Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Afisare mesaj la pozitionare maus

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
NickRvl

NickRvl

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,033
  • Înscris: 30.10.2006
Foarte incepator si folosesc Microsoft Visual Basic 2008
Exista posibilitate ca atunci cind pozitionez maus-ul deasupra unui TextBox sa-mi afiseze un "balon" de ajutor cu ce anume doresc eu sa afiseze?
Sau un buton linga un TextBox pe care atunci cind il apasa sa-mi afiseze intr-o alta fereasta sau balon cele de mai sus?

#2
nexusm

nexusm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,793
  • Înscris: 07.07.2011
Controalele au proprietatea ToolTipText, care este acel balon de care zici tu.
poate fi setat atat in modul design cat si run (Ex: Text1.ToolTipText = "Aici se introduc doar valori numerice")
Ceea ce trebuie retinut este faptul ca acest "balon" apare la evenimentul MouseMove si dispare automat dupa un anumit timp.
Asa ca daca ai nevoie de texte lungi ce trebuie citite de user, intelese, etc, este mai bine sa creezi o forma simplificata de help(cu ajutorul unui control oarecare si care sa afiseze intr-un Form vbmodal textul care te intereseaza)
O alta alternativa ar fi folosirea MsgBox, daca tot se ajunge la a da click pentru a citi ceva.
Depinde numai de cat de stufoasa este informatia pe care vrei sa o afisezi si mai cu seama daca pe baza ei trebuie luate niste decizii (alte click-uri, iesire sau intrare intr-o alta functie, etc)

#3
NickRvl

NickRvl

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,033
  • Înscris: 30.10.2006

View Postnexusm, on 01 februarie 2014 - 11:48, said:

Controalele au proprietatea ToolTipText, care este acel balon de care zici tu.
poate fi setat atat in modul design cat si run (Ex: Text1.ToolTipText = "Aici se introduc doar valori numerice")
Ceea ce trebuie retinut este faptul ca acest "balon" apare la evenimentul MouseMove si dispare automat dupa un anumit timp.
Asa ca daca ai nevoie de texte lungi ce trebuie citite de user, intelese, etc, este mai bine sa creezi o forma simplificata de help(cu ajutorul unui control oarecare si care sa afiseze intr-un Form vbmodal textul care te intereseaza)
O alta alternativa ar fi folosirea MsgBox, daca tot se ajunge la a da click pentru a citi ceva.
Depinde numai de cat de stufoasa este informatia pe care vrei sa o afisezi si mai cu seama daca pe baza ei trebuie luate niste decizii (alte click-uri, iesire sau intrare intr-o alta functie, etc)

Sa le luam pe rind pentru ca nu ma descurc, deci cind asez mous-ul deasubra textboxu-uli ADC care se vede marcat vreau sa-mi apara "un mesaj", nu gasesc in propietati "ToolTipText" iar daca incerc sa scriu comanda in mod "run" nu mi-o accepta:
Attached File  bal.jpg   78.82K   18 downloads
Attached File  txt.jpg   13.73K   14 downloads

#4
nexusm

nexusm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,793
  • Înscris: 07.07.2011
scuze, solutia mea este valabila in vb6.
pentru cei ai tu, trebuie sa importi CommonControls, daca nu ai facut-o deja si ai un control care se cheama ToolTip
acest control il aplici pe ce control doresti in Form-ul tau.
este editabil si acolo stabilesti parametrii de care ai nevoie (text, durata, pozitie, etc)
uite un link de inceput, dar poti folosi si helpul VB2008 cautand "ToolTip"
http://www.help-info...net_tooltip.htm

#5
NickRvl

NickRvl

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,033
  • Înscris: 30.10.2006
Am reusit, pentru un balon ajutator in textbox se adauga un ToolTip, in acesta in ToolTipTitle se scrie titlu, ex “Atentie”, se da clic dublu pe form si se adauga “ToolTip1.SetToolTip(TextBox1, "probeeeee")”, cind se pozitioneaza maus-ul pe textbox apare mesajul:
Attached File  inf.jpg   3.71K   1 downloads

Acum doresc si alta varianta, atunci cind apas un buton sa se deschida un alt form pe post de "fereastra anunt", nu stiu cum sa-l "chem" din contextul butonului....

#6
XBluee

XBluee

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 06.02.2014

View PostNickRvl, on 01 februarie 2014 - 16:25, said:

Acum doresc si alta varianta, atunci cind apas un buton sa se deschida un alt form pe post de "fereastra anunt", nu stiu cum sa-l "chem" din contextul butonului....

Pai se numeste MesageBox. E destul de simplu, cauta pe youtube mesage box visual basic 2008 si ar trebui sa fie o gramada de tutoriale.

Edited by XBluee, 22 June 2014 - 22:53.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate