Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 

Colapsul iminent al sistemului de pensii. Platim, dar nu mai primim

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
277 replies to this topic

#1
doks

doks

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,087
  • Înscris: 10.01.2014
Gurile rele spun ca va urma o prabusire iminenta  sistemului de pensii prin 2030-2035.
Asadar, dintr-un salariu de 1500 lei NET la ora actuala, sunt cam mici sansele sa economisesti niste bani pentru batranete.
Ce poate face o persoana cu un salariu de 1500 lei (ce poate face LEGAL), sa nu moara de foame cand nu mai are posibilitatea sa se angajeze ?(dar nici sa primeasca pensie).

A nu se intelege ca am pretentia la pensie, imi doresc macar sa am posibilitatea sa primesc toti banii de la angajator (undeva la 2700 lei).

Imi vine sa le dau in cap boilor invitati la TV cand ii aud ca vor sa bage impozit progresiv doar sa mareasca si mai mult pensiile actuale.

Edited by doks, 31 January 2014 - 20:17.


#2
mardraaxi

mardraaxi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,898
  • Înscris: 22.11.2009
Nu iti trebuie guri rele ca sa vezi mai in fata 5m,nu trebuie sa prevezi ceva ce este realmente programat de ceva ani buni.

Orice om cu putina minte si care vedea cum stau lucrurile a vazut clar precum cristaluyl ca se va ajunge in imposibilitatea de a mai platii pensii.

Cine te imprumuta la nesfarsit luna de luna ca sa platesti tu pensiile,mai vinzi ceva intre timp dar sa cam vandut tot ce era de vandut si pe deasupra ai si datorii imense,economie la pamant,in conditiile astea cine te mai imprumuta,mai ales pentru pensii,nu infrastructura,nu economie,nu investitii,nimic,datorii imense pentru pensii  si tot mai crede cineva ca nu se va oprii robinetul?

#3
doks

doks

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,087
  • Înscris: 10.01.2014
Si mai e o problema. Daca parintii traiesc, tot eu va trebui sa le ofer suport financiar. Dar din ce bani?

#4
newbie13

newbie13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,008
  • Înscris: 13.12.2009
evident, sistemul e arhaic. foarte bun pentru vremea la care a fost gandit de bismarck, dar foarte prost pentru perioada contemporana.
din pacate tranzitia este extrem de dificila.

#5
pro-civilizatie

pro-civilizatie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,012
  • Înscris: 19.02.2011
in secolul 21 vor fi 3 mari probleme:extremistii religiosi.extremistii econazisti si pensionarii.
acum tinerii sunt obligati sa tina in spinarea lor,din munca lor, niste paraziti .in loc sa iti traiesti viata banii iti sunt luati ca sa prelungeasca viata mizerabila a respectivilor

#6
seck

seck

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,667
  • Înscris: 28.03.2007
Eu vreau a explodeze cat mai rapid ..... dar sa explodeze rau , incetare de plati. Doar asa se pot lua marusi in ce privesc pensiile ( ajutoarele in general . Da , pensia minima e ajutor social).

#7
cadillac

cadillac

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,483
  • Înscris: 26.11.2008
2 lucruri simple ar trebui facute pentru a pune la punct sistemul de pensii:

   1. Plafonarea lor la sa zicem 2/3 din salarul mediu pe economie.
   2. Eliminarea pensiilor primite pe nedrept: de handicap, de revolutionar, de veteran, de dracu' stie ce, orice numai pe munca nu. Pensiile sa se acorde exclusiv pentru anii contribuiti. Restul de pomeni sa nu se numeasca pensii!

#8
Highlander91

Highlander91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,015
  • Înscris: 05.09.2007
Pensia de handicap... eu zic daca tot le iei pensia, sa le iei si handicapul!

Daca te referi la falsii handicapati, acolo e o problema sociala... e un fel de mascare a somajului. Oamenii, multi dintre ei de la tara, vegeteaza cu acele pensii, sau cu pensiile batranilor. Pensiile sunt umile, 200-300 lei pe luna, si se duc rapid pe curent si cablu tv. Daca le tai, e un efect in lant, cativa furnizori de cablu falimenteaza, mai ai cateva sute de someri la tara unde somajul e enorm, si vor incepe pe capete sa fure curent. Si iti spun ca nu va avea nimeni ouale sa debranseze tot satul!

Revolutionarii au primit destul, sa primeasca doar invalizii si urmasii mortilor la revolutie.
Veteranii mai sunt o mana de oameni, dar trebuie vazut daca chiar mai exista acei oameni, daca mai traiesc.

Problema sunt pensiile militarilor si pensiile mari, pensia trebuie sa fie ceva social, sa asigure un trai decent, asta e ideea, indiferent de salariu, pensia trebuie plafonata. Daca ai salariu mare oricum ai posibilitati de investitie, de economisire, pe care altii nu le au!


View Postdoks, on 31 ianuarie 2014 - 20:15, said:

Gurile rele spun ca va urma o prabusire iminenta  sistemului de pensii prin 2030-2035.
Asadar, dintr-un salariu de 1500 lei NET la ora actuala, sunt cam mici sansele sa economisesti niste bani pentru batranete.
Ce poate face o persoana cu un salariu de 1500 lei (ce poate face LEGAL), sa nu moara de foame cand nu mai are posibilitatea sa se angajeze ?(dar nici sa primeasca pensie).

A nu se intelege ca am pretentia la pensie, imi doresc macar sa am posibilitatea sa primesc toti banii de la angajator (undeva la 2700 lei).

Imi vine sa le dau in cap boilor invitati la TV cand ii aud ca vor sa bage impozit progresiv doar sa mareasca si mai mult pensiile actuale.
2030??? probleme majore de plata sunt si acum, inca ne indatoram, sa vedem cat merge bulgarele rostogolit. Cand ajunge la capat, canci pensii, canci salarii, canci sisteme sociale, canci sanatate... Ia uita-te pe geam la tot ce-am enumerat, si spune, mai e mult?

Vezi tu, nu trebuie neaparat sa iasa decreteii la pensie ca sa inceapa problema. Pentru ca decreteii au inceput sa se prinda, sa-si ia pasaportul si sa plece! Multi dintre ei au 30 de ani de munca, si chiar daca pleaca, tot vor avea dreptul la pensie. Dar decat 40 de ani vechime in tara, mai bine 30 si o pensie minima prin Vest, cu un 10-15 ani lucrati.

De asemenea, nu uita ca ultimii decretei implinesc anul asta 25 de ani... urmatorii dupa ei sunt la jumate, firmele vor avea probleme in a-si mai gasi angajati...

Repet, nu trebuie neaparat sa creasca numarul bosorogilor, e acelasi lucru daca scade numarul angajatilor (cei ce intra in campul muncii sunt mult mai putini decat cei ce ies natural), si mai sunt altii care parasesc munca pt Vest.
Emigrarea in nici un caz nu s-a oprit, ba din contra, daca pana mai ieri era pt tarani, pt zonele mono-industriale, dez-industrializate, si cateva meserii dorite, acum incepe sa se plece de peste tot...

Edited by Highlander91, 31 January 2014 - 20:46.


#9
miran

miran

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 703
  • Înscris: 08.06.2007
Problemele sunt complexe.Exista o tendinta de scadere demografica la nivel mondial, cu doar vreo 3-4 tari (SUA/China/Brazilia/Iran) cu crestere pozitiva.De asemenea populatia imbatraneste si totodata traim mai mult ceea ce pune o mare presiune pe actualul sistem de pensii.Desigur exista si un conflict de generatii , care se vede mai ales in anumite parti din lume cum ar fi de exemplu Europa de Est.Conflict intre generatia parintilor nostri, care au trait intr-un sistem comunist falimentar , si generatia (sau generatiile) de dupa care trebuie sa plateasca falimentul acelui sistem.
Ganditi-va ca sunt milioane de oameni in Romania care au trait o viata fara a fi nevoie sa iasa din mediocritate.
Sunt inca foarte multi oameni care nu inteleg ca pensia nu reprezinta niste bani pusi la banca din care retragi atunci cand iesi la pensie.
Sistemul comunist nefiind un sistem umanist, a reusit sa indobitoceasca extrem de multi oameni.
Apoi statul roman cel putin nu este deloc interesat de rezolvarea situatiei.Doar rostogolesc la vale niste datorii, in timp ce cresc taxele si impozitele.
Romania are anul asta deficit de 13 miliarde de euro.4 miliarde doar la bugetul de pensii.
Corect ar fi fost sa se termine ce a inceput Boc: scadere masiva pentru cativa ani a ajutoarelor sociale si banii aia pompati in economie in mod indirect prin scaderea TVA,scaderea taxelor, modificarea cadrului legislativ astel incat sa apara o crestere economica solida in cativa ani.Aia nu au avut curaj sa faca asta.
Sinistrii de acum nici atat.Ei sunt ocupati mai mult de ciordit.
In timp criza asta sociala se va accentua.Este bine.Pentru ca daca nu am vrut sa intelegem vom ajunge sa intelegem fortat.Asta se intampla cand nu gandesti de obicei.

#10
doks

doks

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,087
  • Înscris: 10.01.2014

View PostHighlander91, on 31 ianuarie 2014 - 20:39, said:

Vezi tu, nu trebuie neaparat sa iasa decreteii la pensie ca sa inceapa problema. Pentru ca decreteii au inceput sa se prinda, sa-si ia pasaportul si sa plece! Multi dintre ei au 30 de ani de munca, si chiar daca pleaca, tot vor avea dreptul la pensie. Dar decat 40 de ani vechime in tara, mai bine 30 si o pensie minima prin Vest, cu un 10-15 ani lucrati.
Am vorbit cu mai multi prieteni si nimeni nu are pretentie la pensie de la stat. Tot ce vor e sa-si primeasca banii in mana si apoi decid daca platrsc pentru pensie privata sau strang la saltea.

#11
T Irina

T Irina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 04.11.2006
2/3din salariul mediu inseamna cam 1450 lei. Atunci sa binevoiasca sa-mi opreasca contributii - acum - doar pentru acea pensie - restul ii strang eu la banca!
De fapt mi-ar conveni sa-mi dea contributia mea inapoi si sa economisesc eu - sa nu mai primesc pensie!
Din pacate nu este posibil, sistemul asa prost cum e construit trebuie sa functioneze in continuare. Mai era un subiect pe sp in care spunea cineva ca el nu va mai primi pensie.
Daca statul nu mai da pensii - deloc, ceea ce e imposibi - se ajunge rapid la o anarhie de neimaginat.
Ajutoarele sociale ar trebui date doar celol care au cu adevarat nevoie, nu celor care le-au obtinut cu falsuri sau de duc cu limuzina sa le ridice. In tara asta inca ar fi bani daca s-ar fura mai putin!

Edited by T Irina, 31 January 2014 - 20:53.


#12
Highlander91

Highlander91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,015
  • Înscris: 05.09.2007

View Postdoks, on 31 ianuarie 2014 - 20:42, said:

Am vorbit cu mai multi prieteni si nimeni nu are pretentie la pensie de la stat. Tot ce vor e sa-si primeasca banii in mana si apoi decid daca platrsc pentru pensie privata sau strang la saltea.
Ce bani sa primeasca? Priveste contributia la pensii ca un impozit... vezi legea pensiilor. ce zice legea?

Acei bani se duc intr-un fond din care se platesc pensiile de azi in executie.

Ca exista un regulament care ti-ar promite tie ca vei lua ceva, e discutabil. Si acum 25 de ani era un regulament care zicea ca daca ai 2 copii de sex diferit si esti familist primesti 3 camere de la stat!
Chiar daca atunci pt acel fond locativ ar fi platit toti, asta nu inseamna ca mai are cineva vre-o obligatie si fata de tine ca n-ai apucat!

#13
XORIAN_L

XORIAN_L

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 01.10.2009

View Postdoks, on 31 ianuarie 2014 - 20:27, said:

Si mai e o problema. Daca parintii traiesc, tot eu va trebui sa le ofer suport financiar. Dar din ce bani?
In 2035 nu or sa mai fie. Stai linistit!
Nu ai copii? Du-te dupa ei in Germania!

#14
osmiu

osmiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 28.09.2006

View Postpro-civilizatie, on 31 ianuarie 2014 - 20:31, said:

in secolul 21 vor fi 3 mari probleme:extremistii religiosi.extremistii econazisti si pensionarii.
acum tinerii sunt obligati sa tina in spinarea lor,din munca lor, niste paraziti .in loc sa iti traiesti viata banii iti sunt luati ca sa prelungeasca viata mizerabila a respectivilor
omule ... sincer ... tu esti sanatos la cap ? esti sau nu esti ? ca eu zic ca nu esti ! mai meserie ... sunt oameni care au cotizat la STAT o viata intreaga si acum asteapta in pensia aia un trai amarat la batranete ! ai priceput mai desteptule ? AU COTIZAT LA STAT O VIATA INTREAGA ! si acum STATUL trebuie sa le dea inapoi o mica suma cu care sa-si duca subzistenta . STATUL ESTE DATOR la pensionari , nu invers . si nu tinerii sunt obligati sa tina pensionarii in spate . ci intelegerea aia pe care pensionarii au facut-o cu STATUL acum nu stiu cate zeci de ani cand au intrat in campul muncii ! ai inteles ? nu mai are statul bani sa dea pensiile ? da' are bani sa faca cele mai scumpe sosele din lume ? are ! are sa arunce pe maidanezi 23 de ani sute de milioane de euro si sa nu rezolve nimic ? are . are sa dea patronilor prin contracte avantajoase (tunuri) ? are . are sa tina capuse tip parlamentar . are . cum au aparut in tara miile alea de vile , etc , etc ... ? si nu sunt bani de pensii ... ! pai ... sa faca rost , fratie . sa scoata naibii odata dosarele alea de la sertar .

#15
miran

miran

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 703
  • Înscris: 08.06.2007

View Postosmiu, on 31 ianuarie 2014 - 20:54, said:

omule ... sincer ... tu esti sanatos la cap ? esti sau nu esti ? ca eu zic ca nu esti ! mai meserie ... sunt oameni care au cotizat la STAT o viata intreaga si acum asteapta in pensia aia un trai amarat la batranete ! ai priceput mai desteptule ? AU COTIZAT LA STAT O VIATA INTREAGA ! si acum STATUL trebuie sa le dea inapoi o mica suma cu care sa-si duca subzistenta . STATUL ESTE DATOR la pensionari , nu invers . si nu tinerii sunt obligati sa tina pensionarii in spate . ci intelegerea aia pe care pensionarii au facut-o cu STATUL acum nu stiu cate zeci de ani cand au intrat in campul muncii ! ai inteles ? nu mai are statul bani sa dea pensiile ? da' are bani sa faca cele mai scumpe sosele din lume ? are ! are sa arunce pe maidanezi 23 de ani sute de milioane de euro si sa nu rezolve nimic ? are . are sa dea patronilor prin contracte avantajoase (tunuri) ? are . are sa tina capuse tip parlamentar . are . cum au aparut in tara miile alea de vile , etc , etc ... ? si nu sunt bani de pensii ... ! pai ... sa faca rost , fratie . sa scoata naibii odata dosarele alea de la sertar .

osmiu nene ce ati facut 25 de ani? De ce atata timp nu v-ati revoltat? Ati asteptat sa o faca altii? Cand s-a votat de atatea ori PSD-ul in tara asta de ce va mai mirati?

Edited by miran, 31 January 2014 - 20:56.


#16
T Irina

T Irina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 04.11.2006

View Postosmiu, on 31 ianuarie 2014 - 20:54, said:

omule ... sincer ... tu esti sanatos la cap ? esti sau nu esti ? ca eu zic ca nu esti ! mai meserie ... sunt oameni care au cotizat la STAT o viata intreaga si acum asteapta in pensia aia un trai amarat la batranete ! ai priceput mai desteptule ? AU COTIZAT LA STAT O VIATA INTREAGA ! si acum STATUL trebuie sa le dea inapoi o mica suma cu care sa-si duca subzistenta . STATUL ESTE DATOR la pensionari , nu invers . si nu tinerii sunt obligati sa tina pensionarii in spate . ci intelegerea aia pe care pensionarii au facut-o cu STATUL acum nu stiu cate zeci de ani cand au intrat in campul muncii ! ai inteles ? nu mai are statul bani sa dea pensiile ? da' are bani sa faca cele mai scumpe sosele din lume ? are ! are sa arunce pe maidanezi 23 de ani sute de milioane de euro si sa nu rezolve nimic ? are . are sa dea patronilor prin contracte avantajoase (tunuri) ? are . are sa tina capuse tip parlamentar . are . cum au aparut in tara miile alea de vile , etc , etc ... ? si nu sunt bani de pensii ... ! pai ... sa faca rost , fratie . sa scoata naibii odata dosarele alea de la sertar .

Cam are dreptate... eu mai am 25 de ani pana la pensie, dar dupa ce vad sumele pe care le cotizez lunar la fondul de pensii, sa vina unul sa-mi spuna ca astept la batranete pomana de la stat (daca mai ajung pana atunci) cred ca ii dau cu ceva in cap, fara suparare!

#17
doks

doks

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,087
  • Înscris: 10.01.2014

View Postosmiu, on 31 ianuarie 2014 - 20:54, said:

omule ... sincer ... tu esti sanatos la cap ? esti sau nu esti ? ca eu zic ca nu esti ! mai meserie ... sunt oameni care au cotizat la STAT o viata intreaga si acum asteapta in pensia aia un trai amarat la batranete ! ai priceput mai desteptule ? AU COTIZAT LA STAT O VIATA INTREAGA ! si acum STATUL trebuie sa le dea inapoi o mica suma cu care sa-si duca subzistenta . STATUL ESTE DATOR la pensionari , nu invers . si nu tinerii sunt obligati sa tina pensionarii in spate . ci intelegerea aia pe care pensionarii au facut-o cu STATUL acum nu stiu cate zeci de ani cand au intrat in campul muncii ! ai inteles ? nu mai are statul bani sa dea pensiile ? da' are bani sa faca cele mai scumpe sosele din lume ? are ! are sa arunce pe maidanezi 23 de ani sute de milioane de euro si sa nu rezolve nimic ? are . are sa dea patronilor prin contracte avantajoase (tunuri) ? are . are sa tina capuse tip parlamentar . are . cum au aparut in tara miile alea de vile , etc , etc ... ? si nu sunt bani de pensii ... ! pai ... sa faca rost , fratie . sa scoata naibii odata dosarele alea de la sertar .
Tinerii nu au obligatia sa tina pensionarii, dar totusi sunt obligati. Poate te referi la obligatia morala.

Si ce facem in cazul asta ? Trebuie sa sacrificam ceva. Viitorul sau trecutul ?

Cine a votat imbecilii care pun taxe pe orice, doar sa le creasca pensia ? Tinerii ?

#18
Tiby84

Tiby84

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,568
  • Înscris: 06.06.2013

View Postpro-civilizatie, on 31 ianuarie 2014 - 20:31, said:

in secolul 21 vor fi 3 mari probleme:extremistii religiosi.extremistii econazisti si pensionarii.
acum tinerii sunt obligati sa tina in spinarea lor,din munca lor, niste paraziti .in loc sa iti traiesti viata banii iti sunt luati ca sa prelungeasca viata mizerabila a respectivilor

Eu cred ca o sa fie plin de cei care urasc animalele si se inchid in globuri de sticla, vor comanda pizza ascunsi dupa perdea si vor vrea tigari, asta in caz ca este cineva dispus sa le care la bot.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate