Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 

Impozit venituri AdSense

- - - - -
  • Please log in to reply
210 replies to this topic

#1
andr3y_69

andr3y_69

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 11.06.2006
A depus cineva pana acum formularul 201 la anaf?
Eu vreau sa il depun anul acesta ca in 2013 am avut incasari destul de mari de la google si sunt curios ce mai trebuie platit inafara de impozitul de 16%.

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,123
  • Înscris: 22.05.2003
Din cate stiu eu, doar cei 16%. Poate ca vei avea si niste deduceri "generoase".

#3
blue_wings

blue_wings

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 944
  • Înscris: 24.05.2007
Pai daca nu esti angajat, o sa te puna sa platesti si asigurari de sanatate, pensie si alte balarii...

#4
ankabc

ankabc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 18.11.2008

View Postandr3y_69, on 06 ianuarie 2014 - 12:38, said:

A depus cineva pana acum formularul 201 la anaf?
Eu vreau sa il depun anul acesta ca in 2013 am avut incasari destul de mari de la google si sunt curios ce mai trebuie platit inafara de impozitul de 16%.

Cum iti primesc cei de la ANAF aceasta declaratie daca conform http://static.anaf.r...ctiuni_D201.pdf , Veniturile din activitati dependente desfasurate in strainatate si platite de un angajator nerezident nu sunt impozabile in Romania, potrivit prevederilor Codului fiscal si nu fac obiectul creditului fiscal extern.
De mai sus sa intelegm faptul ca noi desfasuram activitati dependente (de google bineinteles), le efectuam in strainatate iar Google Ireland care ne plateste nu este rezident in Romania. Deci concluzia este ca nu exista cadru legal pentru a putea fi impozitati pentru acesti bani.
Daca ai fost la ANAF chiar te rog sa ne spui ce ti-au spus functionarii de acolo.
Eu una am fost si au dat-o in balbaiala. Cea mai mare intrebare a lor este cum de Google ne plateste pe noi pe persoana fizica fara un contract de munca.
Foarte multi merg si declara si bifeaza "activitati comerciale"....cu toate ca nu are nici o treaba cu ce facem noi cu Google.

#5
andr3y_69

andr3y_69

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 11.06.2006
Am fost azi sa depun declaratia 201 pe 2013 si functionarul chiar stia exact despre ce este vorba. A mers repede, nu am stat mai mult de 5 minute.
La decalaratie am atasat toate chitantele de plata trimise de google si functionarul doar a verificat daca suma trecuta in declaratie coencide cu sumele dupa chitante.
Ce facem noi cu google chiar se poate considera "activitate comerciala"...noi vindem spatiul publicitar catre google.

#6
softpediaciscolinux

softpediaciscolinux

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 17.08.2007
@andr3y_69 - Imi poti spune te rog frumos daca cei de la ANAF ti-au spus si ce procent va trebuii sa platesti catre ei? In aceeasi situatie sunt si eu, trebuie sa merg sa completez formularul 201 si din cate am inteles astept sa ma informeze ei cat am de plata. Ideea e ca eu sunt persoana fara nici un fel de venit, nu am carte de munca si nu stiu cat trebuie sa platesc. Unii spun 16%, altii zic 5,5% CAS, 32% pensii etc.

Din ce am citit pe net, ma refer la cei care au mai depus formularele, suma era de 16% dar te rog sa imi zici cat anume ti-au zis tie ca o sa platesti.

#7
andr3y_69

andr3y_69

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 11.06.2006
Nu mi-ai spus asta. Dar Iti spun sigur ca va trebuii sa platesti catre anaf 16%.
Din cate am inteles de la un conpabil nu anaful iti impune sa platesti cas-ul si pensia ci fiecare institutie independenta.

#8
softpediaciscolinux

softpediaciscolinux

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 17.08.2007
Multumesc mult pentru raspuns. Deci ANAF te obliga sa platesti 16%.
Cat despre CAS si pensie, mi se pare un pic aiurea sa te oblige sa platesti, pana la urma eu in ultimii ani am fost la consultatie in spitale private unde am platit sume considerabile. La fel si cu pensia, daca nu contribui nu o sa am. Oricum de anul acesta, sunt si angajat asa ca nu stiu daca trebuie sa le platesc.

Ma interesa in mod direct, ce ai facut la ANAF, mai exact cat ti-au spus ei ca o sa platesti...16%? Ai platit deja sau astepti decizia de impunere in care te anunta ei suma pe care o ai de plata? Daca intrebi 10 contabili, toti or sa iti spuna 10 lucruri diferite, la fel si la ANAF, am sunat de 2 ori si 2 persoane diferite mi-au zis 2 lucruri diferite. Sunt complet confuz.

Ai spus ca ai realizat niste sume considerabile, asa si eu, de-asta eram ingrijorat cu ANAF, ti-au zis ceva de o limita de suma? Adica daca te duci la ei si le zici ca ai castigat 100.000 Euro la fel o sa iti zica? Platesti 16% sau te obliga sa iti faci firma?

Multumesc inca odata pentru raspunsul tau

#9
andr3y_69

andr3y_69

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 11.06.2006
Trebuie sa platesti 16% din toata suma care o declari.  Nu mi-ai spus cat trebuie sa platesc dar am o idee cat ar trebuii dar astept decizia de impunere.
Am intrebat si contabili si ei nu aveau nici cea mai vaga idee despre cee vorbesc.
Cat despre o limita de suma... sa fim seriosi, e statul. astia mai au un pic si ne pun si TVA la TVA.
Declaratia trebuie depusa in lei si se calculeaza la cursul mediu pe anul trecut. Anul trecut cursul mediu pt euro a fost de 4,4190 lei.
Daca iei suma specificata de tine: 100.000x4,4190=441.900 lei deci vei platii 70704 lei.

#10
softpediaciscolinux

softpediaciscolinux

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 17.08.2007
Inca o data iti multumesc pentru raspunsurile prompte, promit sa revin si eu cu propriile comentarii dupa ce trec pe la ANAF, poate mai sunt si altii ca noi in aceeasi situatie.
Ca o paranteza la ce discutam, asa am intrebat si eu multi contabili, unii mai apropiati si nu intelegeau, tot ii dadeau cu TVA, si tot felul de procente insa la Google nu suntem noi cei care vindem un produs, ci doar inchiriem un spatiu publicitar.
Am inteles ca de anul acesta, din 2014, daca nu esti angajat se pare ca or sa ne oblige sa platim si CAS deci pe langa 16% adaugam 5.5% sau 6.5% din toata suma declarata. Era la nivel de declaratii, acum nu stiu daca se va aplica sau a fost deja votata aceasta lege.
Urmand exemplul altora care au completat formularul 201, cred ca trebuie bifat, "Alte venituri", pentru ca nu vad alta rubrica la care noi cei cu venituri din Google ne putem incadra...
Mi-ai spus si cursul euro pentru 2013, multumesc inca odata, o sa depun si eu cat de curand si revin cu alte comentarii.

#11
andr3y_69

andr3y_69

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 11.06.2006
Initial am vrut sa imi trec contul de adsense pe firma dar contabilul mi-a spus ca va trebuii sa platesc si TVA 24% asa ca m-am rezumat doar la persoana fizica si platesc 16%.

#12
ankabc

ankabc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 18.11.2008

View Postandr3y_69, on 14 aprilie 2014 - 15:49, said:

Am fost azi sa depun declaratia 201 pe 2013 si functionarul chiar stia exact despre ce este vorba. A mers repede, nu am stat mai mult de 5 minute.
La decalaratie am atasat toate chitantele de plata trimise de google si functionarul doar a verificat daca suma trecuta in declaratie coencide cu sumele dupa chitante.
Ce facem noi cu google chiar se poate considera "activitate comerciala"...noi vindem spatiul publicitar catre google.

E total GRESIT ceea ce spui. Tu nu "vinzi" nimic. Pentru a putea vinde trebuie sa emiti facturi, chitante, etc. Normal ca functionarul de la ANAF ti-a luat declaratia...orice ban vine de buna voie...e bine venit. Conform legii uniunii europene a dubeli impozitari, ei nu au voie sa te impoziteze pe aceste venituri. Scrie chiar si in legea lor si in ghidul de completare a declaratiei 201: "Veniturile din activitati dependente desfasurate in strainatate si platite de un angajator nerezident nu sunt impozabile in Romania, potrivit prevederilor Codului fiscal si nu fac obiectul creditului fiscal extern." O persoana fizica neautorizata nu are voie si nu poate desfasura activitati comerciale legal pe teritoriul romaniei. De aceea si la chirii si la orice chestie de activitate comerciala trebuie sa ai un contract...de inchiriere...de ceva. Eu am discutat cu directorul de la mine din zona de la ANAF si raspunsul a fost ca nu se poate impozita acest venit, deoarece Google Ireland plateste el tot acolo, altfel, o firma nu poate varsa bani intr-un cont de persoana fizica fara un ordin de plata sau factura proforma. Daca ar fi asa inseamna ca Google te-ar plati la negru. Eu nu imi amintesc sa-i fi taiat vreo factura lui Google sau sa fi semnat vreun contract "live" cu el...restul e CanCan. Iar la intrebarea catre dl. de la ANAF: "ce se intampla cu cei care merg si declara?", au spus ca ei sunt obligati sa accepte declaratiile, dar daca vor intra sub incidenta dublei impozitari nu vor putea taxa banii, sau daca in unele zone ale tarii se vor taxa, persoanele care se vor "destepta" la un moment dat vor putea cere banii inapoi...exact cum se intampla acum cu taxa auto din 2012 pe care statul a incasat-o ilegal iar acum trebuie sa o restituie inapoi cetatenilor...bineinteles fara penalitati.
Vreau de la cei care ati fost la ANAF si ati depus aceasta cerere sa-mi spuneti unde au incadrat functionarii legal in lege, activitatea dvs. Si intrebatii va rog pe acei functionari ce facem cu paragraful din legea care insoteste ghidul de completare al declaratiei 201, in care spune clar ca "Veniturile din activitati dependente desfasurate in strainatate si platite de un angajator nerezident nu sunt impozabile in Romania."

Edited by ankabc, 19 April 2014 - 08:56.


#13
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010

View Postankabc, on 19 aprilie 2014 - 08:56, said:

E total GRESIT ceea ce spui. Tu nu "vinzi" nimic. Pentru a putea vinde trebuie sa emiti facturi, chitante, etc. Normal ca functionarul de la ANAF ti-a luat declaratia...orice ban vine de buna voie...e bine venit. Conform legii uniunii europene a dubeli impozitari, ei nu au voie sa te impoziteze pe aceste venituri. Scrie chiar si in legea lor si in ghidul de completare a declaratiei 201: "Veniturile din activitati dependente desfasurate in strainatate si platite de un angajator nerezident nu sunt impozabile in Romania, potrivit prevederilor Codului fiscal si nu fac obiectul creditului fiscal extern." O persoana fizica neautorizata nu are voie si nu poate desfasura activitati comerciale legal pe teritoriul romaniei. De aceea si la chirii si la orice chestie de activitate comerciala trebuie sa ai un contract...de inchiriere...de ceva. Eu am discutat cu directorul de la mine din zona de la ANAF si raspunsul a fost ca nu se poate impozita acest venit, deoarece Google Ireland plateste el tot acolo, altfel, o firma nu poate varsa bani intr-un cont de persoana fizica fara un ordin de plata sau factura proforma. Daca ar fi asa inseamna ca Google te-ar plati la negru. Eu nu imi amintesc sa-i fi taiat vreo factura lui Google sau sa fi semnat vreun contract "live" cu el...restul e CanCan. Iar la intrebarea catre dl. de la ANAF: "ce se intampla cu cei care merg si declara?",
Google nu este angajator in cazul AdSense. Ci pur si simplu e o relatie comerciala intre o persoana fizica si o persoana juridica. Asa cum este si atunci cand de exemplu o persoana joaca la bursa. Faptul ca legile romanesti sunt proste si neadaptate la diverse realitati, nu schimba cu nimic situatia. Genul asta de venit am impresia ca intra la "alte venituri" obtinute din strainatate. Google mai mult ca sigur nu plateste nici un fel de impozit local pt. banii care ii trimit celora cu AdSense. Iar contract evident ca exista intre Google si persoana fizica (contract electronic), doar ca statul roman nu are nici o treaba in toata povestea.

Edited by MrReason, 19 April 2014 - 09:15.


#14
ankabc

ankabc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 18.11.2008

View PostMrReason, on 19 aprilie 2014 - 09:13, said:

Google nu este angajator in cazul AdSense. Ci pur si simplu e o relatie comerciala intre o persoana fizica si o persoana juridica. Asa cum este si atunci cand de exemplu o persoana joaca la bursa. Faptul ca legile romanesti sunt proste si neadaptate la diverse realitati, nu schimba cu nimic situatia. Genul asta de venit am impresia ca intra la "alte venituri" obtinute din strainatate. Google mai mult ca sigur nu plateste nici un fel de impozit local pt. banii care ii trimit celora cu AdSense. Iar contract evident ca exista intre Google si persoana fizica (contract electronic), doar ca statul roman nu are nici o treaba in toata povestea.

Deci concluzia ta care ar fi? Se impoziteaza sau nu?
Sunt curios cati din cei care fac Adsense au citit Termeni si conditii de la Google si legile in vigoare ale statului roman pe parte fiscala.
Cum am mai scris si mai sus:
conform http://static.anaf.r...ctiuni_D201.pdf , Veniturile din activitati dependente desfasurate in strainatate si platite de un angajator nerezident nu sunt impozabile in Romania, potrivit prevederilor Codului fiscal si nu fac obiectul creditului fiscal extern.
De mai sus sa intelegem faptul ca noi desfasuram activitati dependente (de google bineinteles), le efectuam in strainatate iar Google Ireland care ne plateste nu este rezident in Romania. Deci concluzia este ca nu exista cadru legal pentru a putea fi impozitati pentru acesti bani.


Si sa stii ca Google plateste pentru banii care ni se vireaza noua. Se face impozitarea la sursa. De aceea pe conturile Adsense pe firma se castiga mai bine pentru ca Google descarca TVA-ul si impozitele pe firma din Romania. La persoanele fizice (nejuridice) incasarile din Adsense sunt mai mici, deoarece Google nu poate descarca TVA-ul pe o persoana nejuridica si este obligat sa plateasca la sursa (Irlanda) TVA-ul si impozitul aferent scoaterii din firma a banilor pentru plati. Daca Google ar fi avut sediu in Romania atunci ar fi fost cu totul altceva...
Iar ca idee...functionarul de la ANAF mi-a spus ca daca s-ar putea impozita ar trebui dusa o copie a contractului cu Google (dovada de provenienta a banilor) ca sa nu zica ca lucrezi la negru....ati reusit vreounul din voi sa intrati in posesia acestui contract? Posted Image

Totodata sa citim cu atentie ce scrie Google:
"6. Taxe
Intre dvs. si Google, Google este responsabil pentru toate taxele (daca exista) asociate tranzactiilor dintre Google si agentii de publicitate in legatura cu Anunturile afisate pe Proprietati. Sunteti responsabil pentru toate taxele (daca exista) asociate Serviciilor, altele decat cele bazate pe venitul net al companiei Google. Toate platile de la Google catre dvs. in legatura cu Serviciile vor fi tratate ca incluzand taxe (daca este cazul) si nu vor fi ajustate."
Deci Google scrie ca suntem responsabili pentru alte taxe (in functie de tara, mai ales daca e NON-UE), altele decat cele bazate pe venitul net, acesta insemnand un venit deja impozitat, iar noi fiind in UE trebuie sa fim protejati de legea dublei impozitari. Mai departe tot Google scrie ca platile includ si taxe.
Eu am vorbit si cu functionar ANAF si cu jurist si cu un contabil...si din toate aceste date toti au ajuns la concluzia ca nu se poate impozita acest venit a 2-a oara. E ca si cum "Dorel" munceste in Italia si ii intra banii in contul din Romania la familie...si ce ar trebui sa faca familia...sa-i mai declare o data ca "alte venituri" si sa se impoziteze din nou? :)

Edited by ankabc, 19 April 2014 - 12:37.


#15
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010
Textul zice bine ce zice, dar tu treci cu lejeritate peste un aspect foarte important:

View Postankabc, on 19 aprilie 2014 - 12:14, said:

activitati dependente desfasurate in strainatate si platite de un angajator nerezident nu sunt impozabile in Romania,

Pai daca ai contract pt. AdSense, ai contract ca angajat la Google? Nu cred. Iar daca nu esti angajat, prevederile nu se aplica. Eu nu am lucrat cu Google niciodata, dar obtin venituri din alte chestii din afara si termenii sunt similari.

Am extrem de mari dubii ca Google plateste impozitul pt. cei carora le trimit banii pt. AdSense. In general, persoana fizica  e datoare sa plateasca impozitul acolo unde este rezidenta (exista niste exceptii cum ar fi dividende si altele, dar nu cred ca e cazul aici)

Edited by MrReason, 19 April 2014 - 13:49.


#16
ankabc

ankabc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 18.11.2008

View PostMrReason, on 19 aprilie 2014 - 13:47, said:

Textul zice bine ce zice, dar tu treci cu lejeritate peste un aspect foarte important:



Pai daca ai contract pt. AdSense, ai contract ca angajat la Google? Nu cred. Iar daca nu esti angajat, prevederile nu se aplica. Eu nu am lucrat cu Google niciodata, dar obtin venituri din alte chestii din afara si termenii sunt similari.

Am extrem de mari dubii ca Google plateste impozitul pt. cei carora le trimit banii pt. AdSense. In general, persoana fizica  e datoare sa plateasca impozitul acolo unde este rezidenta (exista niste exceptii cum ar fi dividende si altele, dar nu cred ca e cazul aici)

Contractul dintre Google si noi este de colaborare (tot "angajator" care te plateste). Atata timp cat noi punem la dispozitie niste site-uri in regula, Google va colabora cu noi...altfel nu. De aici rezultand si activitatea dependenta.
Astea cu: dubii, cred ca, poate...am auzit destule... eu prezint inscrisuri legale care-mi sustin afirmatiile. Si inca ceva... persoana fizica trebuie sa plateasca taxe si impozite pe terioriul tarii in care platitorul isi desfasoara activitatea. De aceea Google si-a deschis sediu in UE pentru a putea fi taxat conform standardelor UE. Deci noi ar trebui sa platim taxe si impozite la acesti bani in Irlanda si nicidecum in Romania. De aceea se si face impozitare la sursa. Daca Google Adsense avea sediu fiscal in Romania, abia atunci Google platea bani catre statul roman si noi plateam taxe tot catre statul roman. Dar legislatia fiscala romana este foarte greoaie si de aceea fug toti de noi...exemplu de firme care au plecat din Romania si si-au deschis GMBH-uri prin Germania si alte tari europene unde legislatia este simpla si clara.

Edited by ankabc, 19 April 2014 - 14:09.


#17
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010

View Postankabc, on 19 aprilie 2014 - 14:07, said:

Contractul dintre Google si noi este de colaborare (tot "angajator" care te plateste).
Ti-a confirmat cineva in mod oficial asta sau doar presupui tu? Faptul ca ai contract cu cineva nu inseamna activitate "dependenta".

View Postankabc, on 19 aprilie 2014 - 14:07, said:

De aceea se si face impozitare la sursa.
Dar cum ai concluzionat tu ca se face la sursa? Ai acte doveditoare in acest sens? Caci trebuie sa ai daca vrei scutire de impozit in romania. Este total gresita ideea cum ca persoana fizica trebuie sa plateasca impozitul unde (presupusul) "platitor" isi are rezidenta. Am pus intre ghilimele platitor deoarece firmele care platesc persoane straine, in general, nu retin impozitul la sursa. Exista niste exceptii dar sunt putine si privesc in general anumite tipuri de tranzactii de pe pietele de capital.

#18
ankabc

ankabc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 18.11.2008

View PostMrReason, on 19 aprilie 2014 - 14:33, said:

Ti-a confirmat cineva in mod oficial asta sau doar presupui tu? Faptul ca ai contract cu cineva nu inseamna activitate "dependenta".


Dar cum ai concluzionat tu ca se face la sursa? Ai acte doveditoare in acest sens? Caci trebuie sa ai daca vrei scutire de impozit in romania. Este total gresita ideea cum ca persoana fizica trebuie sa plateasca impozitul unde (presupusul) "platitor" isi are rezidenta. Am pus intre ghilimele platitor deoarece firmele care platesc persoane straine, in general, nu retin impozitul la sursa. Exista niste exceptii dar sunt putine si privesc in general anumite tipuri de tranzactii de pe pietele de capital.

Cei de la Google mi-au confirmat acest lucru in urma unui apel telefonic cu un consultant de-al lor.
Scrie si in Termeni si Conditii ale lor:
"6. Taxe
Intre dvs. si Google, Google este responsabil pentru toate taxele (daca exista) asociate tranzactiilor dintre Google si agentii de publicitate in legatura cu Anunturile afisate pe Proprietati. Sunteti responsabil pentru toate taxele (daca exista) asociate Serviciilor, altele decat cele bazate pe venitul net al companiei Google. Toate platile de la Google catre dvs. in legatura cu Serviciile vor fi tratate ca incluzand taxe (daca este cazul) si nu vor fi ajustate."

Iar pentru UE au spus ca taxele intra sub incidenta dublei impozitari. Google nu poate plati o persoana din alta tara fara ca acei bani pe care-i scoate din firma sa fie impozitati. Nu se risca cu astfel de lucruri. Ei ii impoziteaza la sursa si-ti trimit tie mai putin. Nu cred ca Google s-ar risca sa devina "tatal" evazionistilor din toata lumea...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate