Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Serviciu inchiriere echipament foto

- - - - -
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

Poll: Inchiriere Echipament Foto (41 member(s) have cast votes)

Ati inchiriat vreodata echipament foto?

  1. Da (5 votes [12.20%] - View)

    Percentage of vote: 12.20%

  2. Nu (36 votes [87.80%] - View)

    Percentage of vote: 87.80%

Considerati ca este necesar ca un magazin mare sa vina cu un astfel de serviciu?

  1. Da (37 votes [90.24%] - View)

    Percentage of vote: 90.24%

  2. Nu (4 votes [9.76%] - View)

    Percentage of vote: 9.76%

Ce tip de echipament foto credeti ca ar avea cel mai mare succes la inchiriere?

  1. Obiective (36 votes [87.80%] - View)

    Percentage of vote: 87.80%

  2. Body-uri (3 votes [7.32%] - View)

    Percentage of vote: 7.32%

  3. Flash-uri (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  4. Altele (numiti in post) (2 votes [4.88%] - View)

    Percentage of vote: 4.88%

Vote Guests cannot vote

#37
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,887
  • Înscris: 28.12.2006
Banui ca ati fost la mare in ultimii 1-2 ani: tone de canikoane cu ob. de kit, mai rar si cu un fix sau cu un 50-250.

#38
penciuc

penciuc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,575
  • Înscris: 09.08.2010
Eu am vrut sa inchiriez un 135 cu f2, sa vad cum e inainte de a-l cumpara.
Dar n-am gasit Posted Image
As mai inchiria 70-200 cu 2.8 si IS sa vad cum e la 2.8 la 200, as mai inchiria 24-ul cu 1.4, pentru ca n-am nimic wide pe FF.
Nu cred ca le-as inchiria mai mult de 1 zi.

@ nenis - incep sa ma-ngrijorez, despre mine. sunt corporatist Posted Image

Edited by penciuc, 22 January 2014 - 16:28.


#39
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,976
  • Înscris: 09.05.2009

View Postpenciuc, on 22 ianuarie 2014 - 16:27, said:

nenis - incep sa ma-ngrijorez, despre mine. sunt corporatist Posted Image
Nu te incadrezi la cel putin doua criterii :P

View Postnenis, on 22 ianuarie 2014 - 15:45, said:

Cred ca se refera la acei corporatisti care au mintea ingusta din cauza ,,activitatii superorganizate" pe care o desfasoara si fiind platiti bine, chiar daca nu stiu sa foloseasca, isi cumpara DSLR doar pt ca e misto si isi permit. Pozeaza cu el mizerabil si dupa cativa ani de folosinta, in care isi mai cumpara si blitz brand si niste obiective profi.


#40
WuR

WuR

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 777
  • Înscris: 13.11.2005
Eu mi-as inchiria un Samyang 14mm ...puteti sa radeti de mine dar cred ca ar fi lentila pe care n-as justifica-o ca si achizitie. Daca cu fixele si cu tele`ul ma joc mai tot timpul, cu un ultra wide nu prea ... asa ca mai degraba as da de 2-3 ori pe an cate 10-15 lire pe zi decat sa dau 350 lire dintr`un foc.

Anyway, cred ca serviciul de inchiriere e foarte justificat pt cei care vor sa-si cumpere o lentila noua, care ar mai fi si f scumpa. Asa mai bine o inchiriezi 1-2 zile, tragi cu ea de-ti sar capacele, vezi daca e ceea ce vrei si dupa ti iei lentila. Prin UK lucrurile merg chiar mai bine de atat, iei de pe amazon uk lentila, vezi care e treaba si dupa 2-3 zile ii dai return, ca deh, nu e calibrata calumea :)) (evident cu full refund)

#41
HighClass

HighClass

    . Impresar .

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,298
  • Înscris: 31.05.2013
Voi cred că nu întelegeți ca, clientii tintă nu sunt persoanele fizice...

#42
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,755
  • Înscris: 23.05.2013
Cert e ca majoritatea nu au inchiriat, si majoritatea ar inchiria cel putin obiective. E si clar de ce, am incercat sa spun asta si-n primul post.
Eu sunt sigur ca mult mai multi ar inchiria chiar si de curiozitate si amuzament, daca ar deveni mai popular acest serviciu.
Incepatori sau nu, multi vor sa se mai joace cu un ultra wide sau un super tele serios, chiar daca nu vor ajunge sa-l cumpere niciodata.

In final, oricine ai fi, tot consider ca achizitia unor anumite obiective sau unui anumit numar de flash-uri, spre exemplu, nu se justifica.
Dar le poti inchiria 1-2 zile pentru eveniment sau weekendul la munte, iti faci treaba si asta e. Poti inchiria 5 flash-uri sa experimentezi la greu 2 zile niste cadre interesante. Cine stie. :)

#43
WuR

WuR

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 777
  • Înscris: 13.11.2005

View PostHighClass, on 22 ianuarie 2014 - 19:24, said:

Voi cred că nu întelegeți ca, clientii tintă nu sunt persoanele fizice...

Clientii tinta sunt aia care pot garanta inchirierea. Un card de credit rezolva problema f rapid. Nu conteaza daca esti PF sau PJ.

#44
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,728
  • Înscris: 02.07.2011

View PostHighClass, on 22 ianuarie 2014 - 19:24, said:

Voi cred că nu întelegeți ca, clientii tintă nu sunt persoanele fizice...

Tu (si un numar crescand de oameni care intreaba "Ce DSLR sa imi achizitionez ca plateste firma") cred ca nu intelegi alta treaba: Aparatura foto e fix pix.
In general ai nevoie si platesti cunostintele si talentul fotografului. Iar un fotograf care nu mai trebuie sa tina bani blocati in echipamente si care poate factura costurile de inchiriere clientului va fii mult mai rapid si mai eficient decat unul care are propriul lui MarkIV Posted Image.

View Postmircea812, on 22 ianuarie 2014 - 15:35, said:

Ce obiective ati inchiria? De curiozitate. Eu, Nikon 70-200 2.8 si Nikon 300 f4 si Nikon 80-400G. Nici unul sub o mie dupa cum vedeti.

Pai daca iesi cu noi la o tura foto, poti sa probezi primele doua obiective pe indelete :P

Edited by StefanSC, 22 January 2014 - 20:21.


#45
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
Am vazut ce inchirieaza squid. Sunt cam glume pentru orice profesionist sau macar om cu pretentii de la ceva pe care-l inchirieaza si ma indoiesc serios ca o face cineva. Banui ca e laudarosenie iar ei sunt fotografi care-si inchirieaza sculele pe care nu le mai folosesc. Uite cum arata unii care inchirieaza Nikon si ce au in oferta: http://www.obiectivedeinchiriat.ro/ sau http://obiectivecuchirie.ro/obiective/ (primii doi de i-am gasit in Google). Poti inchiria un D800E sau un D600, un 70-200/2.8 VR II, un 85. Scule pe care dai o caruta (mare) de bani si pe care devin accesibile cu chirie. Nu te bagi sa inchiriezi obiective pe care le poti cumpara chiar si daca ai salariul minim pe economie.

Edit. M-am lamurit. http://www.squid.ro/...imente-private/ Firma de foto/video/dj/ce-o mai fi pentru nunta, care vinde cu 2000 de lei pachetul foto-video.

Edited by miromulus, 22 January 2014 - 22:18.


#46
HighClass

HighClass

    . Impresar .

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,298
  • Înscris: 31.05.2013
@miromulus

N-am nici o legatură cu firma asta.

Oricum , apare si ea in prima pagina in google.

Îti dai seama ca sunt firme si firme pe piata.

Asa gasesti si un student in camin la Cluj care are firma si inchiriază Pentium 4 cu 1 leu pe zi.

Astia de la Squid au destul front de lucru dar nu ma indoiesc ca sunt firme care oferă alte articole de inchiriat si care lucreaza mai bine.

#47
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,887
  • Înscris: 28.12.2006
Chiar ca ma faceti curios cu inchirierile astea. Dar parca nu vad nimic interesant, maxim ar fi 70-200 si 100-400, ozn-uri nu prea sunt, nu se risca presupun.

Edited by crokodilu, 22 January 2014 - 22:56.


#48
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
HighClass, n-am zis ca ai ci doar ca mai degraba s-au laudat pe undeva (si tu ai citit) aiurea.

croko, cele mai scumpe obiective de inchiriat sunt de maxim 100 de milioane: 70-200 (Canon, Nikon), 85/1.2 de la Canon. Din astea relativ uzuale. Nu e o problema de furat pentru ca majoritatea si le asigura. Altele sunt explicatiile: majoritatea clientilor lor sunt fotografi/cameramani de nunti si nici nu vor sa isi blocheze 3-500 de milioane in ceva specializat pe pasaret.

Edited by miromulus, 22 January 2014 - 23:02.


#49
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,887
  • Înscris: 28.12.2006
Daca n-au supertele, interesante sunt uwa-urile, tilt&shift pe FF.
70-200 f2.8 am, poate doar asa de comparatie, n-ar fi rau.

#50
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005
Eu as inchiria PC-urile de la Nikon (T&S la Canon) si un 400/2.8 VR Posted Image

#51
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,936
  • Înscris: 08.06.2005
Vreo veste, ceva?

#52
john_b

john_b

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 11.09.2003
Eu as închiria așa: sigma18-35 la următorul eveniment în familie; d600 ca să ma lămuresc daca un FF merita banii. Amator pasionat.

#53
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,936
  • Înscris: 08.06.2005

View Postmircea812, on 04 martie 2014 - 14:09, said:

Vreo veste, ceva?

Se pare ca se lucreaza si se spera ca pana la vara sa inceapa afacerea.

#54
mrsixstrings

mrsixstrings

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 486
  • Înscris: 27.12.2011
Stiti vreun magazin din Brasov care inchiriaza flash-uri pentru Nikon?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate