Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Fumatorii de tigari home made / rulate

* * * * * 10 votes
  • Please log in to reply
6318 replies to this topic

#6229
tigrul2001

tigrul2001

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 04.03.2010


 decay, on 17 august 2020 - 15:43, said:

Salutare,

caut si eu tot o sursa de incredere pentru tutun.
fumam inainte golden virginia galben/drum. de cand cu ciuma nu mai am acces la duty free si ce-i in magazine ma usuca. am facut un experiment cu o galeata de dunhill care e ok dar de rulat n-am sanse, doar de injectat.
ce mi-ati recomanda, preferabil si la un pret cinstit? deja tranzitia de la 13 lei pe pachet la 44 m-a deprimat :))

Multumesc frumos!

Salut.
Ca si Decay, caut si eu o sursa asemanatoare. Daca cineva are un pont, sa ne ajute si pe noi.
Multumesc!

Edited by tigrul2001, 19 August 2020 - 09:50.


#6230
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,835
  • Înscris: 05.10.2007
Pe tuburiaparate gasesti Turner Virginia 30gr/26 lei , Golden Virginia 30gr/27 lei sau 50 gr/43 lei.

#6231
MihaMT

MihaMT

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 24.10.2020
Buna tuturor.nu stiu daca mai citeste cineva posturile pe-aici dar am mare nevoie de un sfat.recent m am intors din Anglia.In ultima perioada m-am apucat de fumat tutun de rulat. Nu le pot rula,ma enervez, le arunc si asa fumez mai puțin,ceea ce e bine din moment ce incerc sa ma las de fumat. Toata viata am fumat Marlboro gold sau golden virginia de rulat. Ajunsă în țară, ca tot omul econom,m-am uitat si eu pe net sa vad ce variantă  de fumat economică găsesc si asa am ajuns la tutun la galetusa.M-am uitat pe site, am citit si învârtit si asa am comandat ,cică,o galetusa de Dunhil.In anunțul respectiv,persoana menționa că tutunul vine la galetusa SIGILATA de fabrica.Pachetul a ajung,o galetusa alba ca si cele de duzină, fără vreo eticheta si nesigilata din moment ce am folosit doar două degete ca sa o decalotez.Tutunul..miroase a tutun si atât.Maro inchis,foarte mare comparativ  cu cel dintr un pachet de-l cumperi de la market.Am rulat o țigară și mi se pare foarte tare,groaznic de urat mirositor.Ma duce cu gândul la țigările Carpați, daca vreunul dintre voi vi le amintiți.Marea mea problema este ca se preciza  galetusa SIGILATA si nu a fost.In teorie poate fi contaminat,contrafăcut si cine stie ce o mai fi prin compoziție.Cineva a experimentat tutun de pe net?E cazul sa-mi fac griji?O sa-mi pot recupera banii? (150 lei) Un raspuns,orice,ar fi foarte apreciat de către subsemnata.Salutari

#6232
C84

C84

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 296
  • Înscris: 17.08.2020

View PostMihaMT, on 28 octombrie 2020 - 12:57, said:

Buna tuturor.nu stiu daca mai citeste cineva posturile pe-aici dar am mare nevoie de un sfat.recent m am intors din Anglia.In ultima perioada m-am apucat de fumat tutun de rulat. Nu le pot rula,ma enervez, le arunc si asa fumez mai puțin,ceea ce e bine din moment ce incerc sa ma las de fumat. Toata viata am fumat Marlboro gold sau golden virginia de rulat. Ajunsă în țară, ca tot omul econom,m-am uitat si eu pe net sa vad ce variantă  de fumat economică găsesc si asa am ajuns la tutun la galetusa.M-am uitat pe site, am citit si învârtit si asa am comandat ,cică,o galetusa de Dunhil.In anunțul respectiv,persoana menționa că tutunul vine la galetusa SIGILATA de fabrica.Pachetul a ajung,o galetusa alba ca si cele de duzină, fără vreo eticheta si nesigilata din moment ce am folosit doar două degete ca sa o decalotez.Tutunul..miroase a tutun si atât.Maro inchis,foarte mare comparativ  cu cel dintr un pachet de-l cumperi de la market.Am rulat o țigară și mi se pare foarte tare,groaznic de urat mirositor.Ma duce cu gândul la țigările Carpați, daca vreunul dintre voi vi le amintiți.Marea mea problema este ca se preciza  galetusa SIGILATA si nu a fost.In teorie poate fi contaminat,contrafăcut si cine stie ce o mai fi prin compoziție.Cineva a experimentat tutun de pe net?E cazul sa-mi fac griji?O sa-mi pot recupera banii? (150 lei) Un raspuns,orice,ar fi foarte apreciat de către subsemnata.Salutari
aruncal, este tutun de pe câmp neprelucrat destul de periculos de fumat, tutunul neprelucrat are o cantitate foarte mare de amoniac și nicotina, este destul de otrăvitor pentru organism, bani nu cred ca ai mai vezi, este ca și cum ai arunca 150 lei pe strada, dacă tot vrei sa fumezi ieftin cumpăra țigări de foi, eu dintr-un pachet de țigări de foi Silverado red la 12.50 lei fac peste 60 de tigari

#6233
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,835
  • Înscris: 05.10.2007
@MihaiMT Nu exista tutun de rulat la găleată, ci numai la punguțe de 30,35 sau 50grame. O gama diversificata de tutun pentru rulat găsești pe tuburiaparate.

Edited by primuministru, 29 October 2020 - 11:12.


#6234
didi_yo

didi_yo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 14.06.2007
Miha, preferabil ar fi sa cumperi tutunul direct de la vanzator, si nu prin curier. Asa ai ocazia sa-l verifici fara sa prierzi banii. Exista si tutun bun pe piata. Am fumat si eu tutun la galetusa de la un amic, si chiar mi-a placut. Galben, taiat subtire, ceva intre light si mediu. Dar el l-a cumparat direct, fara curier.

#6235
Thuraya_123

Thuraya_123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,648
  • Înscris: 18.10.2017
Renuntati odata cu tutunul la galetusa de 130/150 lei de pe olx. Marea majoritate sun tepe ordinare cu tutun neprelucrat sau chiar fan amestecat. Unii au prins tutun bun, dar e rarisim.
Pentru rulat foarte economic, poti folosi si tutun din tigarile de foi senator white, olsen, gulliver sau silverado red. Nu prea e tutun de rulat, dar daca vrei maxim de economic, e singura varianta sigura.

#6236
Albatrosul30

Albatrosul30

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 10.10.2020
Salutare! De o luna de zile am trecut pe tigari home-made. Am incercat la inceput rulate, dar nu m-a incantat prea tare procesul in sine, apoi am trecut la injectate. Folosesc tuburi Pegasus si tutun Silverado Blue Extra, la 140 gr. Tutunul este foarte bun, dar mi se pare scump. Am terminat pana acum 4 pungi si trebuie sa o cumpar pe a 5a, adica 550 de lei. Adaugand tuburile, toata investitia se ridica la 590 de lei. Suntem doi fumatori, am redus la jumatate banii pe care ii dadeam pe tigari, dar caut, totusi, o varianta mai economica, si aici as avea nevoie de cateva sugestii. Nu as vrea sa fac rabat de la calitate, si nici tutunul nu as vrea sa fie prea tare... Ce combinatii  as putea folosi?

#6237
didi_yo

didi_yo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 14.06.2007

 Albatrosul30, on 31 octombrie 2020 - 09:14, said:

Salutare! De o luna de zile am trecut pe tigari home-made. Am incercat la inceput rulate, dar nu m-a incantat prea tare procesul in sine, apoi am trecut la injectate. Folosesc tuburi Pegasus si tutun Silverado Blue Extra, la 140 gr. Tutunul este foarte bun, dar mi se pare scump. Am terminat pana acum 4 pungi si trebuie sa o cumpar pe a 5a, adica 550 de lei. Adaugand tuburile, toata investitia se ridica la 590 de lei. Suntem doi fumatori, am redus la jumatate banii pe care ii dadeam pe tigari, dar caut, totusi, o varianta mai economica, si aici as avea nevoie de cateva sugestii. Nu as vrea sa fac rabat de la calitate, si nici tutunul nu as vrea sa fie prea tare... Ce combinatii  as putea folosi?
Ieftin si bun cam greu de gasit. Vezi postarea lui Thuraya de mai sus cu tigarile de foi. Sau dincolo la injectate.

#6238
C84

C84

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 296
  • Înscris: 17.08.2020

 Albatrosul30, on 31 octombrie 2020 - 09:14, said:

Salutare! De o luna de zile am trecut pe tigari home-made. Am incercat la inceput rulate, dar nu m-a incantat prea tare procesul in sine, apoi am trecut la injectate. Folosesc tuburi Pegasus si tutun Silverado Blue Extra, la 140 gr. Tutunul este foarte bun, dar mi se pare scump. Am terminat pana acum 4 pungi si trebuie sa o cumpar pe a 5a, adica 550 de lei. Adaugand tuburile, toata investitia se ridica la 590 de lei. Suntem doi fumatori, am redus la jumatate banii pe care ii dadeam pe tigari, dar caut, totusi, o varianta mai economica, si aici as avea nevoie de cateva sugestii. Nu as vrea sa fac rabat de la calitate, si nici tutunul nu as vrea sa fie prea tare... Ce combinatii  as putea folosi?
cea mai ieftina varianta sunt țigările de foi, între 11.5 și 13 lei cu umplutura firicel și 8.5 și 14 lei umplutura tocata

#6239
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,835
  • Înscris: 05.10.2007
@Albatrosul30 Fumatul este un viciu care nu este economic daca nu faci rabat de la calitate. Ori te axezi pe rulate, chiar daca procesul in sine pare mai anevoios la inceput, dar dupa un timp devine o rutina, ori renuntI la fumat..
Ca fumator de tigari rulate, recomanda rularea din mana, cele facute la aparate ies mai indesate si nu prea pot fi savurate.
Ca idee, un pachet de 30 gr de tutun costa intre 26-30 de lei, foitele sunt intre 0.80-0.90 lei, iar filtrele intre 2-4 lei punguta, in funtie de tipul foitelor si al filtrelor. Un pachet de 30gr poate ajunge pana la 3-6 zile, in functie de cat de putin/mult fumezi.Pe piata gasesti o gama foarte variata de tutun, totul depinde de gusturile si preferintele fiecaruia.

Edited by primuministru, 31 October 2020 - 14:06.


#6240
Thuraya_123

Thuraya_123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,648
  • Înscris: 18.10.2017
@primuministru Ca o adaugire, as recomanda pentru inceput rularea in mana cu filtre slim. E mult mai usor asa, cu un filtru mai mic si automat mai multa foita disponibila de rulat.

#6241
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,835
  • Înscris: 05.10.2007
Sigur, depinde de gusturile și preferințele fiecăruia. Eu am folosit vreo 2 ani filtre slim, de 6/17mm, apoi am trecut pe filtre slim long 6/22mm. Astfel că folosesc o cantitate mai mica de tutun și nici nu fumez până la chiștoc că pușcăriașii.
Exista o mare varietate de filtre pe piata, de la ultra-slim la standard, de la simple până la mentolate sau cu alte arome.

#6242
MihaMT

MihaMT

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 24.10.2020

 didi_yo, on 29 octombrie 2020 - 17:19, said:

Miha, preferabil ar fi sa cumperi tutunul direct de la vanzator, si nu prin curier. Asa ai ocazia sa-l verifici fara sa prierzi banii. Exista si tutun bun pe piata. Am fumat si eu tutun la galetusa de la un amic, si chiar mi-a placut. Galben, taiat subtire, ceva intre light si mediu. Dar el l-a cumparat direct, fara curier.
Multumesc tuturor pt raspuns.Tutunul nu l-am aruncat încă,între timp mi-am cumpărat Silverado Blue de 140 grame .E ok dar prea mare pt rulat. Încă sunt nelămurită cu proveniența acelui tutun la găleată. L am comandat de pe publi24.Dacă intri pe site pur si simplu te izbește varietatea de tutun și vânzători.Evident,la prima vedere am crezut ca e ceva tutun  de o mai proasta calitate si nu asteptam mare lucru.Si ,clar, din moment ce sunt sute de vânzători, care mai de care laudadu-si produsul,am crezut ca e un site ok,avizat de vreo instituție.Mare țeapă după cum se vede treaba.Deci,în concluzie, sa inteleg ca nu e sigur de fumat si ca poate contine  cine stie ce ciudățenii?

#6243
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,835
  • Înscris: 05.10.2007
Cam așa ceva. Nu poți fi sigur că e tutun și nu cine știe ce amestec dubios.
In România nu prea găsești tutun vândut legal cu timbru, accizat, sub 750-800kg.
Deci ăla nu poate fi decât gunoi.

Edited by primuministru, 14 November 2020 - 06:54.


#6244
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,274
  • Înscris: 13.03.2015

 MihaMT, on 13 noiembrie 2020 - 17:08, said:

... Dacă intri pe site pur si simplu te izbește varietatea de tutun și vânzători... Si ,clar, din moment ce sunt sute de vânzători, care mai de care laudadu-si produsul...

Nu sunt sute, e unul cu multe anunțuri (și câteva numere de telefon) ce postează în avalanșă și-i "sugrumă" pe restul. Adică face spam cu reclama lui, având grijă ca o căutare după mărci de tutun diferite să te ducă spre produsele lui.

În mod normal site-ul ar fi trebuit să îi interzică accesul, cred că e spam cum își promovează produsele.

#6245
didi_yo

didi_yo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 14.06.2007

 Bogdansv1, on 14 noiembrie 2020 - 07:28, said:

Nu sunt sute, e unul cu multe anunțuri (și câteva numere de telefon) ce postează în avalanșă și-i "sugrumă" pe restul. Adică face spam cu reclama lui, având grijă ca o căutare după mărci de tutun diferite să te ducă spre produsele lui.

În mod normal site-ul ar fi trebuit să îi interzică accesul, cred că e spam cum își promovează produsele.
Exact. Asta e vina celor de publi, care ii lasa asa. Oameni buni, nu exista tutun la kg din alte tari( Ungaria, Belgia, etc.), este cultivat si recoltat la noi. Adica, vezi doamne, merge ala in Ungaria, si ia "tutun firicel din fabrica". Vreau sa vad si eu fabrica aia, care ii da lu' nea Gheorghe, la liber. Nu exista asa ceva. Eu cand cumpar, cer livrarea cu verificare, desfac punga sau galeata, si daca nu corespunde, il refuz. Alta cale nu este.

#6246
audiofidell

audiofidell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,506
  • Înscris: 19.06.2018
Intrebare pentru bucuresteni, vreo sursa buna de tutun? Eu am avut una acum mai multi ani dar am intrat apoi iar pe tigari din comert si am pierdut contactul. Era un tirist care aducea din Anglia Drum, Old Holborn si asa mai departe. Din pacate nu mai am telefonul. Am vazut zilele trecute un anunt pe OLX Bucuresti cu preturi bune dar acum nu il mai gasesc. Eventual pe privat, daca e vreo recomandare. Multumesc

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate