Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Scaun auto pt copil in Spania?

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,906
  • Înscris: 09.12.2004
tu esti unul si acelasi cu lancedemon ?!?!?!?

#20
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004
La mine te referi? Daca da, atunci nu sunt. Desi nu inteleg unde vezi vreo asemanare...

#21
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

 adipelcz, on 03 februarie 2014 - 11:23, said:

@denky, daca nu prea stii situatia exacta, de ce comentezi aiurea si off-topic?

Copiii dorm aproximativ 10 ore din alea 24. Ok, nu e cel mai confortabil somn, dar nici nu omoara pe nimeni. In rest stau si se uita la desene animate sau se joaca pe ecranele de pe tetiere. Pauza se face cam la 2-3h cate 10-15 minute minim. Suntem doi soferi, deci nu se pune problema de a conduce singur atata timp si nu am facut asta decat vara cand ziua e lunga si se poate merge in conditii bune fara surprize. Toamna, iarna am facut drumul din 2 bucati, cu dormit intre la un hotel, deci 10h intr-o zi si 10 in alta. Din pacate nu imi permit luxul sa fac 3 zile pe drum la dus si 3 la intors doar pentru ca imi impun sa nu merg mai mult de 500-600km cu copiii in masina.

De curiozitate, daca tot o dam in off-topic, care sunt implicatiile medicale daca stau copiii in masina 20 de ore din 24?
Am scris ca sper ca nu te supăr. Am sperat degeaba.
Daca tu te indoiesti ca 20 ore din 24 pot face rău dpdv medical, basca cateva ore de urmărit desene animate sau jocuri,  e ok, dar nu-i indemna si pe altii sa facă la fel. Probabil sunt eu mai masochist, imi place sa fac pauze dese si sa opresc peste noapte, imi place sa dau jos o tona de bagaje iar dimineata s-o indes la loc in portbagaj.
Ai insa dreptate, probabil pierzi o zi in romania, asta chiar e frustrant, eu plec din tm si intr-o ora si puțin ma urc la mako pe autostrada.
In rezumat, vad ca iarna, 10 ore de condus ți se pare rezonabil, 20 ore in 2 zile, iar vara 20 din 24 nu-i o problema. In schimb, cel care vorbește aiurea sunt eu.

#22
LanceDemon

LanceDemon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 18.07.2012
Mai baieti nu va certati doar de dragul de a va certa.....apreciez contrazicerile si le consider folositoare ( tragi concluziile bune din ele...zic eu ).
Fiecare conduce atat cat considera ca poate( citeste - conduce in siguranta) si atat timp cat copii sau ceilalti pasageri pot suporta conditiile de drum.
Faza cu orele petrecute in masina , tine si de masina respectiva si de dotarile ei..ca daca ai scaune cu masaj si alte chestii...atunci sa tot stai acolo.
Pun intrebarile ca nu am mai facut un drum atat de mare , mai ales ca o sa fiu singurul sofer din masina si consider sfaturile voastre foarte folositoare ( colegul Tsunami dadea un sfat sa cumpar mai mult lichid de parbriz..multumesc din nou).
Topicul a fost deschis tocmai din nevoia de a fi in regula cu cerintele tarilor tranzitate ...ca si timp estimez undeva la 4 zile tot drumul...masina un Passat din 2000 .
Multumesc inca o data pentru sfaturi si topicul poate fi completat cu tot ce considerati folositor pentru un astfel de drum( la sfaturi ma refer).

#23
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004
Denky, accepta doar faptul ca nu toti sunt la fel ca tine. Eu am dat exemplul ala doar pentru a spune ca nu au nimic copiii in masina in scaune speciale, chiar daca petrec mai multe ore, cu conditia ca acele scaune sa fie confortabile (asta pentru a combate ideea unora ca vezi-Doamne, nu sta copilul in scaun ca nu-i comod). Nu era intentia mea sa spun ca asa trebuie sa faca toata lumea.

Daca tu preferi sa faci un drum de 2000 km in 4 zile, mergand cate 500 km pe zi (si eventual facand multe pauze lungi) este alegerea ta si eu nu te judec, deci nu ma judeca nici tu pe mine cand e vorba de a-mi organiza drumurile. Nu fac lucruri inconstiente, stai linistit. Pana acum am adunat vreo 200.000 km fara niciun incident si prin tara si prin strainatate. Nu am luat nici macar o amenda in km astia, deci chiar nu e cazul sa imi spui mie daca 10h sau 20 de mers pe drum sunt ok sau nu. Fiecare isi stie limitele. Cand spuneam ca vorbesti aiurea fara sa stii datele problemei ma refeream ca poate nu stii ca pot fi 2 soferi, ca poate copiii prefera asa decat n zile pe drum ca se plictisesc, samd.

Ah, si pentru a completa ideea: Consider ca e ok sa conduci 10h, daca faci pauza la fiecare 2h cel putin 10-15 min. Daca unii nu pot decat 6 si tre sa doama o noapte, nu inseamna ca se aplica acelasi lucru tuturor.

Edited by adipelcz, 04 February 2014 - 00:17.


#24
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

 adipelcz, on 04 februarie 2014 - 00:11, said:

Denky, accepta doar faptul ca nu toti sunt la fel ca tine. Eu am dat exemplul ala doar pentru a spune ca nu au nimic copiii in masina in scaune speciale, chiar daca petrec mai multe ore, cu conditia ca acele scaune sa fie confortabile (asta pentru a combate ideea unora ca vezi-Doamne, nu sta copilul in scaun ca nu-i comod). Nu era intentia mea sa spun ca asa trebuie sa faca toata lumea.

Daca tu preferi sa faci un drum de 2000 km in 4 zile, mergand cate 500 km pe zi (si eventual facand multe pauze lungi) este alegerea ta si eu nu te judec, deci nu ma judeca nici tu pe mine cand e vorba de a-mi organiza drumurile. Nu fac lucruri inconstiente, stai linistit. Pana acum am adunat vreo 200.000 km fara niciun incident si prin tara si prin strainatate. Nu am luat nici macar o amenda in km astia, deci chiar nu e cazul sa imi spui mie daca 10h sau 20 de mers pe drum sunt ok sau nu. Fiecare isi stie limitele. Cand spuneam ca vorbesti aiurea fara sa stii datele problemei ma refeream ca poate nu stii ca pot fi 2 soferi, ca poate copiii prefera asa decat n zile pe drum ca se plictisesc, samd.
Am cam 800.000 km, am 2 copii, sunt medic, si ma gândesc cu grija (si) la copiii tai. De asta am insistat, nu ca sa demonstrez ca as fi vreun destept notoriu.
2000km din tm ajung si trec de Paris, deci iau avionul. Cand mai cresc juniorii, e altceva.
Nu judec pe nimeni, cred sincer ca e obositor pt cei mici ce le propui tu. Gata, numai bine si, din nou, speram sa nu te supăr. Sunt gata sa imi cer si scuze si sper sa le Primești.

#25
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004
Eu nu m-am suparat. Doar ca sunt multi care in general comenteaza un post pe baza unor jumatati de informatie si de asta voiam sa clarific.

Si eu consider ca-i anormal sa conduci 2000 km dintr-o bucata fara sofer de schimb de ex. Am facut doar de 3 ori drumul de 2000 km dintr-o bucata si de alte 3 cu pauza la mijloc. In ambele cazuri bataia de cap cu copiii a fost egala. Personal prefer sa fac o pauza la mijloc (adica asa cum ziceam, 10h pe drum, noaptea pauza, inca 10h). Indiferent cum o iei, un drum de 2000 km e mult pt copii, indiferent ca-l faci in 24h sau in 3 zile. Si din experienta de pana acum, copiii sufera cel mai rau de plictiseala, nu de ceva fizic neaparat. Cu pauze de inviorare si putina miscare e ok, daca au ceva sa le capteze atentia in masina si pt asta niste desene animate pe DVD sunt f. bune pe autostrada.

Ca o paranteza, daca nu ai sofer de schimb, as considera ca 10-12h de condus in 24h e maximul ok. Am fost nevoit sa fac drumul asta (Nord-vestul Germaniei - Brasov) singur dintr-o bucata. Am dormit in masina cam 2h pe la jumatea drumului si nu am avut probleme cu somnul insa deja incepusem sa am ceva dureri la genunchiul stang de la atata apasat pe ambreiaj (erau si ultimii 500 km de mers prin RO unde ai de schimbat viteze o gramada, in comparatie cu autostrada prin Ungaria). Oricum, nu recomand asa ceva si nu as face-o in mod normal.

#26
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009
e sadic 20 de ore pentru copii, indifrent cat de confortabil e scaunul
am mers 12 ore cu avionul si inebunesti.
can sunt singur merg, si merg si iar merg si max il am la 1500km cu masina, 1470 cu motocicleta
cand mai sunt cu cineva, rezum cam la 1200 max pe zi

#27
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,906
  • Înscris: 09.12.2004

 LanceDemon, on 03 februarie 2014 - 23:43, said:

( colegul Tsunami dadea un sfat sa cumpar mai mult lichid de parbriz..multumesc din nou).
Eu nu sint de acord cu el si fii atent de ce: eu pe vreme naspa consumam si doua bidoane la golf la un drum Buc-Arad (rezervor mic, 3litri) daca tot drumul era cu ploaie.
Eh si plec eu la drum in vest cu 2 bidoane de 5 litri de parbrizol printre altele; asa cum am mers cu ele asa m-am intors, dupa vreo 2500km nu am terminat 3 litri din cauza ca apa ce o aruncau si masinile si tirurile era curata, fara pic de praf.
Lucru ce il vei constata dupa ce intri in Ungaria.
Neamurile nevestii ma intrebau ce fac cu atita zeama; cind am zis de ce au zis ca pot sa il arunc la canal ca nu e nevoie de el.
Inaintea drumului, spalasem masina in Arad ca se oprise ploaia dar a doua zi se facuse ca porcul pina am ajuns in Nadlac de la mizeria de pe sosea.
Dupa 1000 de km de ploaie in vestul salbatic masina era mai curata cind s-a uscat in garajul hotelului. Iar ploaie la retur si masina era cu jeg de parca a stat o saptamina nespalata.

Prietenul unui amic, cica nu spala masina decit cind vine in Romania. Din ce cauza e usor de inteles.

Puradelul meu, duce 1000-1200km, combinati cum ziceam mai inainte, cu soileala cit mai multa.
In rest mai un joc pe tableta, mai povestim una alta sa mai treaca timpul.
Vara-su ma seca din 5 in 5 minute (de-mi venea sa il sparg) cind ajunge acasa dupa ce isi vazuse sacii in caruta si se plimbase cu metroul in toate directiile o zi intreaga :D

 LanceDemon, on 03 februarie 2014 - 23:43, said:

nu am mai facut un drum atat de mare , mai ales ca o sa fiu singurul sofer din masina ...
...ca si timp estimez undeva la 4 zile tot drumul...masina un Passat din 2000 .
Pai zic sa mergi cit stii ca poti merge; depinde si de unde pleci din Romania.
Daca pleci din Constanta, e ok sa faci pauza in Ro, in wild west sau imediat in Ungaria.

Masina e ok e confortabila, dar tot asa te poate face sa dormi daca mergi mult si doar pe autostrada.

#28
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

 Evergreen, on 04 februarie 2014 - 17:55, said:

Eu nu sint de acord cu el si fii atent de ce: eu pe vreme naspa consumam si doua bidoane la golf la un drum Buc-Arad (rezervor mic, 3litri) daca tot drumul era cu ploaie.
Eh si plec eu la drum in vest cu 2 bidoane de 5 litri de parbrizol printre altele; asa cum am mers cu ele asa m-am intors, dupa vreo 2500km nu am terminat 3 litri din cauza ca apa ce o aruncau si masinile si tirurile era curata, fara pic de praf.
Lucru ce il vei constata dupa ce intri in Ungaria.
Neamurile nevestii ma intrebau ce fac cu atita zeama; cind am zis de ce au zis ca pot sa il arunc la canal ca nu e nevoie de el.
Inaintea drumului, spalasem masina in Arad ca se oprise ploaia dar a doua zi se facuse ca porcul pina am ajuns in Nadlac de la mizeria de pe sosea.
Dupa 1000 de km de ploaie in vestul salbatic masina era mai curata cind s-a uscat in garajul hotelului. Iar ploaie la retur si masina era cu jeg de parca a stat o saptamina nespalata.

Prietenul unui amic, cica nu spala masina decit cind vine in Romania. Din ce cauza e usor de inteles.

Puradelul meu, duce 1000-1200km, combinati cum ziceam mai inainte, cu soileala cit mai multa.
In rest mai un joc pe tableta, mai povestim una alta sa mai treaca timpul.
Vara-su ma seca din 5 in 5 minute (de-mi venea sa il sparg) cind ajunge acasa dupa ce isi vazuse sacii in caruta si se plimbase cu metroul in toate directiile o zi intreaga Posted Image


Pai zic sa mergi cit stii ca poti merge; depinde si de unde pleci din Romania.
Daca pleci din Constanta, e ok sa faci pauza in Ro, in wild west sau imediat in Ungaria.

Masina e ok e confortabila, dar tot asa te poate face sa dormi daca mergi mult si doar pe autostrada.

iarna si vestul e naspa.
arunca cu sare si mazga d-aia mizerabila sa nu inghete.
iar in vest lichidul de spalat parbrizul e groaznic de scump.

noroc ca v-am citit pe voi ca azi merg la metro si in 2 saptamani plec iar spre franta

evergreen, din tot drumul buc-luxembourg-nantes, cel mai minunat segment este bucuresti-nadlac. in rest, plictiseala mare, si injuraturi in nemtia de la lucru la autostrazi

#29
tablagiu_xxx

tablagiu_xxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,346
  • Înscris: 15.06.2009
redeschid putin acest subiect.
scaun auto am. acum il prind in centurile din spate si sta relativ ok.
reglementarile in UE (ungaria, austria, germania) prevad si obligativitatea prinderii scaunului in sistem isofix sau ceva similar ?
multumesc,

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate