Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Monarhie sau Republica

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
130 replies to this topic

Poll: Monarhie sau Republica (87 member(s) have cast votes)

Monarhie sau Republica ?

  1. Monarhie (49 votes [56.32%] - View)

    Percentage of vote: 56.32%

  2. Republica (38 votes [43.68%] - View)

    Percentage of vote: 43.68%

Vote Guests cannot vote

#19
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 05.04.2012

View Postdanpet, on 19 ianuarie 2014 - 13:49, said:

Si daca aveti ghinionul sa fie un rege nebun/ciudat cum au fost atatea cazuri dea lungul istoriei omenirii?

Atunci intervine parlamentul....Cand Carol II a renuntat la statulul de print mostenitor si a fugit si s-a casatorit la Odessa, parlamentul a anulat casatoria...
Daca avem un presedinte nebun ca facem? nimic, asistam neputinciosi..

#20
Alecsandru010

Alecsandru010

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,227
  • Înscris: 29.06.2011

View Postcristian_e, on 19 ianuarie 2014 - 14:01, said:


Atunci intervine parlamentul....Cand Carol II a renuntat la statulul de print mostenitor si a fugit si s-a casatorit la Odessa, parlamentul a anulat casatoria...
Daca avem un presedinte nebun ca facem? nimic, asistam neputinciosi..

Acelasi Parlament il poate suspenda. Ai ochelari de cal, vezi totul doar din unghiul din care trebuie...

#21
ego_zenovius

ego_zenovius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,399
  • Înscris: 24.11.2006

View Postdanpet, on 19 ianuarie 2014 - 13:49, said:

Si daca aveti ghinionul sa fie un rege nebun/ciudat cum au fost atatea cazuri dea lungul istoriei omenirii?
Nu-i problema, intr-o monarhie constitutionala regele nu are nici o putere, deci un rege nebun nu reprezinta un pericol. Dupa cum un rege intelept nu are cum sa repare lucrurile, tot asa unul nebun nu le poate strica.


#22
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 05.04.2012

View Postego_zenovius, on 19 ianuarie 2014 - 14:15, said:

Nu-i problema, intr-o monarhie constitutionala regele nu are nici o putere, deci un rege nebun nu reprezinta un pericol. Dupa cum un rege intelept nu are cum sa repare lucrurile, tot asa unul nebun nu le poate strica.


exact....Nu uita ca vorbim de monarhie constitutionala ci nu de monarhie absolutista...

View PostAlecsandru010, on 19 ianuarie 2014 - 14:13, said:

Acelasi Parlament il poate suspenda. Ai ochelari de cal, vezi totul doar din unghiul din care trebuie...

sorry, eu vorbeam de parlamentul de atunci nu de cel de acum plin de traseisti...Traseismul politic nu exista atunci ca acum cand votezi o persoana de la un partid si imediat de a doua zi vezi ca fuge la un partid din partea opusa esicherului politic...Asta nu se chema curvasareala?

#23
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
@ cristian_e
Scuza-ma, il vezi pe Radu Duda conducand Romania?Sau pe "printul Paul de Romania"?
Sunt niste accesorii ale casei regale.

Edited by myshyk, 19 January 2014 - 17:08.


#24
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 05.04.2012

View Postmyshyk, on 19 ianuarie 2014 - 17:07, said:

@ cristian_e
Scuza-ma, il vezi pe Radu Duda conducand Romania?Sau pe "printul Paul de Romania"?
Sunt niste accesorii ale casei regale.


Asta este tot timpul o scuza a celor ce habar nu au. Printul Duda nu are drept de mostenire ci este print consort la fel ca sotul reginei marii britanii..Dupa Regele Mihai mostenitoare este principesa Margareta ce este o femeie culta si cizelata intelectual si cu toate ca s-a nascut in exil vorbeste mult mai bine romaneste ca Vanghelie de ex....PAul de romania este o aiureala, nu va fi nicodata la tron...

Edited by cristian_e, 19 January 2014 - 17:23.


#25
ego_zenovius

ego_zenovius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,399
  • Înscris: 24.11.2006

View Postcristian_e, on 19 ianuarie 2014 - 16:44, said:


sorry, eu vorbeam de parlamentul de atunci nu de cel de acum plin de traseisti...Traseismul politic nu exista atunci ca acum cand votezi o persoana de la un partid si imediat de a doua zi vezi ca fuge la un partid din partea opusa esicherului politic..
Exista si atunci, in aceleasi proportii ca si acum. Se numea fripturism. Citeste Memoriile lui Argetoianu.


#26
Alecsandru010

Alecsandru010

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,227
  • Înscris: 29.06.2011

View Postego_zenovius, on 19 ianuarie 2014 - 17:21, said:

Exista si atunci, in aceleasi proportii ca si acum. Se numea fripturism. Citeste Memoriile lui Argetoianu.

Sau pe Caragiale. Se mai si destinde..

Multa lume are o viziune idilica despre perioada interbelica si domnia lui Carol. Nu au fost toate roz..

#27
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 05.04.2012

View PostAlecsandru010, on 19 ianuarie 2014 - 17:24, said:


Sau pe Caragiale. Se mai si destinde..

Multa lume are o viziune idilica despre perioada interbelica si domnia lui Carol. Nu au fost toate roz..


Eu am scris-o si mai sus...Regii au facut si greseli ca au fost oameni, dar au avut toti dragoste de neam si de tara...Presedintii nu au iubit deloc aceasta tara

#28
adelina16

adelina16

    FOX

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,446
  • Înscris: 07.03.2013
Deci punem regina pe margareta?

#29
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 05.04.2012

View Postadelina16, on 19 ianuarie 2014 - 17:50, said:

Deci punem regina pe margareta?

Exact!!!! Legea salica nu mai exista ca nu mai avem constitutie monarhica...In caz de revenire a monarhiei se va crea alta constitutie fara legea salica...In europa monarhiile se adapteaza vremii si legea salica nu mai este decat in Monaco si in lume prin thailanda...
Am scris mai sus ca legea salica a aparut in sec VI la vechii franci si prevedea ca femeile nu aveau dreptul la a mostenii sau detine pamanturi deci nu puteau fi regi....In 2007 regele Mihai a redefinit statutul casei regale scotand legea salica din statut si a denumit-o pe Margareta mostenitoarea tronului. In plus a renuntat la numele de Hohenzolern si este acum doar Mihai de Romania. Renuntarea este formala ca in 1916 regele Ferdinand a fost exclus din dinastia de Hohenzolern ca a declarat razboi germaniei pentru transilvania...Deoarece a ridicat sabia asupra propriei familii a fost exclus din ea...
Oricum Margareta este o femeie super, inteligenta si educata...imi seamana cu regina Olandei Beatrix

Inca ceva..nu uitati ca romanii sarbatoresc ziua de 1 decembrie ca zi nationala uitand ca la acea data a avut loc unirea infaptuita de regele Ferdinand...Au fost propuneri anul trecut ca ziua nationala sa fie 10 Mai - ziua regalitatii si a independentei romaniei cand Carol I a venit pe tron, dar prin parlamentul romaniei plin de prostovani s-a respins acest lucru...

Edited by cristian_e, 19 January 2014 - 18:10.


#30
adelina16

adelina16

    FOX

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,446
  • Înscris: 07.03.2013
Deci asta e din olanda [ http://www.agerpres.ro/media/images/2013-01/01282053-1676288686.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
parca-s mai moderni astia [ http://www.romanialibera.ro/usr/thumbs/thumb_560_x_342/2013/04/10//292796-s.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
asta-i margareta conform google? [ http://lh3.ggpht.com/_6y3lCpyVyg8/TQP75rLl8dI/AAAAAAAAEgY/nXcJF8RUk-o/s800/principesa-margareta.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#31
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,912
  • Înscris: 25.06.2007

View Postego_zenovius, on 19 ianuarie 2014 - 14:15, said:

un rege intelept nu are cum sa repare lucrurile...
Depinde, poate sa aiba oarecare puteri.
In acest caz ar putea refuza contrasemnarea unor decrete neconforme cu Constitutia sau acordarea unor demnitati/ titluri/ decoratii unor persoane dubioase.

#32
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 05.04.2012

View Postadelina16, on 19 ianuarie 2014 - 18:08, said:

Deci asta e din olanda
parca-s mai moderni astia
asta-i margareta conform google?

Lasand gluma la o parte cu acel cuplu, Margareta este cea din poza si este principesa mostenitoare. Ea neavand copiii va urma la tron principele Nicolae fiul unei surori de-a lui Margareta si nepotul regelui Mihai...Este un tanar de 26 de ani scolit in Anglia si stabilit in romania de vreo 3 ani.

View PostKarhu, on 19 ianuarie 2014 - 18:30, said:

Depinde, poate sa aiba oarecare puteri.
In acest caz ar putea refuza contrasemnarea unor decrete neconforme cu Constitutia sau acordarea unor demnitati/ titluri/ decoratii unor persoane dubioase.

Asa a fost si cu greva regala din 1946 cand regele nu avrut sa semneze legile comuniste timp de un an, dar pana la urma a fost fortat de comunisti sub amenintare ca vor omora niste oameni nevinovati..

#33
ego_zenovius

ego_zenovius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,399
  • Înscris: 24.11.2006

View Postcristian_e, on 19 ianuarie 2014 - 16:44, said:

...
Cristian, mi-ai dat dreptate cand am spus asta:
"Nu-i problema, intr-o monarhie constitutionala regele nu are nici o putere, deci un rege nebun nu reprezinta un pericol. Dupa cum un rege intelept nu are cum sa repare lucrurile, tot asa unul nebun nu le poate strica."

...dar cred ca n-ai luat in considerare partea care spune ca "un rege intelept nu are cum sa repare lucrurile", din moment ce esti atat de optimist in privinta rolului benefic pe care monarhia l-ar putea juca. Actorii politici ar rsmane aceiasi, crede-ma.


#34
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 05.04.2012

View Postego_zenovius, on 19 ianuarie 2014 - 19:07, said:

Cristian, mi-ai dat dreptate cand am spus asta:
"Nu-i problema, intr-o monarhie constitutionala regele nu are nici o putere, deci un rege nebun nu reprezinta un pericol. Dupa cum un rege intelept nu are cum sa repare lucrurile, tot asa unul nebun nu le poate strica."

...dar cred ca n-ai luat in considerare partea care spune ca "un rege intelept nu are cum sa repare lucrurile", din moment ce esti atat de optimist in privinta rolului benefic pe care monarhia l-ar putea juca. Actorii politici ar rsmane aceiasi, crede-ma.

Actorii politici noi i-am votat de au ajuns in palament...degeaba ne plangem acum....Intr-un fel asta este realitatea la noi in tara, se voteaza nu cu capul de pe umeri ci cu alt cap...din pantaloni.
Nu am mai avea nimic de pierdut sa ne reintoarcem la monarhie...este ultima noastra sansa, atat ne-a mai ramas...Daca schimbarea se va produce la monarhie ,cu timpul se vor mai civiliza si romanii, vor stii ce sa aleaga...Uite romania mare si vadim au ramas pe afara si nu au mai fost votati ca romanii s-au desteptat...Pe de alta parte au votat cu partidul poporului si l-au bagat in parlament si astia de a doua zi au fugit prin alte partide...
La discursul regelui din parlament ai vazut cu erau toti civilizati....respectul impune respect. Nu am mai vazut urlete, tipete, hamanale....La ateneu si opera cand vine familia regala este la fel.....Am scapa si de eternele discutii politice referitoare l;a presedentie si camarila republicana, neamuri, papagali politici din propriul partid de unde vine presedintele etc...Presedintele este om politic, asta este..pe cand regele este apolitic...
Ideea este ca se simte puternic o nevoie de schimbare peste tot, in toate mediile, la servici etc...Monarhia ar fii cea mai buna solutie pentru ca la noi republica pur si simplu nu a mers. Asta e!

#35
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002
Daca monarhia va insemna doar respect, fara urlete, eticheta, costume scumpe, caviar mancat cu buzele, nu stiu cum ne va schimba asta viata, si probabil ca vom avea de pierdut destule, nu ne ajunge un parlament hraparet, sa mai dam si de rege, regina, nepoti, o intreaga imbarligatura, putem sa facem ordine in tara, daca vrem, monarhia a murit, sa o lasam acolo unde este ingropata, si sa ne indreptam directia spre viitor.

#36
ego_zenovius

ego_zenovius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,399
  • Înscris: 24.11.2006
Cristian, - concret: daca Margareta e incoronata Regina a Romaniei, scapam de Vanghelie?
Da sau nu?

Edited by ego_zenovius, 19 January 2014 - 19:32.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate