Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Cel mai bun aparat de ras

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
1529 replies to this topic

#1279
alseeme

alseeme

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,904
  • Înscris: 17.03.2005
Nimic nu se compara cu R41 și lame Feather sau Astra.

#1280
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
O sa imi iau si eu un R41 , ca nu am incercat Posted Image ! Lame am !

#1281
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
la mine feather in r41 iese cu sange.
dar r89 iese boboc. doar ca nu am rambare si la a doua pasa bag un multilama.

View Postalseeme, on 26 ianuarie 2023 - 23:41, said:

Nimic nu se compara cu R41 și lame Feather sau Astra.
incearca lame voskhod, mi s-au parut ff ascutite.

Edited by arg, 27 January 2023 - 00:10.


#1282
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Eu am glumit cu R41 ! Nu am nevoie . Dar nu stiu de ce va plac extremele . In R41 ar merge brici o lama de fineturi , cum ar fi GSB , o Gillette Platinum...Nacet , sa nu mai vorbim de o Wizamet . Sau KAI , care e un ''Feather'' mult mai de finete .

#1283
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,077
  • Înscris: 19.03.2007

View Postdydysoft, on 26 ianuarie 2023 - 21:10, said:

Cat timp aveti unii dintre voi, de ati ajuns sa faceti un hobby din barbierit Posted Image

De 5 ani ma joc cu un electric cu 3 capete rotative,  merge si pe uscat si sub dus, cu sistem de autocuratare, inca nu am simtit nevoia sa il schimb cu altceva.

https://www.emag.ro/...1/pd/DXWR8BBBM/
Aia nu e o ustensila de barbierit ci un aparat de tuns barba, barbierit inseamna altceva.

View PostSelby, on 26 ianuarie 2023 - 20:59, said:

Mie îmi place Aparat de ras GILLETTE SkinGuard Sensitive, e un produs axat pentru cei care au pielea mai sensibilă. Posted Image

Marketing pur, spuma la tub si aparatul multilama e reteta optima pentru iritatii.

#1284
alseeme

alseeme

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,904
  • Înscris: 17.03.2005

View Postarg, on 27 ianuarie 2023 - 00:09, said:

incearca lame voskhod, mi s-au parut ff ascutite.
Lamele astea le-am încercat în R89, merg bine cu aparatul asta.
Cat timp faci o spuma bună și cremoasa din sapun și așezi lama pe zona de barbierit și tragi de aparat nu ai cum sa te tai, irita sau ciupești. Mi-au trebuit 2 ani cu R89 ca să fie floare la ureche cu Mühle R41.
Câteodată ma gândesc ca pe R89 l-am luat degeaba și ar fi trebuit sa iau direct R41.

View PostAlltrack, on 27 ianuarie 2023 - 00:17, said:

Eu am glumit cu R41 ! Nu am nevoie . Dar nu stiu de ce va plac extremele . In R41 ar merge brici o lama de fineturi , cum ar fi GSB , o Gillette Platinum...Nacet , sa nu mai vorbim de o Wizamet . Sau KAI , care e un ''Feather'' mult mai de finete .
R41 nu este extrema, e aparatul perfect.
Cere putina atenție, îndemânare și lumina bună in baie.

#1285
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006

View Postdydysoft, on 26 ianuarie 2023 - 21:10, said:

De 5 ani ma joc cu un electric cu 3 capete rotative,  merge si pe uscat si sub dus, cu sistem de autocuratare, inca nu am simtit nevoia sa il schimb cu altceva.

https://www.emag.ro/...1/pd/DXWR8BBBM/
Păi să vedem. 999 de lei.
- Dacă număr că am dat pe câteva aparate clasice vreo 350 de lei (200+ doar pe un Merkur și nu ăla mi-a plăcut cel mai mult ci unul chinezesc), rămân 649 pentru lame.
- Modelul meu actual de lamă "de zi cu zi" costă 1.5 lei => 432.66 lame.
- O lamă din asta mă ține cam 4 utilizări și mă bărbieresc cam la 5 zile => 23.7 ani.
Îți urez spor și ne vedem la finish line. :D

Dar pot să fiu de acord că unii prea-prea fac un hobby din asta. ;)

#1286
Skyler-ftw

Skyler-ftw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,188
  • Înscris: 28.02.2008
Pai si la tine e valabil, de 350 de lei cat ai dat pe aparate, te barbiereai 5 ani cu aparate de unica folosinta :D

Daca e sa ne gandim la cati bani dam pe asta, mai ieftin iesim daca nu ne barbierim deloc.

#1287
Olivian-Breda

Olivian-Breda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 251
  • Înscris: 13.01.2007

View PostSelby, on 26 ianuarie 2023 - 20:59, said:

Mie îmi place Aparat de ras GILLETTE SkinGuard Sensitive, e un produs axat pentru cei care au pielea mai sensibilă. :)

View Posttitoo, on 27 ianuarie 2023 - 00:43, said:

Marketing pur, spuma la tub si aparatul multilama e reteta optima pentru iritatii.
Să știi că am folosit mulți ani tot felul de metode - cu lamă "clasică", mai multe variante de Gilette, am testat periodic și aparate de uz unic.
Cel mai bine m-am simțit cu SkinGuard Sensitive.

Eu am pielea sensibilă, și barba cu peri foarte tari, de aici probleme. :)

#1288
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006

View PostSkyler-ftw, on 27 ianuarie 2023 - 12:46, said:

Pai si la tine e valabil, de 350 de lei cat ai dat pe aparate, te barbiereai 5 ani cu aparate de unica folosinta Posted Image
Hai las-o că nu nimerește nimeni aparatul perfect din prima. Și în ăia 5 ani poluam și cu plastic și aluminiu aruncate nereciclabil, lamele DE se duc la feroase la topit.

#1289
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020

View Postalseeme, on 27 ianuarie 2023 - 07:53, said:

R41 nu este extrema, e aparatul perfect.
Poti sa imi spui cate aparate ai folosit pana sa iti dai seama ca e ''aparatul perfect'' ? Si care ?
Aparatul perfect , daca ar exista , ar fi diferit pentru fiecare persoana in parte .

#1290
DY2

DY2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,702
  • Înscris: 13.11.2006

View Postdonjoe, on 27 ianuarie 2023 - 12:20, said:

Păi să vedem. 999 de lei.
- Dacă număr că am dat pe câteva aparate clasice vreo 350 de lei (200+ doar pe un Merkur și nu ăla mi-a plăcut cel mai mult ci unul chinezesc), rămân 649 pentru lame.
- Modelul meu actual de lamă "de zi cu zi" costă 1.5 lei => 432.66 lame.
- O lamă din asta mă ține cam 4 utilizări și mă bărbieresc cam la 5 zile => 23.7 ani.
Îți urez spor și ne vedem la finish line. Posted Image

Dar pot să fiu de acord că unii prea-prea fac un hobby din asta. Posted Image
Am si Gillete fusion, m-am saturat sa tot dau 15 euro pe setul de lame, il folosesc doar cand ma grabesc si nu am timp de electric.
Eu cumpar doar ce imi foloseste, nu am luat aparatul electric sa il tin in vitrina la expozitie.
Oricum a fost ieftin in comparatie cu alte modele, la data achizitionarii, chiar si-a scos banii pana acum.

#1291
alseeme

alseeme

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,904
  • Înscris: 17.03.2005

View PostAlltrack, on 27 ianuarie 2023 - 18:58, said:


Poti sa imi spui cate aparate ai folosit pana sa iti dai seama ca e ''aparatul perfect'' ? Si care ?
Aparatul perfect , daca ar exista , ar fi diferit pentru fiecare persoana in parte .
R89 și R41 iar R41 este perfect dpmdv.

#1292
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,077
  • Înscris: 19.03.2007

View PostSelby, on 27 ianuarie 2023 - 14:09, said:

Să știi că am folosit mulți ani tot felul de metode - cu lamă "clasică", mai multe variante de Gilette, am testat periodic și aparate de uz unic.
Cel mai bine m-am simțit cu SkinGuard Sensitive.

Eu am pielea sensibilă, și barba cu peri foarte tari, de aici probleme. Posted Image
Cand ai firul gros si tare e foarte importanta inmuierea si ridicarea firelor de par. E indicat sa folosesti un pre shave, pamatuf si un sapun care ofera o alunecare cat mai buna. Daca vei cumpara si un aparat potrivit cu lama clasica vei sesiza imbunatatirile.

#1293
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020

View Postalseeme, on 27 ianuarie 2023 - 23:17, said:

R89 și R41 iar R41 este perfect dpmdv.
Am inteles ! Ai avut extremele . Dupa ce incerci...sa zicem un Timeless 0,95...ca sunt multe minunatii la baietii de pe forumul dedicat , mai vorbim despre ''perfect'' !
Eu le-am incercat pe ambele si nu suporta vreo comparatie .

#1294
c_l

c_l

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 28.01.2015

View Postaudiofidell, on 26 ianuarie 2023 - 16:37, said:

Dar inteleg ca nu toate lamele pot fi ascutite, multe dintre branduri au un coating ceramic sau polimer sau nu stiu ce, nu i asa? S a mai discutat acum cateva luni, cred ca chiar eu intrebasem aspectul cu paharul. Deci dintre cele de pe piata care sunt "netratate" si se pot ascuti? KAI de exemplu? Momentan doar asta folosesc.

Toate lamele au un strat de teflon. Dacă ar fi doar oțelul "naked" ar fi prea aspre. Majoritatea au și un strat de platină, ca să-și păstreze tăișul și să nu fie aspre.
De ex.  BIC Astor roșii au doar oțel acoperit cu teflon, de asta sunt așa de proaste. BIC Chrome Platinum galbene au și platină și teflon.

#1295
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,077
  • Înscris: 19.03.2007

View Postc_l, on 28 ianuarie 2023 - 01:30, said:

Toate lamele au un strat de teflon. Dacă ar fi doar oțelul "naked" ar fi prea aspre. Majoritatea au și un strat de platină, ca să-și păstreze tăișul și să nu fie aspre.
De ex.  BIC Astor roșii au doar oțel acoperit cu teflon, de asta sunt așa de proaste. BIC Chrome Platinum galbene au și platină și teflon.

Iti dai seama cum se barbiereu oamenii in trecut, inainte sa aplice producatorii platina si teflon, erau toti plini de sange. Deci pe taisul lamei care trebuie sa fie cat mai subtire pentru a taia firele de par se aplica platina si teflon ? Netezimea taisului nu e data de granulatia cu care e ascutita lama, ci de teflon sau platina ? Ce duritate pe scara Mohs are otelul si cat are platina, ca afirmi ca platina face taisul sa dureze ?! Un brici poate fi ascutit mult mai fin decat orice lama de barbierit si nu are nici teflon si nici platina, cu un brici te poti barbieri cateva luni pana necesita a fi reascutit, o lama BIC enumerata de tine ar trebui sa aiba o retentie net superioara, dar nu are, cum iti explici ? Daca tot se voia obtinerea unor lame cu tais foarte rezistent, de ce nu le fac din titan (de exemplu) si vand lame din otel placate cu teflon si platina la 1 leu bucata ? Deci lamele BIC galbene au taisul din 3 straturi, otel,teflon si platina pentru ca astfel isi pastreaza taisul mai mult timp si nu sunt aspre ?

#1296
Cool_Kick

Cool_Kick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,249
  • Înscris: 06.09.2017

View Postalseeme, on 26 ianuarie 2023 - 23:41, said:

Nimic nu se compara cu R41 și lame Feather sau Astra.
Asta ziceam si eu pana sa incerc aparatele vintage Gillette: Fatboy, slim adjustable, black beauty, slim twist etc....

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate