Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Matca, un fel de Mecca în legumiculturã ?

- - - - -
  • Please log in to reply
843 replies to this topic

#19
costympr

costympr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 17.11.2012

View Postrid, on 30 ianuarie 2014 - 20:46, said:

Eu nu te intreb ce stii tu despre Ethrel si de unde stii ca altii inrosesc capsunile cu el.
"si acel care ti-o zis ca foloseste ethril-ul, probabil ca il foloseste ca  oricare  substanta intr-o anumita masura"
Faptul ca`i pocesti numele ma pune pe ganduri... stii ca`i interzis prin RO, nu? "Anumita masura" ma baga pe mine in sperieti Posted Image
Si n`am nimic cu nimeni de nicaieri, ai interpretat gresit postul meu.
Sanatate!

rid! din cate stiu eu ethrel-ul este regulator de crestere! "Eu nu te intreb ce stii tu despre Ethrel si de unde stii ca altii inrosesc capsunile cu el."?????

#20
almadan

almadan

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 348
  • Înscris: 09.04.2013
costympr,

      Nu Matca a inventat legumicultura in tara asta. Exista foarte multe bazine legumicole in tara, uite citeva exemple: Baleni, Vidra, Pucheni, Colibasi, Dabuleni, Poiana Mare, Izbiceni, etc., etc.. Nu stiti nici mai mult nici mai putin decit altii, nu aveti produse nici mai bune nici mai proaste decit altii. Sigurul lucru care va deosebeste este o mai mare expunere in media nationala. Ce ar trebui sa va intrebati este de ce marile retele din tara evita sa lucreze cu voi ( Metro a ales Poiana Mare, de exemplu ). De ce marii distribuitori de legume din tara va evita ?
      Iar ca si nivel de cunostinte sinteti departe, departe de tot ceea ce inseamna legumicultura moderna. Nu sinteti in masura sa dati lectii.

#21
costympr

costympr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 17.11.2012

View Postregeleflorilor, on 30 ianuarie 2014 - 20:58, said:

@costympr Sicer ma intreb daca voi astia doi macar stiti citi? pe bune? pai ce sariti asa fratilor cu replici atat de agresive?ba ca cine se ia de matcasi ba de bisnitari si hotarati fratilor voi in ce categorie intrati.Si replici de astea ironice gen cele 2 solari ale mele,pai noi aici chiar facem ceva constructiv nu ne ascundem in curte si nu dam nimic din casa,eu va recomand sa cititi macar cele 2 topicuri,sere si semanat si repicat apoi trageti concluzi si sariti in sus ca niste cocosei liliputi cu  frustrarile voastre si ne priviti de sus ca vz dne cand o sa ai solar de 100000 de euro,pai iti raspund niciodata ca nu am picat in bila eu chiar calculez cat investesc si cat scot profit,si sti ceva eu am avut si solar din lemn dar nu mi l-a daramat zapada ca am iesit cu lopata dupa fiecare ninsoare

Salut pot sa te intreb ce suprafata are solarul tau?

#22
miki74

miki74

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,046
  • Înscris: 20.11.2007

View Postcostympr, on 30 ianuarie 2014 - 19:38, said:

iar despre bisnitari sa stii ca nu le port pica, iar cei care le purtati pica faceti si voi ce fac si ei si dupa aia mai vb.!!

As strange toti bisnitarii din lume, le-as da cate o basculanta de bani la fiecare si i-as duce pe o insula pustie-pustie cu tot cu basculantele de bani sa vedem daca le merge bine asa bogati.

PS: bunastarea si progresul se realizeaza cu educatie, munca, productie, inovatie si disciplina. Iar bisnitarii traiesc bine pe spinarea celor care muncesc, sunt parazitii economiei.

#23
menegerul

menegerul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 27.11.2013

View Postalmadan, on 30 ianuarie 2014 - 20:43, said:

Ce să înveți de la cei din Matca ?
Eu sant din Matca, parintii mei au facut legumicultura,eu la randul meu fac legumicultura de 30 de ani,si cu toate astea am intrat pe acest forum sa mai invat si de la altii,nu mie rusine sa recumosc.Si sa stii sa am citit tot de la inceput.In schimb nu stiu ce pot invata eu de la tine.

#24
almadan

almadan

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 348
  • Înscris: 09.04.2013
Pai, de exemplu , as putea sa-ti spun ce ph si ec trebuie sa aiba solutia nutritiva pentru rasaduri. Iar tu ai putea sa postezi o schema de fertilizare a ardeilor.

P.S.: Mi-am promis ca nu mai intru in polemici asa ca ma opresc aici. Nu de alta dar o sa ma traga Bybanul de urechi. Posted Image

Edited by almadan, 30 January 2014 - 21:11.


#25
costympr

costympr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 17.11.2012

View Postalmadan, on 30 ianuarie 2014 - 21:01, said:

costympr,

  Nu Matca a inventat legumicultura in tara asta. Exista foarte multe bazine legumicole in tara, uite citeva exemple: Baleni, Vidra, Pucheni, Colibasi, Dabuleni, Poiana Mare, Izbiceni, etc., etc.. Nu stiti nici mai mult nici mai putin decit altii, nu aveti produse nici mai bune nici mai proaste decit altii. Sigurul lucru care va deosebeste este o mai mare expunere in media nationala. Ce ar trebui sa va intrebati este de ce marile retele din tara evita sa lucreze cu voi ( Metro a ales Poiana Mare, de exemplu ). De ce marii distribuitori de legume din tara va evita ?
  Iar ca si nivel de cunostinte sinteti departe, departe de tot ceea ce inseamna legumicultura moderna. Nu sinteti in masura sa dati lectii.

Nu am zis ca ei au inventato. asa stii tu ca nu lucreaza cu ei, te contrazic. cat despre cunostinte am mai spus unii fac ce trebuie altii fac ce stiu dupa ureche, sau cum a spus colegul! "am tras de limba" pe vecinul, ce mai face la plate! sunt firme specializate care acum te pot ajuta cu informatii utile, care vrea sa invete.

miky74!PS: bunastarea si progresul se realizeaza cu educatie, munca, productie, inovatie si disciplina. Iar bisnitarii traiesc bine pe spinarea celor care muncesc, sunt parazitii economiei.
Au venit englezii sa faca contracte! de ce nu au facut? din cate stiu eu in Matca sunt 2 su 3 depozite moderne, ca nu sunt seriosi? 1-10-30-50-70 %? cei  30% eu spun ca faceau fata ! cat despre restul bazinelor legumicole, sanatate si prosperitate.

#26
menegerul

menegerul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 27.11.2013
O schema de fertilizare la ardei care e valabila la mine e posibil ca la tine sa nu functioneze la fel.In primul rand trebuie sa faci analiza la solul tau sa vezi ce lipsuri are sau ce excese,pt ca degeaba dai ex azot daca solul tau e saturat.Abia dupa ce stii tot ce detine si ce nu detine solul tau putem vorbi de o eventuala schema de fertilizare, cu diferentiere in toate fazele de vegetatie a ardeiului.Salut.

#27
regeleflorilor

regeleflorilor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 18.02.2010

View Postmenegerul, on 30 ianuarie 2014 - 21:04, said:

Eu sant din Matca, parintii mei au facut legumicultura,eu la randul meu fac legumicultura de 30 de ani,si cu toate astea am intrat pe acest forum sa mai invat si de la altii,nu mie rusine sa recumosc.Si sa stii sa am citit tot de la inceput.In schimb nu stiu ce pot invata eu de la tine.

Dar eu de la tine ce pot invata? In cele 13 postari ale tale si 5 costympr ce ati impartasit lumii,cu ce participati voi la progresul agriculturi si implicit al bunastari acestei tarisoare ? Mai sunt aici la noi uni nu le zic natia care au o vb ca secretele se fura nu se zic,fals total fals daca nu ajuti,nu inveti si pe alti ,nu atragi atentia asupra unor erori nu esti cu nimic mai bun
Si cu asta basta imi pare rau ca m-am lasat antrenat in aceste discutii puerile,de vina e temperamentu,dar aici pun punct.O seara buna dlor
@costy iti raspund eu de ce nu au facut contract englezi,fiindca au luat analize de toate felurile si au constatat ca nu sunteti ecologici deloc,asta din sursa sigura(Anglia)

Edited by regeleflorilor, 30 January 2014 - 21:25.


#28
costympr

costympr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 17.11.2012
Te-am invatat ca industria alimentara e mai toxica decat aia agricola! pai la 1.8 lei pe kg de rosii il mai vroiau si ecologic? atat sa auzit atunci! pecand tu acum daca vrei sa cumperi 1kg rosii Turcesti cat dai pe el? a e ecologic? nu cred ca rosiile facute in sol sunt ajutate cum ar fi ale pe ciment? sa avem pardon! Imi cer scuze ca nu te-am invatat nimic, dar nu am ce sa te invat ca tu le stii pe toate, vad!

#29
almadan

almadan

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 348
  • Înscris: 09.04.2013
managere,

Pune una generala, ca o adaptez eu.

P.S.: Sint aici, pe forum, cel putin trei useri care vă iau pe cei din Matca, pe rind, unul cite unul, si vă scoate legumicultura din cap.

Edited by almadan, 30 January 2014 - 21:39.


#30
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006

View Postcostympr, on 30 ianuarie 2014 - 21:32, said:

Te-am invatat ca industria alimentara e mai toxica decat aia agricola!

Tu esti pe bune?

#31
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,519
  • Înscris: 27.01.2012

View Postcostympr, on 30 ianuarie 2014 - 19:38, said:

rid! de profesie sunt operator in industria carnii! daca ar fi sa iau cele 2 industrii sa stii ca cea alimentara e cu mult mai toxica decat cealalta! pentru tine conteaza ca in : salam, carnati, parizer, etc, se bag o gramada de EEEEE-uri daunatoare organismului? a pentru tine conteaza ca e PROASPAT acuma scos din afumatoare sau celula de fierbere! legumele fructele le mai speli, si poate pe durata dazvoltarii plantelor isi mai pierd din efectul substantelor, dar cu salamul cum faci?
Vorbim discutii pe langa...salamul are obligatoriu eticheta cu Eurile, legumele si fructele nu....si nici macar nu poti reclama la protectia consumatorului daca eticheta e mincinoasa, pt ca pur si simplu nu exista...

#32
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
Colegilor, ce e val ca valul trece! Au fost multe cazuri si toate sunt de domeniul trecutului. Le cunoasteti.
Noi tot aici ramanem si daca citim fiecare cate o fila dintr-un tratat de legumicultura, postam fiecare ce am citit si in acest fel invatam unii de la altii. Mai avem si prostul obicei sa punem foto. Si punem mereu. Si multe. Si reale. Si ne ajutam in acest fel si cu imaginile! Avem si colegi studiosi care ne posteaza cursurile. Si ne invata de bine.

#33
costympr

costympr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 17.11.2012

View Postsubway_guru, on 30 ianuarie 2014 - 22:06, said:

Vorbim discutii pe langa...salamul are obligatoriu eticheta cu Eurile, legumele si fructele nu....si nici macar nu poti reclama la protectia consumatorului daca eticheta e mincinoasa, pt ca pur si simplu nu exista...

subway_guru! oricum as da, orcum as face, ajungem la non sens! am vazut cum e si cu etichetele! produsele pentru proba se faceau separat! pentru a primi aviz si restul asa ca nu imi povesti tu mie ce si cum! mortul e devina! nu te-ai prins  :)

#34
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,519
  • Înscris: 27.01.2012

View Postcostympr, on 30 ianuarie 2014 - 19:38, said:

tu ce stii despre ethrel?
Iti spun eu ce nu stii tu despre ethrel...
A fost interzisa utilizarea in Romania din cauza abuzului nesimtit al unora, inclusiv cei de la Matca, carora li se rupe fix in pix de indicatiile de utilizare ale producatorului...si de sanatatea consumatorului...
Iar la importurile extracomunitare produsele trebuie sa respecte reglementarile UE, nu ca produsele indigene pe care nu le controleaza mai nimeni...dar le punem reclama cu produs 'traditional' made in Tara lu' Papura Voda!
:(
Iar revenind la produsele din carne a vazut o lume intreaga cand cu scandalul cu carnea de cal ca exista trasabilitate si in 24h se afla si ce potcoave avea martzoaga...doar sa vrei...incearca tu asta la Matca pe marfa nefiscalizata si fara niciun document de provenienta...doar acolo e doar mortul de vina...
Hai sa nu ridicam in slavi un sistem nemernic ce nu merita decat cel mult scarba, iar cei ce-l practica nu sunt decat niste hoti ordinari...mai altfel...doar ca pretind ca sunt 'patrihoti'!

Edited by subway_guru, 30 January 2014 - 22:21.


#35
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
^ hillbilly troll  ^ cum zice americanu

Attached Files


Edited by rid, 30 January 2014 - 22:26.


#36
menegerul

menegerul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 27.11.2013

View Postregeleflorilor, on 30 ianuarie 2014 - 21:23, said:



Dar eu de la tine ce pot invata? In cele 13 postari ale tale si 5 costympr ce ati impartasit lumii,cu ce participati voi la progresul agriculturi si implicit al bunastari acestei tarisoare ? Mai sunt aici la noi uni nu le zic natia care au o vb ca secretele se fura nu se zic,fals total fals daca nu ajuti,nu inveti si pe alti ,nu atragi atentia asupra unor erori nu esti cu nimic mai bun
Si cu asta basta imi pare rau ca m-am lasat antrenat in aceste discutii puerile,de vina e temperamentu,dar aici pun punct.O seara buna dlor
@costy iti raspund eu de ce nu au facut contract englezi,fiindca au luat analize de toate felurile si au constatat ca nu sunteti ecologici deloc,asta din sursa sigura(Anglia)
Am vazut ca te intereseaza cultivarea fasolei. la acel topic am facut un comentariu pt un coleg si nu numai,destul de detaliat zic eu.Daca vrei sa vezi ceva mai mult ,,,de 100 de fire de rosii,,, intra pe youtube la legume eco matca sa vezi cultura pe care se face profit si fara ajutorul dv de legumicultura ultraperformanta la 100 fire de plante Si intradevar daca era sa invat ceva era de la userul Agrocom pe care ati reusit sa l cancelati pt ca era mulllllt mai destept ca multi.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate