Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Vecin cu probleme

- - - - -
  • Please log in to reply
90 replies to this topic

#37
VikingSteel

VikingSteel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 13.12.2006

View Postdorurad, on 03 februarie 2014 - 16:00, said:


Mai bine il prinzi tu noaptea pe undeva si-l bati decat sa cheltui bani pentru biker-ii aia.
Da ma, da fatza lui cand ii suna maneaua-n buzunar si vede toate privirile alea... priceless.

#38
misu183

misu183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,954
  • Înscris: 21.12.2008

View Postthalia, on 03 februarie 2014 - 15:38, said:

Unele sfaturi sunt haioase, altele la subiect si altele pe langa subiect, oricum va multumesc tuturor.
Haioase pe ma-sa!.....
In afara de citeva raspunsuri mai lucide in rest totul e caterinca.

#39
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Acum, iarna, nu are ce gard sa faca femeia. Poate prin primavara.
Ca sa nu ii omoare cainele, se poate lua un aparat cu ultrasunete, nu cred ca javra o sa mai intre pe domeniul femeii. Nu costa mult. Pentru gaini, nu stiu ce sa zic, insa metode s-ar tot gasi, inclusiv un caine propriu caruia sa ii placa mult carnita proaspata, legat de o sarma lunga cu un lant de 2-3 m, sa ajunga pana aproape de marginea domeniului. Fac pariu ca, daca ii rupe macar o zburatoare, cainele ala si-a scos banii. Si nu trebuie unul mare, e destul si un maidanez cat de cat, luat de la adapost, maxim 6-8 kg.
Pentru masina parcata aiurea, 112 in mod repetat, cu poze si/sau filmare a corpului delict si interventia pulitailor, un telefon legat la gat cu camera spre ei face minuni, iarasi.
Daca nu, in prima instanta un cauciuc desumflat partial, pui inapoi doar capacul, fara ventil. Se procedeaza la toate rotile daca medoda da gres. Iar capacul sa fie lipit cu un pic de superglue, o picatura miiiiica, atat incat sa se schimbe valva. Saaaau ii dai cu spray wd40 pe toate discurile de frana. Cand pleaca, sa il filmezi, o sa iasa o treaba beton!

#40
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008

View Postadydastudio, on 03 februarie 2014 - 15:10, said:

Din ce vad eu problemele s-ar putea solutiona in felul urmator fara sa te bati cu nimeni:
! 4. Fa-ti un abonament la o firma de paza si securitate.
Astea sunt solutii legale care iti vor genera niste hartii si acte care te vor ajuta foarte mult in cazul in care vei recurge sa-l actionezi in instanta.

Am prieteni care locuiesc pe un deal , micut ce e drept dar deal de 10 000-15 000m2 , si nu l-au imprejmuit in totalitate ci doar pe zona de curte a casei .A iesit o casuta din povesti cu un deal pe post de parc pentru copii (are trei dar mai vin si prietenii) .Satenii vazand ca nu e gard dar frumos amenajat au zis ca este pasune pentru animale , loc pentru gratare sau de xxx , de parcat masini si promenadaPosted Image  . Au rabdat o perioada dar apoi au facut contract cu o firma de paza ( parca BGS ...nu este reclama ca depinde unde esti si care sunt disponibili) au pus pe vila 4 camere de monitorizare a zonei si le-au dat o telecomanda .Nu a costat enorm si abonamentul este de cateva sute de lei pe an .Ai probleme sau vezi ceva suspect dai beep si in 5-10 minute rezolva si nici nu apari in zona ...
Deci o solutie care a functionat fara discutii ...Bafta !

Edited by superm, 03 February 2014 - 16:19.


#41
Blue_Ivy

Blue_Ivy

    8-]

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,598
  • Înscris: 27.12.2012
Solutia e foarte simpla.

1. Iti faci gard sanatos
2. Pentru parcare iti pui asa ceva un sistem antiparcare, exemplu:  http://www.bariereau...antiparcare.htm si nu mai ai grija locului de parcare niciodata.

Treaba rezolvata fara niciun conflict si costuri mai mici decat procese.

#42
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,934
  • Înscris: 07.11.2007
Ma deranjeaza atitudinea individului , ca ma injura ori de cate ori ii cer frumos, repet, frumos sa isi rezolva problema cu care m-a deranjat. S-a intamplat si invers si ma credeti sau nu, am rezolvat cat de rapid am putut.
Nu cred ca BGS rezolva problema injuratului si a invectivelor violente adresate-mi.

BGS bate ca la coasa pe cei care au calcat proprietatea ne-invitati, am contract cu acestia , dar nu aici unde este problema.

Edited by thalia, 03 February 2014 - 16:37.


#43
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View Postthalia, on 03 februarie 2014 - 14:28, said:

Deci, hai sa lasam combinezoanele deoparte si sa vedem ce faci in situatia in care rogi vecinul sa zicem, sa isi lege potaia sa nu mai intre in curte si acesta iti raspunde cu injuraturi serioase.
Ce faci, legal?
Pentru caine imi iau un aparat contra cainilor, iar pentru gaini imi iau un cutit bine ascutit. Iese o ciorba din gainile de la tara.......mama ...mama....La masina ma mai gandesc. De obicei trebuie blocata nu vandalizata.

#44
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,934
  • Înscris: 07.11.2007
Ce sa fac eu femeie, cu un cutit? Partea vatamata este feminina. Nu vatamata, ci injurata.

Edited by thalia, 03 February 2014 - 16:46.


#45
Blue_Ivy

Blue_Ivy

    8-]

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,598
  • Înscris: 27.12.2012
Nu ai sa rezolvi nimic in instanta, omul are probleme la cap si e recidivist asta e clar. Odata ce tu blocheza intrarea oricarui animal in curtea ta si blochezi si parcarea cu ce ti-am recomandat eu, nu vad de ce ai mai avea vreodata discutie cu el. Incapatanarea costa sa stii, destul de mult.

#46
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Cu vorba buna n-ai ce face. O sa te coste ceva bani gardul ala, asta daca nu ii dispar gainile, una cate una. Nu ii mai zi nimic o perioada. Eventual arunca niste graute tratate, dar e pacat de bietele pasari.

#47
maister

maister

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 04.01.2012
In Balotesti parca a tunat si a adunat toti tiganii, smecherii, interlopi....nu spun ca acolo nu ar locuii si oameni seriosi..pentru acestia toata stima.
Am avut si eu un episod nefericit in urma cu cativa ani cu cineva de acolo, in urma careia m-am  ales cu niste fire albe de par in podoaba capilara...nu intru in detalii ca as scrie un roman. Cert este ca trebuie sa-ti impui punctul de vedere si sa nu te lasi calcata in picioare, pentru ca iti afla slabiciunea, si o sa faca mai rau. Daca zici ca te-a injurat, da-l in judecata.... acum cu noul cod penal am inteles ca injuriile, calomnia, etc intra in penal....macar il sperii ca sigur magraonu mai are ceva coada in spate (condamnari cu suspendare)

#48
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View Postthalia, on 03 februarie 2014 - 16:46, said:

Ce sa fac eu femeie, cu un cutit? Partea vatamata este feminina. Nu vatamata, ci injurata.
Tai gaina ..normal. Daca intra la tine pe batatura inseamna ca-i a ta. Legea zice ca daca fructele din pomul vecinului cad la tine in curte sau ramurile cresc pe proprietatea ta, atunci fructele sunt ale tale. Nu vad de ce ar fi altfel si la gaini.
Daca nu vrei sa le mananci poti face un cotet undeva si sa le obisnuiesti sa se oua la tine.

Edited by Clovis, 03 February 2014 - 16:55.


#49
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postlordoftheshima, on 03 februarie 2014 - 15:39, said:

off topic
@VikingSteel cat costa kilu' de biker?Posted Image
on topic
pentru caine si gaini cel mai indicat e un gard sanatos sau din lipsa de finante un lat(z) de sarma pus pe unde intra cainele...
Pentru calea de acces blocata...cred ca e o lege care interzice asta. sau daca vrei sa fii mai "trendy" plimba o bicicleta de vreo 5-6 ori pe zi... pe langa masina boierului poate se alege cu ceva zgarieturi "involuntare"Posted Image
Măi da tot o daţi înainte cu gardu  . . .  lasă să vină puicuţele la tine  ,  faci ciorbă bună  , cu resturi hrăneşti câinele lui  ,  şi la maşină rezolvi simplu , arunci o găleată de urină , a doua oară nu mai vezi că parchează , şi dacă insistă arunci şi cu restul din găleată ,
Injurăturile vecinului le înregistrezi cu camera video şi atunci poţi să faci sesizare la poliţie , şi dacă nu ia măsuri agentul , te duci frumuşel la un avocat să te sfătuiască mai departe .

O să revin cu alte idei  . . .

#50
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,934
  • Înscris: 07.11.2007

View Postmaister, on 03 februarie 2014 - 16:51, said:

In Balotesti parca a tunat si a adunat toti tiganii, smecherii, interlopi....nu spun ca acolo nu ar locuii si oameni seriosi..pentru acestia toata stima.
Am avut si eu un episod nefericit in urma cu cativa ani cu cineva de acolo, in urma careia m-am  ales cu niste fire albe de par in podoaba capilara...nu intru in detalii ca as scrie un roman. Cert este ca trebuie sa-ti impui punctul de vedere si sa nu te lasi calcata in picioare, pentru ca iti afla slabiciunea, si o sa faca mai rau. Daca zici ca te-a injurat, da-l in judecata.... acum cu noul cod penal am inteles ca injuriile, calomnia, etc intra in penal....macar il sperii ca sigur magraonu mai are ceva coada in spate (condamnari cu suspendare)

Nu-i in Balotesti.

#51
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View Postthalia, on 03 februarie 2014 - 16:57, said:


Nu-i in Balotesti.
Otopeni? Popesti-Leordeni?.....Nu Otopeni sigur nu e...

#52
scufitzu

scufitzu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,693
  • Înscris: 23.04.2012
Nu inteleg cum intra cainele si gainile la tine in curte. Pe de alta parte, nu m-ar deranja sa tai din gainile crescute de vecinul. Daca sunt la mine in curte, sunt ale mele. Se numeste accesiune.  Cainele se poate dresa cu violenta moderata ca nu are nicio vina ca stapanul e animal.

Art. 576
Accesiunea naturală asupra animalelor
(1) Animalele domestice rătăcite pe terenul altuia îi revin acestuia din urmă dacă proprietarul nu le revendică în termen de 30 de zile de la data declaraţiei făcute la primărie de către proprietarul terenului.
(2) Porumbeii, iepurii, peştii şi alte asemenea animale care trec pe fondul altui proprietar aparţin acestuia cât timp rămân pe fond, cu excepţia cazului în care trecerea a fost provocată prin fraudă sau prin artificii.
(3) Roiul de albine trecut pe terenul altuia revine proprietarului acestuia numai dacă proprietarul roiului nu îl urmăreşte sau încetează să îl urmărească timp de două zile.


De fiecare data cand te injura suni la politie dupa care faci o plangere scrisa pentru tulburarea ordinii si linistii publice. Poti sa ii faci si unele fictive, gen de fiecare data cand il vezi.

Daca blocheaza cu masina accesul chemi politia care trebuie sa isi faca treaba si sa intocmeasca PV de constatare contraventie. Daca nu blocheaza accesul nu-i bai ca doar nu ti-ai cumparat strada.

#53
maister

maister

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 04.01.2012
Din jurnal, am crezut ca locuiesti in Balotesti.

#54
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,934
  • Înscris: 07.11.2007
Nu cred ca e asa importanta locatia, poate sa fie si in Primaverii, daca te nimeresti vecin cu o primata d'asta ai pus-o.
A avut altercatii si cu alti vecini, soldat cu batai, caft samd, Aici nu-i cazul, repet e vorba de femei si mi-e greu sa cred ca nu exista cale legala sa pui la punct un asftel de individ.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate