Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Halkidiki - Sithonia - Toroni

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#19
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010

View Posttakis, on 31 mai 2019 - 23:51, said:

In camping era taxa acum cativa ani ...

Eeeee, eu am ajuns la Kalamitsi în august 2008, îţi dai seama că s-or fi schimbat destule de-atunci.
Poate chiar şi reţeta la Scandal ... da' nu prea cred, că tot bună a rămas !


Sănătate şi tcb !

Edited by OvidiuNS, 01 June 2019 - 09:01.


#20
takis

takis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,614
  • Înscris: 22.03.2007
Mie imi pare rau dupa inghetata Lacta. Am mancat in Grecia in 2006 si in 2007 si apoi a disparut. Mi.a spus grecul la care stateam, care vorbea engleza atat cu mainile, cat si cu picioarele, ca au inchis afacerea pentru ca nu vindeau suficient. Se pare ca si reteta de ciocolata Lacta ar fi fost stricata din aceasta cauza. Cert e ca haleala ca in Grecia nu prea mananci in [r]Estul Europei.

Edited by takis, 01 June 2019 - 13:07.


#21
ekoly

ekoly

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,857
  • Înscris: 28.10.2010
Imi poate spune cineva cat costa inchirierea unei barci cu vasle pe zi, in Toroni sau imprejurimi?
Am o barca pneumatica de 3 persoane acasa si ma gandesc daca este avantajos s-o iau cu mine.

Edited by ekoly, 03 June 2019 - 14:15.


#22
takis

takis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,614
  • Înscris: 22.03.2007
Barca cu motor, nu cu vasle, am vrut eu sa inchiriez in Evia. 100e pe zi fara combustibil. Ce m.a nedumerit a fost ca ma taxau cu 2e litrul de benzina. La pompa era totusi 1.65, mi s.a parut cam de pork... in plus, n.au stiut sa.mi spuna cam cat consuma magaoaia.

Edited by takis, 03 June 2019 - 15:14.


#23
gabiprofmuz

gabiprofmuz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 06.04.2009
Bună seara! Am o cazare la Villa Sithonia din Metamorfosi în perioada 5 - 10 august ac. Îmi poate spune cineva cum este plaja în acel loc. Din ce am văzut pe net nu m-am lămurit. Eventual o descriere a zonei, dacă găsiți și câteva poze m-ar ajuta să-mi fac o impresie. Mulțumesc anticipat!

#24
takis

takis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,614
  • Înscris: 22.03.2007
Cam naspa plaja, mie nu prea mi.a placut. Nu e plaja aia greceasca cu muntele in spate sau macar cu o padure, ceva... pare genul de plaja pe care o gasesti la Albena sau Golden Sands, apa era cam tulbure. Poate altora le place, gusturile nu se discuta. Ai cateva variante mai bune in zona, trebuie sa faci o explorare a zonei cand ajungi si o sa gasesti cu siguranta ceva intim, cu apa cristalina, cu peisaje frumoase si cu turcoazul ala de neuitat!

Edited by takis, 05 June 2019 - 19:56.


#25
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010
@gabiprofmuz: am fost cazat în Metamorfossi în august 2008, am şi poze din vreo două zone de plajă, însă dacă aş da detalii aş fi off-topic aici, unde e vorba exclusiv de zona Toroni. Pune întrebarea pe topicul de "Halkidiki", acolo te pot ajuta.


Sănătate şi toate cele bune !

Edited by OvidiuNS, 05 June 2019 - 20:43.


#26
chitziman

chitziman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 08.11.2004
In Toroni acum apa este limpede, cald. tantari din belsug

#27
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,363
  • Înscris: 23.04.2007
La sfarsitul lunii merg 3 nopti in Vourvourou cu sotia si copilul. Pana acum am fost de 2 ori in zona Ormos Panagias insa acum nu am mai prins acolo cazare decenta.
Cum e zona vourvourou? Am fost doar in trecere o data pe soseaua principala,fara sa opresc. Am vazut in mare Sithonia dar ma interesa acum mai mult zona cazarii.

Apa cum e ?Adanca,transparenta?
Vant?Valuri?
Seara in oras -o taverna recomandata?
Tantari in iulie?
Alte info?

#28
chitziman

chitziman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 08.11.2004
am fost doar in trecere , am fost pe plaja Karidi cateva ore ,  este exact cum vezi in poze pe net

#29
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010

View PostAdrianHH, on 02 iulie 2019 - 15:51, said:

... merg 3 nopti in Vourvourou cu sotia si copilul ...

În 2016 am fost la Karidi şi la Lagonisi. Vouvourou e practic un sat, străzi şi iar străzi, fără trotuare, nu e ca o staţiune cu faleză şi n-ai unde te plimba seara. Nevastă-mea a zis că nu s-ar caza acolo niciodată.
Recomandări nu am cum să dau, doar să spun că cele 2 plaje sunt de top. Atât.
Aş zice să fii pregătit să foloseşti maşina tot timpul, atât pt. a merge la plaje şi la  taverne, cât şi pt. a merge seara la plimbare. Sper să greşesc eu.


Sănătate şi tcb !

Edited by OvidiuNS, 09 July 2019 - 02:02.


#30
chitziman

chitziman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 08.11.2004
atentie strada este ingusta

#31
kerkyra

kerkyra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,489
  • Înscris: 14.03.2006
Mie mi-a placut mult plaja Fava, langa Vourvouru.

#32
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,840
  • Înscris: 16.04.2007
Sarti dupa furtuna din 10.07 [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/vo4t5RbBuAg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] Posted Image

#33
mariusflorin1970

mariusflorin1970

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 22.06.2019

View PostAdrianHH, on 02 iulie 2019 - 15:51, said:

La sfarsitul lunii merg 3 nopti in Vourvourou cu sotia si copilul. Pana acum am fost de 2 ori in zona Ormos Panagias insa acum nu am mai prins acolo cazare decenta.
Cum e zona vourvourou? Am fost doar in trecere o data pe soseaua principala,fara sa opresc. Am vazut in mare Sithonia dar ma interesa acum mai mult zona cazarii.

Apa cum e ?Adanca,transparenta?
Vant?Valuri?
Seara in oras -o taverna recomandata?
Tantari in iulie?
Alte info?


Daca vrei liniste, e locul perfect. Taverna Gorgona, cea mai renumita, cu preturi decente si mancare buna. Plaja Karidi, e loc de parcare in padure, pe sub copaci, cea mai tare din lume pentru mine cel putin, in stanga snorkeling, in dreapta o laguna in care poti sa mergi linistit vreo 100 de metri in mare prin nisip. Apa super curata si albastru ala turcoaz de vis. Taverna Melia, chiar la intrarea pe plaja Karidi, mancare super buna, dar preturi mai piperate ca la Gorgona, care e pe strada principala. Pizza Top, cea mai buna pizza pe vatra din vourvourou, inainte de intrarea la Karidi Beach. Tantarii blinzi si primitori fata de salbaticii care ii crestem la noi in oras, adica in Arad :))

#34
ekoly

ekoly

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,857
  • Înscris: 28.10.2010
Ne-am intors aseara din Toroni. Totul a fost la superlativ, mai putin preturile mari din Grecia.

#35
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,548
  • Înscris: 17.08.2007
La ce erau preturile mari la greci?

#36
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010
Probabil la benzină şi la mâncare. Ex-iugoslavii se pare că sunt "responsabilii" în Halkidiki cu creşterea preţurilor la mâncare, cel puţin aşa am observat şi eu în 2016 pe propria piele.


Sănătate şi tcb !

Edited by OvidiuNS, 08 August 2019 - 06:55.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate