Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari
 Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

Stimulente AJOFM
 

Exodus (2014)

- - - - -
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#37
searcher-star

searcher-star

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,274
  • Înscris: 07.01.2009
Midrash (Genesis Rabah 86;3)
Iosif e vandut de fratii sai la arabi, arabii il vand in Egipt.
Pe acolo trece Potiphar si zice:
"Ce ciudat! De obicei germanii vin prin piete sa vanda etiopieni, dar de data asta, iata ca niste etiopieni vand un german".
Ca tot suntem la evrei in Egipt si la cum erau...
Genesis Rabba 84:8
Si Iosif semana perfect si cu Iacob si cu Rachel, adica parintii tuturor triburilor Israelite...

Aici, desigur, cuvintele "german" si ''etiopian" sunt sinonime pentru anume tipuri de infatisare, nu propriu-zis calificative entice.

Edited by searcher-star, 08 January 2014 - 19:48.


#38
HighHopes

HighHopes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 508
  • Înscris: 03.06.2013
A gasit cineva daca intr-adevar se ocupa Hans Zimmer de coloana sonora?

#39
tiestodj20

tiestodj20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,701
  • Înscris: 04.06.2007
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/N4iSzHXOUEE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

View PostHighHopes, on 07 ianuarie 2014 - 23:17, said:


Trailer nu am gasit, dar coloana sonora e genial de extraordinara (imi pare a fi Hans Zimmer, dar nu gasesc cine s-a ocupat de ea; poate ma ajuta cineva?):

Nu cred ca  e Hans Zimmer, conform imdb pare a fi :
http://www.imdb.com/...ef_=tt_ov_st_sm



Music by
Alberto Iglesias

#40
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
nu ma pot uita la filme religioase. e impotriva firii oricarei vietati fiind puternica sa accepte infrangeri etc. Posted Image

cand o sa-l vad pe Putin printre ucraineni/olandezi rugandu-i sa-l pedepseasca lovindu-l cu pietre atunci o sa ma pot uita si la bazaconiile religioase.

Edited by 41ex, 29 July 2014 - 23:09.


#41
Genjurooo

Genjurooo

    Inchizitor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,030
  • Înscris: 24.11.2006
Ridley Scott. Clar filmul asta trebuie sa-l vad.

#42
tiestodj20

tiestodj20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,701
  • Înscris: 04.06.2007
N-am nicio treaba cu religia & shit, dar efectele specialePosted Image...  EPIC!

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/jgs6zoYzUzc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by tiestodj20, 11 November 2014 - 17:46.


#43
Tinkerbelle

Tinkerbelle

    Post Tenebras Lux

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,305
  • Înscris: 22.04.2013
Well, din trailer pare mai mult decât promiţător... :)

#44
zedicus

zedicus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,234
  • Înscris: 25.12.2013
Asta e al doilea film in care Christian Bale joaca personaje biblice. Intai l-a jucat pe Iisus, acum il joaca pe Moise. Cine stie, poate il joaca si pe Mahomed.

#45
Genjurooo

Genjurooo

    Inchizitor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,030
  • Înscris: 24.11.2006
In picioare pe ala ultimul.

#46
zedicus

zedicus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,234
  • Înscris: 25.12.2013

View PostGenjurooo, on 19 noiembrie 2014 - 01:28, said:

In picioare pe ala ultimul.

cum adica? Nu inteleg

Edit: Lasa, m-am prins :D

Edited by zedicus, 19 November 2014 - 01:32.


#47
vafro

vafro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 659
  • Înscris: 26.02.2014
Cu toate ca am vazut Trailer-ul la CinemaCity inante sa inceapa un film, se laudau ca va rula din 12 dec 2014 dar de fapt nu exista Exodus in programul filmelor care ruleaza anul asta. Deci la Iasi nu va putea fi vazut. E un film scump si nu si-au permis sa-l cumpere cei de la CinemaCity?

#48
kayman

kayman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,008
  • Înscris: 22.01.2008
De curiozitate, cei care l-ati vazut, nu vi s-a parut excesiv de intunecat? Nu stiu daca e din cauza 3D-ului (mai bine lipsea) sau din cauza cinematografului unde l-am vazut.

#49
Tinkerbelle

Tinkerbelle

    Post Tenebras Lux

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,305
  • Înscris: 22.04.2013
L-am văzut ieri.
Christian Bale, chiar dacă se achită mulţumitor de rolul lui Moise, nu e la fel de memorabil precum Russel Crowe în Gladiator.
Anumite alegeri mi s-au părut pur şi simplu cretine, ca să nu fiu mai vulgară > aş puncta aici copilaşul de-a dreptul înfiorător, râzgâiat, nemilos şi răzbunător pe post de Dumnezeu (sau trimis al Domnului).
Coloana sonoră e atât de anostă, încât atunci când am ieşit de la film şi mi-am întrebat iubitul ce impresie i-a lăsat asupra timpanului, mi-a răspuns > filmul a avut o coloană sonoră? Posted Image

Cât despre conducătorii Egiptului, Seti inspiră un respect deosebit, însă în privinţa lui Ramses nu cred c-am văzut un faraon mai nesigur creionat în toată istoria cinematografiei > prin gesturi şi atitudine, după moarte tatălui mai ales, capătă un aer de cocălar violent, cu capsa pusă, fără creier; dar la începutul filmului, e uman şi inteligent. Un personaj între 2 extreme, nu place la mine.

Machiajul şi costumaţiile actorilor sunt frumos realizate, relaţia dintre Moise şi soţia lui a fost sublim construită, cadrelele ample, panoramice te dau pe spate, efecte 3D aproape la fel de impresionante precum cele din Avatar şi scena de luptă de la început, deşi scurtă, fu epică.

6,5/10 cu ceva indulgenţă...

Edited by Tinkerbelle, 27 December 2014 - 13:54.


#50
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Un Dumnezeu (sau trimisul sau) care-i copil-preot budist (si isteric, pe alocuri), mai treaca-mearga. Moise sa scrie el insusi Tablele Legii (o singura data), OK. Dar un Exod fara toiagul lui Moise e ca un Hobbit fara Smaug!

#51
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,616
  • Înscris: 23.03.2010
L-am vazut si eu in sfarsit, mi s-a parut slab..nu-i de mirare ca are doar 6.2 pe imdb.

#52
DaniJ90

DaniJ90

    You Are Terminated!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,105
  • Înscris: 22.11.2011
Unde se poate vedea filmul asta? Au facut reclama la CinemaCity dar nu a rulat...

#53
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,616
  • Înscris: 23.03.2010
Pai nu a rulat la vreun cinema de la noi din tara, cel putin asa stiu eu..viva torrentu :)

#54
tatarduka

tatarduka

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,042
  • Înscris: 30.10.2006
Inutil de lung. In afara de efectele speciale, somn de voie...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate