Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40
 Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren
 Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 

Boracay

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
djady12

djady12

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 27.02.2005
salutari,

vreau ca in luna iunie sa plec in Filipine - Boracay. Va rog sa ma ajutati cu niste informatii legate de aceasta vacanta. Este ok sa plecam la mijlocul lunii iunie, adica, avem sanse sa stam la soare si nu in ploaie :)?
Dupa ce am scotocit o inteaga zi dupa oferte la bilete de avion, eu zic ca am gasit cele mai ieftine bilete:

-Zbor (dus-intors) bucuresti - dubai(DWC) 2 persoane cu wizzair cu 2 bagaje la cala aproximativ 2200 lei -
tur la ora 13:15 din buc ajunge in Dubai la ora 19:00
retur dubai (DWC) 19:35 - bucuresti - 23:30
-zbor(dus-intors) dubai(DWC) - caticlan(MPH) cu escala la manila cu Philippine Airlines (PAL EXPRESS)
tur dubai la ora 20:30 - caticlan aj la ora 12:55
retur caticlan 09:45 - dubai aj la ora 18:05

Daca sunt in tranzit pe aeroportul din Dubai trebuie sa am viza, tinand cont ca ambele avioane (dus si intors) le am la o diferenta de o ora jumatate??
O ora jumatate este suficienta pentru a debarca dintr-un avion si a ma imbarca in altul?
Ce sanse am sa imi distrug concediul (timpul foarte scurt de debarcare si imbarcare)?
Ce stiti de Philippine Airlines (PAL EXPRESS)? Sunt OK?

Orice alte sugestii sunt foarte bune!!
Astept raspunsul dvs.

Va multumesc!
Toate cele bune!

#2
T Irina

T Irina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 04.11.2006
In nici un caz nu lua zboruri la 1,5 ore distanta pe bilete diferite (adica fara obligatia lor de a te imbarca). Va trebui sa iei bagajele dupa ce stai la coada la pasapoarte (chiar daca e mai liber pe aeroportul nou nu stii ce prinzi...), apoi iar check-in si control - nu cred ca ai sanse sa prinzi vreunul!

#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu m-as risca cu conexiunile astea.

#4
nniki

nniki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,980
  • Înscris: 15.05.2009
Nici eu n-as risca, mai ales ca nu e vorba de 2 lei.
Sansele sunt mai degraba sa nu prinzi conexiunea decat sa ajungi la timp.

#5
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Nu-ti trebuie viza daca nu iesi din zona.

#6
razvanait99

razvanait99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,400
  • Înscris: 08.08.2008
Iti trebuie viza pentru ca nu ramai in zona de tranzit. Trebuie sa iti iei bagajul si sa faci din nou check-in deci n-ai nici o sansa sa prinzi zborul de Manila.
In prezent Pal Express zboara pe DXB si nu pe DWC. Sa inteleg ca se muta si ei pe Al Maktoum?

#7
eugenm

eugenm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 22.01.2006
@djady12 Poti sa stai linistit, Philippine Airlines Express isi muta temporar operatiunile din Dubai pe Al Maktoum, asa ca daca vrei sa zbori in Manila anul acesta, in intervalul Mai si Iulie, Philippine Airlines Express va opera pe DWC :
http://airlineroute....gn=2ppr-dxb-s14

Edited by eugenm, 05 February 2014 - 10:24.


#8
djady12

djady12

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 27.02.2005
Ok. Nu am nevoie de viza. Dar timpul este suficient? Timpul sincer ma preseaza :). Preturile biletelor sunt foarte bune. Ma mai ingrijoreaza si perioada de sedere, din cate am vazut eu pe net din iulie este o perioada a musonului.

#9
seychellois

seychellois

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 08.09.2013

 djady12, on 05 februarie 2014 - 10:50, said:

Ok. Nu am nevoie de viza. Dar timpul este suficient? Timpul sincer ma preseaza Posted Image. Preturile biletelor sunt foarte bune. Ma mai ingrijoreaza si perioada de sedere, din cate am vazut eu pe net din iulie este o perioada a musonului.

Lucrurile stau in felul urmator (de altfel Razvan ti-a spus deja cum stau):
- Vei ajunge in Al Maktoum
- Va trebui sa ai viza ca sa poti iesi din zona de tranzit si sa iti iei bagajele (nu se fac rerutari de bagaje in Al Maktoum de la Wizzair - iti pot confirma ei telefonic)
- Vei face un nou check-in si drop off
- Vei pierde minim 40 de minute sa ti se dea viza si sa iti iei bagajele, apoi sa faci din nou check-in, sansele fiind f mici sa prinzi cursa de Manila mai ales ca Wizzair nu sunt f punctuali

#10
djady12

djady12

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 27.02.2005
am sunat la ambasada, nu iti trebuie nicio viza. aeroportul e construit in asa fel, incat nu trebuie sa parasesti zona libera. problema mea este legata de timp. Cat timp credeti ca ar trebui sa am minim?

#11
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005

 djady12, on 05 februarie 2014 - 12:00, said:

am sunat la ambasada, nu iti trebuie nicio viza. aeroportul e construit in asa fel, incat nu trebuie sa parasesti zona libera. problema mea este legata de timp. Cat timp credeti ca ar trebui sa am minim?
Faci singur transferul de bagaje in zona libera? (Se poate, in Sao Paolo era asa daca veneai zbor international si plecai tot international) Daca da, e destul de din scurt 1.5h dar daca totul merge bine poate nu e imposibil.

#12
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,142
  • Înscris: 19.05.2005
Trebuie sa te asiguri ca cel de la ghiseu la imbarcare initiala scrie corect aeroportul final pe bagaje.
Mie o singura data unu baiat de la Tarom mi-a pus bagajul aiurea si a trebuit sa iau viza de Turcia sa imi ridic bagajul si sa-l pun din nou. In rest cu alte ocazii pe aceiasi ruta nu am avut probleme.

Cand schimbi avionul poti sa te duci la transferuri si sa intrebi de bagaj, cu eticheta de la bagaj ei verifica ca se imbarca si valiza nu doar tu Posted Image

In Viena am avut zboruri la 40 de minute, stresant tare, o ora jumatate ar putea fi suficient, din pacate nu cunosc aeroportul si cat se sta la coada.

Nu uita ca poti sa anunti personalul de bord de acest interval mic si te pot ajuta si ei, si imediat ce cobori vorbesti cu cei de la aeroport. Nu stai la coada daca vezi ca e foarte mare, se acorda prioritate, actele la indemana, biletul sa arati urmatorul zbor, bagajul de mana in ordine, in buzunare nimic de metal, nu curea...eu asa procedam si treceam repede de toate filtrele, niciodata nu m-au descaltat sau mai stiu eu ce.

Edited by cristiandrei, 05 February 2014 - 12:23.


#13
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005

 cristiandrei, on 05 februarie 2014 - 12:23, said:

Trebuie sa te asiguri ca cel de la ghiseu la imbarcare initiala scrie corect aeroportul final pe bagaje.
Eu ma indoiesc ca in Bucuresti Wizzairul le marcheaza bagajele pentru Caticlan desi nu e imposibil. Cel mai probabil trebuie sa-si ridice singur bagajele si sa faca checkin la zborul nou. DACA se poate face direct in zona libera atunci are sanse (evident, daca wizzul n-are intarziere). Daca trebuie sa iasa are nevoie de viza si 1.5h nu-s suficiente.

 cristiandrei, on 05 februarie 2014 - 12:23, said:

in buzunare nimic de metal, nu curea...eu asa procedam si treceam repede de toate filtrele, niciodata nu m-au descaltat sau mai stiu eu ce.
Masinaria aia beepaie prin sondaj nu doar daca ai metale prin buzunare. Deci nu e o garantie ca nu te vor controla niciodata extra daca esti in regula. Posted Image

Edited by Dev, 05 February 2014 - 12:39.


#14
T Irina

T Irina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 04.11.2006

 cristiandrei, on 05 februarie 2014 - 12:23, said:

Trebuie sa te asiguri ca cel de la ghiseu la imbarcare initiala scrie corect aeroportul final pe bagaje.
Mie o singura data unu baiat de la Tarom mi-a pus bagajul aiurea si a trebuit sa iau viza de Turcia sa imi ridic bagajul si sa-l pun din nou. In rest cu alte ocazii pe aceiasi ruta nu am avut probleme.

Cand schimbi avionul poti sa te duci la transferuri si sa intrebi de bagaj, cu eticheta de la bagaj ei verifica ca se imbarca si valiza nu doar tu Posted Image

In Viena am avut zboruri la 40 de minute, stresant tare, o ora jumatate ar putea fi suficient, din pacate nu cunosc aeroportul si cat se sta la coada.

Nu uita ca poti sa anunti personalul de bord de acest interval mic si te pot ajuta si ei, si imediat ce cobori vorbesti cu cei de la aeroport. Nu stai la coada daca vezi ca e foarte mare, se acorda prioritate, actele la indemana, biletul sa arati urmatorul zbor, bagajul de mana in ordine, in buzunare nimic de metal, nu curea...eu asa procedam si treceam repede de toate filtrele, niciodata nu m-au descaltat sau mai stiu eu ce.


Eu am pierdut un zbor la Paris asta primavara cu o ora conexiune - cu bagajele puse la destinatia finala, dar fara boarding pass pentru al doilea zbor (desi aveam un singur bilet Bucuresti-Valencia pana la Paris am zburat cu Air France si de acolo cu Air Europa si cica nu puteau emite BP)! Nu vad cum ai putea lua bagajele si face un nou check in in timpul asta. Iar daca pierzi zborul spre Filipine s-a cam dus tot - imi imaginez cam cat te costa unul luat pe loc din aeroport (pe ei nu-i va interesa de ce ai pierdut avionul, nu ti-a dat nimeni conexiunea, ai facut-o singur). Oricum ar fi iti trebuie asigurare care sa includa chestia asta!

Si eu am incercat sa vorbesc cu personalul de la bord spunand ca am conexiune cu timp scurt (si atunci si la intoarcere, cand am avut 1,5 ore si boarding pass si l-am prins), dar nu m-a bagat nimeni in seama si nu m-au lasat sa cobor mai repede din avion!

Edited by T Irina, 05 February 2014 - 12:41.


#15
alexxxxx

alexxxxx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 06.02.2004

 Dev, on 05 februarie 2014 - 12:39, said:

Eu ma indoiesc ca in Bucuresti Wizzairul le marcheaza bagajele pentru Caticlan desi nu e imposibil. Cel mai probabil trebuie sa-si ridice singur bagajele si sa faca checkin la zborul nou. DACA se poate face direct in zona libera atunci are sanse (evident, daca wizzul n-are intarziere). Daca trebuie sa iasa are nevoie de viza si 1.5h nu-s suficiente.


Masinaria aia beepaie prin sondaj nu doar daca ai metale prin buzunare. Deci nu e o garantie ca nu te vor controla niciodata extra daca esti in regula. Posted Image

Wizzairul n-are acord de interline cu nici o alta companie, din stiinta mea. Deci bagajele se pun la origine si se ridica la destinatie, fara transfer. In nici un caz n-au acord cu PAL.

In rest toata discutia e un nonsens, nu e fezabil asa ceva. Singura recomandare daca totusi se incumeta cineva la asa ceva este ca, daca wizzair are intarziere (la decolare, ca n-o face pe drum) este sa se sune la PAL si sa se reprogrameze zborul (clasa de rezervare trebuie sa permita acest lucru), altfel fiind considerat no-show, tot zborul fiind anulat.

#16
serbank

serbank

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 18.06.2013
Salut!

Mult mai multe informatii despre Boracay gasesti pe topicul de Filipine. Plec si eu luni si o sa revin cu mai multe detalii

Edited by serbank, 05 February 2014 - 13:25.


#17
benji81

benji81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 07.07.2009

 djady12, on 04 februarie 2014 - 23:20, said:

salutari,

vreau ca in luna iunie sa plec in Filipine - Boracay. Va rog sa ma ajutati cu niste informatii legate de aceasta vacanta. Este ok sa plecam la mijlocul lunii iunie, adica, avem sanse sa stam la soare si nu in ploaie Posted Image?
Dupa ce am scotocit o inteaga zi dupa oferte la bilete de avion, eu zic ca am gasit cele mai ieftine bilete:

-Zbor (dus-intors) bucuresti - dubai(DWC) 2 persoane cu wizzair cu 2 bagaje la cala aproximativ 2200 lei -
tur la ora 13:15 din buc ajunge in Dubai la ora 19:00
retur dubai (DWC) 19:35 - bucuresti - 23:30
-zbor(dus-intors) dubai(DWC) - caticlan(MPH) cu escala la manila cu Philippine Airlines (PAL EXPRESS)
tur dubai la ora 20:30 - caticlan aj la ora 12:55
retur caticlan 09:45 - dubai aj la ora 18:05

Daca sunt in tranzit pe aeroportul din Dubai trebuie sa am viza, tinand cont ca ambele avioane (dus si intors) le am la o diferenta de o ora jumatate??
O ora jumatate este suficienta pentru a debarca dintr-un avion si a ma imbarca in altul?
Ce sanse am sa imi distrug concediul (timpul foarte scurt de debarcare si imbarcare)?
Ce stiti de Philippine Airlines (PAL EXPRESS)? Sunt OK?

Orice alte sugestii sunt foarte bune!!
Astept raspunsul dvs.

Va multumesc!
Toate cele bune!

daca vrei sa risti iti recomand sa nu iti iei bagaj de cala si sa zbori doar cu bagaj de mana - e iefitin in filipine :)

#18
tak30ver

tak30ver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 16.01.2009
si in ce mai aduce filipineza inapoi ? :)

Eu desi m-am riscat la multe in trecut la asta parca nu m-as risca, nu cu wizz si nu fara viza in Dubai . Ia de la klm /turkish/ malaysian un bilet catre singapore si de acolo un low cost si gata balciul .

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate