Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Partasia de duminica

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
151 replies to this topic

#19
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postenohabel, on 02 februarie 2014 - 18:44, said:

pai continuam partasia de duminica, la cei impotrivitori ma rog pentru ei sa se pocaiasca... ca-i lunga vesnicia mai ales daca esti in focul vesnic
Părtăşie am înţeles că vrei frate , dar treaba cu focul veşnic trebuie să o defineşti ,
Vrei să spui că cei nesalvaţi vor fi chinuiţi veşnic ?
Cu asemenea idei vrei tu să ai părtăşie cu ceilalţi fraţi ?

#20
enohabel

enohabel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,470
  • Înscris: 20.10.2008

View Postorlandobarbulescu, on 02 februarie 2014 - 18:18, said:

enohabel, „ nu arunca mărgăritare înaintea porcilor” (Sfanta Evanghelie dupa Matei, capitolul 7)
Caută părtășia acolo unde e dorită.

problema este ca acest lac Softpedia are si niste pestisori caretrebuie hraniti

#21
leomagic44

leomagic44

    Io, cu electronii.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,049
  • Înscris: 06.02.2012

View Postenohabel, on 02 februarie 2014 - 18:50, said:

pai continuam partasia de duminica, la cei impotrivitori ma rog pentru ei sa se pocaiasca... ca-i lunga vesnicia mai ales daca esti in focul vesnic

asa cava sugerez tutoror care intrati pe aceste topuri crestine sa va conformati...nu se poate intra intr-o biserica musulmana fara sa te descalti, asta ca reper... daca esti om vezi-ti de treaba ta, si nu deranja
daca nu te potolesti noi crestinii o sa te ignoram o sa-ti ignoram mesajele si te trezesti ca vb singur si vei merge la psihiatru
Daca asa o fi pe lumea cealalta, eu nu ma duc acolo.

#22
enohabel

enohabel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,470
  • Înscris: 20.10.2008
alte marturii ??? ce anume va impresionat la adunarea duminicala ?

View Postleomagic44, on 02 februarie 2014 - 18:53, said:


Daca asa o fi pe lumea cealalta, eu nu ma duc acolo.
asta nu mai e alegerea ta...toti mortii vor invia..inclusiv tu

12. Şi am văzut pe morţi, mari şi mici, stînd în picioare înaintea scaunului de domnie. Nişte cărţi au fost deschise. Şi a fost deschisă o altă carte, care este cartea vieţii. Şi morţii au fost judecaţi după faptele lor, după cele ce erau scrise în cărţile acelea.
13. Marea a dat înapoi pe morţii cari erau în ea; Moartea şi Locuinţa morţilor au dat înapoi pe morţii cari erau în ele. Fiecare a fost judecat după faptele lui.
14. Şi Moartea şi Locuinţa  morţilor au fost aruncate în iazul de foc. Iazul de foc este moartea a doua.
15. Oricine n'a fost găsit scris în cartea vieţii, a fost aruncat în iazul de foc.


#23
leomagic44

leomagic44

    Io, cu electronii.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,049
  • Înscris: 06.02.2012

View Postenohabel, on 02 februarie 2014 - 18:56, said:

alte marturii ??? ce anume va impresionat la adunarea duminicala ?


asta nu mai e alegerea ta...toti mortii vor invia..inclusiv tu
Si sa vezi atunci " Rezident Evil 7"

#24
enohabel

enohabel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,470
  • Înscris: 20.10.2008

View Postleomagic44, on 02 februarie 2014 - 19:03, said:


Si sa vezi atunci " Rezident Evil 7"
Nu inteleg ce zici tu...ai fost la biserica ta duminica asta ? zii ce te-a impresionat...

#25
enohabel

enohabel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,470
  • Înscris: 20.10.2008
....In aceasta viata de totala uitare de Sine,de absoluta supunere si dependenta de voia Tatalui,a gasit Hristos o pace si o bucurie desavarsita.El nu a pierdut nimic dandu-i totul Lui Dumnezeu,Dumnezeu i-a cinstit increderea,apoi l-a inaltat La dreapta Sa,in slava.
Pentru ca S-a smerit pe sine inaintea Lui Dumnezeu,a putut Hristos sa se smereasca si inaintea oamenilor si sa fie slujitorul tuturor (pana acolo ca El Fiul si in acelasi timp Dumnezeu, Hristos fiul Lui Dumnezeu a spalat picioarele ucenicilor sai)
Smerenia Sa a fost pur si simplu,predarea Sa in mainile Tatalui,ingaduindu-i sa lucreze in El,indiferent de ceea ce oamenii din jurul Lui ar fi putut spune sau face impotriva Lui.
In acest duh si in aceasta dispozitie sufleteasca i-si are mantuirea Lui Hristos virtutea si puterea de a lucra. Santem facuti partasi ai Lui Hristos,tocmai pentru a fi adusi la aceasta stare.
Aceasta este adevarata lepadare de sine la care ne cheama Mantuitorul nostru,recunoasterea faptului ca sinele personal nu are nimic bun pana cand nu devine unui asemenea vas gol pe care Dumnezeu sa-l umple.
Orice pretentie a noastra de a fi sau a face ceva sant zadarnice, Dumnezeu are standardele Sale,de aceea este absolut necesar sa renuntam la voia noastra proprie si orice vine din sinele nostru(cultivat sau nu), pentru ca Dumnezeu sa fie si sa devina totul...si asta nu pentru altceva decat pentru viitorul si binele nostru suprem...


Amin

#26
VikingSteel

VikingSteel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 13.12.2006
Vai de mine, nu-mi viiine sa creeeeeed....nu pot sa ma abtin...prietene Ienibahar sau cum te cheama - "oameni" ca tine au internet? "Oameni" ca tine traiesc in societate? In acelasi loc cu noi ? In anul 2014? Eu ma intalnesc cu din astia ca voi probabil zilnic la magazinul din colt si nu stiu ca voi asa ganditi? Vai de curu nostru... Sunteti dovada incontestabila ca UMANITATEA AR TREBUI SA COMITA SUICID, cu tot cu "ratiunea" ei cu care se lauda atata. Sunteti argumentul suprem al darwinismului.

P.S. Stai putin, poate doar faci misto de noi, si eu te-am luat in serios ca fraierul? Asa-i ca faci misto? Te rog, zi-mi ca faci misto, so I can restore my faith in humanity.

#27
marcu35

marcu35

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,396
  • Înscris: 03.05.2011
Ce ai cu omul daca el vrea sa vorbeasca ceea ce simte despre Dumnezeu?  Lasati omul sa zica asta daca nu ataca pe nimenu si nu face rau la nimeni. Cui nu ii place poate sa nu citeasca. Nu?

#28
enohabel

enohabel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,470
  • Înscris: 20.10.2008
Vikingu-le pune mana pe scriptura si citeste-o si sa crezi ce scrie acolo , iti va aduce mari binecuvantari si nu vei mai gandi cum gandesti acum

#29
VikingSteel

VikingSteel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 13.12.2006

View Postenohabel, on 04 februarie 2014 - 07:55, said:

Vikingu-le pune mana pe scriptura si citeste-o si sa crezi ce scrie acolo , iti va aduce mari binecuvantari si nu vei mai gandi cum gandesti acum
Aham... Am vazut in posturile tale de mai sus o mostra din cum voi gandi Posted Image . Asadar - nu, multumesc.
Sincer, am mai discutat cu crestini, si atitudinea crestina in mod normal nu imi trezeste o reactie atat de acida. Dar ce am citit aici e scabros rau de tot. Genul de atrocitate intelectuala care imi activeaza mecanismul natural de aparare si primul gand ce imi vine in minte e sa-mi protejez copiii de asemenea mentalitati NOCIVE, atunci cand o sa-i am. Ceva mai lipsit de inteligenta si orizonturi e greu de gasit. Spalare de creiere in adevaratul sens al cuvantului. Nu-mi pot imagina vreun fel de Dumnezeu care ar fi multumit de faptul ca supusii sai nu-si folosesc creierul.
Si am discutat cu oameni care cred in D-zeu cu toata taria si inima lor, dar MAI SI GANDESC, nu-s habotnici. Si care daca ar citi ce scrii tu, ar clatina din cap, zambind cu ingaduinta.
In fine, nu-i treaba mea sa iti spun tie cum sa gandesti, esti liber sa crezi in ce vrei tu, si sa iti duci viata cum vrei tu, atat numai ca m-ai socat un pic cu extremismul tau, de unde si reactia mea. Insa, bineinteles, continua sa traiesti si sa gandesti asa cum te face pe tine fericit si impacat. Sa nu te prind fericit si impacat pe langa copiii mei ca te dau in judecata Posted Image

#30
enohabel

enohabel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,470
  • Înscris: 20.10.2008

View PostVikingSteel, on 05 februarie 2014 - 01:19, said:


Aham... Am vazut in posturile tale de mai sus o mostra din cum voi gandi Posted Image . Asadar - nu, multumesc.
Sincer, am mai discutat cu crestini, si atitudinea crestina in mod normal nu imi trezeste o reactie atat de acida. Dar ce am citit aici e scabros rau de tot. Genul de atrocitate intelectuala care imi activeaza mecanismul natural de aparare si primul gand ce imi vine in minte e sa-mi protejez copiii de asemenea mentalitati NOCIVE, atunci cand o sa-i am. Ceva mai lipsit de inteligenta si orizonturi e greu de gasit. Spalare de creiere in adevaratul sens al cuvantului. Nu-mi pot imagina vreun fel de Dumnezeu care ar fi multumit de faptul ca supusii sai nu-si folosesc creierul.
Si am discutat cu oameni care cred in D-zeu cu toata taria si inima lor, dar MAI SI GANDESC, nu-s habotnici. Si care daca ar citi ce scrii tu, ar clatina din cap, zambind cu ingaduinta.
In fine, nu-i treaba mea sa iti spun tie cum sa gandesti, esti liber sa crezi in ce vrei tu, si sa iti duci viata cum vrei tu, atat numai ca m-ai socat un pic cu extremismul tau, de unde si reactia mea. Insa, bineinteles, continua sa traiesti si sa gandesti asa cum te face pe tine fericit si impacat. Sa nu te prind fericit si impacat pe langa copiii mei ca te dau in judecata Posted Image
Candva si eu gandeam ca tine, dar o venit o vreme cind Dumnezeu m-a schimbat
Un om firesc natural cultivat sau nu, nu poate intelege pe Dumnezeu si lucrurile spirituale pana cand nu este nascut din nou in duhul lui
Scrie in scriptura ca propovaduirea crucii este o nebunie pentru cei ce sunt pe calea pierzarii...asa este si cazul de fata

#31
VikingSteel

VikingSteel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 13.12.2006

View Postenohabel, on 04 februarie 2014 - 07:55, said:

Vikingu-le pune mana pe scriptura si citeste-o (...) si nu vei mai gandi cum gandesti acum

View Postenohabel, on 05 februarie 2014 - 02:43, said:

Scrie in scriptura ca propovaduirea crucii este o nebunie pentru cei ce sunt pe calea pierzarii...asa este si cazul de fata

Argumentele tale sunt egale cu zero pentru ca provin tocmai din aceleasi teorii pe care incerci sa le argumentezi.

Exemple ca sa intelegi  :

Discutie fictiva intre tine si un rrom (din ala "neemancipat"):

Rromul : Mie imi place sa fur. Ce bine e sa furi. Laudati fie toti care fura.
Tu : Ce spui tu e abject si imoral. De ce spui ca e bine sa furi ?
Rromul : Cultura noastra e bazata pe furat. Noua ne place, asadar e bine.
Tu : Atunci cultura voastra e revoltatoare ! Si nu e deloc bine sa furi.
Rromul : Da ? Daca tu spui asa, inseamna ca tu esti prost !
Tu : De ce ?
Rromul : Pentru ca asa spune cultura noastra, ca ala care nu fura si nu ii place sa fure e prost.

Alt exemplu - discutie fictiva intre tine si un manelist :

Manelistul : Cei carora nu le plac manelele sunt nebuni.
Tu : Mie nu-mi plac manelele, si nu cred ca asta inseamna ca sunt nebun.
Manelistul : Ba da, inseamna ca esti nebun, pentru ca in manele sunt multe versuri care zic exact asa : "Cei carora nu le plac manele sunt nebuni". Asa e si in cazul tau, nebunule care nu-ti plac manelele !

Intelegi ? Dar nah, probabil n-ai ce sa inveti prea multe despre argumentatie si logica din scriptura.
Si subliniez, cele de mai sus sunt doar exemple, sa nu intelegi ca am comparat gandirea ta cu furatul. Ideea e ca argumentele ce mi le-ai adus tu mie sunt construite la fel ca si argumentele din dialogurile fictive de mai sus, asadar au aceeasi valoare - nula.

P.S. Cred ca am participat la discutia asta mai mult decat aveam de gand, si m-am implicat cam mult fata de cat imi pasa de fapt. Stiu ca oricum o sa ai tu un raspuns care sa ateste ca gresesc cu gandirea mea, de genul ca scrie in scriptura ca cine nu asculta de scriptura e pe calea pierzaniei, sau ceva asemanator. Sau poate extrapolezi cine stie cum ca de fapt i-as fi facut pe rromi hoti, si ca sunt rasist Posted Image In fine.  Sa fii sanatos. Ma retrag din discutie.

Edited by VikingSteel, 05 February 2014 - 22:17.


#32
enohabel

enohabel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,470
  • Înscris: 20.10.2008
bine faci ca te retragi nu are rost sa continuam...

#33
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013
Io n-am inteles dialogu' ala: vorbeste enohabel cu paharu' din fata lui?
Daca-n pahar era Rvin?
Ce-i aia Rrom?
Pot sa spun Rvotca? Da' Rpalinca?

#34
enohabel

enohabel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,470
  • Înscris: 20.10.2008
Poate e ultima chemare

N-am sa mai bat la usa ta de piatra
Am stat destul afara alungat
Dar tine minte dragostea curata
Cu care-am tot batut si-am asteptat

Ma duc dar tie inima tie goala
Si atata pace eu ti-am pregatit
In urma mea un singur gand ramane
Sa stii atata doar ca te-am iubit

Poate odata iti vei aduce aminte
De anii in care te-am chemat mereu
Va fi tarziu si tu vei fi departe
De casa sfanta a Lui Dumnezeu

Degeaba vei striga cu disperare
Si poarta inimii o vei deschide larg
Atunci nu va mai fi nici o salvare
Fiind totul rupt si vasle si catarg

Sa te mai chem? vei auzi chemarea?
Imi vei deschide poarta fericit?
Primeste-ma si vei vedea rabdarea
Cu care-am asteptat si te-am iubit

Isus


#35
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011
Părtășelule, mai ai ceva să ne împărtășești ?

Edited by Dude_2nd, 07 February 2014 - 12:29.


#36
enohabel

enohabel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,470
  • Înscris: 20.10.2008

View PostDude_2nd, on 07 februarie 2014 - 12:29, said:

Părtășelule, mai ai ceva să ne împărtășești ?
te crezi mare mistocar nu ?, totusi chiar si cu tine pana la un loc ne potrivim

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate