Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 

Solutie incalzire extensie casa

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#1
badilescu

badilescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 12.02.2008
salve,
locuiesc la casa si am o parte din casa renovata in suprafata utila de 70mp. doresc ca fac o extindere in suprafata de 40 mp utili.
incalzirea se face pe gaz si am urmatoarea nelamurire. aceasta extensie va fi un living si o baie,  acest spatiu nu va fi folosit permanent dar trebuie incalzit pe timp de iarna, care ar fi solutia cea mai buna incalzire prin pardoseala sau prin calorifere. doresc sa tin o temperatura constanta de 10- 15 grade iar in momentul cind se foloseste spatiul sa cresc temperatura la 21 - 22 grade. cei 70mp care sunt 2 dormitoare bucatarie si baie  sunt incalziti cu calorifere.centrala care functioneaza momentan este un ariston bis2
multumesc

#2
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Ventiloconvectoare. Sau daca ti se par prea scumpe, atunci radiatoare. Cu incalzirea in pardoseala nu poti ridica in timp util temperatura in livingul respectiv. Dureaza prea mult sa scoti din inertie sapa. Cu ventiloconvectoarele in schimb, incalzesti foarte repede aerul, chiar daca pereti sunt reci. Cit timp merg, circula aer cald si ai senzatia ca-i cald. Daca le opresti inainte sa ajunga pereti la peste 20grd o sa-ti fie frig. Ca sa incalzesti pereti de la 10grd la 20 grd dureaza destul de mult. Posibil sa dureze mai mult de o zi, daca este foarte frig afara.

#3
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
tot cu calorifere, pune tot de la centrala existenta daca duce.

#4
badilescu

badilescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 12.02.2008

View Postrich1974, on 23 ianuarie 2014 - 19:14, said:

tot cu calorifere, pune tot de la centrala existenta daca duce.

multumesc pt raspunsuri.
pentru 100mc  (5x8mx2,5 inaltime)cite ventiloconvectoare imi trebuie si cam cit ar costa? intre ventiloconvectoare si calorifere care este solutia cea mai buna?
multumesc

Edited by badilescu, 23 January 2014 - 19:52.


#5
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Daca intradevar folosesti livingul ala ocazional, in sensul ca-ti vin ceva musafiri si te apuci de incalzit rapid livingul si seara-i trimiti acasa, atunci incalzirea cea mai rapida o faci cu ventiloconvectoare. Insa sunt destul de scumpe si doar tu poti decide daca merita investitia pentru citeva zile pe iarna in care folosesti spatiul respectiv.
Teoretic pentru cei 40mp ai nevoie de ~5 sau 6 kw. Spun teoretic pentru ca nu stiu zona in care este casa si nici cit de bine este izolata. Daca nu luam in calcul baia, unde banuiesc ca-ti vei monta un radiator, avem urmatoarele variante posibile:
1 - Radiatoare 22 x 600 x 1600 = 3 buc x ~500 ron / buc = 1500 ron ( Radiatorul are ~2200W pentru tur/retur/ambient de 70/60/22. Total ar fi ~6600W instalati)
2 - Ventiloconvectoare Ferroli Top Fan 15 + automatizare = 2 buc x ~1350 ron / buc = 2700 ron (ventiloconvectorul are intre 1800W si 2800W in functie de viteza ventilatorului. Total ar fi un maxim 5600W)

Pina la urma cu ventiloconvectoarele, daca cumperi ceva mai "bunicele", ajungi sa dai cam dublu.

#6
badilescu

badilescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 12.02.2008
merci,
daca aleg calorifere trebuie sa pun cap termostatat la toate nu?

#7
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Asa ar fi logic.
Varianta opusa este prea complexa si nu merita sa bagi o Butelie de Egalizare dupa centrala si alte 2 pompe suplimentare, cu termostate de camera diferite, pentru control zonal. Te costa mi mult decit sa cumperi ventiloconvectoare.

Daca mergi pe radiatoare, ideal este sa pui mai multe. Mai mici, dar multe. Cit timp radiatorul este cald si stai aproape de el, ai senzatia ca-i cald in casa. Acum depinde si cum le poti amplasa prin spatiul respectiv ca pina la urma nu tot ce-i ideal este si realizabil.

#8
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006

View Postbadilescu, on 23 ianuarie 2014 - 19:02, said:

centrala care functioneaza momentan este un ariston bis2

View Postflorin71_skoda, on 23 ianuarie 2014 - 19:14, said:

Ventiloconvectoare. Sau daca ti se par prea scumpe, atunci radiatoare...
nu cred ca exista vreo centrala Ariston Bis la care sa se fi racordat ventilo-convectoare..

#9
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Foarte posibil @scheleton. Asta ar fi putut sa fie prima Posted Image

Eu ma gindeam ca omul daca are bani de "extensie" si vrea sa se arunce la IP, ar trebui sa aiba bani de ventiloconvectoare, care-s mai ieftine decit IP-ul Posted Image Posted Image

#10
DANPOP

DANPOP

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 10.04.2007
Uite ceva care creste eficienta unui calorifer http://www.boio.ro/i...-te-mai-ieftin/

#11
VladislavP

VladislavP

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 22.11.2016
Buna ziua.

Imi puteti da anumite idei cum se poate incalzi o baie micuta? Casa este formata din 2 camere, bucatarie si baie, incalzit cu convectoare. Instalarea unei centrale termice din pacate nu este posibil.
In afara unui calorifer electric sunt ceva metode mai ieftine?

Multumesc mult de sfaturi.

#12
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015
Godin pe gaz sau lemn . Sau boiler gaz sau lemn , sunt neizolate .

#13
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014
Apa calda cum o faci? Pui boiler cu lemne in baie si incalzesti si apa si baia deodata. Altfel calorifer electric, aeroterma etc. Eu folosesc de ani buni o aeroterma pentru baie, cand fac la copii baie sa riicde la 22 la 24-25 de grade, in jumate de ora.
O aeroterma ieftina e 50-60 de lei si face fata la o baie mica. Face fata si la o camera de 20mp  dar e  tare zgomotoasa. Spre deosebire de calorifer incalzeste mai repede aerul. Ca randament e tot pe  acolo, cam acelasi consum pentru aceeasi caldura.

Edited by PoeOvidiu, 05 December 2016 - 18:38.


#14
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
Aeroterma ceramica 1500W , mica, nu consuma mult , randament mare , pret mic.

#15
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011
Convectoare pe gaz sau pe curent ?
Un termosemineu si o instalatie cu calorifere ar fi cea mai buna alegere , tinand cont ca incalzesti si baia si holul si camerele la o temperatura asemanatoare ( in functie de incaperi si puterea caloriferelor ) . Si nici nu stai cu frica ca nu-ti rezista instalatia de curent ..

Edited by cobi1, 05 December 2016 - 18:42.


#16
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Sau cu asa ceva.

Nu dati cu pietre, nu am asa ceva, dar arata interesant.Posted Image

#17
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,109
  • Înscris: 05.06.2002
convectoarele din casa sunt electrice, pe gaz? sunt conectate la o instalatie de incalzire centralizata?

incalzirea electrica oricum o dai e scumpa. e eficienta doar in varianta pompe de caldura, dar aici vorbim de bani seriosi investiti in instalatie, iar initiatorul pare a cauta solutii mai accesibile.

#18
pui

pui

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,060
  • Înscris: 01.09.2004
Eu aș propune un panou radiant.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate