul de fruct adică mărime, grosimea pulpei, destinstie(pt copt vrei ceva, pt pasta de ardei nu te interesează probabil decât cantitatea) etcetc.
Drept e ca în general majoritatea celor mari sunt anuum, însă sunt și anuum la care te poate înteresa dowr cantitatea, sau numărul...

Cat despre ciupit vârful în general aia la care "se ciupește" și despre csre spui cam ramifica și singuri suficient de mult, au internodii scurte șamd.
Eu mainciupewm în trecut însă de mult timp ii las în pace pt ca varietățile pe care le cultiv ramifica singure fix cum trebuie.
Dimpotrivă, mai copilesc la baza pe unii, și de ciupit sgar preta mai mult unii anuum iuți dwr la care prefer și "calitat3"..



#3874
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,518
  • Înscris: 27.01.2012
Exact asta e ideea, modul de conducere depinde de caracteristicile si vigoarea soiului, marimea fructului, etc.

#3875
vladuzz7

vladuzz7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 17.05.2012
Aveti idee ce pot fi ardeii astia? Trebuiau sa fie habanero orange, dar cred ca a cazut alta samanta in ambalajul cu habanero orange :))  i-am vazut eu mai ciudatei demult, dar am zis ca poate cine stie.
Arata a jalapeno, dar jalapeno au un verde mai inchis...
In a doua poza par niste ardei iuti comuni, dar tot asa au iesit crezand ca sunt habanero orange :D

Attached Files



#3876
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,039
  • Înscris: 17.03.2005
Nici dracu și nici tac-su, nu îți pot soune ce sunt.
Samanta e de-a ta sau ai dat și bani pe ea?


#3877
vladuzz7

vladuzz7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 17.05.2012

View Postparintele, on 01 iunie 2022 - 16:43, said:

Nici dracu și nici tac-su, nu îți pot soune ce sunt.
Samanta e de-a ta sau ai dat și bani pe ea?
am dat bani din pacate..nu a fost scump, dar aia e, macar restul sa fie ce trebuie :))
S-a vazut de la inceput ca erau mai inalti decat restul si nu aveau frunza specifica de habanero/carolina reaper.

#3878
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,469
  • Înscris: 28.12.2010
Pare kapia nu jalapeno. Jalapeno e conic cu baza conului destul de mare si inaltimea conului mica.

#3879
vladuzz7

vladuzz7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 17.05.2012

View Postgabiroa, on 01 iunie 2022 - 20:12, said:

Pare kapia nu jalapeno. Jalapeno e conic cu baza conului destul de mare si inaltimea conului mica.
100% nu e kapia, e prea mic sa fie. si e de ceva timp la marimea asta

#3880
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,469
  • Înscris: 28.12.2010
Eu ziceam de cel prins in poza mai aproape de camera. E de la alta planta am crezut ca e acelasi soi

#3881
vladuzz7

vladuzz7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 17.05.2012
Salutare!
Tot eu va deranjez.
Am o intrebare si anume simpla.
Cum poti vinde ardei, legal, in Romania in 2022, ca persoana fizica.
Am citit cate ceva si m-am ingrozit de birocratie ( clasic) .
Stiu ca, producatorii, sunt scutiti de TVA, dar in rest pentru a vinde pe olx, marketplace, fizic nu prea am inteles exact, iar eu sunt un om care vrea sa doarma linistit stiind asa e statul roman, sa fiu in regula.
Multumesc!

#3882
Eugen_D

Eugen_D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,431
  • Înscris: 05.05.2014

View Postvladuzz7, on 09 iunie 2022 - 23:15, said:

Cum poti vinde ardei...
Vezi:
* Legea nr. 145/2014 pentru stabilirea unor măsuri de reglementare a pieței produselor din sectorul agricol
* Legea nr. 170/2017 privind modificarea Legii nr. 145/2014
* Tot ce trebuie să știi despre atestatul de producător și carnetul de comercializare a produselor din sectorul agricol
* SCHIMBĂRI pentru ATESTATUL DE PRODUCĂTOR: Cum va arăta și VALABILITATEA LUI începând DE ANUL VIITOR!

* Carnetul de comercializare a produselor din sectorul agricol
* Vanzare rasaduri, ce am nevoie?
* Atestat & certificat de producator

Edited by Eugen_D, 10 June 2022 - 02:31.


#3883
Eugen_D

Eugen_D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,431
  • Înscris: 05.05.2014
Completare:
* In atentia cultivatorilor de legume

View Postvladuzz7, on 09 iunie 2022 - 23:15, said:

pentru a vinde pe olx, marketplace, fizic nu prea am inteles exact
* Carnet de comercializare pentru vanzari online
* Cum facem comerț online legal?

#3884
horia100

horia100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 608
  • Înscris: 19.02.2011
O intrebare pt. cei care cultiva ardeii in cimp in special.Am observat ca ardeii cultivati afara (aceasi hibrizi ca si in solar)au o aparitie a copililor mult mai pronuntata fata de cei din solar.Imi pun intrebarea daca ei nu imi transmit un semnal sa nu-i mai copilesc si sa-i las tufa cu palisare spaniola.Totusi in cimp nu se copilesc hibrizii..In solar ma confrunt de ani buni cu avortarea la cca 1 sapt. a ardeilor dupa ce  ii conduc pe 2 brate.Anul acesta am pus plasa de umbrire 35% ca sa elimin o cauza si sper sa rezol situatia.

#3885
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,469
  • Înscris: 28.12.2010
Eu am incercat anul trecut cu Kaptur sa-i leg de niste araci mai mici, spre toamna s-au rupt cu araci cu tot sub greutatea fructelor. Anul asta ii palisez pe 2 brate sa vedem ce se intampla. Afara in gradina vorbesc

#3886
vladuzz7

vladuzz7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 17.05.2012

View PostEugen_D, on 10 iunie 2022 - 02:20, said:

multumesc mult de tot

#3887
vladuzz7

vladuzz7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 17.05.2012
Salutare!
Stie cineva ce boala e?
Eu am zis ca e patarea bacteriana, dar parca nu e. Prima oara am crezut ca e pamant pe frunze, dar se pare ca nu le merge bine deloc la vreo 4 fire si mi-e sa nu se extinda
Cu se combate eficient?
Ca fungicide am doar score, switch, funguran, champ, melody

Attached Files



#3888
vladuzz7

vladuzz7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 17.05.2012

View Postvladuzz7, on 18 iunie 2022 - 16:09, said:

Salutare!
Stie cineva ce boala e?
Eu am zis ca e patarea bacteriana, dar parca nu e. Prima oara am crezut ca e pamant pe frunze, dar se pare ca nu le merge bine deloc la vreo 4 fire si mi-e sa nu se extinda
Cu se combate eficient?
Ca fungicide am doar score, switch, funguran, champ, melody
Sau sa fie TSWV?? E nasol daca e asa

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate