Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Despre Themeforest.net

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#1
bogdanandrei633

bogdanandrei633

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 09.01.2014
Salutare!
As avea niste intrebari in legatura cu platforma Themeforest.net
As vrea sa pun niste templete-uri in html. Intebarile mele sunt urmatoarele:
1. Pot incarca template-urile fara a incarca si PSD-urile? (nu sunt un designer extraordinar in schimb ma pricep mai bine la codare)
2. Ce conditii trebuie respectate pentru a fi acceptate? In functie de ce criterii se stabileste pretul?
3. Temele incarcate trebuie sa contina obligatoriu si o documentatie?
4. Pot sa folosesc orice poza in template-uri? Din cate am auzit pot folosi doar poze gratuite de pe net. Daca am dreptate, imi puteti sugera niste site-uri cu astfel de poze?
5. Care sunt sansele sa scot niste banuti din treaba asta tinand cont ca sunt nou pe site si nu am inca un portofoliu foarte bogat?
6. In cazul fericit in care reusesc sa produc ceva banuti, cum intru in posesia lor? Si ce taxe sau impozite trebuie platite?
Astept raspunsurile voastre si va multumesc anticipat!

#2
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,654
  • Înscris: 05.02.2012
1. WTF , nu vad rostul sa incarci un template fara psd
2. Sa fie functionale si sa se potriveasca cu descrierea (adica daca in descriere spui ca plugin-ul pus de tine merge, el trebe sa mearga. Pretul il stabilesti tu.
3. Profesional asa ar fi, sa faci si un manual prin care sa ii arati/descrii userului ce ai facut si cum se poate modifica sau folosi
4. Poti sa folosesti orice fel de poze atata timp cat detii drepturi de autor sau sunt free. Google > free stock images, free images, etc
5. Depinde, am vazut echipe de 4-5 coderi care aveau vanzari totale si de peste 500.000$ , insa ei faceau plugin-uri Posted Image. La template-uri fara fisierele psd, nu vad mare profit
6. Ei deja iti vor lua o taxa de 60% , poate si mai mult. Dupaia banii iti intra in contul de la themeforrest dupa care ii transferi in paypal. Daca ii declari sau nu in romania, e treaba ta, dar poate e ca la turbosquid, spun ca taxele le platesti in US, conform unui formular pe care trebuie sa il completezi

Pe turbosquid am vandut un produs cu 120$ , si am mai primit 40, ca na, cica taxe. De atunci, m-am retras de la ei , mi-am facut propriul shop si sunt mai multumit pentru ca raman cu profit 100% si 15% din vanzarile altor useri Posted Image

Edited by Andreysc7, 09 January 2014 - 19:45.


#3
blue_wings

blue_wings

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 944
  • Înscris: 24.05.2007
A. Pe ThemeForest e extrem de greu sa fii aprobat ca designer, insa sunt si romani si am cumparat teme de la ei. De fapt in spatele unui username se afla in 90% din cazuri o companie de design web si nu un designer independent. Este extrem de multa munca pe care sa o depui la o tema profesionista. O spun pentru ca am incercat si eu sa intru acolo cu 2 teme care aratau chiar foarte bine si totusi nu au trecut testele/cerintele lor. Mai simplu e sa publici pe Wordpress.org o tema decat pe ThemeForest.

B. Banii se strang in contul ThemeForest (dupa ce iti iau ei comision - vezi aici cat in functie de vanzari: http://themeforest.n...ecome_an_author ) si cand vrei ii poti retrage in PayPal. Din PayPal se pot retrage pe un card VISA, caz in care ti se mai opreste un comision de catre PayPal, asta fiind undeva pe la 2-3%.
DAR, taxe nu platesti decat dupa ce au intrat banii in contul tau din Romania, si asta doar dupa ce completezi formularul/declaratia 200 si declari acolo cat ai castigat in anul precedent din alte activitati independente (aici s-ar incadra si veniturile de pe Internet).

#4
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,654
  • Înscris: 05.02.2012

View Postblue_wings, on 20 ianuarie 2014 - 19:45, said:

DAR, taxe nu platesti decat dupa ce au intrat banii in contul tau din Romania

Motivul pentru care mi-am facut propriul magazin de bunuri digitale :lol: . Envato, Turbosquid, si alte website-uri de genu, te pun sa completezi un formular inainte de a retrage primii bani. Dupa ce ca iti i-au chiar si 70% din bani, iti mai ia si paypal (2%-3% e ok) si iti mai ia si statul :lol: .

Offtopic : am vandut un model pe ts cu 120$, si am mai primit 38$ ca na, sunt tax rate :)). De atunci, mi-am luat jucariile de la ei si mi-am facut eu

#5
bogdanandrei633

bogdanandrei633

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 09.01.2014
Va multumesc pentru raspunsuri. Cred ca o sa renunt la idee. Nu pare prea profitabila.

#6
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,654
  • Înscris: 05.02.2012

View Postbogdanandrei633, on 23 ianuarie 2014 - 18:51, said:

Va multumesc pentru raspunsuri. Cred ca o sa renunt la idee. Nu pare prea profitabila.

Daca spui ca te pricepi, incearca sa iti faci un portofolio ca lumea, un mic website de prezentare, si poti presta servicii pe freelancer.com , rentacoder si altele

#7
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012
dar mai sunt si alte sit-uri,in afara de envato, unde se pot vinde teme: http://www.templamatic.com/ , http://www.fantero.com/...........mai ziceti voi altele

#8
bogdanandrei633

bogdanandrei633

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 09.01.2014
Eu m-am gandit la themeforest deoarece este unul din site-urile cele mai vizitate de acest gen si care vinde foarte bine. Insa din cate am mai aflat sunt destul de pretentiosi si e destul de greu sa realizezi ceva profit de unul singur mai ales cat timp nu ai un portofoliu bogat si ceva aprecieri de la altii.
http://www.templamatic.com/ si http://www.fantero.com/ pot si ele o solutie insa nu stiu cat de vizitate sunt sau cat de bine vand (e prima data cand aud de ele).

#9
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012
-categoric ca themeforest e cel mai cunoscut sit si se vand o gramada acolo
-chiar nu stiu cum de mai cumpara atatia de pe themeforest ,pt ca eu m-am saturat sa descarc gratis sit-uri si teme wordpress puse pe sit-urile de sharing

#10
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,654
  • Înscris: 05.02.2012

View Postcristirg, on 24 ianuarie 2014 - 17:32, said:

-chiar nu stiu cum de mai cumpara atatia de pe themeforest ,pt ca eu m-am saturat sa descarc gratis sit-uri si teme wordpress puse pe sit-urile de sharing
Eu cumpar :) . Defapt tot ce am pe site-uri este cumparat, pentru ca apar update-uri la aceste theme unele chiar foarte bune. Ai support daca ai nevoie, iar pe langa asta, pe 3 pluginuri am dat undeva la 180$ si chiar sunt multumit, pentru ca fac update-uri regulat, imbunatatesc plugin-urile (interfata, optiuni, support, etc). In fine, oricum mi-am scos banii pe ele si unele chestii chiar merita sa le cumperi pentru functionalitatea lor si pentru efortul depus.

Ma rog, daca iti faci si tu un blog acolo ca sa te auto-intitulezi blogger, merge sa faci si chestii de genu, insa daca esti ceva mai sus, si vrei ceva profesionalism si incredere din partea userilor, investesti putin, dupa care scoti

#11
Tiberiu_Alexander

Tiberiu_Alexander

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 338
  • Înscris: 05.01.2010
1. Da. PSD-ul nu este obligatoriu. Există autori care chiar le pun la vânzare separat.

2. Pe lângă standardele legate de design, nu sunt multe alte condiții. Chestii de bun simț, cum ar fi comentarea codului, codul să nu aibă erori etc. Prețul se stabilește în funcție de categorie și de complexitatea fișierului uploadat. Fiecare categorie are anumite valori minime/maxime de preț, însă evaluatorul e cel care stabilește prețul final. Nu există reguli clare după care evaluatorul stabilește prețul.

3. Da, dar nu trebuie ceva foarte detaliat. Nu trebuie să înveți tu cumpărătorul să scrie cod. Va trebui doar să explici lucruri precum structura codului/folderelor, ce elemente are template-ul, cum pot fi folosite, ce pluginuri jQuery ai folosit etc.

4. Nu neapărat doar gratuite. De exemplu poți cere permisiunea unui artist de pe Deviantart. Singura chestie e că nu ai voie să incluzi acele poze în fișierul uploadat, ci doar în demo. Dacă vrei ceva gratuit, încearcă aici.

5. Aici nu știu ce să-ți spun. În ultima vreme fișierele stau tot mai puțin pe prima pagină. Va trebui să te remarci prin calitatea fișierelor dacă vrei să câștigi bani mulți încă de la început. Sau va trebui să ai răbdare să-ți construiești un portofoliu și să devii un autor cunoscut. Totuși, nu lăsa asta să te descurajeze. Din ThemeForest chiar se pot scoate bani frumoși. La fel și din 'frații' mai mici, CodeCanyon (unde sunt și eu autor) și GraphicRiver (unde am fost autor). Pe lângă ce vinzi, sunt șanse mari să fii contactat de persoane pentru muncă freelance. Orice, de la site-uri complete până la tutoriale și articole.

6. Paypal cu un card de debit atașat. Îți faci un cont cu card la o bancă, apoi conectezi cardul și contul Paypal. Nu cred că e cazul să-ți faci griji pentru taxe la început. Asta dacă nu cumva dai lovitura și câștigi bani mulți încă din prima lună.

O alternativă la rețeaua de site-uri Envato ar fi Creative Market. Principalul avantaj e că nu mai există procesul de evaluare pentru fiecare fișier în parte. Trebuie însă să fii acceptat ca autor de către staff-ul site-ului.

#12
bogdanandrei633

bogdanandrei633

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 09.01.2014
E greu sa fii acceptat pe Creative Market? Sunt ceva conditii de indeplinit?

#13
Tiberiu_Alexander

Tiberiu_Alexander

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 338
  • Înscris: 05.01.2010
Trebuie să le arăți un portofoliu. Eu le-am arătat niște fișiere din portofoliul meu de pe CodeCanyon/GraphicRiver.

#14
blue_wings

blue_wings

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 944
  • Înscris: 24.05.2007

View Postcristirg, on 24 ianuarie 2014 - 17:32, said:

chiar nu stiu cum de mai cumpara atatia de pe themeforest, pt ca eu m-am saturat sa descarc gratis sit-uri si teme wordpress puse pe sit-urile de sharing

Iti spun eu de ce mai prefera lumea sa cumpere:
- temele complexe pot avea optiuni dezactivate in variantele crackuite
- pe site-uri de sharing se gasesc in 90% din cazuri versiuni vechi ale temei cu buguri sau fara anumite optiuni care au fost implementate la o versiune mai recenta
- temele crackuite sunt de obicei modificate si contin malware sau portite prin care hackerii pot intra la tine pe site dupa ce incepi sa folosesti tema. Spre exemplu cel mai mare site pe care sunt puse temele de pe ThemeForest la liber este MafiaShare. TOATE temele contin malware, si este foarte bine ascuns.

#15
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006

View PostAndreysc7, on 21 ianuarie 2014 - 00:38, said:


Motivul pentru care mi-am facut propriul magazin de bunuri digitale Posted Image . Envato, Turbosquid, si alte website-uri de genu, te pun sa completezi un formular inainte de a retrage primii bani. Dupa ce ca iti i-au chiar si 70% din bani, iti mai ia si paypal (2%-3% e ok) si iti mai ia si statul Posted Image .

Offtopic : am vandut un model pe ts cu 120$, si am mai primit 38$ ca na, sunt tax rate Posted Image). De atunci, mi-am luat jucariile de la ei si mi-am facut eu
TU esti pe bune? da-mi voie sa te ating.
Themeforest ia maximim 50% din castiguri. Dupa ce ai trecut de anumite praguri ajungi sa iei tu peste 70% din castiguri.

View PostAndreysc7, on 09 ianuarie 2014 - 19:42, said:

1. WTF , nu vad rostul sa incarci un template fara psd
2. Sa fie functionale si sa se potriveasca cu descrierea (adica daca in descriere spui ca plugin-ul pus de tine merge, el trebe sa mearga. Pretul il stabilesti tu.
3. Profesional asa ar fi, sa faci si un manual prin care sa ii arati/descrii userului ce ai facut si cum se poate modifica sau folosi
4. Poti sa folosesti orice fel de poze atata timp cat detii drepturi de autor sau sunt free. Google > free stock images, free images, etc
5. Depinde, am vazut echipe de 4-5 coderi care aveau vanzari totale si de peste 500.000$ , insa ei faceau plugin-uri Posted Image. La template-uri fara fisierele psd, nu vad mare profit
6. Ei deja iti vor lua o taxa de 60% , poate si mai mult. Dupaia banii iti intra in contul de la themeforrest dupa care ii transferi in paypal. Daca ii declari sau nu in romania, e treaba ta, dar poate e ca la turbosquid, spun ca taxele le platesti in US, conform unui formular pe care trebuie sa il completezi

Pe turbosquid am vandut un produs cu 120$ , si am mai primit 40, ca na, cica taxe. De atunci, m-am retras de la ei , mi-am facut propriul shop si sunt mai multumit pentru ca raman cu profit 100% si 15% din vanzarile altor useri Posted Image
1. Why not? 90% din template-urile HTML sunt fara PSD. PSD-ul il cumperi separat daca vrei.
2. Aici gresesti. Sa fie functional, sa ai documentatie buna si sa se potriveasca cerintelor.
3. Este obligatoriu, altfel nu iti accepta tema/pluginul.
4. Cu conditia sa le poti folosi in scopuri comerciale. Aici nu merg cele cu GPL
5. Iar te inseli. Se vede ca esti amator
6. Iti iau MAXIMUM 50%. Paypal iti ia $2.5 pentru retragerea pe card (care este maximum $500 pe zi).

View Postbogdanandrei633, on 09 ianuarie 2014 - 19:34, said:

Salutare!
As avea niste intrebari in legatura cu platforma Themeforest.net
As vrea sa pun niste templete-uri in html. Intebarile mele sunt urmatoarele:
1. Pot incarca template-urile fara a incarca si PSD-urile? (nu sunt un designer extraordinar in schimb ma pricep mai bine la codare)
2. Ce conditii trebuie respectate pentru a fi acceptate? In functie de ce criterii se stabileste pretul?
3. Temele incarcate trebuie sa contina obligatoriu si o documentatie?
4. Pot sa folosesc orice poza in template-uri? Din cate am auzit pot folosi doar poze gratuite de pe net. Daca am dreptate, imi puteti sugera niste site-uri cu astfel de poze?
5. Care sunt sansele sa scot niste banuti din treaba asta tinand cont ca sunt nou pe site si nu am inca un portofoliu foarte bogat?
6. In cazul fericit in care reusesc sa produc ceva banuti, cum intru in posesia lor? Si ce taxe sau impozite trebuie platite?
Astept raspunsurile voastre si va multumesc anticipat!
1. Da, fara nici un fel de problema. PSD-ul este un bonus, s-ar putea sa-ti coteze tema la pret ceva mai mare daca incluzi si PSD-ul.
2. Conditiile le gasesti la ei pe site. Pretul este stabilit in functie de complexitatea temei. Un HTML va fi cotat intre $10 si $25, un Wordpress intre $25 si $45 si o tema magento in jur de $50-$70.
3. Da
4. Nu. Iti ofera ei ceva pachete de imagini free pe care le poti folosi in teme. De asemenea poti folosi creatie proprie sau fisiere care sunt oferite sub o licenta ce-ti permite revanzarea.
5. Spre deosebire de siturile de freelancing, aici nu are importanta portofoliul. Important este sa fie tema buna, sa prinda la public.
6. $2.5 la paypal pentru fiecare retragere pe card + 16% la fisc daca te duci sa completezi formularul pentru venituri suplimentare.

#16
Sorin Nedelcu

Sorin Nedelcu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 15.10.2006

cristirg, on 29 ianuarie 2014 - 01:46, said:

warez stuff...

Felicitarile mele! Esti un adevarat...
Pentru temele alea autorii muncesc luni in sir,dar ma rog...si ce faci cu ele? Esti colectionar ca daca imi spui ca doar vrei sa inveti nu te cred ca puteai sa le
vezi codul sursa direct de pe site-ul autorului.
De folosit in mediu public nu poti ca se trezesti unul sa anunte Envato ca un domeniu are tema piratata si bagi tu pirnaie sau amenda aia de 40 000 lei de drepturile autorului de nu te vezi.
Mergi pe burta usurel si nu te mai da in spectacol in public fratele meu negru cu ilegalitatile tale.
Sa fii sanatos.

Edited by DarkAngelBv, 29 January 2014 - 16:43.


#17
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,654
  • Înscris: 05.02.2012

Quote

TU esti pe bune? da-mi voie sa te ating.
Themeforest ia maximim 50% din castiguri. Dupa ce ai trecut de anumite praguri ajungi sa iei tu peste 70% din castiguri.

Si de ce sa renunt la 50% din profit, sau 30% cand pot sa raman cu 100% ? Si da, merge. Ca ei iti iau taxe, paypal la fel si statul la fel. Nu cred ca era cazul sa fi ironic, dar in fine, fiecare face ce si cat stie. Si iti zic, pe envato nu am vandut, insa pe turbosqui am dat un produs cu 120$ si am primit aproape 40$. Fa si tu un calcul si vezi ce procentaj am primit.

#18
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006
Bun, deci esti doar unu care isi da cu parerea aiurea.
Envato este cea mai mare "piata de desfacere" in acest domeniu. Daca ai o tema buna vinzi 2-300 pe luna. Asta inseamna ca ramai cu $6000 pe luna si incepand cu lunile urmatoare ramai cu tot mai multi bani.
50% din $12000 sigur e mai mult decat 100% dn $500 :lol:

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate