Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Matca, un fel de Mecca în legumiculturã ?

- - - - -
  • Please log in to reply
843 replies to this topic

#793
danr

danr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,757
  • Înscris: 19.09.2005
care sa fie totusi "secretul" coacerii a 6-7 etaje de rosii pana acum
"menegement"? cum ?
fiind secret banos, banuiesc si ca e bine pazit
caldura.... nu
substante ?

#794
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,941
  • Înscris: 13.04.2007
Plantare in prima jumatate a lunii martie, hibrid timpuriu, folie termica, volum mare al serei, experienta, profesionalism si multa dragoste.
LE: am uitat cel mai important lucru, folie inflata.

Edited by corsica, 25 June 2016 - 23:10.


#795
consateanul

consateanul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 02.03.2014

View Postdanr, on 25 iunie 2016 - 22:53, said:

care sa fie totusi "secretul" coacerii a 6-7 etaje de rosii pana acum
"menegement"? cum ?
fiind secret banos, banuiesc si ca e bine pazit
caldura.... nu
substante ?
Buna seara . danr [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/f7uY6keovVM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] = secretul!!! de carcotasi suntem satui.

#796
danr

danr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,757
  • Înscris: 19.09.2005
salut consatene,
nu stiu la cine te referi cu carcoteala si de cine esti satul, dar asta este problema ta.

ref. la raspuns, filmul postat de tine nu cred ca are vreo legatura
corsica a raspuns mult mai obiectiv, multumesc
sper ca macar el sa fi inteles cum sta treaba

numai bine

#797
decoservicestil

decoservicestil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 05.06.2008
Danr  fertilizarea de baza cu ingrasamant organic are ca rezultat si o timpurietate  evidenta fata si de un sol nisipos dar nefertilizat .O data inceputa activitatea microbiana  v-a rezulta si productie de caldura.

Edited by decoservicestil, 26 June 2016 - 07:42.


#798
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Unde scrie ca fertilizarea cu mranița sporeste timpurietatea si mai da si caldura ???

#799
decoservicestil

decoservicestil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 05.06.2008
Paiii.... in orice tratat de legumicultura ........bine ar fi gunoi semifermentat.... dar nu te astepta sa prajesti oua pe solul fertilizat , doar un aport de caldura plus  o microflora bogata care v-a creste rata de asimilatie  a plantei.

Edited by decoservicestil, 26 June 2016 - 08:09.


#800
Boboiasi

Boboiasi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 16.11.2015

View Postmenegerul, on 30 ianuarie 2014 - 14:42, said:

Pentru regeleflorilor.Te invit sa vii in piata de gros de la Matca incepand cam din luna mai sa vezi IN FIECARE ZI cam 5―10 tiruri din tari ca Polonia si Germania care incarca castraveti incepand de la preturi de aproximativ5―6 lei pe kg.In plin sezon producem ,castraveti aproximativ 500 tone pe zi,castraveti care ajung atat pe piata din Romania,cat si pe pietele din Europa.Crezi tu ca daca marfa care o producem nu era de foarte buna calitate mai faceau strainii coada la noi la Matca.Am citit multe subiecte rautacioase la adresa celor din Matca,dar cred ca toate sant numai din cauza invidiei pe care o starneste daruirea cu care ne facem treaba.Nu zic ca toti santem perfecti,cum nici in alte locuri nu toata lumea este perfecta.Noi avem solarii ca de 50 de ani ,cand multi dintre noi nu eram nascuti,multi din tara aceasta ne―au urmat exemplu,chiar daca nu au puterea sa recunoasca.Referitor la asa zisele tratamente care le aplicam la plantele legumicole,aici lucrurile sant fosrte variate,sant persoane pe care le cunosc care intradevar folosesc numai ingrasamant organic, cum sant si persoane care folosesc si tot cea ce se gaseste la magazinele specializate.Merg la piete in tara tot sezonul si ma uimeste cat de mult folosesc legumicultorii din alte locuri produse de fertirigare de ultima ora pe care eu cel putin le stiu numai din catalog.Magazinul de la Matca pe care majoritatea la―ti folosit M.....er cele mai multe vanzari de produse la au catre cei din tara ,cei care arunca zilnic cu piatra catre cei din Matca fara sa vada in propria curte.Referitor la comentariile despre solariile inzapezite de la Matca,nu ne plangeti pe noi,am  rezistat in anii cumunismului ,,,cand eram singurii care producea legume la scara mare,,,asa ca ce se darama astazi vom construi din nou maine.
fain vorbiti dar de  pesticidele care le folositi si care nu sunt omologate ,si nici mãcar nu sunt folosite cu simt de rãspundere,totui frumos din afara dar din interior !!!!!!!!!,dar ce conteazã cand iese banutiiiiii

#801
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Eu stiam ca se baga gunoi bine fermentat ..ca mareste productia ..ca îmbunatateste solul,permeabilitatea lui..etc ..nu stiam ca da timpurietate si caldura ..da daca zici tu..eu nu te cred ..:))

#802
decoservicestil

decoservicestil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 05.06.2008
Sile microflora produce caldura si gaze .

#803
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,990
  • Înscris: 17.03.2005
Problema este ca unii au senzatia ca doar mama lor a facut copii destepti si mamele celorlalti au facut numa bolovani.



#804
crisbud

crisbud

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,242
  • Înscris: 07.12.2011
@corsica
Marian, noi glumeam pe baza adnotarii tale, strict, nicidecum nu facem misto de munca unor galateni de toata isprava. Nu muta cartoful fierbinte in alta curte! De coborai obiectivul foto si fotografiai atat podeaua, cat si acoperisul "sandramalei unice", erai absolvit de orice "vina". Stiu ca vei spune acum, ca te-a interesat numai solarul. Dar picioarele lui?...
Sfat: fii mai relaxat!

Edited by crisbud, 26 June 2016 - 14:12.


#805
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Ce mai..i a fost frica ca daca coboarã obectivu..închide usa pe afara :))

#806
gheo_55

gheo_55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,338
  • Înscris: 24.02.2013
corsica, ,,le-a dat la coada,, sau ceva similar?

#807
gigi72

gigi72

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 513
  • Înscris: 15.09.2007
Attached File  uploadfromtaptalk1466968627117.jpg   99.82K   107 downloadsAttached File  uploadfromtaptalk1466968639936.jpg   116.15K   109 downloadsAttached File  uploadfromtaptalk1466968652469.jpg   99.04K   96 downloadsAttached File  uploadfromtaptalk1466968660201.jpg   96.79K   96 downloads

#808
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,990
  • Înscris: 17.03.2005
Oameni buni, poate gazda nu a vrut sa se vada ce a cultivat, e normal, concurenta e mare, si eu am prieteni care cultiva altceva decat restul lumii si nu vor sa stie tot melteanul ce si cum face el acolo, pana la un punct e de inteles desi exista si alte motive intemeiate pentru care nu tot prostul pune lucruri mai atipice in solar...sa stapanesti o tehnologie, o cultura, nu e la indemana oricui chiar daca vede ...

Sau poate ca era vraiste pe acolo, poate omul nu vrea sa se vada o bulibaseala care apare in diverse perioade...

E fix treaba fiecaruia ce arata, nu e nicio problema, in plus e laudabil faptul ca menegerul a reusit sa dea drumul la treaba acolo asa cum si-a propus.

Singura problema e lauda exagerata sau anumite pretentii/afirmatii, inutile si gratuite, ca in fond nu intreaba nimeni si nu e nimeni dator cu explicatii..
sa im parlesti mie de eco, de 5 cm de balegar care asigura hrana "eco" pentru 3 ani si alte vrajeli d'astea ...imi jignesti inteligenta si ma iei de prost...
treaba e ca aici sunt multi care au mai crescut cu picioarele in pamant, au mai scurmat sa planteze sau sa pliveasca o rosie, unii poate mult mai mukt decat atat, desi nu s-au nascut in leaganul legumiculturii romanesti, care o fi ala eu nu stiu ca observ vreo 3-4-5 bazine legumicole care isi revendica acest statut...poate unii fac lucruri similare calitativ, tehnologic, etc....sau chiar mai ceva..ca nu doar scara la care lucrezi cobteaza, poti face si poti stapani cunoatinte si aplicat oe 400mp, nu musai pe 4000....


Deci bravo lor, jos palaria, mult succes si putere de munca...dar o chestie care tine de bun simt si respect, nu exagerati cu unele afirmatii, nu ne luati de fraieri ca daca ne castigam lainea din altceva sau nenlimitam la cat putem face noi singuri, fara armate de angajati cu ziua, nu inseamna ca am venit cubpluta pe conducta si halim orice tampenie.



#809
gigi72

gigi72

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 513
  • Înscris: 15.09.2007
Imaginile sunt de la un legumicultor din com Izbiceni , jud Olt. Acolo si in comunele invecinate cam toata lumea cu asta se ocupa, ceva in genul Matca , dar cred ca au traditia dincolo de cei 50 ani invocati de cineva anterior. Am vazut , sere si mai mari si mai mici la fel si solarii.
Altceva vreau sa spun. Am fost sa imi recuperez un prieten de la locatia respectiva , erau la o gustare la masa, mancau branza cu ceapa. Surpriza mare a fost cand i-am cerut cateva rosii si un ardei si nu a mers in serele vizitate , s-a dus in spatele casei unde avea un mic solar din lemn, si a venit cu ce i-am cerut. Nu aratau nici pe departe ca cele din serele mari .

#810
menegerul

menegerul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 27.11.2013

View Postmenegerul, on 23 aprilie 2016 - 11:44, said:

Prea multe discutii,prea aiurea ,prea fara rost.Era atat de simplu ca cineva sa constate cand au fost publicate aceste imagini,si sa calculeze ca au avu suficient de mult timp,sa ajunga la maturitatea de coacere NORMALA.Sa mai spun asa ca completare ca pozele au fost facute cu o saptamana inainte de a fi puse pe topic.La voi cate luni,crede-ti ca dureaza ca o rosie ca cele din imagini din data de aproximativ 20 aprilie,sa ajunga la stadiul de copt.Si alt aspect nimeni nu intreaba ce hibrid de rosii este ? ? ?,pt ca difera enorm ca timpurietate.Si vad ca Sile e vesnicul Gica contra ,pardon Sile contra.Pe aceasta cale te invit pina la mine acasa ,cand doresti tu ,si cred ca nu o sa ma fac de rusine ca gazda.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate