Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Oferte sejur Croatia

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
dcrysty23

dcrysty23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 25.06.2012
Salut,
Sunt interesat ca in aceasta vara sa plec 5-6 zile in Croatia.Am auzit numai lucruri bune despre aceasta tara si am decis sa fac o vizita.
As vrea sa cunosc cateva opinii ale persoanelor care au mai fost,legat de costurile la care au ajuns,atat costul de cazare cat si cel de transport.
Multumesc!

#2
genericuser01

genericuser01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 290
  • Înscris: 01.09.2013
Croatia = Yuck!

Cazare - ieftina. Vreo 130/170 de euro, doua persoane, per saptamana in septembrie (in apartament cu 2 camere/bucatarie/baie mica). (Nu vorbesc decat germana in mare parte cei care inchiriaza apartamente)
Cost produse din Lidl - Cam aceeasi Marie ca in Romania, poate usor mai scump (pana in 20%).
Cost mancare restaurant - Mai scump ca in .ro. Chiar daca e o pizzerie banala. Nu sunt restaurante cu autoservire, Mall-urile lor nu prea au ce as numi Food-Court. Dar au felii de pizza de vanzare la tonete/gherete.

Transport: cu masina 5600 km / 280 litri de benzina. Croatii sunt de tot rahatul cand vine vorba de condus. Taxele de autostrada - mai ales daca vrei sa vizitezi locuri - sunt mari. Tara cu relief muntos/deluros => drumurile non-autostrada cam anevoioase. Pret combustibil comparabil cu ce e la noi. Benzina de 95 aditivata foarte buna, cea neaditivata = moarte curata.

Nu prea ai ce vizita. In general exista in fiecare oras centrul vechi cu cladiri vechi si ceva monumente, biserici si poate vreun muzeu. Muzee cam inchise, nu stiu de carduri ISIC/IYTC, chiar daca e pus exemplu pe fereastra casei de bilete (mi s-a intamplat o data). Esti cam la targuiala. Zici ca esti student si nu iti cere vreun act.

A fost fain in Zadar, Opatija, Crikvenica, poate Rieka, dar câh. Parcul National Krka. Si pe insula Krk a fost ok.
Total neimpresionat de Dubrovnik, Split, Parcul lor de 2 lei Plitvice, de transportul lor cu autobuzul pe insula Brac si in special de porcaria lor de oras de 4 litere: P---.

Mie din 2 saptamani de concediu in Croatia mi-a placut Ungaria :/

Edited by genericuser01, 23 January 2014 - 07:53.


#3
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,259
  • Înscris: 14.11.2006

View Postdcrysty23, on 23 ianuarie 2014 - 05:14, said:

Salut,
Sunt interesat ca in aceasta vara sa plec 5-6 zile in Croatia.Am auzit numai lucruri bune despre aceasta tara si am decis sa fac o vizita.
As vrea sa cunosc cateva opinii ale persoanelor care au mai fost,legat de costurile la care au ajuns,atat costul de cazare cat si cel de transport.
Multumesc!
Vezi mai intai postul de aici:
http://forum.softped.../#entry14446130

Cazari:
1. Zabljak - o noapte 35 euro camera tripla
http://www.booking.c...=374567;lang=ro

2. Dubrovnik - 200 euro apartament 3 camere (am fost 8 persoane)
http://www.booking.c...=374567;lang=ro

3. Makarska - 50 euro pe noapte camera tripla
http://www.booking.c...=374567;lang=ro

4. Parcul national Plitvice - 55 euro pe noapte camera tripla
http://www.booking.c...=374567;lang=ro

Nu am avut micul dejun inclus.
Pretul benzinei / motorinei este cu aproximatie cel din Romania. Vezi aici:
http://www.fuel-prices-europe.info/
Pe mine m-a dus la un total aproximativ de 220 euro (masina pe benzina, litraj mic, Chevrolet New Spark).

Intrarile la obiectivele turistice costa destul de mult  (15-20-30 euro de persoana).
Se vorbeste foarte mult germana (engleza mai deloc...), ma refer la prima jumatate a Croatiei (partea de jos Dubrovnik - Split).
Mancarea este foarte buna, cam 15-20-25 euro de persoana in medie.
Toate parcarile publice sunt cu plata.
Apa marii este rece. Datorita aricilor de mare, se recomanda purtarea de pantofi speciali (se gasesc si in magazinele noastre; niste espadrile cauciucate)

Sejurul meu, 10 zile, 3 persoane, cu benzina si taxe obiective, taxe parcari , cazare, mancare: aprox. 1200 euro.

#4
dcrysty23

dcrysty23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 25.06.2012
Interesante lucruri,multumesc tuturor.
As mai dori sa va intreb,la mare cum este?cum sunt plajele?
Ceva companii de transport care efectueza curse in Croatia cunoasteti?mentionez ca nu detin automobil personal si atunci cade varianta Posted Image
Sau ceva statiuni in genu` celei din Ungaria..,Hajduszoboszlo

Edited by dcrysty23, 23 January 2014 - 14:27.


#5
Buhani73

Buhani73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 803
  • Înscris: 05.11.2008
pai in primul rand spune-ne de unde esti...sau trebuie sa banui ca din Buc?
dar fara masina cam poti uita de Croatia

Edited by Buhani73, 24 January 2014 - 10:32.


#6
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,259
  • Înscris: 14.11.2006
Poate sa caute oferte la agentiile turistice romanesti si sa plece cu autocarul in locatia pe care si-a ales-o.
De acolo se descurca el (autobuze locale, microbuze, excursie luata de la o agentie locala pentru efectuarea unei croaziere pe insule etc)

#7
dcrysty23

dcrysty23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 25.06.2012
Exacat la asta m-am gandit Florin,nu consider ca este vital sa ai o masina pentru a vizita Croatia.
Poate fi un lucru important dar se poate si fara.

#8
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,644
  • Înscris: 23.04.2007

View Postgenericuser01, on 23 ianuarie 2014 - 07:40, said:

Total neimpresionat de Dubrovnik, Split, Parcul lor de 2 lei Plitvice, de transportul lor cu autobuzul pe insula Brac si in special de porcaria lor de oras de 4 litere: P---.
Ce voiai sa gasesti acolo ca sa fii "total impresionat" ?

View Postdcrysty23, on 25 ianuarie 2014 - 01:08, said:

nu consider ca este vital sa ai o masina pentru a vizita Croatia.
Nu e vital ... da' mobilitatea e mult mai mare cu masina ... O varianta ar fi transport cu tren / avion pina in Croatia apoi inchiriat o masina.

#9
genericuser01

genericuser01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 290
  • Înscris: 01.09.2013

View Postadrian_r5, on 25 ianuarie 2014 - 01:46, said:

Ce voiai sa gasesti acolo ca sa fii "total impresionat" ?

Drumul pana la Dubrovnik este anevoios, autostrada se termina cu mult inainte de orice si drumul traditional la un moment dat era ca de tara. Cu gropi de sa nu poti merge mai mult cu 30 km/h. Pe urma traficul format din masini care merg prea incet si idioti care vreau sa mearga cu viteza de autostrada => un drum foarte periculos.

Localitatea Dubrovnik foarte comerciala. Orice este cu minim 50% mai scump. Cum e cupa de inghetata, daca in rest e 6 - 7 kune, acolo era preponderent 10. Si nu pentru ceva extraordinar. Ceea ce vezi acolo, vezi peste tot.

Am vizitat muzeul lor maritim, am vazut doar sextante. 90% parca din asta erau formate exponatele. Acvariul 40 de kune. Singurul loc din Croatia unde nu exista reducere pentru studenti.

Am vrut sa vedem alt muzeu => nu era nimic, doar o incapare cu niste bucati de piatra. Fara explicatii. Nu am iesit cu nimica mai invatati din Dubrovnik.

- Split e un oras destul de mizerabil. Adica gunoi aruncat in ceea ce parea a fi un ghiveci mare. Adica in locul florilor. Aglomerat; sa gasesti un loc de parcare a fost problematic. Obiectivele turistice ingramadatite in orasul vechi unde, ce sa vezi, stateau rufele la uscat + pereti desenati cu grafitti-uri.

- Plitvice: Ne-am plimbat 10 - 12 km. Am facut turul intregului parc. Nu vezi nimica diferit, cascadele sunt minuscule, toate partile arata la fel. Ok, te plimbi prin padure + niste apa. Asta pot face si cand ies din casa si merg pe drumul din stanga. Ca e ca in padure.

----
Ca sa fiu impresionat>

Sa fie un muzeu cu istoria locului bine pus la punct, sa existe diversitate in obiectivele pe care ti le prezinta. Nu iti arunca niste case si biserici si asta e tot.

De pilda Opatija, un oras care are o tema complet independenta de restul.

Zadar avea un centru istoric bine pus la punct. Un parc, un turn, muzeul de arheologie, o biserica cu mobilier vechi si o pictura de 50 de metri, orga marii. Lucruri de vazut.

Plitivice e monoton. Ce vezi la poarta A e idem cu ce vezi cand iesi din C. Parcul Krka a fost mult mai frumos. Orasul mic de la intrare are ceva de vizitat, parcul in sine are a big-azz cascada, o istorie cu Tesla si un ditamai motor de hidrocentrala din secolul XIX.

Edited by genericuser01, 25 January 2014 - 10:15.


#10
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,644
  • Înscris: 23.04.2007
@genericuser01 ... apreciez efortul de a-mi raspunde atit de detaliat ... Este punctul tau de vedere si il respect ... da' sper ca realizezi faptul ca este un punct de vedere subiectiv.

#11
genericuser01

genericuser01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 290
  • Înscris: 01.09.2013
Yeah, I wouldn't stress over it. Eu unul nu le-as da bani croatilor; trebuie sa isi curate patria ca vorba aceea, ei se lauda ca sunt o tara turistica.

Uite Ungaria, nu e tara turistica dar Budapesta de exemplu este excelenta si nu am avut nici o problema de cate ori am stat acolo.

#12
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,644
  • Înscris: 23.04.2007

View Postgenericuser01, on 25 ianuarie 2014 - 19:38, said:

Eu unul nu le-as da bani croatilor; trebuie sa isi curate patria ca vorba aceea, ei se lauda ca sunt o tara turistica.
Pe la greci n-ai fost ?

#13
genericuser01

genericuser01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 290
  • Înscris: 01.09.2013
In Grecia am fost in diferite parti. Peste tot a fost foarte bine, drumuri bune, muzee frumoase, plaja, mancare am luat si la 1 euro si ceva per sandwich. Singura problema a grecilor a fost costul benzinei. 2 euro per litru.

#14
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View Postgenericuser01, on 25 ianuarie 2014 - 19:38, said:

Yeah, I wouldn't stress over it. Eu unul nu le-as da bani croatilor; trebuie sa isi curate patria ca vorba aceea, ei se lauda ca sunt o tara turistica.

Uite Ungaria, nu e tara turistica dar Budapesta de exemplu este excelenta si nu am avut nici o problema de cate ori am stat acolo.

Toate cazurile in Ungaria sunt supraevaluate. Nu înțeleg de ce. Te costa mai mult sa stai in Ungaria decat oriunde in Europa vestica.

View Postgenericuser01, on 25 ianuarie 2014 - 20:32, said:

In Grecia am fost in diferite parti. Peste tot a fost foarte bine, drumuri bune, muzee frumoase, plaja, mancare am luat si la 1 euro si ceva per sandwich. Singura problema a grecilor a fost costul benzinei. 2 euro per litru.

Ai fost norocos daca doar prețul benzinei te-a dezamăgit...

#15
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,644
  • Înscris: 23.04.2007

View Postgenericuser01, on 25 ianuarie 2014 - 20:32, said:

In Grecia am fost in diferite parti. Peste tot a fost foarte bine, drumuri bune
Si n-ai vazut gunoaie pe marginea drumului ?

View Postdenky, on 25 ianuarie 2014 - 22:23, said:

Te costa mai mult sa stai in Ungaria decat oriunde in Europa vestica.
Daca ma uit pe booking.com nu mi se pare scumpa cazarea la unguri.

Revenind la subiectul topicului - Croatia - mie mi se pare cam scumpa daca o alegi ca destinatie strict pt. plaja / mare ...

#16
genericuser01

genericuser01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 290
  • Înscris: 01.09.2013
Ce sa-i fac? Am fost de la Republica Moldova pana in Spania in diferite concedii. In Croatia mi s-a parut cel mai rau.

#17
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View Postadrian_r5, on 25 ianuarie 2014 - 22:44, said:


Si n-ai vazut gunoaie pe marginea drumului ?


Daca ma uit pe booking.com nu mi se pare scumpa cazarea la unguri.

Revenind la subiectul topicului - Croatia - mie mi se pare cam scumpa daca o alegi ca destinatie strict pt. plaja / mare ...

La inceput de Februarie nu merge multă lume la Budapesta, bate un crivat de mori... Vara insa, in tranzit spre croatia, mori, 75-80-90 euro cazarea de tranzit...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate