Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Cel mai bun aparat de ras

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
1529 replies to this topic

#649
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,098
  • Înscris: 06.12.2012
Arată bine, pare că e clonă Mühle Sophist.

#650
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006
Da,dar de zece ori mai ieftin.
Eu am doar pamatuful.Este super.
Am doua (acesta + un pure badger) de la ei.Nici un fir pierdut,le folosesc de peste un an.

Edited by adisz, 20 January 2022 - 21:35.


#651
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006

View Postdonjoe, on 07 ianuarie 2022 - 22:19, said:

Quote

De fapt nu, asta e varianta cu tratament de titan, eu am cu platină dar tot "Blue Diamond".
Ca să revin la linkul greșit pus la repezeală: am citit de curios și despre Blue Diamond-urile cu titan, și am găsit cam 95% păreri bune (inclusiv că ar fi comparabile cu Polsilver/Wizamet Super Iridium), respectiv că sunt scoase din producție.

Așa stând lucrurile, am făcut o comandă pe saitul ăla să văd și eu care e treaba, dacă tot am avut norocul să găsesc așa lame care nu se mai fabrică, și am primi astăzi... țeapă, coletul conține de fapt tot Blue Diamond-uri Platinum, ca alea de la Auchan. :(

Ce nu a fost țeapă, however, este că prețul afișat e chiar per pachet de 5, nu per lamă cum ai crede uitându-te la poză sau comparând cu prețurile obișnuite ale lamelor. Deci aviz amatorilor de SuperMax Blue Diamond Platinum: se poate face aprovizionarea pe ani de zile de la magazinul ăsta, la un preț care pare scris în glumă. :)

Am și testat una deja, și are aceeași performanță ca alea luate de la Auchan, deci nu cred să fie lot de rebuturi. Cine se ocupă de saitul ăla pur și simplu nu știe cât costă lamele bune în ziua de azi. :P

#652
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,098
  • Înscris: 06.12.2012

View Postdonjoe, on 20 ianuarie 2022 - 22:34, said:

Cine se ocupă de saitul ăla pur și simplu nu știe cât costă lamele bune în ziua de azi. :P

Deci tu zici că alea sunt lame bune?

Cam unde le-ai plasa, să zicem comparate cu Feather sau Treet?

#653
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006

View Postbv01, on 20 ianuarie 2022 - 23:20, said:

Deci tu zici că alea sunt lame bune?

Cam unde le-ai plasa, să zicem comparate cu Feather sau Treet?
N-am ajuns să încerc bestii de la magazinele de specialitate, am vrut prima dată să ştiu tot ce pot cele de la supermarket, că de-acolo mă pot aproviziona comod. SuperMax au fost mai bune decât tot ce încercasem înainte, deci Timor inclusă cu aparatul, Merkur inclusă cu aparatul, YingJili inclusă, Baili inclusă, Cosmia şi Gillette Platinum. Mai am nişte Bic Astor Stainless pe care nu le-am pus pe faţă încă, o să vedem, dar deocamdată SuperMax m-au liniştit, nu mai caut în disperare, cu astea aş putea trăi o viaţă. Dacă o să mai încerc alte chestii, o să le iau aşa, "de gust", nu mă mai stresează problema.

Edited by donjoe, 20 January 2022 - 23:37.


#654
murdar

murdar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 24.05.2020
Sunt curios ce impresii o sa ai dupa BIC Astor. Mie mi s-au parut cele mai proaste lame care mi-au atins fata vreodata. Am aruncat lama dupa prima barbierire, am inca pachetul cu resul lamelor in el. Viata e prea scurta ca sa ma barbieresc cu lame proaste.

La mine clasamentul e asa:

Wizamet Super Iridium (best I ever had)


La mare distanta



Feather
Astra Superior Platinum
Carrefour (made in Israel) (Astra si Carrefour se bat practic pe aceeasi pozitie, foarte, foarte bune lamele Carrefour)
Gillette Platinum
Wilkinson
Voskhod

Spre coada clasamentului:

Personna


Jos de tot:

BIC Astor.

Edited by murdar, 21 January 2022 - 09:18.


#655
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Bic Flex 3 hybrid e fix Gilette Mach 3, dar unghiul e mai ok,  si mai ieftin !  Recomand !

#656
Gbr_smt

Gbr_smt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,330
  • Înscris: 29.09.2011
acum 2 seri, al doilea barbierit cu noua scula de la Gillette. am invatat sa "manuiesc" mai bine aparatul, mai ales prin zonele mai delicate cum ar fi pe sub nas. sapunul rosu de la Proraso este de-a dreptul genial pentru mine, are un miros incredibil de placut, iar senzatia pe care o lasa asupra pielii este superba. momentan folosesc lamele cu care a venit aparatul in pachet, dupa ma gandeam sa imi iau Astra. sunt oare potrivite pentru un incepator? nu as vrea sa-mi iau ceva care sa taie prea rau acum la inceput, cel putin pana "imi fac mana".
dupa doua zile nu am niciun semn de iratatie, niciun fir crescut pe sub piele sau alte chestii de genul. sa nu fie prea devreme ca sa ma pronunt, dar daca lucrurile merg in ritmul acesta, nu ma mai intorc in viata mea la aparatele cu lame.
acum sa caut un aftershave bun si ceva suport in care sa tin toate "sculele".
inca o data, mii de multumiri tuturor pentru sfaturile date.

#657
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,259
  • Înscris: 08.11.2016

View PostGbr_smt, on 21 ianuarie 2022 - 10:13, said:

...sunt oare potrivite pentru un incepator? nu as vrea sa-mi iau ceva care sa taie prea rau acum la inceput, cel putin pana "imi fac mana".

Nu conteaza, difera de la individ la individ. Trebuie sa incerci cat mai multe lame pana o gasesti pe cea potrivita pentru tine.

Vad mai sus:

View Postmurdar, on 21 ianuarie 2022 - 09:16, said:



Spre coada clasamentului:

Personna


De exemplu eu cu Personna ma impac cel mai bine, cam doua luni folosesc o lama. Acum depinde, eu folosesc asa ceva care vad ca sunt diferite de astea. Nu stiu ce a folosit colegul murdar.

#658
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006

View PostBombalurina, on 21 ianuarie 2022 - 11:33, said:

Acum depinde, eu folosesc asa ceva care vad ca sunt diferite de astea. Nu stiu ce a folosit colegul murdar.
Da, păi nu poți să faci o clasificare așa simplistă ca mai sus, să zici numai numele brandului, că sunt modele diferite în fiecare brand, cu/fără tratamente gen platină/titan/iridiu/tungsten pe suprafața lamei, și nu iese aceeași performanță. În general toate au inox, care are în compoziție niște crom întotdeauna, și toate se îmbracă cel puțin într-un strat de polimer/PTFE/teflon. În rest diferă ca straturi metalice suplimentare - dacă există alte metale de obicei se menționează, altfel se zice doar "stainless (steel)", eventual "super stainless" sau alte adjective pe lângă stainless. Doar la Dorco am văzut ieri o chestie șoadă: au un model "Dorco Titan", dar fără titanIU, denumirea e doar cosmetică, se referă titanii creaturi mitologice, nu la metalul denumit după ei. :lol:

#659
c_l

c_l

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 28.01.2015

View Postmurdar, on 21 ianuarie 2022 - 09:16, said:

Carrefour (made in Israel) (Astra si Carrefour se bat practic pe aceeasi pozitie, foarte, foarte bune lamele Carrefour)

Luate din România? Că pe site nu am văzut să aibă lame marcă proprie. Daca sunt făcute în Israel, însemnă că sunt Personna.

#660
c_l

c_l

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 28.01.2015
LE: e vorba de astea? https://www.carrefou...r-3560070246601

Cică sunt Personna rebranduite: https://www.badgeran...s.76152/reviews
Pe model Cosmia - Dorco din Auchan.

Totusi, nu cred ca le au in stoc in Romania. Ar trebui sa le scriu, poate tin cont si o sa aduca.

#661
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,989
  • Înscris: 31.07.2007

View PostGbr_smt, on 21 ianuarie 2022 - 10:13, said:

...ma gandeam sa imi iau Astra. sunt oare potrivite pentru un incepator?

Astra sunt perfecte pentru un incepator. Taie bine fara a fi prea "agresive", precum Fether de exemplu, care sunt lame excelente si tin mai mult decat Astra dar necesita mai multa grija la primele utilizari.

#662
murdar

murdar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 24.05.2020

View Postc_l, on 21 ianuarie 2022 - 16:53, said:

Luate din România? Că pe site nu am văzut să aibă lame marcă proprie. Daca sunt făcute în Israel, însemnă că sunt Personna.

Vestul europei

View PostBombalurina, on 21 ianuarie 2022 - 11:33, said:

De exemplu eu cu Personna ma impac cel mai bine, cam doua luni folosesc o lama. Acum depinde, eu folosesc asa ceva care vad ca sunt diferite de astea. Nu stiu ce a folosit colegul murdar.

Personna Lab Blue -> varzuta. Cam 3 ture pana incep sa zgarie.

Edited by murdar, 21 January 2022 - 20:26.


#663
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006

View PostGbr_smt, on 17 ianuarie 2022 - 09:49, said:

aseara am facut safteaua si m-am barbierit pentru prima oara in viata mea in mod clasic. aparatul de la Gillette mi se pare ok de manevrat, greutate ideala (cel putin pentru mine) - nici prea prea, nici foarte foarte.

Voi ce solutii/creme pentru fata folositi in zilele in care nu va barbieriti? Eu momentan am o crema de la Cerave si pe care o aplic de fiecare data dupa ce ma spal pe fata.

Greseala mare care o fac cei care trec la barbieritul umed de la multi-lame este faptul ca apasa prea tare aparatul clasic pe piele,obisnuiti fiind cu greutatea infima a celui multi-lama pe care tre' sa-l tragi vartos pe piele.
De aceea,contrar multor impresii de pe forum,cu cat un aparat este mai greu cu atat mai bine.Obisnuinta se formeaza foarte repede.Un aparat greu nu mai trebuie fortat  pe fata.O greutate optima ar fi intre 85-120 de grame.
De asemenea la barbieritul clasic este nevoie de atentie marita.Si graba trebuie lasata la o parte.
Nu conteaza cat de taioase sunt lamele,cu toate ca un barbierit mai confortabil si mai calitativ se face cu o lama mai ascutita.Cele tocite sau ne ascutite destul provoaca iritatii.
Ca si after-shave poti folosi balsamul.Nivea,cele de la DM,chiar si Cien,Proraso si mai sunt 1000+ cu preturi lumesti pana la preturi extraterestre.Depinde de gradul de cultura si de snobism in materie.

View Postdonjoe, on 20 ianuarie 2022 - 22:34, said:

ca alea de la Auchan. Posted Image

Ce nu a fost țeapă, however, este că prețul afișat e chiar per pachet de 5, nu per lamă cum ai crede uitându-te la poză sau comparând cu prețurile obișnuite ale lamelor. Deci aviz amatorilor de SuperMax Blue Diamond Platinum: se poate face aprovizionarea pe ani de zile de la magazinul ăsta, la un preț care pare scris în glumă. Posted Image
Posted Image

Pe site-ul tau pretul este de 1,56 lei setul.La Auchan le cumperi cu 2,20 lei.Deci nu-i chiar asa de mare diferenta Posted Image

View Postbv01, on 20 ianuarie 2022 - 23:20, said:

Deci tu zici că alea sunt lame bune?

Cam unde le-ai plasa, să zicem comparate cu Feather sau Treet?

Si pentru mine SuperMax au reprezentat o surpriza placuta.Podiumul meu este:Derby Usta apoi Feather si SuperMax.Asta din cele testate de mine.

View Postmurdar, on 21 ianuarie 2022 - 09:16, said:

Sunt curios ce impresii o sa ai dupa BIC Astor. Mie mi s-au parut cele mai proaste lame care mi-au atins fata vreodata. Am aruncat lama dupa prima barbierire, am inca pachetul cu resul lamelor in el.


De acord cu tine in privinta Big Astor.Eu nu le-am mai tinut pe cele nefolosite.Le-am aruncat pe toate.Am folosit doar doua.Prima a avut un efect jalnic.Am luat-o si pe a doua,crezand ca a fost un accident.Acelasi rezultat.Arsuri,iritatii ba m-am si taiat.

View PostBombalurina, on 21 ianuarie 2022 - 11:33, said:

De exemplu eu cu Personna ma impac cel mai bine, cam doua luni folosesc o lama.

Fericitule.
La mine cifra 6 (utilizari) este maximumul.

Ideea este ca trebuie folosit un sapun/crema care face spuma de calitate.Asta-i baza pana la urma pentru un barbierit lipsit de arsuri si confortabil.
Eu folosesc doar sapun.La acest capitol Tabac si Arko exceleaza,foarte aproape sunt Proraso.Am avut ceva chinezesti care s-au comportrat exemplar.Apoi am Muhle pe care tre sa-l frec,insa spuma este doar mediocra.Iar in coada listei se afla Taylor of Old Bond Street Jermyn Street.Este cel mai prost sapun pe care l-am folosit vreodata si singurul care-mi lasa senzatia de barbierit pe uscat.Spuma foarte-foarte slaba calitativ,lasa pielea complet uscata dupa trecerea cu lama.De asemenea dupa un lucru intens cu pamatuful de abia spumeaza.
Nu-l arunc pentru ca...pentru ca am dat o groaza de bani (pentru mine) pe el si-l mai scot cate odata la interval

#664
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,259
  • Înscris: 08.11.2016

View Postadisz, on 24 ianuarie 2022 - 10:38, said:

Fericitule.
La mine cifra 6 (utilizari) este maximumul.

Asta se intampla doar cu aceasta lama si doar cu aparatul R89, restul combinatiilor, indiferent de aparat sau lama nu duc mai mult de 3-4 sedinte. Adica ar duce poate mai mult dar nu mai este foate confortabil barbieritul si nu merita la cat costa lamele...

View Postadisz, on 24 ianuarie 2022 - 10:38, said:

Ideea este ca trebuie folosit un sapun/crema care face spuma de calitate.Asta-i baza pana la urma pentru un barbierit lipsit de arsuri si confortabil.

Foarte adevarat! Un obraz bine sapunit este pe jumatate barbierit. Tabac si Arko au ramas si la mine de baza, vara Proraso verde.

#665
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,098
  • Înscris: 06.12.2012
Ziceam eu de Bic Chrome Platinum, vai să-mi bag ****, combinate cu R41 la mine pe față a ieșit un fel de sos ragu pentru bolognese.
O să le încerc cu R89

@adisz Mă surprinde părerea ta despre TOBS Jermyn Street. La mine e pe locul 1. E singurul care mă ajută să nu mă irit. Drept dovadă, la ultimul bărbierit m-am făcut harakiri cu Proraso.
Dar tu ai zis săpun, eu am o cremă. Nu știu cum sunt săpunurile TOBS.

View Postadisz, on 24 ianuarie 2022 - 10:38, said:

Pe site-ul tau pretul este de 1,56 lei setul.La Auchan le cumperi cu 2,20 lei.Deci nu-i chiar asa de mare diferenta

Păi e 1.56 pe site, dar dacă pui transportul tot la preț de Auchan ieși.

Eu am un bol Pereira și spuma o fac fix ca aici: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/lAAimOStqu4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Nu e chiar la fel ca la un săpun.

#666
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006

View Postadisz, on 24 ianuarie 2022 - 10:38, said:

De aceea,contrar multor impresii de pe forum,cu cat un aparat este mai greu cu atat mai bine.
Nu-s așa multe, părerea majoritară pe Net e asta a voastră de "greuceni". :) Dar greșiți din cel puțin două motive:
1. Aparatul de ras clasic e un instrument inert, făcut să fie mânuit, nu e dispozitiv autonom, nu e  robot de ras. Ca să fie mânuit cât mai confortabil și precis el trebuie să fie cât mai ușor, să nu ceară tensiune musculară mare. (Chiar dacă am accepta că greutatea aparatului te ajută la mișcările în jos, tipice primei treceri WTG, la trecerile suplimentare XTG și ATG numai te încurcă.)
2. Fiind aparat manual, e subiect și al greșelilor și scăpărilor. Un aparat mai greu face mișcări greșite cu forță mai mare decât un aparat mai ușor, deci prezintă pericol mai mare.

Quote

Pe site-ul tau pretul este de 1,56 lei setul.La Auchan le cumperi cu 2,20 lei.
Da, adevăru-i că la Auchan cam "plutesc" pe-acolo lamele, nu stau lipite de vreo etichetă de la raft, așa că n-am acordat atenție prețului exact, am presupus doar că e tot pe la 4-5 lei cutia cât găsesc cam la toate pe Net. Asta e, acuma nu mai depind de programul de aprovizionare al Auchan-ului pentru SuperMax-uri. :) Dar rămân cu piticul că nu le-am încercat pe alea cu titan. Am o suspiciune că țin mai mult pentru că titanul e mai dur decât platina, și că de-aia le-au scos din producție.

BTW, pentru creme/spume am făcut topic separat ca să nu mai fie așa varză aici. Cam tot acolo și-ar avea locul și pămătufurile, dacă nu pe încă unul separat. Aici se vorbește și despre aparate de ras pe uscat, care n-au nicio treabă cu pămătufuri sau boluri sau din astea.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate