Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 

Accidente schi

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003
Schumaher, apoi Merkel, acum Adrian Despot, solistul formației Vița de Vie, s-a accidentat la ski. Operat la Spitalul Militar

Insa nu ne lasam, vom umple iar partiile. Cand m-am dat prima data cu schiurile mi s-au parut cam periculoase. Am preferat snowboard-ul.

Oare e si vina propietarilor de partii sau exclusiv cea a schiorilor.

#2
Goliad

Goliad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 14.12.2013
Exclusiv a schiorilor/snowboarderilor.

#3
beku111

beku111

    Membru legendar

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,452
  • Înscris: 06.12.2012
Mergem la schi sa uitam de griji si uitam de noi !

#4
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,506
  • Înscris: 06.01.2012

 Bursul, on 11 ianuarie 2014 - 10:53, said:

Am preferat snowboard-ul.
Eu am preferat o sticla de vin rosu .
Mai bine borasc decat sa-mi las dintii pe vreun copac .

Edited by jeffy86able, 11 January 2014 - 11:15.


#5
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010
Vezi tu, schi-ul este ca orice alt sport: preferabil sa fie practicat de cunoscatori.

Edited by YOUR_GOD, 11 January 2014 - 11:21.


#6
Sidorin

Sidorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,454
  • Înscris: 12.07.2010
Cred că „stiu ei ce ştiu” managerii cluburilor de fotbal care interzic prin contract jucătorilor să schieze!

#7
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003

 YOUR_GOD, on 11 ianuarie 2014 - 11:21, said:

Vezi tu, schi-ul este ca orice alt sport: preferabil sa fie practicat de cunoscatori.

Sa nu-mi spui ca tu te-ai nascut cu schiurile in picioare. Posted Image

Ma indoiesc ca Schumaher era novice in ale schiului. Insa Merkel si-a rupt curul la schi fond  Posted Image.

Edited by Bursul, 11 January 2014 - 11:28.


#8
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010
Bursule, eu nu-i cunosc pe niciunul, dar de obicei, ma dau cu sania. Mai pun și acolo frână cu portbagajul, dar nimic grav. Experții, se dau cu schiuri. Si cum acestea nu au propria lor minte, deduc deci, ca vina o reprezinta eroarea umana.

Edited by YOUR_GOD, 11 January 2014 - 11:30.


#9
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,631
  • Înscris: 29.05.2004
Am lucrat in domeniu, pana acum vreo trei ani. Vina este a tuturor. Este acel inefabil romanesc care permeaza aproape toate lucrurile din tara asta.
Am vazut schiori de performanta in varsta, oameni asezati, care au fost secerati din spate de alt schior care n-avea ce cauta acolo / snowboarder asijderea / sanie.
Ce cauta sania acolo? N-avea voie pe partie si deci avea voie in zona de pe margine.
Am vazut dinti lasati pe bara din spate a masinii Salvamontului, o Dacie papuc parcata pe marginea partiei respective, pentru ca nu era partie oficiala ci improvizata,
deci nu era vina lor nici pentru dinti, nici pentru ca se dadeau oamenii pe unde nu era voie (nefiind marcat in niciun fel).

Una peste alta, in fiecare weekend din perioada de schi urcam in ambulanta cam 4-5 targi pe zi (asta numai la una dintre instalatiile de transport pe cablu).
Este vorba despre Perla Carpatilor. Perla, dupa cum stim, este un fel de tumoare a scoicii.
Motiv pentru care copiii mei se vor apuca de sah.

#10
gozmyn

gozmyn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,642
  • Înscris: 17.03.2009

 Sidorin, on 11 ianuarie 2014 - 11:26, said:

Cred că „stiu ei ce ştiu” managerii cluburilor de fotbal care interzic prin contract jucătorilor să schieze!

In general unui sportiv i se interzice sa practice in regim de recreere un sport cu risc de accidentare ridicat. Fosta mea colega de clasa, era si este si acum in lotul olimpic al Romaniei la biatlon,  i s-a interzis schiatul pe o partie publica!

#11
george90

george90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,013
  • Înscris: 19.08.2006
Cum ai putut sa il omiti pe dl. Huidu ??

grav..

@Jeffy - torni sticla, iti faci curaj de o tura, te urci pe schiuri, iei 5 copaci, ...apoi refulezi. :)

#12
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

 jeffy86able, on 11 ianuarie 2014 - 11:15, said:

Eu am preferat o sticla de vin rosu .
Daca nimeresti o sticla in cap, patesti exact ce a patit MS. E o lume periculoasa... mai degraba trebuie evitata diareea decat schiul.

#13
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,295
  • Înscris: 07.02.2003

 YOUR_GOD, on 11 ianuarie 2014 - 11:21, said:

Vezi tu, schi-ul este ca orice alt sport: preferabil sa fie practicat de cunoscatori.
Asa e :)

#14
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,386
  • Înscris: 20.10.2006

 Razvan_N, on 11 ianuarie 2014 - 11:41, said:

Am lucrat in domeniu, pana acum vreo trei ani. Vina este a tuturor. Este acel inefabil romanesc care permeaza aproape toate lucrurile din tara asta.
Am vazut schiori de performanta in varsta, oameni asezati, care au fost secerati din spate de alt schior care n-avea ce cauta acolo / snowboarder asijderea / sanie.
Ce cauta sania acolo? N-avea voie pe partie si deci avea voie in zona de pe margine.
Am vazut dinti lasati pe bara din spate a masinii Salvamontului, o Dacie papuc parcata pe marginea partiei respective, pentru ca nu era partie oficiala ci improvizata,
deci nu era vina lor nici pentru dinti, nici pentru ca se dadeau oamenii pe unde nu era voie (nefiind marcat in niciun fel).

Una peste alta, in fiecare weekend din perioada de schi urcam in ambulanta cam 4-5 targi pe zi (asta numai la una dintre instalatiile de transport pe cablu).
Este vorba despre Perla Carpatilor. Perla, dupa cum stim, este un fel de tumoare a scoicii.
Motiv pentru care copiii mei se vor apuca de sah.
Ce aveti cu saniusul si cei care se dau cu sania/bobul/punga ? Nu prea cred ca e mai periculos saniusul decat schi-ul, sa fim seriosi. Aaa, ca a intrat in cineva o sanie, aia e vina celui care se dadea cu sania, dar nu era obligatoriu sa dea cu sania in cineva si din cauza asta sa fie interzis saniusul pe partii.

 gozmyn, on 11 ianuarie 2014 - 11:41, said:

In general unui sportiv i se interzice sa practice in regim de recreere un sport cu risc de accidentare ridicat. Fosta mea colega de clasa, era si este si acum in lotul olimpic al Romaniei la biatlon,  i s-a interzis schiatul pe o partie publica!
Uite o dovada ca schi-ul chiar este un sport foarte periculos, nu cum se zicea. Nu cred insa ca e interzis si saniusul.

#15
catalinuptm

catalinuptm

    Senior CG Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,308
  • Înscris: 11.03.2008

 jeffy86able, on 11 ianuarie 2014 - 11:15, said:

Eu am preferat o sticla de vin rosu .
Mai bine borasc decat sa-mi las dintii pe vreun copac .

Problema nu e daca-ti lasi dinti prin vreun copac, e mai nasol sa-ti lasi creierii prin vreun copac.

#16
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,109
  • Înscris: 05.06.2002

 LunaCrystal, on 11 ianuarie 2014 - 12:47, said:

Ce aveti cu saniusul si cei care se dau cu sania/bobul/punga ? Nu prea cred ca e mai periculos saniusul decat schi-ul, sa fim seriosi. Aaa, ca a intrat in cineva o sanie, aia e vina celui care se dadea cu sania, dar nu era obligatoriu sa dea cu sania in cineva si din cauza asta sa fie interzis saniusul pe partii.

Uite o dovada ca schi-ul chiar este un sport foarte periculos, nu cum se zicea. Nu cred insa ca e interzis si saniusul.
mai paltonarule, sania e bomba necontrolabila pe partie! o ia din varful partiei si secera tot ce prinde pana in vale. n-ai control asupra ei, nu poti sa schimbi directia, nu poti s-o opresti!

Edited by Fane, 11 January 2014 - 13:01.


#17
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,386
  • Înscris: 20.10.2006
De ce crezi ca e necontrolabila sau mai putin controlabila decat ski-urile ? Te-ai dat cu sania/bobul/punga si ai ajuns la concluzia asta ? Eu m-am dat si am putut si sa opresc si sa schimb directia, ca eu chiar stiu sa ma dau. Nu am lovit nici un schior si nici stalpi, pomi, etc. E drept insa ca nu m-am dat si cu ski-urile ca sa pot face o comparatie reala, dar ma indoiesc ca nu cadeam/nu ma faceam praf daca ma urcam pe ski-uri.

#18
marcusdefeis

marcusdefeis

    Lunetist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,028
  • Înscris: 14.07.2008

 Bursul, on 11 ianuarie 2014 - 11:28, said:

Ma indoiesc ca Schumaher era novice in ale schiului.
si michael jordan a crezut ca e bun la baseball...

 Bursul, on 11 ianuarie 2014 - 10:53, said:

Oare e si vina propietarilor de partii sau exclusiv cea a schiorilor.
e la fel ca in sofat: toti afonii si nepricopsitii se crede talente native

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate