Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Generalități - Thassos

- - - - -
  • Please log in to reply
521 replies to this topic

#1
18thStreet

18thStreet

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,841
  • Înscris: 17.01.2007
Dragi membri , aici punteti continua discutii despre generalitati ale insulei, subiect nou dar si continuarea vechiului subiect!

http://forum.softpedia.com/topic/642266-insula-thassos/


Pentru intrebari si raspunsuri legate de cazarea in Insula Thassos , va rugam postati aici: http://forum.softpedia.com/topic/955232-totul-despre-cazare-insula-thassos/




Vacante placute,

#2
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,734
  • Înscris: 26.08.2008
Sparge cineva gheata pe Thassos anul acesta aici, cu aceasta ocazie?   :)

http://www.mtb-thassos.com/

#3
protecties

protecties

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,184
  • Înscris: 06.11.2008
Cum se prezinta vremea in luna Septembrie in Thassos fata de sa zicem Sithonia in acceasi perioada? E mai frig sau mai cald? Dar apa?

#4
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Cam cu intarziere - n-as putea sa-ti zic comparativ, ptr ca nu am fost in Sithonia, dar in principiu la inceput de septembrie e relativ ok - temperatura  pe la 28-32 grade apa pe la 25-26, insa dupa 10 septembrie apa incepe sa se raceasca treptat, dar destul de rapid. Plus ca in septembrie exista si posibilitati de ploaie - de obicei averse.

#5
Utilizator

Utilizator

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 07.11.2005
Oare înjumătățirea numărului de pagini despre Thassos să fie consecința restructurării topicului sau a scăzut mult interesul pentru această insulă?
Cu toate că nu am fost acolo, sunt un cititor fidel al acestui topic, dar înainte am simțit căldura unui grup de pasionați și iubitori ai insulei și am acceptat și discuțiile contradictorii și micile picanterii. Acum totul a devenit bine organizat și calculat.Posted Image
Pe topicul de Lefkada este cam același număr de pagini.

#6
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Pai e sezonul cam mort, acum mai putin se discuta si in anii trecuti, cel mult mai posta careva niste poze si discutau mai mult offtopic, sau mai rar despre ceva oferte de cazare ( acum ptr astea sunt topice dedicate ). Si de multe ori intrebarile erau cam aceleasi - ca le era lene sa citeasca atatea pagini.

Prin Aprilie - Mai o sa inceapa insa balamucul. Nu mai zic de lunile de sezon.

#7
kpax_2k

kpax_2k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 24.03.2007

 protecties, on 26 ianuarie 2014 - 10:20, said:

Cum se prezinta vremea in luna Septembrie in Thassos fata de sa zicem Sithonia in acceasi perioada? E mai frig sau mai cald? Dar apa?
Eu am fost 2 ani la rand, in septembrie.
Prima data 19-25 - in afara de o seara furtunoasa, a fost excelent, cu temperaturi tocmai bune - undeva in jur de 28 de grade
A doua oara am fost 22-27 septembrie, si iar a fost foarte cald, tot in jur de 28 de grade
Apa a fost ok, in jur de 22-24 grade

#8
protecties

protecties

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,184
  • Înscris: 06.11.2008
Multumesc, sper sa fie vreme buna intre 6 si 14  septembrie 2014.

#9
cocio

cocio

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 10.06.2012
Salutare,

De curand am facut o rezervare ptr un ap in zona Chrysi Ammoudia. Imi poate spune cineva daca sunt ceva atractii in zona?plaje cat de cat ok?

Multumesc.

#10
mrgabone

mrgabone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 21.06.2007
Puteți sa-mi spuneți și mie la ce temperaturi să mă aștept în Thassos în perioada 9-20 Iunie? Aș vrea sa merg cu familia și sper să am și vreme și apă ok.

#11
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Vreme destul de ok ( posibile ceva averse trecatoare ), dar apa cam rece.

#12
ralu_seby

ralu_seby

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 370
  • Înscris: 11.11.2007
Buna tuturor si Hristos a Inviat!

Cred ca vom pleca in Thassos ("cred" pt ca inca asteptam confirmarea de la hotelPosted Image) pentru 3 nopti incepand cu 1 Mai. Din ce am citit pe net. vremea este in jurul valorilor de 20-22 grade, macar cat sa ne plimbam, nu am sperante ca vom si inota in marePosted Image.
Nasii nostri au ales cazarea la Hotel Lido din Limenas, pare ok din postarile de pe internet, as fi preferat sincer mai aproape de apa.

Aa, o intrebare: am sunat si la Dir. Pasapoarte si la Politia de Frontiera: pasaportul baietelului nostru expira in Aug 2014, speram sa nu intampinam probleme la granita.. de la Frontiera am primit raspuns in aceasta dimineata ca putem circula linistiti, doar sa revenim in tara cu o zi inainte de expirarea acestuia (probabil ca doar pentru destinatii cum este Turcia si alte state nemembre UE este necesar ca valabilitatea pasaportului sa fie inca 6 luni de la data intrarii in tara). stiti altceva legat de acest subiect? ma pot astepta la surprizePosted Image ??

Sper din suflet sa ajungem pe la Taverna Pyrofanos din Tripiti (unde am fost cazati in prima vacanta in Thassos) si de unde am numai amintiri "delicioase" Posted Image Posted Image ...
Pup u! write me! Posted Image

P.S. Cum puii mei atasez si eu niste poze?? (nu radeti prea tare va rog)

#13
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,615
  • Înscris: 25.11.2007
Dupa ce scrii textul, langa butonul "Post" ai un altul "More Reply Options". Apesi pe el si gasesti un "Choose files".

E bine sa ai pozele redimensionate la rezolutii mai mici (sub 1 Mb), pentru a se incarca mai repede.

#14
dia32

dia32

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 12.05.2009

 ralu_seby, on 24 aprilie 2014 - 10:40, said:

Buna tuturor si Hristos a Inviat!

Cred ca vom pleca in Thassos ("cred" pt ca inca asteptam confirmarea de la hotelPosted Image) pentru 3 nopti incepand cu 1 Mai. Din ce am citit pe net. vremea este in jurul valorilor de 20-22 grade, macar cat sa ne plimbam, nu am sperante ca vom si inota in marePosted Image.
Nasii nostri au ales cazarea la Hotel Lido din Limenas, pare ok din postarile de pe internet, as fi preferat sincer mai aproape de apa.

Aa, o intrebare: am sunat si la Dir. Pasapoarte si la Politia de Frontiera: pasaportul baietelului nostru expira in Aug 2014, speram sa nu intampinam probleme la granita.. de la Frontiera am primit raspuns in aceasta dimineata ca putem circula linistiti, doar sa revenim in tara cu o zi inainte de expirarea acestuia (probabil ca doar pentru destinatii cum este Turcia si alte state nemembre UE este necesar ca valabilitatea pasaportului sa fie inca 6 luni de la data intrarii in tara). stiti altceva legat de acest subiect? ma pot astepta la surprizePosted Image ??

Sper din suflet sa ajungem pe la Taverna Pyrofanos din Tripiti (unde am fost cazati in prima vacanta in Thassos) si de unde am numai amintiri "delicioase" Posted Image Posted Image ...
Pup u! write me! Posted Image

P.S. Cum puii mei atasez si eu niste poze?? (nu radeti prea tare va rog)
Puteti pleca linistiti!
Anul trecut noi am plecat in 5 iulie si pasaportul copilului  expira in 10 august si nu am avut probleme. Drum bun si vacanta placuta!
Noi asteptam sa vina vara!

#15
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,734
  • Înscris: 26.08.2008
Merge cineva la concursul de MTB?

Edited by BlueKing-69, 28 April 2014 - 22:14.


#16
radu.traveller

radu.traveller

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 16.07.2007
Am eu un a_mic care merge.

Edited by radu.traveller, 29 April 2014 - 21:00.


#17
sorin.pirvu

sorin.pirvu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 29.09.2006
Salut, am revenit dupa 4 zile in Thassos, de 1 Mai... Ne-am dus prin Makaza, unde am stat la coada o ora jumate sa trecem, in vama Bulgaria/Grecia, am stat la o coada de 1.5 km, la intoarcere a fost ok. Initial ne-a parut rau ca nu am mers pe vechiul traseu prin Svilengrad, dar, drumul este bun si probabil vom merge tot pe acolo si data viitoare. Am remarcat ca, de 1 Mai, sezonul este practic mort, pe insula ca si turisti, doar romani si bulgari. Tavernele mai mult de jumatate inchise, iar alea deschise nu prea aveau tot din meniu. Am stat in zona Golden Beach, dar, ne-am plimbat zilnic si am mancat in fiecare zi in alta parte. In Prinos si Panagia am gasit mancarea cea mai buna la doua taverne deschise si iarna... Preturile putin mai mici ca in sezon, dar nu cu mult. Vremea destul de buna 20-21 grade, seara destul de frig. De baie nu se pune problema...  Nu am gasit de inchiriat ATV sau barca cu motor, vremea fiind buna, vroiam sa facem o iesire pe mare... La cazare, este nevoie neaparat de aer conditionat pentru... caldura, noaptea fiind chiar frig.

Edited by sorin.pirvu, 06 May 2014 - 07:54.


#18
geoli78

geoli78

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 10.07.2012

 sorin.pirvu, on 06 mai 2014 - 07:54, said:

Salut, am revenit dupa 4 zile in Thassos, de 1 Mai... Ne-am dus prin Makaza, unde am stat la coada o ora jumate sa trecem, in vama Bulgaria/Grecia, am stat la o coada de 1.5 km, la intoarcere a fost ok. Initial ne-a parut rau ca nu am mers pe vechiul traseu prin Svilengrad, dar, drumul este bun si probabil vom merge tot pe acolo si data viitoare. Am remarcat ca, de 1 Mai, sezonul este practic mort, pe insula ca si turisti, doar romani si bulgari. Tavernele mai mult de jumatate inchise, iar alea deschise nu prea aveau tot din meniu. Am stat in zona Golden Beach, dar, ne-am plimbat zilnic si am mancat in fiecare zi in alta parte. In Prinos si Panagia am gasit mancarea cea mai buna la doua taverne deschise si iarna... Preturile putin mai mici ca in sezon, dar nu cu mult. Vremea destul de buna 20-21 grade, seara destul de frig. De baie nu se pune problema...  Nu am gasit de inchiriat ATV sau barca cu motor, vremea fiind buna, vroiam sa facem o iesire pe mare... La cazare, este nevoie neaparat de aer conditionat pentru... caldura, noaptea fiind chiar frig.

salut. ma bazez pe tine cu drumul bun ca tot pe aici vreau si eu sa merg anul asta. sper ca mega coada din vama a fost doar ca era 1 mai si se plimba multa lume. eu am un copil mic si o sa-mi faca praf creierii daca asteptam prea mult la granita. la kulata nu am asteptat niciodata mai mult de 10 - 15 min.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate