Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Prima casa prin PFA

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
levy_gh

levy_gh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 19.06.2007
Buna seara, sunt PFA de 6 luni in domeniul IT si ma intereseaza daca pot obtine un credit pentru prima casa luand in considerare ca am o vechime de doar 6 luni?

Va multumesc

#2
JohnnyZet

JohnnyZet

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 965
  • Înscris: 02.11.2008
Pe la banci ai intrebat?

#3
levy_gh

levy_gh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 19.06.2007
inca nu am apelat la nici o banca, prima data am vrut sa cer sfatul vostru  sa stiu daca merita sa ma duc la banci sau sa mai astept inca 6 luni

#4
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
Eu nu stiu exact cum procedeaza bancile astea, dar imi inchipui ca le intereseaza sa stie ce venit ai si cat de constant e (ca sa se asigure cat de cat ca o sa ai cum plati creditul). Pentru ca esti oarecum persoana juridica, o sa iau exemplul firmelor, la care se cere bilantul, si in functie de cifrele de acolo se calculeaza si suma de bani pe care o acorda credit. Acum, tu ca PFA ce cifre le poti prezenta? Pana acum ai facut doar o estimare, si aia probabil mica, astfel incat sa platesti impozit cat mai mic. Vei primi (daca vei primi ceva) o suma direct proportionala cu "ce se vede". Mai asteapta pana depui declaratia 200 (in mai) si te duci cu decizia de impunere pe care cu siguranta ti-o vor cere. Ar vrea ei probabil si cu un an in urma, dar fiind PFA-ul proaspat, nu ai de unde scoate. Mai departe, iti vor da un credit direct proportional cu ce venituri ai realizat...

Edited by Michidoo, 27 January 2014 - 22:33.


#5
levy_gh

levy_gh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 19.06.2007
Inteleg, multumesc pentru raspuns. Sunt PFA cu norma de venit fixa si am declarat toate veniturile.

#6
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Cred ca peste vreo 3 ani ai o sansa.

#7
levy_gh

levy_gh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 19.06.2007
3 ani? asa de mult? :D

#8
raulroma

raulroma

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 28.07.2013
Tocmai am accesat un credit PC (aștept doar fondurile ) pe venituri din PFA, la BRD au mai multe soluții pentru PFA spre deosebire de alte bănci, dacă aveți nevoie de informații puteți întreba aici si va răspund. Am PFA înființat din 2014 cu venit in sistem real

#9
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Si eu sunt tot PFA la norma in IT. Acum am pasat documentele cerute catre banca, astept raspunsul. Este vorba de un credit imobiliar normal, nu prima casa. Diferenta e ca eu am PFA-ul din 2014.

Nu cred ca te ajuta vechimea, ar trebui cam un an daca nu ma insel. Lucrezi ca freelancer cu mai multi clienti (venituri nu f stabile) sau ai un singur client? Ai contract? In rest, iti vor spune de la banca ce acte trebuie sa aduci. Fiind la norma, importante vor fi contractul si extrasele de cont. De asemenea, nu toate bancile accepta sa ia in calcul 100% din venituri prin PFA la norma, trebuie sa te interesezi si de asta.

#10
raulroma

raulroma

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 28.07.2013
Pa brd știu ca pe venituri pfa cu norma se iau în considerare doar 50% din venituri, iar la venit real 85%, asa ți a zis și ție?

#11
alexandrabln92

alexandrabln92

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 05.02.2017
Cu titlu informativ, anul trecut (prin mai 2017), cand am avut eu pandaliile sa-mi iau apartament, m-am dus sa facem o simulare de calcul la un ING pentru prima casa.
Eram PFA la norma si castigam ~3400 de lei pe luna pe baza de contract, colaboram cu o singura firma. Suma stabila, repetata lunar, practic era cam ca un salariu.
Domnisoara de la sucursala de pe Vasile Milea (Apaca) mi-a facut interogarea ANAF, a butonat ceva taste, mi-a explicat cu precautie ca la PFA doar 50% din venituri se pot lua in considerare la credit. Si presupun ca nici acel procent de 50% nu e batut in cuie, banca isi mai poate face ajustari in functie de cat de predictibil esti tu ca venituri.
Iar la final, a scos o valoare maxima de imprumut tragi-comica pe care am si uitat-o, dar tin minte ca era putin sub 40.000 euro, si asta pe perioada maxima, 30 ani.
Daca "s-ar fi uitat" la toti banii pe care-i castigam, era altceva, mi-a zis si ea. Deci cu acelasi venit dar cu statut de salariata in loc de PFA, as fi putut lua ceva mult mai bun.
Cu riscul de a fi evidenta, in Bucuresti nici in 2017, nici astazi, 40k nu e o suma suficienta pentru ceva decent.
Deci mare grija, cei care aveti PFA-ul ca pe o posibila optiune (si nu o obligatie), sa luati si asta in considerare inainte de a accepta.

#12
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,374
  • Înscris: 16.03.2007

 alexandrabln92, on 19 octombrie 2018 - 14:25, said:

Cu riscul de a fi evidenta, in Bucuresti nici in 2017, nici astazi, 40k nu e o suma suficienta pentru ceva decent.

PFA cu contract de 3400 lei in Bucuresti este la fel de evident ca este o suma mult prea mica pentru a duce un credit imobiliar.
Din ala mai platesti taxe si impozite, bineinteles ca nu ti-a luat in considerare toata suma. Esti la fel ca ala cu minimul pe economie, sa zici mersi daca ti-a dat 40k.

Edited by laffin, 23 October 2018 - 15:56.


#13
blotunga

blotunga

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,181
  • Înscris: 09.04.2008
Deci cei care fac cvasi-evaziune legală, se plâng că nu pot lua credit pe toată suma. Lol.

#14
GeorgianaT1992

GeorgianaT1992

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 13.04.2019
Buna ziua.Am un PFA de 1 an si 3 luni(încasări lunare constante ce depășesc salariul minim pe economie).stie cineva ce bănci ar putea sa imi acorde un credit prima casa, cu perioada aceasta de activitate? Pana acum am gasit doar la OPT Bank.A mai colaborat cineva cu ei pentru acest program? Si daca da, cat de mulțumiți au fost? Multumesc


#15
nmihaic

nmihaic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 30.06.2012
La BT era ok acu 4 ani cand a luat sotia mea încerca si acolo.
Atunci recunoșteau 100% venitul
La ing era parca 50% si la raifeisen deloc.

#16
alex_nb93

alex_nb93

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 08.10.2020
chiar si cu sute de mii de euro incasari nu cred ca iti dau credit daca nu ai contract pe termen lung
eu nici nu am mai intrebat vreo banca tinand cont de contractele pe cate 3 luni pe care le am intreprins

As prefera o banca care ofera credit de investitie imobiliara, cu dreptul de a incasa chirie in cazul de neplata, iar eu sa pot garanta chiar si cu suma intregii investitii; cred ca in UK se poate face asta.

#17
qudatheo

qudatheo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,822
  • Înscris: 06.12.2004
Desi am mai multe contracte platite consistent pe PFA, cu clienti din strainatate insa pe perioade mici (proiecte care dureaza max. 1 an), NICIO banca nu a fost de acord sa imi dea un credit de 220 000 EUR pentru Prima Casa.
Am incercat la 9 banci, toate cele majore (BCR, BRD, CEC, Raiffaisen, Transilvania) plus cateva minore.
Dezgustat. In strainatate s-ar fi batut bancile sa imi dea credit avand in vedere ce incasari am.

Edited by qudatheo, 15 November 2022 - 11:56.


#18
the_blue_raven

the_blue_raven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,963
  • Înscris: 03.12.2021
Prima Casa e considefat un program social, sau asa era la inceput.. avans mic pt cei care nu isi pot permite mai mult. Cine vrea sute de mii inseamna ca are bani si poate sa dovedeasca solvabilitatea.

ACUM Noua Casa e cu 15 % la suta avans pt apartamentele mai scumpe ( deci de ce ai vrea Noua Casa si nu ipotecar) si oricum locuinta tb sa fie maxim 140000 eur ( nu peste 200000..)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate