Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Monarhie sau Republica

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
130 replies to this topic

Poll: Monarhie sau Republica (87 member(s) have cast votes)

Monarhie sau Republica ?

  1. Monarhie (49 votes [56.32%] - View)

    Percentage of vote: 56.32%

  2. Republica (38 votes [43.68%] - View)

    Percentage of vote: 43.68%

Vote Guests cannot vote

#37
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,222
  • Înscris: 29.07.2013

View Postcristian_e, on 19 ianuarie 2014 - 19:25, said:

Actorii politici noi i-am votat de au ajuns in palament...degeaba ne plangem acum....Intr-un fel asta este realitatea la noi in tara, se voteaza nu cu capul de pe umeri ci cu alt cap...din pantaloni.
Asta ar fi prima impresie, dar (parte dintre ei) ne-au fost impusi fara sa ne dam seama, in '89. Se voteaza nu ideologic si in interesul natiei ci in cel mai pur interes economic de grup sau personal.
Nu am mai avea nimic de pierdut sa ne reintoarcem la monarhie...este ultima noastra sansa, atat ne-a mai ramas...
Punctul tau de vedere! Dar ia gandeste-te la clasa politica care nu stie cum sa obtina mai multa, si mai multa putere!
Daca schimbarea se va produce la monarhie ,cu timpul se vor mai civiliza si romanii, vor stii ce sa aleaga..
Daca in 24 de ani romanii nu au reusit sa voteze cu capul, slaba nadejde sa-i mai civilizeze cineva!.
Uite romania mare si vadim au ramas pe afara si nu au mai fost votati ca romanii s-au desteptat...Pe de alta parte au votat cu partidul poporului si l-au bagat in parlament si astia de a doua zi au fugit prin alte partide...
PRM n-a disparut de pe scena politica datorita intelepciunii romanilor ci datorita tampeniei cronice a lu' Vadim. Nu uita ca era sa ajunga presedinte!!!
La discursul regelui din parlament ai vazut cu erau toti civilizati....respectul impune respect. Nu am mai vazut urlete, tipete, hamanale....La ateneu si opera cand vine familia regala este la fel.....
Mihai insusi starneste acest respect ( si are si de ce ), nu monarhia insine.
Am scapa si de eternele discutii politice referitoare l;a presedentie si camarila republicana, neamuri, papagali politici din propriul partid de unde vine presedintele etc...
N-ai scapa de nimic! Uite aici pe SP ce tocatura se face din toti! Sa nu crezi ca ar scapa Regele sau Monarhia!
Presedintele este om politic, asta este..pe cand regele este apolitic...
Primul lucru de care ar fi acuzat ar fi partizanatul politic! E tipic romanilor!
Ideea este ca se simte puternic o nevoie de schimbare peste tot, in toate mediile, la servicii etc...Monarhia ar fii cea mai buna solutie pentru ca la noi republica pur si simplu nu a mers.
Este nevoie de o schimbare majora dar asta, in primul rand, in mentalitatea si educatia politica a maselor de votanti. Greu, dificil, aproape imposibil dar nu irealizabil ( vezi ca au reusit unii 70 de procente!? )
Asta e!
Aici ai dreptate ... asta e !

View Postego_zenovius, on 19 ianuarie 2014 - 19:32, said:

Cristian, - concret: daca Margareta e incoronata Regina a Romaniei, scapam de Vanghelie?
Da sau nu?
E suficient un mic recipient cu praf de pusca si o bucata de plumb drept capac, introduse pe o teava sau un Molotov bine plasat! Sunt solutii mult mai realizabile!

Edited by argonaut, 19 January 2014 - 19:49.


#38
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,529
  • Înscris: 05.04.2012

View Postego_zenovius, on 19 ianuarie 2014 - 19:32, said:

Cristian, - concret: daca Margareta e incoronata Regina a Romaniei, scapam de Vanghelie?
Da sau nu?

Pe moment, nu...dar cu timpul , da....Civilizarea unui popor nu se face peste noapte....In tarile monarhice ele europei, peste tot lumnea este mai civilizata ca in celelelate state. Nu uitati ca noi am avut 45 de ani de comunism fortat. Spania dupa moartea lui Franco si instaurarea monarhiei s-a trransformat enorm...Tara era praf de la razboiul civil a lui Franco...unde este Spania azi si unde suntem noi....No Comment!!

View PostPlaton, on 19 ianuarie 2014 - 19:28, said:

Daca monarhia va insemna doar respect, fara urlete, eticheta, costume scumpe, caviar mancat cu buzele, nu stiu cum ne va schimba asta viata, si probabil ca vom avea de pierdut destule, nu ne ajunge un parlament hraparet, sa mai dam si de rege, regina, nepoti, o intreaga imbarligatura, putem sa facem ordine in tara, daca vrem, monarhia a murit, sa o lasam acolo unde este ingropata, si sa ne indreptam directia spre viitor.

Sper sa nu-mi spui ca  regele vine si fura etc...Exista monarhii bogate si sarace, cam la fel cum este si poporul....Ai idee de nivelul de trai in Luxemburg de ex? sau in Monaco? In Spania cea mai saraca dintre monarhiile europene se traieste de mii de ori mai bine ca aici. Si ei erau la pamant dupa razboaiele civile a le lui Franco, dar dupa moarte lui Franco in 1975 si instaurarea monarhiei Spania a progresat enorm...
Unde este ingropata monarhia? la noi traditia este monarhica ca pana in 1948 nu am avut presedinti....Adevarat ca in 1990 cand in duminica orbului s-au votat tot fostii, a fost pierduta o sansa mare...

argonaut esti foarte negativist si pesimist. Tu incerci sa spui ca e bine sa stam asa...cat sa mai stam?

Edited by cristian_e, 19 January 2014 - 20:22.


#39
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,230
  • Înscris: 13.06.2004
Republică. Clar. Și din aia (semi)prezidențială, că una parlamentară seamănă a monarhie. Un rege are rol decorativ, așa că nu are cum să lupte cu comuniștii. Contra comunismului care a infectat România trebuie regim puternic, care să dezinfecteze Patria de acești dușmani. Trăiască Republica România, zonă liberă de monarhie și de COMUNISM!

#40
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,222
  • Înscris: 29.07.2013

View Postcristian_e, on 19 ianuarie 2014 - 20:19, said:

argonaut esti foarte negativist si pesimist. Tu incerci sa spui ca e bine sa stam asa...cat sa mai stam?

Imi pare rau ca realismul meu e negativist si pesimist. Eu incerc sa spun ca trenul monarhiei s-a pierdut in 89' din cauza si din vina lui iliescu&Co.
Scenariul pe care mi l-am dorit in 89' era rechemarea regelui, abolirea republicii si a constitutiei, revenirea la vechea constitutie si realizarea in 6 luni a unui referendum pentru stabilirea formei de guvernamant. Asa mi se parea cinstit pentru tara asta, chiar daca sansele revenirii la monarhie erau minime, asa era cinstit!
De atunci il urasc visceral pe iliescu, tot ce reprezinta el si tot ce-l inconjoara!
Nu i-as putea ierta nemernicului niciodata magaria, ticalosia, nemernicia de a-l intoarce pe Majestatea Sa, de la usa avionului!

Edited by argonaut, 19 January 2014 - 20:49.


#41
adelina16

adelina16

    FOX

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,446
  • Înscris: 07.03.2013
Ar trebui sa facem niste calcule care ar fi mai ieftina pt noi monarhia sau republica.

#42
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,222
  • Înscris: 29.07.2013

View Postadelina16, on 19 ianuarie 2014 - 20:44, said:

Ar trebui sa facem niste calcule care ar fi mai ieftina pt noi monarhia sau republica.
Of @adelino, ce mercantila esti!

#43
adelina16

adelina16

    FOX

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,446
  • Înscris: 07.03.2013
@argonaut e doar incapatanat. El stie destule din istorie si politica dar o fi avand ceva interese.
Cum faceai monarhie in '90 cu 4 seniori trecuti de 75 de ani si cu "poporul" muncitoresc care vroia mai departe sa fie muncitoresc si republicano-social? In '90 esua acel referendum asa ca si acum de fapt. Doar ca atunci cu 80%. Adica prin anii '90 sa fi fost parlament cu 70% comunisti si rege. Era lafel ca in '45

Adica lumea nici macar nu a votat deloc cu seniorii pt presedentie si sigur votau pt monarhie. Povestile cu chiaburi nu erau uitate iar "bunastarea" anilor'70 inca o aveau unii in cap. Toti aia veniti de la catun fara curent si cu caruta langa usa direct  la bloc cu wc si tramvai la scara.

Ar trebui sa vedem astfel:

-republica avantaje si dezavantaje
-monarhie avantaje si dezavantaje

ca sa nu schimbam doar de dragul schimbarii si apoi sa ne para rau

Edited by adelina16, 19 January 2014 - 20:56.


#44
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,529
  • Înscris: 05.04.2012

View Postargonaut, on 19 ianuarie 2014 - 20:42, said:

Imi pare rau ca realismul meu e negativist si pesimist. Eu incerc sa spun ca trenul monarhiei s-a pierdut in 89' din cauza si din vina lui iliescu&Co.
Scenariul pe care mi l-am dorit in 89' era rechemarea regelui, abolirea republicii si a constitutiei, revenirea la vechea constitutie si realizarea in 6 luni a unui referendum pentru stabilirea formei de guvernamant. Asa mi se parea cinstit pentru tara asta, chiar daca sansele revenirii la monarhie erau minime, asa era cinstit!
De atunci il urasc visceral pe iliescu, tot ce reprezinta el si tot ce-l inconjoara!

Ti-am dat un like..pe bune!!! Sincer cred ca esti si tu dezamagit si disperat de situatia de fata...Fruntea sus ca inca nu este totul pierdut!!....Uita-te si la sondajul asta online ca toate sondajele de pe net din ultimii ani sunt favorabile reinstaurarii monarhiei....Din pacate e greu de tot la tara sa convingi lumea ca acolo analfabetismul e mare si in plan national republica este cu 10-15% peste monarhie datorita celor de la tara ce voteaza pentru punga de ulei si zahar... ...Comunismul a lucrat exact acolo unde trebuie..cu prostimea cea mare unde le-a spalat creierele....

.

View Postdjl, on 19 ianuarie 2014 - 20:29, said:

Republică. Clar. Și din aia (semi)prezidențială, că una parlamentară seamănă a monarhie. Un rege are rol decorativ, așa că nu are cum să lupte cu comuniștii. Contra comunismului care a infectat România trebuie regim puternic, care să dezinfecteze Patria de acești dușmani. Trăiască Republica România, zonă liberă de monarhie și de COMUNISM!

Pai presedinti am avut numai comunisti si fosti comunisti..ilici, tapul fostul secretar pcr la facultatea de geologie si base fost "gradat" sef la agentia NAvrom din Antwerp in 1988...Nu te-ai saturat de presedinti? Vrei un "presedinte jucator" sau un "candidat al poporului" care sa se lupte cu "ciocoii"?  Poporul roman cand a ales presedinte a creat cate un dezastru pe 4 ani...poporul daca este pus sa aleaga presedinte o face de toata mizeria..Republica parlamentara, prezidentiala sau semiprezidentiala...tot republica toxica e!!


View Postadelina16, on 19 ianuarie 2014 - 20:44, said:

Ar trebui sa facem niste calcule care ar fi mai ieftina pt noi monarhia sau republica.

Asa cum am spus monarhia este si mult mai ieftina ca republica ca nu mai alegem o data la 4 ani un presedinte. In america acest lucru costa 2 miliarde de $ odata la 4 ani. Ei isi permit, noi nu. Mai este si faptul ca un presedinte are un proiect pe 4 ani, apoi vine altul si o luam de la inceput ca cel dinainte nu a fost bun, binenteles. Regele are un  proiect pe viata.

Edited by cristian_e, 19 January 2014 - 20:59.


#45
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,222
  • Înscris: 29.07.2013

View Postadelina16, on 19 ianuarie 2014 - 20:48, said:

@argonaut e doar incapatanat.

@adelina, eu am trait vremurile acelea din plin! Am avut chiar si pusca in maini. Am spus cum vedeam eu un mod cinstit de a proceda cu poporul asta. Pot sa-ti spun si mai multe. iliescu putea si avea la indemana toate mijloacele sa o faca, sa decida ca armata, militia, securitatea, tot ce era militarizat sa pazeasca toate obiectivele economice ramase fara stapani. Nu s-ar mai fi furat ca in codru, nu dispareau irigatiile... etc, etc. Apoi, cu Legea 31 sa hotarasca, pentru transformarea in societati a intreprinderilor, ca cei ce vor conduce sa treaca intai un examen de verificare a calitatilor de manager. El a lasat liber la jaf si si-a vazut de tentativa de readucere a comunismului cu fata umana, democratiei originale, etc. Ar fi avut o mare scuza daca ajungea sef in urma referendumului de care vorbeam si nu in urma transformarii FSN in partid!
Plus ca in afara am fi fost vazuti ca un popor civilizat. Cine mananca acum rahat in legatura cu modul celorlalte state de a ne privi ( UE in cazul prezent ) uita ce am patit dupa mineriadele lui iliescu !
Suntem un neam blestemat, cred eu!

#46
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,529
  • Înscris: 05.04.2012
argonaut, imaginea romaniei in '90 a fost distrusa de iliescu prin mineriade si prin insturarea unor comunisti de tip "nou" ceva cu gladnost si perestroika, dar de fapt erau tot fostii......Iti mai aduci aminte cum l-a intors pe rege de la Pitesti si ia spus ca a intrat fraudulos in tara? In 1948 comunistii iau retras cetatenia romana, decret anulat dupa '90...
Apoi in 1992 cand iun milion de oameni au iesit in strada sa-l vada pe rege cred ca iliescu a crapat de ciuda...nici in o mie de ani nu scotea fsn-ul de atunci 1 milion de oameni...Ptr cei intersati vedeti filmul lui Sorin Iliesiu pe youtube cu venirea regelui de paste prin 1992

#47
adelina16

adelina16

    FOX

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,446
  • Înscris: 07.03.2013
daca e mai ieftin e bine. Am senzatia ca monarhia e respinsa de oameni dintr-un motiv pshihologic: regele sau imparatul face o impresie de multa risipa si de grangomanie si deaia. Altfel nu ar fi respinsa.

#48
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,222
  • Înscris: 29.07.2013

View Postadelina16, on 19 ianuarie 2014 - 21:06, said:

...Iti mai aduci aminte cum l-a intors pe rege de la Pitesti si ia spus ca a intrat fraudulos in tara? In 1948 comunistii iau retras cetatenia romana, decret anulat dupa '90...
Apoi in 1992 cand iun milion de oameni au iesit in strada sa-l vada pe rege cred ca iliescu a crapat de ciuda...nici in o mie de ani nu scotea fsn-ul de atunci 1 milion de oameni...Ptr cei intersati vedeti filmul lui Sorin Iliesiu pe youtube cu venirea regelui de paste prin 1992

Ei, pentru ca ai adus vorba, multi ar trebui sa invete despre ce inseamna cu adevarat Majestatea ! Mihai a fost in stare, dupa atata suferinta si batjocura, sa dea mana cu nemernicul acela de bolsevic imputit si sa-l accepte in preajma Lui !

#49
ego_zenovius

ego_zenovius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,399
  • Înscris: 24.11.2006

View Postargonaut, on 19 ianuarie 2014 - 21:12, said:

Ei, pentru ca ai adus vorba, multi ar trebui sa invete despre ce inseamna cu adevarat Majestatea ! Mihai a fost in stare, dupa atata suferinta si batjocura, sa dea mana cu nemernicul acela de bolsevic imputit si sa-l accepte in preajma Lui !
Daca regele ar fi refuzat sa se intalneasca cu imputitul si nemernicul bolsevic, cu siguranta ca l-ai fi apreciat pentru asta. Sunt convins ca ai fi spus "foarte bine ca nu vrea sa-l intalneasca!"
Daca regele a dat mana cu imputitul si nemernicul bolsevic, de asemenea il apreciezi.

Asta inseamna sa fii monarhist?

Edited by ego_zenovius, 19 January 2014 - 21:22.


#50
zircon

zircon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,654
  • Înscris: 05.03.2004

View Postargonaut, on 19 ianuarie 2014 - 20:42, said:

Scenariul pe care mi l-am dorit in 89' era rechemarea regelui, abolirea republicii si a constitutiei, revenirea la vechea constitutie si realizarea in 6 luni a unui referendum pentru stabilirea formei de guvernamant.
Vorbesti prostii. Batranul bolsevic zicea dupa Revolutie ca...sub nicio forma sa nu se creeze un mediu propice fortelor de dreapta in Romania. De monarhie, nici vorba. Ce era aia? Singura vina a lui Ceausescu, in mintea bolsevicului, fusese ca "a intinat numele si valorile PCR"

Despre monarhie acum in Romania? No way. Batranul e pe duca, iar despre Radu Duda...deja e bagat in mizeria di politica romaneasca. Am copilarit in acelasi oras cu el, il stiu bine. E un superb si cam atat. Doar un razboi, o rasturnare spectaculoasa sa induca romanilor ideea de monarhie.

Edited by zircon, 19 January 2014 - 21:36.


#51
sylvius

sylvius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,400
  • Înscris: 01.01.2007

View Postargonaut, on 19 ianuarie 2014 - 21:00, said:

@adelina, eu am trait vremurile acelea din plin! Am avut chiar si pusca in maini. Am spus cum vedeam eu un mod cinstit de a proceda cu poporul asta. Pot sa-ti spun si mai multe. iliescu putea si avea la indemana toate mijloacele sa o faca, sa decida ca armata, militia, securitatea, tot ce era militarizat sa pazeasca toate obiectivele economice ramase fara stapani. Nu s-ar mai fi furat ca in codru, nu dispareau irigatiile... etc, etc. Apoi, cu Legea 31 sa hotarasca, pentru transformarea in societati a intreprinderilor, ca cei ce vor conduce sa treaca intai un examen de verificare a calitatilor de manager. El a lasat liber la jaf si si-a vazut de tentativa de readucere a comunismului cu fata umana, democratiei originale, etc. Ar fi avut o mare scuza daca ajungea sef in urma referendumului de care vorbeam si nu in urma transformarii FSN in partid!
Plus ca in afara am fi fost vazuti ca un popor civilizat. Cine mananca acum rahat in legatura cu modul celorlalte state de a ne privi ( UE in cazul prezent ) uita ce am patit dupa mineriadele lui iliescu !

Ai like pentru ce ai afirmat mai sus....

View Postargonaut, on 19 ianuarie 2014 - 21:00, said:

Suntem un neam blestemat, cred eu!
...insa asta e legenda.



Suntem un neam de prosti. Din pacate.
Doar atat.
Si nu ne cunoastem interesul.

Posted Image

Edited by sylvius, 19 January 2014 - 21:27.


#52
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,222
  • Înscris: 29.07.2013

View Postego_zenovius, on 19 ianuarie 2014 - 21:22, said:

Asta inseamna sa fii monarhist?
O sa incerc sa ma explic printr-un exemplu:
Daca eram eu (asa cum sunt) in locul regelui, nu ma mai intorceam neam in tara dupa doua izgoniri! Imi bagam picioarele si-mi vedeam de viata mea in continuare. Bineinteles ca-l faceam pe ala harcea-parcea peste tot pe unde aveam ocazia.
Dar politica inseamna si arta compromisului ( vorbesc de politica la nivel civilizat!!!) eu sunt strain prin educatie si formatie de treaba asta!

View Postzircon, on 19 ianuarie 2014 - 21:23, said:

Vorbesti prostii. Batranul bolsevic zicea dupa Revolutie ca...sub nicio forma sa nu se creeze un mediu propice fortelor de dreapta in Romania. De monarhie, nici vorba. Ce era aia? Singura vina a lui Ceausescu in mintea bolsevicului fusese ca "a intinat numele si valorile PCR"
... AI DREPTATE, ERAU PROSTIILE DIN CAPUL MEU, ASA CU AM SI SPUS!

#53
adelina16

adelina16

    FOX

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,446
  • Înscris: 07.03.2013
Mai draga @argonaut, ai dat citatul gresit sus. Nici nu am stiut de acel milion de oameni pana acum.

Ai avut pusca in mana in acele timpui. Ce faceai cu ea? Aparai regimul. Normal ca asa era datoria, altfel era tradare considerata sau dezertare

Iliescu o fi vrut un regim precum cel belarusian

In mintea lui iliescu care era vina lui ceausescu ca nu am inteles mesajul ala cu "intinat"?

#54
ego_zenovius

ego_zenovius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,399
  • Înscris: 24.11.2006

View Postargonaut, on 19 ianuarie 2014 - 21:27, said:

Dar politica inseamna si arta compromisului ( vorbesc de politica la nivel civilizat!!!) eu sunt strain prin educatie si formatie de treaba asta!
Dragul meu, intrebarea mea nu era "de ce a dat regele mana cu Iliescu?".
Te rog sa recitesti ce-am scris. Sper ca ai sa intelrgi. Oricum, mai clar nu ma pot exprima.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate