Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Week-end la ski pe Valea Prahovei

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
LordRevan

LordRevan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 10.12.2007
Buna ziua!

Spre sfarsitul acestei luni doresc sa merg la ski imrpeuna cu niste prieteni pe Valea Prahovei, de preferat Sinaia sau Predeal. Cum am mai fost o singura data la ski, va adresez cateva intrebari:

1). Am citit ca partia din Predeal are doar teleschi/telescaun. La acestea te arunci direct din mers, sau se opresc si cobori pe partie? Accesul la ele din Predeal cum se face? Intre statiune si teleferic, mai este un alt mijloc de transport sau se face direct din statiune?
2). Care dintre cele doua statiuni au partii pentru incepatori mai bune?
3). In Sinaia te poti dau cu sania pe partie?

Multumesc frumos!

#2
Bosley

Bosley

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 19.07.2007
1) Partia din Predeal are teleschi si telescaun. La ambele "te arunci din mers". La telescaun oricum nu e foarte mare viteza si ai timp sa urci. La teleschi nu stiu exact sa iti explic cum se face, dar nu e foarte complicat. Accesul la partie si teleschi/telescaun se face din DN1 pe sub podul de cale ferata. E destul de mers de la DN1 si in plus ai o panta de urcat pana ajungi in dreptul teleschiului (nu mai tin minte unde e telescaunul)
2) Partii pentru schi sunt mai bune la Predeal (si incepatori si avansati).
3) In Sinaia nu stiu, dar la Predeal exista o zona pentru sanii la baza partiei pentru schi. Nu e foarte mare, este traversata din cand in cand si de schiori, dar este.

#3
tablagiu_xxx

tablagiu_xxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,346
  • Înscris: 15.06.2009
la Sinaia e mai liber, dar mai scump, treb sa urci cu telecabina, si poate e si vant foarte tare la cota 2000.
e mai bine pt incepatori la cota 2000 pt ca e spatiu mai mare si mai plat pe care sa te inveti dar urci cu schiurile in spate.
la predeal e mult mai aglomerat la mijlocul zilei.

recomand predeal la prima ora.

#4
LordRevan

LordRevan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 10.12.2007
Prefer la cota 2000, unde am mai si schiat, insa este mai complicat ca nu stiu daca te poti da cu sania (cum prefera restul grupului).
Pentru o zi de schiat, nu mai conteaza cativa zeci de lei in plus.
Cum este oragnizata partia din Predeal? Te imbarci in telescaun in Predeal, urci pe un platou aflat la o anumita inaltime si cobori la loc in statiune pe partie? Ce vreau sa spun este urmatorul lucru: un capat al partiei se afla la capatul traseului telescaunului, iar celalalt capat se regaseste la nivelul platoului pe care se afla statiunea Predeal?

Citisem pe un site ca in Sinaia la cota 1300 pe Drumul Vechi exista sanius. Dar nu-mi dau seama unde anume se afla si cum se poate ajunge acolo.

Edited by LordRevan, 04 February 2014 - 13:47.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate