Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei
 

Audiente radio

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
coldea

coldea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 07.12.2004
Valul de toamna 2013:

Romania - Public comercial

Pe segmentul comercial reprezentat de persoanele din categoria de vârstă 18 – 49 ani, au fost realizate
3.684 de interviuri în mediul urban. Eroarea maximă de eşantionare este +/-1,6%.

Audienţa medie zilnică Daily Reach (000)

1 - Radio Kiss FM 1165.6
2 - Radio ZU 793.1
3 - Radio ProFM 682.1
4 - Europa FM 645.5
5 - Magic FM 484.7
6 - Radio 21 393.3

Bucuresti - Public comercial

Pe segmentul comercial reprezentat de persoanele din categoria de vârstă 18 – 49 ani, au fost realizate
908 interviuri în Bucureşti. Eroarea maximă de eşantionare este +/-3,3%.

Audienţa medie zilnică Daily Reach (000)

1 - Radio ZU 180.5
2 - Magic FM 126.6
3 - Kiss FM 119.0
4 - Radio 21 81.2
5 - Rock FM 72.3
6 - Europa FM 65.1
7 - România Actualităţi 64.6
8 - ProFM 51.5
9 - Vibe FM 43.4
10 - Romantic FM 39.9

Edited by coldea, 20 January 2014 - 10:03.


#2
iuliumaniu2007

iuliumaniu2007

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 26.01.2011
Europa FM a cazut destul de mult, mi se par marii perdanti ai ultimului val de audiente.

#3
BlueSoon

BlueSoon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,526
  • Înscris: 10.06.2006
Si sondajele astea sunt facute dupa ureche. Daca faci 5 sondaje in zone diferite ale tarii o sa ai 5 rezultate diferite.
Eu spre exemplu prefer Europa fm pt simplu fapt ca au continut de calitate si stiri selectate destul de ok, mai pe scurt sunt pe gustul meu.
La kiss si la zu aud aceleasi melodii disperate repetate de 10 ori pe zi si uneori glume la care chiar nu imi vine sa rad ci mai degraba sa schimb frecventa.
Mai avem noroc cu internetul care ne ofera posibilitatea sa ascultam radio uri on line din toata europa si sa nu ne limitam doar la un playlist de 40 de melodii.

RRactualitati mi se pare mai old style dar oricum mult mai serios decat posturile pt tineret mentionate mai sus.
Magic fm si romantic fm sunt foarte ok pt atmosfera sau pt ascultat in masina.

Rock fm sau vibe fm la volan ? that's when accidents happens....

Edited by BlueSoon, 20 January 2014 - 11:49.


#4
coldea

coldea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 07.12.2004

View PostBlueSoon, on 20 ianuarie 2014 - 11:47, said:

Si sondajele astea sunt facute dupa ureche. Daca faci 5 sondaje in zone diferite ale tarii o sa ai 5 rezultate diferite.
Normal ! Daca te-ar fi intrebat numai pe tine, audientele erau altele.
Tu le vezi din punctul tau de vedere, subiectiv. Si eu am senzatia ca acele canale tv la care mai uit sunt cele mai vizionate.

#5
BlueSoon

BlueSoon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,526
  • Înscris: 10.06.2006

View Postcoldea, on 20 ianuarie 2014 - 11:50, said:

Normal ! Daca te-ar fi intrebat numai pe tine, audientele erau altele.
Tu le vezi din punctul tau de vedere, subiectiv. Si eu am senzatia ca acele canale tv la care mai uit sunt cele mai vizionate.

Nu trebuie sa ma intrebe doar pe mine dar am convingerea ca sondajele alea(ambele) sunt facute doar in bucuresti. Daca e doar pt voi acolo e ok dar in vestul tarii se mai asculta si altceva. Cel putin in cercul meu de cunoscuti si prieteni o sa fi surprins sa afli pe cati ii aud spunand " schimba ma pe cd ca ma apuca nervii cand ii aud pe astia " in general se refera la show ul de doi bani facut de unii mari oratori care se cred funny.

PS pt mine nu tre sa faceti sondaj, in playlist ul meu sunt prea putine radiouri romanesti Posted Image

Edited by BlueSoon, 20 January 2014 - 11:59.


#6
coldea

coldea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 07.12.2004

View PostBlueSoon, on 20 ianuarie 2014 - 11:55, said:

... am convingerea ca sondajele alea(ambele) sunt facute doar in bucuresti.

Daca ar fi fost facute ambele in Bucuresti, lucrurile ar fi stat altfel. Vezi ce diferenta este intre ZU si Kiss pe Bucuresti si unde este Europa FM.

View PostBlueSoon, on 20 ianuarie 2014 - 11:55, said:

Cel putin in cercul meu de cunoscuti si prieteni o sa fi surprins sa afli pe cati ii aud spunand " schimba ma pe cd ca ma apuca nervii cand ii aud pe astia " in general se refera la show ul de doi bani facut de unii mari oratori care se cred funny.

E normal sa fie asa, ne alegem prietenii in functie de preocupari comune, altfel ne-ar fi greu sa-i pastram langa noi.
Fiecare priveste subiectiv, din punctul lui de vedere, si e normal sa fie asa. Asta nu inseamna ca trebuie sa dam cu piciorul unor studii sociologice sau unor date statistice doar pentru simplul fapt ca noi nu suntem de acord cu ele.

#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View PostBlueSoon, on 20 ianuarie 2014 - 11:47, said:

Rock fm sau vibe fm la volan ? that's when accidents happens....

Vorbeste in numele tau, fiecare cu gusturile lui, eu nu concep Romantic / Magic la volan.

Edited by MembruAnonim, 20 January 2014 - 20:20.


#8
gabybcr

gabybcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,166
  • Înscris: 22.03.2008
Aceste audiente sunt cat se poate de reale si ca sa va convingeti, vedeti ce audiente fac emisiunile tabloid de la tv , acolo unde audienta este mult mai credibila si se poate afla in urmatoare zi
Cat am vrea noi sa-i cantam prohodul KissFM-ului, o duce chiar foarte bine, Radio ZU cat tamtam a facut cu acele concursuri si masina aia, au pierdut destul de serios, ProFM-ul, tinand cont ca n-a avut atatea concursuri creste usor, dar sigur, Radio 21 a prins si el putin grai ,dar mai are mult de lucru cat despre MagicFM, cu un playlist extrem de limitat si comercial, face audiente foarte bune.
Imediat ce a venit Berghea la EuropaFM au inregistrat cresteri semnificative, dar anul asta nu-mi explic scaderea asta brusca. Cred ca EuropaFM ramane un radio mult prea bun pentru Romania ca sa faca audienta mari.

Edited by gabybcr, 20 January 2014 - 20:30.


#9
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,381
  • Înscris: 14.10.2008

View PostMembruAnonim, on 20 ianuarie 2014 - 20:20, said:

Vorbeste in numele tau, fiecare cu gusturile lui, eu nu concep Romantic / Magic la volan.

Eu nu le concep deloc, prea trista acea muzica.

#10
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
Nu am ascultat Radio ZuZu, dar chiar aşa de mult s-a îmbuntăţit de a reuşit să ajungă pe primele locur în topi?

#11
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,829
  • Înscris: 28.11.2006
Trustul lui Felix se intelege bine cu cei care fac studiile de audienta Posted Image :notangel:

Edited by pufonel, 15 February 2014 - 20:38.


#12
necolae

necolae

    Popescu, Emma, Flick, Buzdu, Benavides, Mihaila si Morar

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,883
  • Înscris: 05.02.2012
Buzdu si Morar faceau audienta si pe vremea cand erau la Radio 21.

Edited by necolae, 15 February 2014 - 20:48.


#13
chaosss

chaosss

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,730
  • Înscris: 24.10.2005
Kiss FM are oraşele și țara, ZU conduce în Bucureşti. Digi FM a intrat în clasament pe locul opt la nivel urban

Quote

Kiss FM este cel mai ascultat post de radio la nivel național și la orașe, în timp de Radio ZU îşi păstrează poziţia de lider la nivelul Capitalei, potrivit celui mai recent studiu de audienţă radio, realizat în perioada 11 ianuarie – 24 aprilie 2016.
Publicitate
În noul val de audiență apar două posture noi, Digi FM (pe locul 14 în Capitală, 8 la nivel urban și 9 pe national) și Radio Seven apare doar în studiul pe București, pe ultima poziție (21).
Lansarea Digi FM a însemnat o reducere substanțială a acoperirii Pro FM (parte din frecvențe, cele pe care emitea InfoPro, au trecut la Digi FM). Această mișcare s-a văzut în scăderea substanțială înregistrată de Pro FM la nivel urban ( - 250.700 de ascultători) și național ( - 466.000).
Gold FM și Radio ZU au cele mai mari scăderi de audiență la nivelul Capitalei în această primăvară, comparativ cu valul din aceeași perioadă a anului trecut.
În București, Gold FM, după media pe zi, are față de anul trecut un minus de 21.000 de ascultători. Radio ZU a pierdut, tot în București, peste 20.000 de asculători.
Sunt pe plus în București posturile Radio Tanănana (fostul Activ EFEM), Kiss FM și Radio România Actualități.
Paginademedia.ro vă prezintă rezultatele ultimului Studiu de Audienţă Radio, realizat în perioada 11 ianuarie – 24 aprilie 2016 de către IMAS – Marketing şi Sondaje SA şi MERCURY RESEARCH S.R.L.
http://www.paginadem...-la-nivel-urban

#14
vally_p

vally_p

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 02.10.2010
Au apărut și audiențele pentru programele de dimineață ale posturilor de radio (ianuarie - aprilie).

http://www.paginadem...gi-fm-dimineata

Interesante modificările față de anul trecut! Cresc în general matinalele făcute cu profesionalism și seriozitate (România Actualități, Rock FM, unele stații regionale Radio România, apar pe poziții onorabile Digi FM și chiar România Muzical). Dovadă că publicul de radio se maturizează și devine mai selectiv.

#15
CORN3

CORN3

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 04.06.2010
Un site foarte bun de posturi radio:

http://www.bucuresti...o/radio-online/http://www.bucuresti...o/radio-online/

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate