Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Intreaba-ma despre Termopane!

* * * * - 13 votes
  • This topic is locked This topic is locked
6183 replies to this topic

#37
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,065
  • Înscris: 22.06.2004
trebuie pusi bumbi tip ciuperca, la sigenia costa cam 5 euro/bucata si la roto sunt inclusi in pret. sistemul il poti pune doar pe parter

#38
dany_beboide

dany_beboide

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 09.04.2013

View Postconu71, on 28 februarie 2014 - 12:32, said:

trebuie pusi bumbi tip ciuperca, la sigenia costa cam 5 euro/bucata si la roto sunt inclusi in pret. sistemul il poti pune doar pe parter

Multumesc,o sa vb cu cei care imi vor face tamplaria la casa.
E cea mai sigura varianta?

#39
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,065
  • Înscris: 22.06.2004
pai gratii nu cred ca vrei sa pui. dupa parerea mea siguranta unei case nu sta in ferestre ci intr un abonament la bgs si doua butoane de panica prin casa

#40
dany_beboide

dany_beboide

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 09.04.2013
Am inteles ideea.
Multumesc.
Ideea cu gratiile sa sti ca-mi surade alaturi de o usa bine gandita "antihoti".
Nu e rea nici treaba cu abonamentul de paza insa e vorba de vreo 200 lei pe luna.

#41
dany_beboide

dany_beboide

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 09.04.2013
Salut si te deranjez din nou (buna ziua mi-ai dat,belea ti-ai capatat) :D
Ce parere ai despre profilul de 6 camere,74 mm de la Rehau cu geam tripan (unul cred ca va fi low-e).
Este prea ingust pentru tripan?
Cam in ce procent crezi ca s-ar majura pretul pentru urmatoarea grosime de profil?

#42
SirICS

SirICS

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 21.12.2009
Conasuleee, depinde de buget, eu iti recomand, daca tot ai ales Rehau, Geneo - e mai putin dependent de armatura si tu vrei 3pan.
Pe aici pe la noi nu prea se respecta tehnologia si se "subtiaza" elementele ascunse.

#43
dany_beboide

dany_beboide

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 09.04.2013
Pai din prisma bugetului ma interesa procentual cam cu cat ridica pretul un profil mai bun.Pot suporta o diferenta sa spunem de 1000 euro daca sunt convins ca este mult mai bun.
"gurile rele" spun ca profilul de 72 (asta este inclus in pretul discutat cu firma de constructii) este gandit pentru doua foi de sticla si ma gandesc ca vor aparea probleme in timp datorita greutatii celor trei randuri de sticla.
Ms frumos.

#44
SirICS

SirICS

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 21.12.2009
Au baghete care sa permita si tripan dar nu respecta grosimea recomandata a armaturi si apar deformari ale profilelor la care isi dau concursul sticla grea + radiatia solara.
Iti recomand Geneo (86 mm) pentru ca are o structura speciala in camera interioara si este mai putin dependent de armatura din otel, este un profil mai stabil.

#45
zeeuxx

zeeuxx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 09.08.2009
Buna ziua
Doresc sa inchid un balcon cu termopan,balconul urmand sa faca parte din camera.Dispun de aproximativ 2300-2500 lei, dimensiunile ar fi 2 metri lungimea si 1.55 inaltimea.Profilul sa fie alb,dar referitor la geam vreau sa nu se vada de afara in casa.Ce imi recomandati? multumesc,

Edited by zeeuxx, 09 March 2014 - 13:31.


#46
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,065
  • Înscris: 22.06.2004
se va vedea de afara in casa seara sau noaptea cand este aprinsa lumina. ziua, daca pui 4s nu se va vedea dar in momentul in care aprinzi lumina si afara este noapte se vede perfect. banii iti ajung fara probleme si chiar ti-as recomanda un tripan

View Postdany_beboide, on 03 martie 2014 - 15:51, said:

Salut si te deranjez din nou (buna ziua mi-ai dat,belea ti-ai capatat) Posted Image
Ce parere ai despre profilul de 6 camere,74 mm de la Rehau cu geam tripan (unul cred ca va fi low-e).
Este prea ingust pentru tripan?
Cam in ce procent crezi ca s-ar majura pretul pentru urmatoarea grosime de profil?

nu cunosc profilul. intreaba i ce grosime de tripan pot sa iti puna pe el. nu te inteleg de ce nu mergi pe un veka softline cu tripan de 40-42 sau pe salamander streamline cu tripan de 40

#47
dany_beboide

dany_beboide

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 09.04.2013
Modelul asta e inclus in oferta de pret a constructorului.
O sa vad cat ma costa in plus pentru ce ai recomandat tu.
Ms mult.

#48
dany_beboide

dany_beboide

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 09.04.2013

View Postconu71, on 11 martie 2014 - 18:55, said:

da mi in pm oferta constructorului si iti spun daca e ceva gresit in ea. sa o refaca pentru tripan.

pont: de obicei constructorii au comision din lucrari minim 3%
Din pacate nu am un pret defalcat pe fiecare  element din constructie ci un pachet.
multumesc oricum de intentie.
Probabil cand voi ajunge la acest capitol o sa vad cat ma va costa in plus profilele recomandate de tine.
Am discutat cu cineva despre Geneo de la Rehau dar se pare ca garnitura se strica in timp si nu poate fi schimbata.
Este adevarat?


#49
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,065
  • Înscris: 22.06.2004
da, este adevarat dupa cate stiu eu. roaga l sa ti faca un pdf cu dimensiunile ca nu este asa de greu

#50
aDe}{

aDe}{

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 16.10.2006
Am intrat pe acest topic să mă documentez asupra tâmplăriei, deoarece nu am habar în acest domeniu. Chiar din primul post văd mesajul inițiatorului în care se oferă să ne împărtășească din experiența sa explicându-ne telefonic, GRATUIT, poate chiar pe minutele sale, nelămuririle pe care le avem.
Chiar nu am crezut că e posibil așa ceva, mereu m-am întrebat: Ce câștigă omul ăsta?

Așa că, neavând nimic de pierdut i-am trimis un mesaj cu problemele mele, în care am lăsat un telefon la care pot fi contactat. Dragi colegi am rămas extrem de surprins când la scurt timp mă sună conu71 și-mi zice: Ia-ți o foaie și un pix că ai ce nota.
După discuția avută mi-am dat seama cât de orb eram raportat la acest segment. M-a ghidat asupra alegerilor și cerințelor ce trebuiesc făcute/solicitate și mi-a salvat din timpul ce l-aș fi pierdut studiind zeci de pagini pe softpedia.

Nu-mi rămâne decât să-i felicit inițiativa și-mi doresc să rămână la fel de deschis și cooperativ cu cei ce vor urma.

Mulțumesc mult conule și multă sănătate!
RESPECT!

#51
Daniel332007

Daniel332007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 03.10.2007
Salutari tuturor! La fel ca si utilizatorul de mai sus "aDe}{" am aceleasi cuvinte de lauda ptr. "conu71", parca mi-ar fi luat cuvintele din gura... :)

Eu am cumparat asa: La tot parterul casei si la etaj la baie si dresing am pus gemuri tripan de la Salamander Softine iar la cele trei dormitoare de la etaj am pus profilul cel mai tare Salamander BluEvolution tot cu tripane. La geamurile de la garaj si la cele de la pod am pus numai sticla dubla ca nu avea rost sa bag sticla tripla...
In rest am pus sistemele de siguranta, microventilatie, etc...
Sticla este de la Saint-Gobain (stie cineva cum se poate verifica daca intradevar e sticla originala Saint Gobain?) iar tamplaria a fost fabricata la Madrugada-Oradea.

Stie cineva ceva detali despre cei din Simeria care iti pot confectiona la preturi bune pervazele interioare si /sau exterioare din granit sau marmura?

#52
paciu

paciu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 26.05.2008
Va rog sa ma lamuriti si pe mine in privinta achizitionarii unor geamuri. Am o oferta de rama cu 5 camere tripan si rama cu 7 camere tripan. Ambele sunt 4season-float-lowe cu argon intre ele si bagheta warm-edge. Nelamurirea mea este: tripanul se preteaza la 5 camere? M-i se pare bagheta prea subtire, de 12 (la cel cu 7 camere bagheta este de 16). Imi este frica, ca in timp, din cauza greutatii geamurilor, sa nu se deformeze rama la cel cu 5 camere. Multumesc anticipat si astept un raspuns.

Edited by paciu, 24 March 2014 - 15:17.


#53
paciu

paciu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 26.05.2008
Tocmai m-a sunat conu 71. Pentru chestia asta o bulina alba si tot respectul. Am fost lamurit in toate privintele. Nu stiu daca este reclama dar daca aveti de montat termopane,  luati legatura cu el inainte. Recomand cu caldura. Mi-a dat sfaturi total dezinteresat, nestiind cu ce firma montez eu geamurile. Inca o data tot respectul.

Edited by paciu, 25 March 2014 - 14:08.


#54
Iuliana21

Iuliana21

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 13.03.2014
Coane am vorbit cu dealerul de la ADF si a zis ca e profil clasa A , nu e de ala reciclat , am sunat la Panel international si au zis ca au doua nuante de alb ( aproape identice) si nu are idee daca se potriveste cu albul de la Salamander dar a zis ca o mica diferenta de nuanta da chiar bine

Multumesc mult Conule , acum sunt lamurita in  toate privintele , am sunat si la Madrugada si nu au dealer in Botosani , au in Iasi dar e distanta mare si daca apare ceva neprevazut ajung cu greu la mine!!!

Iti sunt datoare cu o naveta de bere.........:P

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate