Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Ardei

* * * * * 6 votes
  • Please log in to reply
4071 replies to this topic

#145
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,261
  • Înscris: 24.08.2005
Foarte frumos laum. Felicitari.
Daca tot ai vorbit de ofilirea vasculara aceasta apare de la prea multa apa din sol si a caldurii foarte mari?
Ce distanta ai intre randurile alaturate, intre cele mai largi si cat intre plante?

#146
virg72

virg72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,048
  • Înscris: 14.01.2012
multumesc, @laum, pt curiozitate!
dupa parerea mea, gunoiu face toata treaba si trebuie bagat in fiecare toamna.

#147
laum

laum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 22.09.2005
vdingo, ai descris conditiile optime pentru ofilirea vasculara
Intre randurile alaturate 40cm, intre plante pe rand 30cm, aleile 1 m

#148
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,261
  • Înscris: 24.08.2005
Anul asta am luat o teapa imensa din prostia mea. Am plantat toate randurile la distanta de 40 intre ele (anul trecut am avut la 60 si mi se parea ca se ramane pamantul nelucrat) si nu mai pot intra absolut deloc intre ele pentru lucrari de intretinere/stropire.
La anul doresc sa schimb conducta principala si sa fac randuri intercalate dar nu stiu daca randurile alaturate sa le pun la 40 sau 30. Vad ca la laum la 40 s-au unit randurile dar la mine la aceeasi distanta nu s-au unit. Dar nici nu am hibrizi ci doar soiuri.
Ca sa nu gresesc din nou va intreb pe cei care aveti randuri cu distante diferite intre ele: foloseste cineva 30 pentru cele apropiate si daca este suficienta aceasta distanta?
vladislav25 a spus ca v-a pune anul asta la 30cm si poate imi spune el daca este ok sau este prea putin.

Edited by vdingo11, 17 July 2014 - 07:30.


#149
UnyKat

UnyKat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 486
  • Înscris: 30.12.2013
La multi ani celor ce poarta numele Sfintului Ilie. Ce sa fac ca ardeiul meu sa tina toate  fructele si florile care le are?

Attached Files



#150
vladislav25

vladislav25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 05.12.2010
Nu le poate tine pe toate orice ai face dar pentru a mentine cat mai multe flori posibile trebuie in primul rand sa ii asiguri o buna alimentare cu microelemente iar foliar ai 2 variante:
1. chimic-atonik care e cel mai bun cu efectele cele mai rapide si leaga si florile bine
2.bio--cropmax care e foarte bun dar diferenta fata de atonik e ca isi face efectul mai greu si ar trebui o concentratie un pic mai mare
Oricum arata foarte bine gradina ta , dar ca observatie incearca sa stropesti cu un vermorel sau atomizor cu pulverizare fina pentru ca e prea multa solutie pe frunza si daca nu ma insel ai dat si cu ceva pe baza de cupru care tine un pic planta in loc dar nu e nici o problema.Incearca pe viitor sa folosesti substanta pe cupru doar in caz extrem si nu preventiv, in rest mult succes

#151
UnyKat

UnyKat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 486
  • Înscris: 30.12.2013
Mulumesc Vlad maine o sa primeasca crompmax ca azi in nici un caz. Este stropit cu vermorel dar am insistat mai mult , stiam la ce ma expun. dar prefer sa incetinesc planta decat atacul de mana , pentru ca in apropiere am si rosiile si ele sunt afectate de mana pe care deocamdata am stopat-o.Este zeama bordeleza preparata de mine , sulfat de cupru (piatra vanata) si var nestins ( oxid de calciu) in raport 1 : 1

#152
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,261
  • Înscris: 24.08.2005
UnyKat ce distanta ai intre randuri si cate intre plante?
Felicitari pentrucum arata plantele.

#153
UnyKat

UnyKat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 486
  • Înscris: 30.12.2013
Multumesc , intre randuri am 50 iar intre plante am 30 .

#154
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,261
  • Înscris: 24.08.2005
La 50 cm intre randuri nu iti vine greu la lucrari de intretinere (prasit, stropit)
Eu deja ma gandesc pentru la anu si am de ales intre 3 variante: 50-50-50, 60-30-60 sau 60-40-60.
Intreb si eu in stg si dreapta pentru a nu gresi din nou.

#155
gheo_55

gheo_55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,338
  • Înscris: 24.02.2013
UnyKat,
Din citit si practicat:varul nestins se pune jumatate din cant. de piatra vinata.

#156
vladislav25

vladislav25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 05.12.2010
ca sa poti intra cu o prasitoare cu calul sau cu motocultorul iti trebuie minim 70 cm ca la porumb, daca folosesti erbicide poti pune la un 50 dar gandestete ca trebuie sa intri pe randurile alea la cules, prasit etc si atunci cand la ardei vor creste craci de 1 metru si vor cadea pe jos sa vad cum mai intri!Fa randuri duble si lasi 90-1m intre benzi si iti intra fire la fel ca la 50 cm daca nu chiar mai multe!

#157
UnyKat

UnyKat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 486
  • Înscris: 30.12.2013
Prasila se face doar cu sapa si da pentru anul viitor ma gandesc sa schimb schema de plantare ca acum este foarte greu la intretinere si cules . In zona mea este foarte cald vara si m-am gandit ca asa o sa aiba umbra . Gheo_55 eu folosesc reteta asta de cand ma stiu si isi face treaba .Vlad cum adica randuri duble, eu ma gandeam sa fac doua la 40 si 80 sau 1 m?

Edited by UnyKat, 20 July 2014 - 20:27.


#158
vladislav25

vladislav25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 05.12.2010
asteapta pana maine si iti voi face filmulet exact pe bucata ca sa vezi despre ce vorbesc.Maine dimineata filmez si pun filmuletul si vei intelege la ce ma refer!

#159
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,991
  • Înscris: 17.03.2005
vlad se refera la modelul doua randuri apropiate, la 40 sa zicem, apoi culoare de 80-90, iar doau randuri apropiate, iar culoar...
intre randurile de plante o sa ai ceva de genul rand-40-rand-90-rand-40-rand-90-rand-..etc

#160
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,261
  • Înscris: 24.08.2005
Si eu prasitul il fac la mana ca nu produc decat pentru consum propriu (pe o suptafata mica)

View PostUnyKat, on 20 iulie 2014 - 20:24, said:

pentru anul viitor ma gandesc sa schimb schema de plantare ca acum este foarte greu la intretinere si cules .
Ei asta ma interesa daca randurile la 50 iti permit lucrarile de intretinere. Deci varianta 50-50-50 pica categoric (ce bine este cand ai colegi care sa te ajute cu propria experienta. Din pacate aceste experiente costa financiar si prin aceste sfaturi ajutam sa nu mai greseasca altii daca noi deja am facut-o)
Acum fiind tipicar mai trebuie sa vad avantajul plantarii randurilor apropiate la 40 sau la 30. Oare exista avantaje/dezavantaje la acei 10 cm (unul este clar ca se castiga niste randuri in plus, dar sa nu fie in detrimentul productiei)
Stiu ca vlad a pus la 30 si laum la 40.
laum intre randurile de 40 mai prasesti vreodata sau ai folie?
vlad poate ne spui daca la 30 vezi vreun dezavantaj? (stiu ca ai folie, dar fara folie crezi ca ar mai merita?) - Am vazut acum ca mi-ai raspuns si in celalalt post: avantajul este ca intra mai multe fire, fiind apropiate umbresc intervalul. Vreun dezavantaj vezi la aceasta distanta de 30? (in sensul ca este prea mica)

Edited by vdingo11, 21 July 2014 - 07:46.


#161
vladislav25

vladislav25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 05.12.2010
Mananc ceva si ma duc sa fac filmuletul promis si ca sa iti raspund la 30 intre randuri fara folie la o suprafata de peste 5 ari categoric NU!Gandeste-te ca nu ai cum sa prasesti fiindca nu ai cum sa bagi sapa, asa am eu la rosii si nu pot intra cu sapa, doar plivesc si gandeste-te ce ar insemna asta la o suprafata mare....si apoi sa fim seriosi un val de folie la 80 are 37-42 kg si e undeva la 11-12 lei kg(chiar userul almadan vindea pe forum)si un val iti ajunge pentru jumate de hectar asa ca nu vad de ce nu ai pune folie decat sa te chinui!

#162
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,261
  • Înscris: 24.08.2005
Nu am suprafata mare dar nici nu am de gand sa pun folie sau sa plivesc la mana (eu mi-am luat teapa anul asta cu distanta de 40 peste tot. Cand trec printre ei cad si florile cat despre prasit ce sa mai zic - este imposibil. Ma gandesc ca varianta cu randuri intercalate duce la umbrirea intre cele doua randuri apropiate si pastrarea umiditatii. Lucrarile se vor face in acest caz pe randurile mai late. Dar nu stiu daca neprasirea intre randurile apropiate duce la mai multe dezavantaje decat avantaje.)
Atunci intreb altfel: care crezi (credeti ca poate isi expun punctul de vedere mai multi colegi) tu vlad ca este o schema buna de plantare a ardeilor fara folie?
Si asteptam acel filmulet cu nerabdare.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate