Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Ardei

* * * * * 6 votes
  • Please log in to reply
4071 replies to this topic

#109
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,261
  • Înscris: 24.08.2005
Am revenit cu niste poze ca sa vedeti acele dungi pe tulpina
Credeti ca au ceva aceste plante (ele sunt amestecate si nu mai stiu care sunt kapia, gogosari sau ardei)?
Acele punctulete de pe partea inferioara a frunzei sunt stropi de pamant de la ploaie

Attached Files


Edited by vdingo11, 30 May 2014 - 14:46.


#110
nicoretro

nicoretro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 896
  • Înscris: 12.12.2011
Nu au nimic...asa arata planta

#111
Gabiptr

Gabiptr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 10.06.2013

View Postmeganedoi, on 30 mai 2014 - 14:40, said:

Multumesc de raspuns gabi
Iata ce am inteles:
- multi-K sau high-K se refera la procentul de K in formula fertilizantului si acesta se citeste pe ambalaj
- doze echilibrate se refera la dilutie mai mare cu frecventa mai mare
- pentru culturile cu fructificare de lunga durata formula potrivita ar fi ce a echilibrului NPK

Cam asa ceva vad si eu problema man....e bine.  Insa uite ceva ca sa te pun pe ganduri nitel.

De ex dupa indelungi cautari am gasit un articol , parca pe la englezoi sa zic , care zicea ca , in cazul culturii de ceapa, aceasta , valorifica cel mai bine elementele din sol daca sunt incorporate in sol din toamna, in special  P si K. Deci cum o mai dam acum?

View Postvdingo11, on 30 mai 2014 - 14:45, said:

Am revenit cu niste poze ca sa vedeti acele dungi pe tulpina
Credeti ca au ceva aceste plante (ele sunt amestecate si nu mai stiu care sunt kapia, gogosari sau ardei)?
Acele punctulete de pe partea inferioara a frunzei sunt stropi de pamant de la ploaie

Nici mie nu mi se par ca ar avea ceva, ...poate un mic deficit de microelemente, mi se par putin palide/mai galbui ,dar fff putin. Daca ai da-le un foliar, rau nu o sa le faca oricum.

#112
ADRIANSLB

ADRIANSLB

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 16.02.2013

View PostGabiptr, on 30 mai 2014 - 08:59, said:

In primul rand trebuie sa verifici ca fungicidul  (si/sau insecticidul, ca merg si toate odata) si ingrasamantul sa fie compatibili (sunt multe care nu se pot amesteca).
In prima faza mergi pe azotoase sau echilibrat pentru crestere vegetativa , la inflorire are nevoie de fosfor si de la inceputul formarii fructului  se merge pe multi-K dar in doze echilibrate ( daca e prea concentrat poate stopa cresterea fructului).

Eu stiu ca planta are nevoie de fosfor imediat dupa plantare pentru dezvoltarea radacinilor in special. Cand am cumparat un foliar 8-32-12,  vanzatorul m-a atentionat ca planta sa nu fie inflorita (tomate). Care este adevarul ? Fosforul este bine sa fie dat la inflorire sau nu ?

Edited by ADRIANSLB, 30 May 2014 - 17:28.


#113
Gabiptr

Gabiptr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 10.06.2013

View PostADRIANSLB, on 30 mai 2014 - 17:27, said:

Eu stiu ca planta are nevoie de fosfor imediat dupa plantare pentru dezvoltarea radacinilor in special. Cand am cumparat un foliar 8-32-12,  vanzatorul m-a atentionat ca planta sa nu fie inflorita (tomate). Care este adevarul ? Fosforul este bine sa fie dat la inflorire sau nu ?

Man la tomate nu ma pricep, poate au particularitatile lor, posibil si ce zici tu, dar eu stiu ca fosforul in culturile puse de toamna  protejeaza plantele de inghet si la modul general :

  31+11+11+Me+ Biostimulatori   Stimuleaza dezvoltarea aparatului foliar   
  12+52+5+Me+Biostimulatori   Stimuleaza tesuturile sistemului radicular    Induce inflorirea  
   15+10+31+Me+Biostimulatori Grabeste coacerea   Imbunatateste culoarea fructelor   
Total 20+20+20+Me+Biostimulatori Pentru utilizare generala pentru imbunatatirea starii nutritionale +Ca 11+05+19+9CaO+2,5MgO+Me+Biostimulatori Pentru o rezistenta foarte buna la depozitare  a fructelor/legumelor   
+Mg 10+05+10+16MgO+32SO3+Me+Biostimulatori Pentru o imbunatatire a fotosintezei si o producere mai buna a clorofilei

Am editat putin pentru a nu se considera reclama, si din cate stiu e valabil universal, dar pot fi si particularitati in fct de fiecare planta.De aceea cred ca  e fff important sa stim indeajuns despre plantele pe care le cultivam.

Edited by Gabiptr, 30 May 2014 - 17:44.


#114
ADRIANSLB

ADRIANSLB

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 16.02.2013

View PostGabiptr, on 30 mai 2014 - 17:41, said:

Man la tomate nu ma pricep, poate au particularitatile lor, posibil si ce zici tu, dar eu stiu ca fosforul in culturile puse de toamna  protejeaza plantele de inghet si la modul general :

  31+11+11+Me+ Biostimulatori   Stimuleaza dezvoltarea aparatului foliar   
  12+52+5+Me+Biostimulatori   Stimuleaza tesuturile sistemului radicular    Induce inflorirea  
   15+10+31+Me+Biostimulatori Grabeste coacerea   Imbunatateste culoarea fructelor   
Total 20+20+20+Me+Biostimulatori Pentru utilizare generala pentru imbunatatirea starii nutritionale +Ca 11+05+19+9CaO+2,5MgO+Me+Biostimulatori Pentru o rezistenta foarte buna la depozitare  a fructelor/legumelor   
+Mg 10+05+10+16MgO+32SO3+Me+Biostimulatori Pentru o imbunatatire a fotosintezei si o producere mai buna a clorofilei

Am editat putin pentru a nu se considera reclama, si din cate stiu e valabil universal, dar pot fi si particularitati in fct de fiecare planta.De aceea cred ca  e fff important sa stim indeajuns despre plantele pe care le cultivam.

  12+52+5+Me+Biostimulatori   Stimuleaza tesuturile sistemului radicular   Induce inflorirea. Eu cred ca si de aici rezulta ca fosforul grabeste inflorirea plantei . Ramane sa ne confirme cineva daca este indicat sau nu  in timpul infloririi.

#115
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009

View Postroadmaster969, on 30 mai 2014 - 07:18, said:

Cand se administreaza insecticidul( sau fungicidul) impreuna cu ingrasamantul foliar,acesta din urma ar trebui sa fie un echilibrat sau in functie de stadiul plantei ?!
Ma gandesc ca in prima faza,pana-n formarea florilor ar trebui un echilibrat,dupa acest stadiu un + K ,oare cum ar fi mai bine ?!

View Postmeganedoi, on 30 mai 2014 - 10:49, said:

Eu cred ca fertilizarea este o activitate destul de delicata avand in vedere ca ine un moment in care pe o planta am 3-4 categorii de "rezultate"
- fructe coapte sau in parga
- gogonele in diferite stadii de dezvoltare
- inflorescente

Numai la tomate dau insecticid mai rar.
In general administrez si insecticid si fungicid. Adaug un solubil 20-20-20 de la plantare afara pana
la primul fruct. Mai departe intru in ceata (ca meganedoi) si nu mai stiu exact ce sa administrez
ca ingrasamant (ca am si flori si fructe) .... atunci opresc administrarea ingrasamantului...
In acel moment deja am plante viguroase si sanatoase care se "descurca" singure!

View Postvdingo11, on 30 mai 2014 - 14:45, said:

Am revenit cu niste poze ca sa vedeti acele dungi pe tulpina

Ardeiul tau nu are nimic!

Numai bine!

#116
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,261
  • Înscris: 24.08.2005
Ma bucur ca nu au nimic.
Ce tratamente preventive se recomanda? (pentru consum propriu, nu mega productie)

#117
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009
Poti incerca: Actara+Captadin/Topsin+solubil 20-20-20.

#118
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,261
  • Înscris: 24.08.2005
Ridomil gold este bun si pentru ardei ca pe plic scrie doar de tomate si astraveti?

#119
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009
Da!

#120
qwertysecret

qwertysecret

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 16.11.2006
Cu riscul de a dezvolra iar polemica, spun "nu!" preventiei gresit intelese, mai ales "pentru consum propriu"! Daca te duci la doctor, NICIUNUL n-o sa te imbuibe de medicamente "preventiv"! Daca esti sanatos, iti va recomanda o dieta/stil de viata sanatos. Numai dusul la doctor si respectarea intocmai a alimentatiei inseamna preventie! Concluzionand, daca le-ai dat sa "manance" cand, cat si cum trebuie, sapa si microscopu' sunt singurele preventii la plante

#121
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,261
  • Înscris: 24.08.2005
Cu pot stropi preventiv niste ardei, kapia, gogosari din camp?
Pana acum sunt ok dar asa au fost si rosiile pana la un moment dupa care s-a instaurat boala.

#122
Alin1me

Alin1me

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 609
  • Înscris: 14.02.2013
Topsin

#123
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,261
  • Înscris: 24.08.2005
Se fac tratari periodice? La ce intervale de timp si daca se rotesc produsele folosite?

#124
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,261
  • Înscris: 24.08.2005
Aveti idee cu ce ma confrunt la ardei?

Attached Files



#125
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,261
  • Înscris: 24.08.2005
Va rog foarte mult sa ma ajutati cu niste sfaturi ca nu reusesc sa stopez extinderea bolii aparuta (nici nu stiu despre ce ete vorb). Este vorba de ardei din gradina iar frunzele arata ca in imaginile asociate.
Mie mi se par ca sunt doua boli diferite: una sunt acele puncte maronii mici si alta cred ca acele pete maro.
Spre final frunzele se ingalbenesc si cad.

Attached Files



#126
virg72

virg72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,048
  • Înscris: 14.01.2012
stropeste si ardeii cu ce am spus in celelalt mesaj si pune si fa niste apa cu topsin separat, dupa care pui cate 250 ml la fiecare ardei.
substanta cu topsin o prepari ca la stropit. pe langa toate astea mai da si cu un insecticid, mospilan sau altceva, plus ce am spus dincolo ca ingrasamant. si, inca o data, nu mai exagera cu udatu.
si dupa fiecare udat, dupa ce se mai zvanta pamantu, ia-i la sapa.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate