Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sitemul de operare foloseste prea...

Ce farmacie VET online care "...

De unde cumparați legume si fructe?

Samsung S21 ultra
 Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 

Penalizare salariu in preaviz

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
hardanro

hardanro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 12.12.2005
La 3 saptamani dupa ce mi-am dat demisia, in perioada de preaviz, seful meu direct mi-a comunicat intr-o sedinta (tinuta impreuna cu HR-ul) ca a hotarat (de la sine putere) penalizarea mea salariala, pe motiv ca nu mi-am indeplinit sarcinile de serviciu.
Cand i-am demonstrat ca am terminat tot ce am avut de facut, mi-a spus: "ok, atunci scriem in motivare ca ai intarziat in nu stiu ce zi". Ca si cum ei deja ar fi decis sa imi ia din salariu, acum doar incercau sa gaseasca un motiv care sa para cat de cat real Posted Image
Cand i-am intrebat daca asta nu reprezinta un abuz, mi-au raspuns ca asta era valabil daca aveam tot salariu pe cartea de munca, nu pe carte de munca+drepturi de autor cum am eu
Intrebarile mele sunt:
1) Nu trebuia facuta o comisie de disciplina pentru a analiza daca se impune penalizarea din salariu? Si daca ajungeau la concluzia ca se impune asta, nu trebuiau sa aplice penaliarea la salariile urmatoare (nu retroactiv)?
2) Are vreo importanta ca o parte din bani ii iau pe drepturi de autor? Pana la urma si contractul de drepturi de autor este un contract care nu poate fi modificat unilateral, fara acordul celeilalte parti?
3) Ce as putea sa fac sa imi recuperez banii?
4) Pot sa iau si eu decizia unilaterala de a nu ma mai duce in ultimele zile de preaviz? (asa cum au luat-o ei sa micsoreze salariul). Sau sa ma duc in ultima zi, si apoi sa actionez pe cale legala?

Edited by hardanro, 29 January 2014 - 01:14.


#2
ilietu

ilietu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,166
  • Înscris: 14.08.2008
Eu zic sa te duci sa vorbesti cu cineva de la ITM si sa mergeti impreuna la munca cand intri pe tura. Eventual si cateva glume cu domnul in fata sefului tau. Asta inainte sa scoata legitimati sa se prezinte. Posted Image

#3
toXXik

toXXik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 528
  • Înscris: 22.02.2005
Presupunand ca un functionar ITM pur si simplu te va acompania cazual intr-o zi la munca..

#4
Business_style

Business_style

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,207
  • Înscris: 10.07.2010

View Postilietu, on 29 ianuarie 2014 - 01:33, said:

Eu zic sa te duci sa vorbesti cu cineva de la ITM si sa mergeti impreuna la munca cand intri pe tura. Eventual si cateva glume cu domnul in fata sefului tau. Asta inainte sa scoata legitimati sa se prezinte. Posted Image
Apropo de asta. Am stat in chirie si a trebuit sa ma mut, iar proprietarul nu vroia sa-mi inapoieze garantia de 400 euro. Si am plecat lasand-ui cheltuielile (100 euro) neplatite. Dupa 3 zile ma suna si imi zice ca el acum in timp ce vorbeste cu mine la telefon se afla in biroul comisarului si are de gand sa-i explice tot si sa-mi faca plangere daca nu-i platesc cheltuielile. Iar eu intr-un moment de inspiratie, i-am spus: "Salutati-l pe domnu comisar din partea mea si spuneti-i ca imi pare rau ca nu am putut ajunge la ziua copilului sau". Bine, eu nici macar nu-l cunosteam pe acel comisar, dar am mers la bluf si asta mi-a inchis telefonul in nas cand a auzit ce legatura am eu cu, comisarul Posted Image .

Incearca, nu se stie niciodata Posted Image
P.s. Posteaza (copy-paste) ce ai scris aici si pe Avocatnet. O sa primesti raspunsuri avizate si mai ample.

Edited by Business_style, 29 January 2014 - 04:04.


#5
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,357
  • Înscris: 24.06.2008

View PostBusiness_style, on 29 ianuarie 2014 - 04:02, said:

Apropo de asta. Am stat in chirie si a trebuit sa ma mut, iar proprietarul nu vroia sa-mi inapoieze garantia de 400 euro. Si am plecat lasand-ui cheltuielile (100 euro) neplatite. Dupa 3 zile ma suna si imi zice ca el acum in timp ce vorbeste cu mine la telefon se afla in biroul comisarului si are de gand sa-i explice tot si sa-mi faca plangere daca nu-i platesc cheltuielile. Iar eu intr-un moment de inspiratie, i-am spus: "Salutati-l pe domnu comisar din partea mea si spuneti-i ca imi pare rau ca nu am putut ajunge la ziua copilului sau". Bine, eu nici macar nu-l cunosteam pe acel comisar, dar am mers la bluf si asta mi-a inchis telefonul in nas cand a auzit ce legatura am eu cu, comisarul Posted Image .

Incearca, nu se stie niciodata Posted Image
P.s. Posteaza (copy-paste) ce ai scris aici si pe Avocatnet. O sa primesti raspunsuri avizate si mai ample.
Nu esti tu ala cu pile la SRI????

#6
Shahara

Shahara

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,327
  • Înscris: 29.08.2013

View Posthardanro, on 29 ianuarie 2014 - 01:13, said:

La 3 saptamani dupa ce mi-am dat demisia, in perioada de preaviz, seful meu direct mi-a comunicat intr-o sedinta (tinuta impreuna cu HR-ul) ca a hotarat (de la sine putere) penalizarea mea salariala, pe motiv ca nu mi-am indeplinit sarcinile de serviciu.
Cand i-am demonstrat ca am terminat tot ce am avut de facut, mi-a spus: "ok, atunci scriem in motivare ca ai intarziat in nu stiu ce zi". Ca si cum ei deja ar fi decis sa imi ia din salariu, acum doar incercau sa gaseasca un motiv care sa para cat de cat real Posted Image
Cand i-am intrebat daca asta nu reprezinta un abuz, mi-au raspuns ca asta era valabil daca aveam tot salariu pe cartea de munca, nu pe carte de munca+drepturi de autor cum am eu
Intrebarile mele sunt:
1) Nu trebuia facuta o comisie de disciplina pentru a analiza daca se impune penalizarea din salariu? Si daca ajungeau la concluzia ca se impune asta, nu trebuiau sa aplice penaliarea la salariile urmatoare (nu retroactiv)?
2) Are vreo importanta ca o parte din bani ii iau pe drepturi de autor? Pana la urma si contractul de drepturi de autor este un contract care nu poate fi modificat unilateral, fara acordul celeilalte parti?
3) Ce as putea sa fac sa imi recuperez banii?
4) Pot sa iau si eu decizia unilaterala de a nu ma mai duce in ultimele zile de preaviz? (asa cum au luat-o ei sa micsoreze salariul). Sau sa ma duc in ultima zi, si apoi sa actionez pe cale legala?

La o prima vedere cred ca-i ilegal.
Dar sfatul meu este sa consulti regulamentul intern. Sunt ferm convinsa ca intarzierea presupune abatere disciplinara, dar de obicei la prima abatere e un avertisment, abia la a doua, a treia abatere se ajunge la penalizare (depinde de regulamentul de ordine interioara a fiecarei companii).
De asemenea "cercetarea disciplinara" presupune un adevarat proces, prin care, dupa cate vad tu nu ai trecut.

Vorbeste cu HR-ul, cu seful si daca nu rezolvi nimic cu ITM-ul. (de asemenea chiar daca rezolvi poti sa le faci o sesizare pentru un control, doua. :) )

Succes.

#7
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,130
  • Înscris: 19.05.2005
Trebuia sa taci din gura si sa il lasi sa faca taierea, probabil o faceau in graba fara sa se acopere de acte.
Apoi la ITM, nu stiu care e treaba dar de mutle ori sunt foarte serviabili, probabil au norma de amenzi/spaga.
In final tu scapi de penalizare, ITM ia ori amenda ori spaga si seful ramane cu pierderea.

Toate astea daca chiar nu aveau dreptate.
Plus ca  fac asta cand tu esti in preaviz seamana a razbunare si pleci cu un plus in fata ITM-ului.

Edited by cristiandrei, 29 January 2014 - 08:21.


#8
tablagiu_xxx

tablagiu_xxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,346
  • Înscris: 15.06.2009

View Posthardanro, on 29 ianuarie 2014 - 01:13, said:

La 3 saptamani dupa ce mi-am dat demisia, in perioada de preaviz, seful meu direct mi-a comunicat intr-o sedinta (tinuta impreuna cu HR-ul) ca a hotarat (de la sine putere) penalizarea mea salariala, pe motiv ca nu mi-am indeplinit sarcinile de serviciu.
Cand i-am demonstrat ca am terminat tot ce am avut de facut, mi-a spus: "ok, atunci scriem in motivare ca ai intarziat in nu stiu ce zi". Ca si cum ei deja ar fi decis sa imi ia din salariu, acum doar incercau sa gaseasca un motiv care sa para cat de cat real Posted Image
Cand i-am intrebat daca asta nu reprezinta un abuz, mi-au raspuns ca asta era valabil daca aveam tot salariu pe cartea de munca, nu pe carte de munca+drepturi de autor cum am eu
Intrebarile mele sunt:
1) Nu trebuia facuta o comisie de disciplina pentru a analiza daca se impune penalizarea din salariu? Si daca ajungeau la concluzia ca se impune asta, nu trebuiau sa aplice penaliarea la salariile urmatoare (nu retroactiv)?
2) Are vreo importanta ca o parte din bani ii iau pe drepturi de autor? Pana la urma si contractul de drepturi de autor este un contract care nu poate fi modificat unilateral, fara acordul celeilalte parti?
3) Ce as putea sa fac sa imi recuperez banii?
4) Pot sa iau si eu decizia unilaterala de a nu ma mai duce in ultimele zile de preaviz? (asa cum au luat-o ei sa micsoreze salariul). Sau sa ma duc in ultima zi, si apoi sa actionez pe cale legala?

Presupun ca ti-ai facut treaba in mod normal, si in perioada de preaviz.
E clar ca e un abuz, sunt nervosi ca pleci si se razbuna in felul asta.
Clar reclamatie la ITM.
Si inca ceva, la final, cand pleci, ia si capacelele de la masina sefului cu tine.

#9
rozone

rozone

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,241
  • Înscris: 01.01.2014
Despre ce suma vorbim ?
Sa nu faca parte din "sa arat cine e vinovatul"
Spun astea pentru ca s-ar putea sa fie mai mare daraua decit ocaua .
Daca suma acopera un parbriz dat cu smirghel si un cartof in esapament nu te mai enerva.

#10
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Salariul de pe cartea de munca nu poate fi afectat in nici un fel dar ala oricum e de neglijat pentru ca de obicei tinde spre minim pe economie. Partea de pe drepturile de autor ar trebui sa fie in discutie iar acolo nu te poate ajuta nici mama itm-ului pentru ca ala nu e un contract de munca si in functie de clauzele din el vei mai primi sau nu ceva bani pe ultima perioada lucrata si neachitata.
Desigur, stiai riscul asta de cand ai semnat acel contract.

Edited by MembruAnonim, 29 January 2014 - 09:59.


#11
hardanro

hardanro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 12.12.2005

View Postcristiandrei, on 29 ianuarie 2014 - 08:20, said:

Trebuia sa taci din gura si sa il lasi sa faca taierea, probabil o faceau in graba fara sa se acopere de acte.
Apoi la ITM, nu stiu care e treaba dar de mutle ori sunt foarte serviabili, probabil au norma de amenzi/spaga.
In final tu scapi de penalizare, ITM ia ori amenda ori spaga si seful ramane cu pierderea.
Toate astea daca chiar nu aveau dreptate.
Plus ca  fac asta cand tu esti in preaviz seamana a razbunare si pleci cu un plus in fata ITM-ului.

E clar razbunare si intr-o instanta as avea 90% castig de cauza (penalizarea a avut loc in preaviz fara nici o cercetare in prealabil, intai au stabilit suma si dupa aia cautau motivele, cautau nod in papura in toata perioada de preaviz). Problema e daca m-ar ajuta asta in vreun fel sa imi recuperez banii, ca n-am nicio intentie sa ii dau lectii de moralitate din care oricum n-ar intelege nimic.

View Postrozone, on 29 ianuarie 2014 - 09:48, said:

Despre ce suma vorbim ?
Sa nu faca parte din "sa arat cine e vinovatul"
Spun astea pentru ca s-ar putea sa fie mai mare daraua decit ocaua .
Daca suma acopera un parbriz dat cu smirghel si un cartof in esapament nu te mai enerva.

750 Lei

View PostMembruAnonim, on 29 ianuarie 2014 - 09:58, said:

Salariul de pe cartea de munca nu poate fi afectat in nici un fel dar ala oricum e de neglijat pentru ca de obicei tinde spre minim pe economie. Partea de pe drepturile de autor ar trebui sa fie in discutie iar acolo nu te poate ajuta nici mama itm-ului pentru ca ala nu e un contract de munca si in functie de clauzele din el vei mai primi sau nu ceva bani pe ultima perioada lucrata si neachitata.
Desigur, stiai riscul asta de cand ai semnat acel contract.
Stiam de riscul asta, dar si contractul e o intelegere care trebuie respectata. In contract se scrie clar suma pe care trebuie sa mi-o plateasca in fiecare luna, iar orice modificare a sumei nu se poate face decat prin semnarea unui acord aditional (asa se intampla cand ni se mareau salariile). Iar eu, bineinteles ca nu o sa mai semnez nici un act aditional acum - asa ca daca scaderea se face in baza contractului, asta poate fi atacata in instanta ca orice litigiu contractual.
Nu stiu insa cat de mult dureaza si ce sanse de reusita am - ca sa stiu daca merita.
La ITM as putea sa fac o reclamatie pentru comportament abuziv, si probabil ca s-ar alege cu o amenda dar nu ma incalzeste cu nimic asta. Seful o sa dea vina pe mine, ca eu am vrut sa ii fac rau, ca am ceva cu el si o sa se poarte in continuare la fel. E o firma in care unii sunt tinuti in puf si li se permite orice (chiar si astfel de actiuni la limita legii) - de aceea au si inceput sa se creada niste mici Dumnezei.

#12
virtualx

virtualx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,600
  • Înscris: 30.05.2005
pt 750 lei sa ajungi la instanta ....neahh...

#13
ilietu

ilietu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,166
  • Înscris: 14.08.2008

View Postvirtualx, on 29 ianuarie 2014 - 13:27, said:

pt 750 lei sa ajungi la instanta ....neahh...

Se vede ca nu stii ce inseamna sa muncesti pentru banii tai! Intradevar, instanta nu isi are rostul... Dar nici sa zici neahh la 750lei MUNCITI!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate