Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Generalități - Thassos

- - - - -
  • Please log in to reply
521 replies to this topic

#19
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
Eu am trecut pe 30 aprilie  in jur de 6 seara pe la Makaza si am stat 1-2minute iar la intoarcere, pe 5 mai  la ora 12 a durat 5-10 minute fiindca eram in coloana cu vreo 7-8 masini toate venite  cu noi de la ferry.

#20
geoli78

geoli78

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 10.07.2012

View PostFreddy12, on 12 mai 2014 - 11:34, said:

Eu am trecut pe 30 aprilie  in jur de 6 seara pe la Makaza si am stat 1-2minute iar la intoarcere, pe 5 mai  la ora 12 a durat 5-10 minute fiindca eram in coloana cu vreo 7-8 masini toate venite  cu noi de la ferry.

Pai e ok asa.

#21
protecties

protecties

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,184
  • Înscris: 06.11.2008
EARTCAM Thassos - http://www.earthcam....?cam=thassos_mp ENJOY!

#22
radu.traveller

radu.traveller

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 16.07.2007
Old news, my friend ;) Camera e asta de aici: http://www.go-thasso...-thassos/webcam

#23
protecties

protecties

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,184
  • Înscris: 06.11.2008
Eu știam doar de site-ul pus de mine.. Într-adevăr e aceeași camera ;-)

#24
radu.traveller

radu.traveller

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 16.07.2007
Eh, sa zicem ca ai o scuza, esti prea nou intr-ale Thassos-ului ;)

#25
0ana123456

0ana123456

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 24.05.2012
Poate pune cineva cateva preturi orientative de anul asta?? Ca de exemplu sezlonguri, benzina (pe insula) o masa decenta......sau macar daca au crescut fata de anii trecuti

#26
bogdangri

bogdangri

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 27.05.2007
O zi buna tuturor.
Sunt un frecvent cititor al forumului asa ca voi incerca sa aduc si eu cateva informatii dupa o saptamana in Thassos ( unde am revenit dupa 5 ani, prima oara  am fost in 2009) .

Drumul : Am mers pe noua varianta Makaza, cu observatia ca drumul prin Gurkovo era blocat si am fost obligati sa alegem varianta Shipka, ceea ce  in opinia mea inseamna un plus de circa 30 min. Pentru zilele de sambata/duminica, cand numarul de masini cu destinatia Thassos este f.f. mare apar probleme atat la vama Giurgiu cat si la vama Makaza. In cazul meu circa 30 min la Giurgiu si circa 2 ore la Makaza la dus.  Aceeasi aglomeratie si la benzinaria OMV de la Kardjali : circa 30 min ptr alimentare. La intoarcere am trecut in circa 5 min de ambele vami ( Makaza si Giurgiu) . In concluzie la dus am facut circa 10 ore din Giurgiu ( acum 5 ani pe varianta Alexandroupolis am facut circa 8 ore) . La intoarcere am facut circa 7 ore, (fara depasiri semnificative ale vitezei legale) .

Cazare : Am ales Scala Potamia din 2 motive . Primul ( principal) a fost acela ca ne-am dorit un concediu fara “alergatura” , si ( secundar) in plus in 2009 fusesem cazat in Limenas . Am gasit cazare in ultimul moment la Vista al Mar (apartments) cu 55eur/noapte/studio.  Pretul un pic mai scump ca media , dar era ceea ce voiam : conditii decente ( frigider, televizor, aer conditionat ) intro locatie relativ noua si f. bine pozitionata ( chiar in spatele restraurantului Nautilus).

Masa :  Am mancat la terasele cunoscute :
Scala Potamia :
- Kamboussa – bine
- Capitain – bine
- Theagenis - bine
- Nautilus  - bine
- Athos – binisor
Limenas
   Simi  – bine
Theologus
- Stelios  – f bine ( recunosc ca mai buna friptura de miel nu am mancat … acum 5 ani nu am reusit sa ajungem ) .
Preturile au ramas  relativ aceleasi ca acum 5 ani : in medie circa 30 – 35 - 40 eur ptr trei persoane.

Alte obsevatii : Insula s-a dezvoltat in special in zona Scala Potamia – Golden Beach : constructii noi , terase noi, in special in zona Golden Beach unde am vazut  mai multe hoteluri de 3-4 etaje. In Limenas nu sunt asa vizibile schimbarile( in alte zone Potos/Limenaria /partea de est a insulei  nu am date ). Dezvoltarea se datoreaza  si turistilor romani, cam 70 -75 % din turistii de pe insula ( inclusiv in locatia unde am fost cazat).  Evident ca cu atati romani pe insula pot apare si momente mai neplacute in care acestia sunt protagonisti ( la mine nu a fost cazul, nu m-a deranjat nimeni si sper ca nici eu sa nu fi deranjat pe altcineva), dar  grecii cred ca nu se supara  ca suntem asa multi ( plus ca banii au marea proprietate ca se depersonalizeaza rapid …. nemostenind pacatele posesorilor lor vremelnici).  Pe de alta parte  numarul mare de turisti asigura un flux care permite anumite standarde la cazare /masa,  mai bune decat in cazul unei zone putin frecventate. Poate ca am vrea plaje doar pentru noi … dar acum in Thassos ptr ele trebuia alergat mai mult.
Per total , insula merita vizitata chiar si ca destinatie de odihna … pentru noi a functionat. In plus mi-am propus ( asa cum o facusem si in 2009) sa revin peste cativa ani .

Off topic: Nu am mai scris de multisor pe forum. Am facut-o acum  din dorinta de a contribui  la reactivarea acestui forum, ani de zile cel mai “viu” din zona traveling. Sper ca moderatorii sa inteleaga diferenta dintre un forum si un site de tip Wikitravel.

#27
ramirami

ramirami

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 31.03.2009
Buna!
Ne-am intors joi 3 iulie din Thassos prin Makaza.
Si la dus, 22 iunie, si la intors drumul era deviat prin Gabrovo, prin Shipka. Drum cu serpentine, dar care nu a ridicat probleme atata timp cat am mers cu 40-50 km/h si drumul era complet gol(mai ales la jntors, cand pe Shipka era ora 1 am), mai ales k am avut si copil 1,5 ani.
In Vama Makaza nu am stat nici la dus(9am), nici la intors (10 pm).
Atentie mare la soferii bulgari: conduc la risc: depasiri triple, viteza, nu respecta semnele de circulatie, taie curbele pe serpentine! Pericol!
Drumul a fost mai usor decat mi-am imaginat! Si datorita informatiilor detinute, multumesc inca o data tuturor!
Din Haskovo si pana la Giurgiu ne-am tinut dupa un autocar turcesc care ne-a usurat sarcina.
11h la dus si 10 h la intors, cu pauza de cafea si alimentare la OMV Kardzali de 30 min (Skala Panagia-Buc, sector 2).
Drum bun si vreme buna!!

Preturi sezlonguri:
Makryammos: intrare 3 e/pers+7e/2sezlonguri si o umbrela
Golden Beach-Cielo Beach sau Galle Beach: gratis sezlongurile daca consumai ceva de la bar (3 e/o halba Mytos sau un caffe frape cu inghetata)
Paradise Beach: 7 e/ 2 sezl cu o umbrela
Aliki Beach: 7 e/2 sezl cu o umbrela decare primeai un voucher pe care il puteai folosi la restaurant consumand masa pt 2 pers
Psili Ammos: consumatie de la bar(4,5e/caffe fraoe fff prost) insa nu te lasau sa scoti nimic din geanta, nici pt copii!!!
Marble Beach: nu mai sunt sezlonguri si bar. A venit viitura si nu a mai fost amenajata plaja!!

#28
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010

View Postramirami, on 05 iulie 2014 - 21:46, said:

... Marble Beach: nu mai sunt sezlonguri si bar. A venit viitura si nu a mai fost amenajata plaja!!

O veste bună, întrucât în august mă gândeam să prăfuiesc maşina până acolo.
Dar voi mai medita la ideea asta, în timp ce voi urmări aici situaţia. Adică, vreau să spun că şi anul trecut a fost viitură, dar ulterior plaja s-a reamenajat.
Dacă şi anul ăsta se va reamenaja şi va fi nevoie să fac drumul până acolo înainte de ora 10, atunci probabil că nu vom merge la Marble Beach, care, oricât de frumoasă ar fi, rămâne, totuşi o plajă artificială, nu e creată de natură 100%.
Spun "probabil", pentru că vom fi mai mulţi, nu decid doar eu.


Sănătate şi mulţumiri pentru informaţii !

#29
judas

judas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,827
  • Înscris: 04.02.2008

View Postramirami, on 05 iulie 2014 - 21:46, said:


Si la dus, 22 iunie, si la intors drumul era deviat prin Gabrovo, prin Shipka.


Adica era inchis drumul spre Gurkovo ???

#30
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,809
  • Înscris: 22.12.2005
inca odata, pasul repupublika este INCHIS dupa ploile de luna trecuta. Se trece prin pasul Shipca ( vineri il vizitez :) )

#31
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Vedeti ca aici nu se discuta de drumuri. Ptr asta exista alt topic pe Turism Auto.
Aici doar Thassos si regiunea invecinata.

#32
angy_m

angy_m

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 19.07.2014
Buna, Ma numesc Angela si sunt nou venita pe forum. Ma poate ajuta cineva cu informatii in legatura cu ce mijloace de transport sunt disponibile din insula Lefkada pana in Thassos? Multumesc mult! :)

#33
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Buna, pai e cam distanta intre ele - mai exact, cam toata Grecia. Nu exista mijloace de transport DIRECT.
Attached File  Lefkada on Map of Greece.JPG   59.22K   54 downloads

Nu stiu la ce te-ai gandit....

#34
TIC

TIC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,699
  • Înscris: 05.03.2003
La 6:30 a fost o furtuna in Thasos,  de zici ca a venit sfarsitul lumii. Zburau scaune, mese, umbrele de parca eram in desene animate. La ora asta stau si ma intreb daca o mai fi vreun sezlong pe plaja sau vreo taverna functionala in urmatoarele 2 zile!

#35
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Poate cateva ore cel mult, daca nu sunt deja functionale. Desi ma mira furtuna aia, de obicei nu exista asa ceva pana in septembrie.
Eu am prins anul trecut una care a maturat cam toate sezlongurile si umbrelele. Cam la o ora dupa ce a trecut erau la loc, ca si cand n-ar fi fost deloc furtuna.

#36
anneiv

anneiv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 11.01.2009
Eu m-am intors din Thassos aseara si pot spune ca am prins si eu o furtuna destul de nasoala. Erau cam speriati grecii in privinta vremii, spuneau ca de mult nu s-a mai intamplat sa fie vreme asa urata. Din 6 zile, 2 si jumatate le-am avut  cu ploaie...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate