Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Policitemie informatii, intrebari,complicatii

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
dole

dole

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 17.09.2011
Buna ziua,
Dupa cum stiti(daca stiti) am postat aici despre o  verisoara de a mea.
http://forum.softped.../#entry14322711


A facut analize de sange
-prea multe leucocite in sange
-prea multe globule rosii in sange

Ce concluzie s-a tras dupa aceste analize(nu cunosc toate analizele in detaliu).


Sex:feminin
Varsta:20


Persoana are policitemie. Se pare ca sangele s-a coagulat pe vene si ca numarul globulelor rosii este foarte mare. Persoana a inceput transfuziile(inlocuirea sangelui)

Intrebarile mele sunt
1) Are neaparat nevoie de transplant de maduva?
2)Care sunt sansele de a se ajunge la leucemie?
3)Care sunt sansele de supravieturie?




Daca am gresit categoria rog un administrator sa mute topicul.

#2
dole

dole

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 17.09.2011
Nici un raspuns?Nu se pricepe nimeni?

#3
dole

dole

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 17.09.2011
Un raspuns se poate?

#4
90210

90210

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 10.10.2010

View Postdole, on 16 ianuarie 2014 - 22:12, said:

Un raspuns se poate?
Da, se poate.
Vezi ca asta e forum de ingineri si de pseudovraci. Daca vrei un raspuns corect la toate astea adreseaza-te unui medic in carne si oase, nu pe net. Aici gasesti numai prostii.

#5
Rabbit

Rabbit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,085
  • Înscris: 28.11.2001
Sau documentează-te pe net. Dacă ştii engleză (termenul e polycythemia), ai un mare avantaj. Cu cât afli mai multe informaţii, cu atât mai bine, dar cu condiţia să le consideri doar un ghid general. Automedicaţia sau apelarea la medicina naturistă ar reprezenta o mare greşeală într-o boală cu potenţial letal.

De asemenea, poţi afla nume de medici buni, dar ăsta e singurul lucru pozitiv pe care ţi-l oferă forumurile într-un domeniu medical atât de specializat. Dacă ai cunoştinţe (chiar şi vagi) care lucrează în domeniul medical, apelează la ele pentru a primi recomandări de medici buni specialişti. Dacă treaba e atât de serioasă pe cât pare, ar trebui să laşi ruşinea la o parte şi să încerci toate metodele posibile.


PS: Scuze pentru mesajul târziu, nu am remarcat iniţial că topicul e vechi de o lună.

Edited by Rabbit, 19 February 2014 - 22:32.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate