Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 

Generalități - Thassos

- - - - -
  • Please log in to reply
521 replies to this topic

#361
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Eu m-am intors ieri - cand am plecat a fost un autocar, acum au venit doua. Dupa 1 su mai scazut probabil preturile.

Totusi la final de august erau turisti cam ca la sfarsit de septembrie.
Din pacate nu pot sa zic ca vremea a fost de sfarsit de august - destul de innorat in vreo 4 zile, doua ploi torentiale - seara si noaptea din fericire, apa un pic cam rece - parca eram cu 2 saptamani mai tarziu...

Si cel putin in Limenas unde am fost se pare ca s-au cam plictisit grecii in pandemie - au facut destule lucrari - de la portul nou pana dincolo de ferrry - au mai modificat/marit faleza si iesirea de la ferry, unde se formase o plaja - la scurgerea unui parau chiar langa unul din digurile portului au dragat-o complet. Cand cu 1-2 ani in urma ziceam ca acolo nu era plaja si ma contraziceau unii - clar nu mai exista.
Plus ca au taiat copaci cu nemiluita - cam toti smochinii de pe la site-urile antice - astia recent - aveau deja lastari de vreo 30 cm iesiti din buturugile ramase, pe dealuri au taiat o groaza de pini uscati, dar... i-au lasat acolo...

#362
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010

View Posteiffel, on 04 septembrie 2021 - 13:11, said:

... se formase o plaja - la scurgerea unui parau chiar langa unul din digurile portului au dragat-o complet. Cand cu 1-2 ani in urma ziceam ca acolo nu era plaja si ma contraziceau unii - clar nu mai exista ...

Acolo a fost viitura anul trecut în primăvară. Cred că am spus anul trecut, am un amic care "dulghereşte" bărci ale grecilor chiar acolo. Anul trecut, pe 3 iunie discutam cu el şi tot încerca să îmi arate din satelit barca la care lucrase înainte de starea de urgenţă. Acolo, la acel pârâu (de obicei secat) fusese viitura prin martie. Omul abia aştepta să se întoarcă şi să reia treaba, l-a prins starea de urgenţă în România şi de 2 luni freca menta.
Sigur am spus, am amintit şi de o tavernă unde mânca zilnic, cot la cot cu grecii. Trebuie să răsfoiesc puţin topicul.

Referitor la acea plăjuţă temporară - nu avea ce căuta acolo, oricînd era pericol de viitură, probabil de aceea au şi modificat grecii locul. E mai bine şi economic din punctul lor de vedere, cred.


Sănătate şi tcb !

#363
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
In 2019 si acum era apa pe parau. Inainte intr-adevar era mai mult secat.
Dar si atunci ca si acum vremea a fost mai rece si mai ploioasa la sf de August - unde ei se laudau mereu ca in Iulie si August nu ploua deloc pe insula.
In 2019 smochinele erau explodate de la prea multa apa. Anul asta nu am mai vazut smochinii ca sa compar :D

#364
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010

View PostOvidiuNS, on 04 septembrie 2021 - 14:57, said:

... Sigur am spus, am amintit şi de o tavernă unde mânca zilnic, cot la cot cu grecii. Trebuie să răsfoiesc puţin topicul ...

Nu e topicul ăsta, e la cel cu tavernele. Uite, Eiffel, apasă aici.


Sănătate şi tcb !

Edited by OvidiuNS, 04 September 2021 - 17:07.


#365
Music-Box

Music-Box

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,972
  • Înscris: 16.02.2017
CITZE: Feribotul care face legătura între Grecia continentală și insula Thassos a întarziat din cauza unui șofer român de BMW.
Țoferul nu a fost gasit, probabil plecase dupa ulei de mãsline si nu dorea sa piardã traversarea, asa ca a parcat cu o roatã pe rampã. Marinarii care deservesc feribotul s-au mobilizat si au mutat cu bratele masina, politia elena i-a demontat placutele de inmatriculare, amendand soferul cu 200 euro.”, a explicat aceasta.

Attached Files


Edited by Music-Box, 11 September 2021 - 10:04.


#366
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,810
  • Înscris: 22.12.2005
Am verificat eu.acu.Nu mai e blocAt si sper sa nu intarzie.0615

#367
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Cum naiba sa plece dupa ulei de masline ca Sotirelis a deschis magazin peste drum. Nu-i lua nici 5 minute...
Apropo, am intrebat - site-ul ala de la noi care vinde ulei de masline si masline de la Sotirelis e al lui.
Are un roman colaboratr aici care le expediaza.

#368
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,810
  • Înscris: 22.12.2005

View Posteiffel, on 12 septembrie 2021 - 07:36, said:

Cum naiba sa plece dupa ulei de masline ca Sotirelis a deschis magazin peste drum. Nu-i lua nici 5 minute...
Apropo, am intrebat - site-ul ala de la noi care vinde ulei de masline si masline de la Sotirelis e al lui.
Are un roman colaboratr aici care le expediaza.

Man.ala era un bmw ist.asta spune tot.faza cu uleiul era un plamfet.:)))nu te ai prins

#369
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,810
  • Înscris: 22.12.2005
Din pacate am avut dreptate.S a facut un turism nenorocit anul asta.puhoi, needucat,egoist pana in maduva,salbatic.
Asta e ce spun ownerii de afaceri in turism de aici.si nu se bucurau prea tare de bani cat de stress si de dezastrul lasat in urma.primul loc,noi.apoi sarbii si bg.
Pesemme ca informatia nu ajuta la nimic pt cei care "cu musca pe caciula"dar macar e de referinta cand ne mai intrebam"da'ce ai ba nene"cand ne m..te vreun grec.pt ca..judetul thassos

#370
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Si... care v-ati luat bilete ptr la anul ?
Eu mi-am recuperat avansul de anul trecut, dupa ce le-am dat peste nas celor de la C.T.

Si anul asta au bagat aceeasi poezie ca anul trecut - ca hotelul la care vreau eu nu accepta persoane single si imi ofera ei vreo 3 hoteluri care accepta sa-mi aleg. Evident cele mai departate de plaja cu putinta.
Le-am zis ca la fel au facut si anul trecut asa ca am luat doar transportul prin ei si banii au mers la hotel direct. Iar grecii nu au facut nazuri ca oricum ma cunosteau si ei s-au oferit sa-mi rezerve direct, fara avans. Imediat s-a putut face rezervarea iar hotelul a confirmat-o instant ca vorbisem deja cu patroana :D

#371
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,810
  • Înscris: 22.12.2005
faci misto?
Epoca de" rezervari" ( ca si aia " aur" ) de trista amintire a trecut (sau asa speram ).
Ma refer la cele cu  "avans".
Sanatate si numai bine sa fie si la anu'. Mare atentie, grecii si-au furat-o big time anul trecut (am mai postat) - a fost un turism "salbatic".
Deci aglomeratie cat China, serviciile cat mai jos si cat mai scumpe. Judet mare in Iulie, August. De evitat!

ce este CT? eu am avut probl cu Booking-ul - dar in final am recuperat si banii (pe care mi i luasera desi spuneau ca nu e cu avans!). A scazut mult calitatea si la ei(greseli de returnare, usd in loc de eur, curs gresit etc), timpi mari de asteptare, erori in sistem

#372
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Christian Tours - aveam un avans la ei din 2020 cand s-a anulat vacanta si mi-au dat un voucher de suma aia.

Stiu cum a fost ca am fost si eu anul asta dar pe cont propriu. Am explicat mai sus de ce.
Totusi nu a fost la fel de aglomerat in August ca inainte de pandemie. A semanat mai curand cu Septembrie. Si grecii se plangeau de asta - nu aveau musterii.

#373
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,810
  • Înscris: 22.12.2005
nu vreau sa te contrazic , DAR :) nu era loc din iunie in judet. fost (ba chiar nu doar odata anul asta).

#374
johnny bravo

johnny bravo

    Membru erect

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,419
  • Înscris: 05.08.2003

View Postfoxbat, on 12 septembrie 2021 - 19:20, said:

Din pacate am avut dreptate.S a facut un turism nenorocit anul asta.puhoi, needucat,egoist pana in maduva,salbatic.
Asta e ce spun ownerii de afaceri in turism de aici.si nu se bucurau prea tare de bani cat de stress si de dezastrul lasat in urma.primul loc,noi.apoi sarbii si bg.
Pesemme ca informatia nu ajuta la nimic pt cei care "cu musca pe caciula"dar macar e de referinta cand ne mai intrebam"da'ce ai ba nene"cand ne m..te vreun grec.pt ca..judetul thassos

Adica ce s-a intamplat? Am fost si eu dar nu am remarcat decat ca a fost ceva mai multa lume decat in 2020 dar mult mai putina decat in 2019.

Anul asta am in plan sa dau o fuga pe acolo de Paste. Aveti idee daca sunt deschise taverne? In special in Limenas?

#375
johnny bravo

johnny bravo

    Membru erect

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,419
  • Înscris: 05.08.2003
Nu a fost nimeni de Paste acolo?

#376
johnny bravo

johnny bravo

    Membru erect

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,419
  • Înscris: 05.08.2003
Cei care merg cu masina electrica in Thassos vor putea incarca si la nou deschisul Lidl, in Limenas.
Statie cu CCS, CHAdeMo si Type 2.

#377
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,042
  • Înscris: 20.12.2007
Mai trebuie si un Mega Image si ne simtim ca acasa.

#378
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Au deschis Lidl in Limenas ?
Unde ?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate