Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
zoom comparat cu Google Meet

Monitor/Display wireless?

Chestie ciudata

De la un proiect scris in python ...
 Audi A4 B9 quattro 190 CP!

Tepari la pariuri pe TikTok

Banca imi cere justificativ fondu...

schema pcb ELECTRA CIM150 PAS
 Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx
 Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC

Mufa TV

PPC Energy
 

Matca, un fel de Mecca în legumicultură ?

- - - - -
  • Please log in to reply
843 replies to this topic

#1
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
de cind toata lumea se ia de legumicultura si de construit solarii in romania...nici cei din matca nu mai cistiga ca altadata.

#2
regeleflorilor

regeleflorilor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 18.02.2010

 silesax, on 29 ianuarie 2014 - 17:48, said:

de cind toata lumea se ia de legumicultura si de construit solarii in romania...nici cei din matca nu mai cistiga ca altadata.

Ei da asta e o afirmatie ce sa zic,pai fara suparare am toata stima pentru oameni care lucreaza dar chiar nu cred ca ei au inventat solariile de legume ,si acu ce eu sa nu imi mai fac solarii?e mai bine sa foloseasca motorina mii de tone ca sa vina cu legumele pana in ardeal si sa le dea la triplu pret fata de producator bisnitari?si eu in timpul asta ce sa facsa dorm?Stai linistit ca tara asta e mult prea mare si se papa tot nu e supraoferta din cauza solariilor din matca departe de aceasta,ba eu bag mana in foc acu pe loc ca daca nu mai vin tirurile din turcia,spania si restul mapamondului facem foame in scurt timp si bate vantu prin supermarketuri,din pacate romani nu isi permit sa-si faca solari si cand le fac vai de mama lor asta pt cei care au vazut ce e in alte tari
Asa ca sa doarma linistiti matcasi ca mai e mult pana nu va mai fi nevoie de ei .si poate mai afla si ei ca in solar nu se fac doar rosi si castraveti,de fapt invers caci cica 50 la suta castraveti si doar 20 rosii,imi e mila de ei acu ca au parte de cateva zile de furtuna dar sti cum fac eu din buze cand la meteo un an intreg eu au fata de mine zilnic multe grade in plus fata de mine ?

#3
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
nu e supra oferta......atunci cum dracu se face ca pina ies rosiile din tara in primavara  costa 9 lei kg (alea aduse din import) apoi cind ies ale noastre se fac imediat 1,5-2 lei pe piata..??
daca la taraba e 2 lei la producator este 1 leu .
rosiile sint scumpe din noiembrie pina la sfirsitul lui mai ....
nu ti-am zis sa nu iti faci solarii ba din contra daca simti ca ai vad fati cit mai multe.sa .Posted Image

#4
menegerul

menegerul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 27.11.2013
Pentru regeleflorilor.Te invit sa vii in piata de gros de la Matca incepand cam din luna mai sa vezi IN FIECARE ZI cam 5―10 tiruri din tari ca Polonia si Germania care incarca castraveti incepand de la preturi de aproximativ5―6 lei pe kg.In plin sezon producem ,castraveti aproximativ 500 tone pe zi,castraveti care ajung atat pe piata din Romania,cat si pe pietele din Europa.Crezi tu ca daca marfa care o producem nu era de foarte buna calitate mai faceau strainii coada la noi la Matca.Am citit multe subiecte rautacioase la adresa celor din Matca,dar cred ca toate sant numai din cauza invidiei pe care o starneste daruirea cu care ne facem treaba.Nu zic ca toti santem perfecti,cum nici in alte locuri nu toata lumea este perfecta.Noi avem solarii ca de 50 de ani ,cand multi dintre noi nu eram nascuti,multi din tara aceasta ne―au urmat exemplu,chiar daca nu au puterea sa recunoasca.Referitor la asa zisele tratamente care le aplicam la plantele legumicole,aici lucrurile sant fosrte variate,sant persoane pe care le cunosc care intradevar folosesc numai ingrasamant organic, cum sant si persoane care folosesc si tot cea ce se gaseste la magazinele specializate.Merg la piete in tara tot sezonul si ma uimeste cat de mult folosesc legumicultorii din alte locuri produse de fertirigare de ultima ora pe care eu cel putin le stiu numai din catalog.Magazinul de la Matca pe care majoritatea la―ti folosit M.....er cele mai multe vanzari de produse la au catre cei din tara ,cei care arunca zilnic cu piatra catre cei din Matca fara sa vada in propria curte.Referitor la comentariile despre solariile inzapezite de la Matca,nu ne plangeti pe noi,am  rezistat in anii cumunismului ,,,cand eram singurii care producea legume la scara mare,,,asa ca ce se darama astazi vom construi din nou maine.



#5
menegerul

menegerul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 27.11.2013
Pentru regeleflorilor.Te invit sa vii in piata de gros de la Matca incepand cam din luna mai sa vezi IN FIECARE ZI cam 5―10 tiruri din tari ca Polonia si Germania care incarca castraveti incepand de la preturi de aproximativ5―6 lei pe kg.Crezi ca daca reusim sa iesim pe piata cu castraveti ff timpuriu,,,cam la doua saptamani dupa serele profesionale din tara,,,acest lucru e posibil fara multa daruire in cea ce facem si fara mult efort fizic si material.In plin sezon producem ,castraveti aproximativ 500 tone pe zi,castraveti care ajung atat pe piata din Romania,cat si pe pietele din Europa.Crezi tu ca daca marfa care o producem nu era de foarte buna calitate mai faceau strainii coada la noi la Matca.Am citit multe subiecte rautacioase la adresa celor din Matca,dar cred ca toate sant numai din cauza invidiei pe care o starneste daruirea cu care ne facem treaba.Nu zic ca toti santem perfecti,cum nici in alte locuri nu toata lumea este perfecta.Noi avem solarii cam de 50 de ani ,cand multi dintre noi nu eram nascuti,multi din tara aceasta ne―au urmat exemplu,chiar daca nu au puterea sa recunoasca.Referitor la asa zisele tratamente care le aplicam la plantele legumicole,aici lucrurile sant foarte variate,sant persoane pe care le cunosc care intradevar folosesc numai ingrasamant organic, cum sant si persoane care folosesc si tot cea ce se gaseste la magazinele specializate.Merg la piete in tara tot sezonul si ma uimeste cat de mult folosesc legumicultorii din alte locuri produse de fertirigare de ultima ora pe care eu cel putin le stiu numai din catalog.Magazinul de la Matca pe care majoritatea la―ti folosit M.....er cele mai multe vanzari de produse la are catre cei din tara ,cei care arunca zilnic cu piatra catre cei din Matca fara sa vada in propria curte.Referitor la comentariile despre solariile inzapezite de la Matca,nu ne plangeti pe noi,am  rezistat in anii cumunismului ,,,cand eram singurii care producea legume la scara mare,,,asa ca ce se darama astazi vom construi din nou maine.Eu stiu ca e usor sa gestionezi un solar mic de cateva sute de metri,dar sa va vad atunci cand o sa aveti unul ca al meu de 250m lungine pe 20m  latime,ce o sa faceti.Poate ca voi produceti pentru consum propriu,mai aveti alta sursa de venit,dar aici ca sa fie rentabil trebuie productie pe suprafata mare ,calitate si cantitate.In acest moment la Matca rosiile sant semanate de o luna ,castravetii la unele persoane care au in solar incalzire cu centrale sant pregatiti sa fie plantati dupa 15 februarie, ardeii grasi sant si ei tot de o luna semanati.Va intreb,cati dintre voi puteti reusi asemenea lucruri.Eu daca m―am inscris pe acest forum a fost pentru a invata de la altii ce e mai bun,si la randul meu de a impartasi din putinele mele cunostinte.Eu daca sant de la Matca nu m―am simtit mai destept ca altii, dar astept ca nici alti colegi sa nu mai condamne cu atata vehementa legumicultorii de la Matca ,pe care nu le cunoaste cu adevarat modul de viata.



#6
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Nu`i nevoie sa te superi sau s`o iei in nume personal. Este clar ca sunt si oameni cu constiinta si oameni fara constiinta sau cunostinta... ca`n toate afacerile. Asa gasesti si la matca... oameni cu mranita in solar si oameni care dorm cu ethrelul sub perna primavara si asteapta comenzi. Matca fiind cea mai renumita este data mai des ca exemplu, atata tot. N'ar avea efect bârfa daca ne`am referi la Chiajna.

#7
regeleflorilor

regeleflorilor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 18.02.2010
Pai eu nici nu stiu ce am zis rau de matca? Sincer eu chiar va invidiez nu mi-e rusine sa recunosc,si eu tocmai aia spuneam ca e bine sa facem cat mai multe solari  cei care putem si nu sa mergem sa fim sclavi la alti,si acolo ca oriunde sunt tot oameni si asta inseamna si bune si rele clar,si ziceam sa dormiti linistiti ca nu aveti asa usor concurenta,tirurile normal ca vin ca au de unde sa se umple pe cand la noi daca vine o masina nu am marfa destula ,de ex in comuna mea formata din 9 sate am doar  eu 2 solarii ,la noi sunt multe livezi si de unde sunt eu e renumita zona pt palinca de prune de aia originala
Despre solari alta poveste si eu am o rasadnita din lemn si am avut si solar dar in momentul in care fac bani eu prima data investesc in modernizare,ce fac alti cu bani treaba lor da eu clar nu am chef sa construiesc,sau sa schimb folia ns

Edited by regeleflorilor, 30 January 2014 - 16:01.


#8
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,596
  • Înscris: 21.02.2006

 silesax, on 30 ianuarie 2014 - 12:57, said:

...
daca la taraba e 2 lei la producator este 1 leu .
rosiile sint scumpe din noiembrie pina la sfirsitul lui mai ....
....

Gresit, cel putin la noi, la Pucheni este de 3 ori mai putin decat la taraba.

#9
adriano1978

adriano1978

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 696
  • Înscris: 25.07.2010

 regeleflorilor, on 30 ianuarie 2014 - 15:57, said:

de ex in comuna mea formata din 9 sate am doar  eu 2 solarii ,la noi sunt multe livezi si de unde sunt eu e renumita zona pt palinca de prune de aia originala
Despre solari alta poveste si eu am o rasadnita din lemn si am avut si solar dar in momentul in care fac bani eu prima data investesc in modernizare,ce fac alti cu bani treaba lor da eu clar nu am chef sa construiesc,sau sa schimb folia ns
Sa inteleg ca cei din comuna ta au renuntat la livezile clasice si au trecut toti la livezi superintensive...deci au investit in modernizare...
Acolo pe langa legume sunt catva care produc si flori, dar nu se vorbeste de ei nu pt ca produc putin ci pt ca traiesc intr-o comuna de legumicultori.
Eu merg in piata din Matca saptamanal cateva luni din an... In fata caselor unde majoritatea avem gazoane sau flori ei au legume, pomi fructiferi sunt foarte rari... Raspunsul pt astea la scris colegul de la Matca
*.Poate ca voi produceti pentru consum propriu,mai aveti alta sursa de venit,dar aici ca sa fie rentabil trebuie productie pe suprafata mare ,calitate si cantitate  *
Nu ne-a spus cat investeste in fiecare primavara in seminte, fertilizatori, tratamente, rumegus pt 5000 m de solar si cred ca are si cultura in camp
PS.  Am fost acum cateva zile acolo sa-mi cumpar seminte pt un solar de 500 m2 si cat am investit eu intr-un solar modern (structura de teava ) atat a investit un localnic in seminte de ardei gras...

#10
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
ce relevanta are sa ne spuna matcasul cit a investit el ?!
si asa e cam suparat ca vb lumea pe aici ca baga cam multe chimicale .

#11
menegerul

menegerul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 27.11.2013

 silesax, on 30 ianuarie 2014 - 17:31, said:

ce relevanta are sa ne spuna matcasul cit a investit el ?!
si asa e cam suparat ca vb lumea pe aici ca baga cam multe chimicale .
Asa este nu e relevant cat am investit eu.Pana la urma nu ma obliga nimeni sa fac cea ce fac,daca nu asi fi multumit pot ca imi caut alta ocupatie.Pe de alta parte daca  cineva considera ca aceste informati despre cat am investit il poate ajuta in. viitoarele decizii de a se apuca de cultivarea legumelor, sa stiti ca ,cu mare placere ,din partea mea are un prieten care va feri toate informatiile necesare.Si nu stie nimeni cate chimicale bag eu in solar,cum nici eu nu stiu cat baga altii,in schimb eu nu imi permit sa acuz pe nimeni cu toate ca aceste chimicale sant practic la indemana si la,,,masura,,, oricui.Ca sa bagi chimicale la greu in solul pe care il gestionezi este un risc asumat pentru ca se stie ca acestea sareaza solul pana la degradarea totala intrun final,si cum nu pot sa ―l schimb ca pe filmul de vata minerala,este in interesul meu sa imi protejez pamantul pe termen lung.

#12
costympr

costympr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 17.11.2012

 rid, on 30 ianuarie 2014 - 15:49, said:

Nu`i nevoie sa te superi sau s`o iei in nume personal. Este clar ca sunt si oameni cu constiinta si oameni fara constiinta sau cunostinta... ca`n toate afacerile. Asa gasesti si la matca... oameni cu mranita in solar si oameni care dorm cu ethrelul sub perna primavara si asteapta comenzi. Matca fiind cea mai renumita este data mai des ca exemplu, atata tot. N'ar avea efect bârfa daca ne`am referi la Chiajna.

rid! tu ce stii despre ethrel? nu am intanlit pe nimeni in Matca sa ii fie frica sa manance din rosiile lor pana acum!!! desi am intanlit bisnitari in unele piete gross care vb. ca si tine, dar nimeni nu vb ca cei cu livezi il folosesc la : cirese, capsuni, pepeni, si multe altele. Am intanlit in piata de gros din Brasov pe tronsonul de legume pe cei din Dambovita, vorbeau cand intr-o limba straina cand in romana, le era frica sa manance din marfa lor!!!
rid! de profesie sunt operator in industria carnii! daca ar fi sa iau cele 2 industrii sa stii ca cea alimentara e cu mult mai toxica decat cealalta! pentru tine conteaza ca in : salam, carnati, parizer, etc, se bag o gramada de EEEEE-uri daunatoare organismului? a pentru tine conteaza ca e PROASPAT acuma scos din afumatoare sau celula de fierbere! legumele fructele le mai speli, si poate pe durata dazvoltarii plantelor isi mai pierd din efectul substantelor, dar cu salamul cum faci? si uite asa iti pot da exemple peste exemple

regeleflorilor! vreau sa te vad si pe tine investind intr-un solar performant de cateva sute de mii de euro, sa nu te ajute clima, sa te incerce zapezile mari, sa nu te ajute statul sa iti valorifici corect valoarea produselor tale. Cel putin noi inca folosim solul nu ca altii din uniune care folosesc vata minerala, sau alte solutii decat solul!  pe ei nu ii critica nimeni!!!! Undeva mai sus cineva vb. de pretul legumelor autohtone, 9lei kg rosii cu chimicale din Turcia! cati ar da peste 9 lei pe kg., chiar si 9 lei pe rosii ecologice? Acum cativa ani am intanlit in piata din Brasov 2 baieti de la Arad care spuneau ca au solar de aprofimativ 200.000 de mii euro ultra performant, financiar erau terminati, asta era prin jumatatea lunii decembrie, amandoi eram cu salata, a mea era 0.8 lei circa 150gr. ale lor 1,4 lei intre 500-600 gr. o frumusete de salata, restul te las pe tine sa calculezi costurile lor de productie? iar despre bisnitari sa stii ca nu le port pica, iar cei care le purtati pica faceti si voi ce fac si ei si dupa aia mai vb.!!

#13
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Costy, cand zici "noi" esti reprezentantul Matca? stii tot ce misca pe acolo si cu ce isi hranesc plantele? mai calmeaza`te nu te incinge doar pt ca tu esti cinstit si muncitor nu inseamna ca toti de acolo sunt la fel.
Personal am vb cu cineva din Matca pe care l`am tras de limba si mi`a recunoscut ca baga ethrel la rosii. Venise cu masina plina cu rasaduri la Obor si descarca acolo anul trecut.
Mersi de lectia toxicitatii semipreparatelor carnoase vs legume, am mai invatat ceva.

#14
costympr

costympr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 17.11.2012

 rid, on 30 ianuarie 2014 - 20:15, said:

Costy, cand zici "noi" esti reprezentantul Matca? stii tot ce misca pe acolo si cu ce isi hranesc plantele? mai calmeaza`te nu te incinge doar pt ca tu esti cinstit si muncitor nu inseamna ca toti de acolo sunt la fel.
Personal am vb cu cineva din Matca pe care l`am tras de limba si mi`a recunoscut ca baga ethrel la rosii. Venise cu masina plina cu rasaduri la Obor si descarca acolo anul trecut.
Mersi de lectia toxicitatii semipreparatelor carnoase vs legume, am mai invatat ceva.

rid! cum spunea si colegul menegerul. Nici eu, nici el, nici altul, nu stie ce face vecinul! Personal eu nu am tras de limba cum ai facut tu! si acel care ti-o zis ca foloseste ethril-ul, probabil ca il foloseste ca  oricare  substanta intr-o anumita masura! Dar din cate te vad eu pe tine, tu ai ceva personal cu cei din Matca! nu ca ai vrea sa inveti ceva de la ei! deci tot ce fac ei fac rau! Nu stiu daca agricultura pentru tine este un mod de a supravetui sau doar o pasiune. "de ex in comuna mea formata din 9 sate am doar  eu 2 solarii", ceilalti ta vad Uauuuu solarii! nu vreau sa fiu rautacios cu tine poate nu te-ai intanlit si cu alti agricultori din alte parti! cat despre invatat ramane la atitudine fiicaruia ce vrea sa asimileze, sper ca de azi inainte nu o sa devii vegetarian, pentru ca am introdus si industria alimentara!!!  :)

#15
almadan

almadan

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 348
  • Înscris: 09.04.2013
Ce să înveți de la cei din Matca ?

#16
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Eu nu te intreb ce stii tu despre Ethrel si de unde stii ca altii inrosesc capsunile cu el.
"si acel care ti-o zis ca foloseste ethril-ul, probabil ca il foloseste ca  oricare  substanta intr-o anumita masura"
Faptul ca`i pocesti numele ma pune pe ganduri... stii ca`i interzis prin RO, nu? "Anumita masura" ma baga pe mine in sperieti :)
Si n`am nimic cu nimeni de nicaieri, ai interpretat gresit postul meu.
Sanatate!

#17
costympr

costympr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 17.11.2012

 almadan, on 30 ianuarie 2014 - 20:43, said:

Ce să înveți de la cei din Matca ?

almadan! pai asta e ca va considerati autostiutori! nu aveti nimic de invatat de la ei! pe cand oamenii in zona Matcii se ocupau de agricultura, unii dintre voi habar aveau! dar acum odata cu mijloacele moderne de informare, toti suntem destepti! in fine! pentru mine in agricultura ca si in alimentara, unii fac ce trebuie, altii fac ce stiu, concluzia trageo tu!!

 rid, on 30 ianuarie 2014 - 20:46, said:

Eu nu te intreb ce stii tu despre Ethrel si de unde stii ca altii inrosesc capsunile cu el.
"si acel care ti-o zis ca foloseste ethril-ul, probabil ca il foloseste ca  oricare  substanta intr-o anumita masura"
Faptul ca`i pocesti numele ma pune pe ganduri... stii ca`i interzis prin RO, nu? "Anumita masura" ma baga pe mine in sperieti Posted Image
Si n`am nimic cu nimeni de nicaieri, ai interpretat gresit postul meu.
Sanatate!

rid! multe sunt interzise in romania, si tot se practica, doar ethril-ul nu il aduce Matca-sul! :) sau cei din Dambovita, ar trebui sa te intereseze, ca doar nu il folosesc numai ei!

#18
regeleflorilor

regeleflorilor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 18.02.2010
@costympr Sicer ma intreb daca voi astia doi macar stiti citi? pe bune? pai ce sariti asa fratilor cu replici atat de agresive?ba ca cine se ia de matcasi ba de bisnitari si hotarati fratilor voi in ce categorie intrati.Si replici de astea ironice gen cele 2 solari ale mele,pai noi aici chiar facem ceva constructiv nu ne ascundem in curte si nu dam nimic din casa,eu va recomand sa cititi macar cele 2 topicuri,sere si semanat si repicat apoi trageti concluzi si sariti in sus ca niste cocosei liliputi cu  frustrarile voastre si ne priviti de sus ca vz dne cand o sa ai solar de 100000 de euro,pai iti raspund niciodata ca nu am picat in bila eu chiar calculez cat investesc si cat scot profit,si sti ceva eu am avut si solar din lemn dar nu mi l-a daramat zapada ca am iesit cu lopata dupa fiecare ninsoare

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate