Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Totul despre cazare - Insula Thassos

- - - - -
  • Please log in to reply
217 replies to this topic

#73
radu-dragos

radu-dragos

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 27.11.2011

View PostWhiky, on 10 august 2014 - 23:50, said:

noi am rezervat pt inceputul lui septembrie http://www.mouraki-s.../index.php?l=ro . Ni se pare o cazare buna pt nepretentiosi (25/camera)
chiar este o cazare buna,noi suntem aici chiar acum .Am platit 35 euro pt 2 adulti si un copil.Super ok !

#74
mars attack

mars attack

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 04.02.2004
Salutare tuturor,

Din motive independente de vointa mea nu am putut rezerva dinainte vacanta in Thassos, iar acum sunt hotarat sa merg la 'plesneala", in f.f scurt timp.
Asa ca am nevoie de orice sfat/hint ca sa nu bajbai prea mult ....
Suntem 2 adulti si 2 copii mari, cu masina proprie. Tinand cont de situatie o sa urmarim doar conditii decente (curatenie, chicineta, daca are si piscina e "bonus") si bineintels un pret cat de cat correct pentru ~ 7 nopti.
Astept urgent idei de posibile locatii mai ales de la cei care au procedat asa cu success .... care sunt zonele cu "potential", eventual de la nord spre sud pe partea estica.
Multumesc anticipat.

PS. Am contactat si ~20-30 pensiuni/hoteluri (cele vizibile/active pe net ..., varful aisbergului) dar ... nimic

Edited by mars attack, 13 August 2014 - 16:48.


#75
boz1

boz1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 13.07.2009
Toate zonele sunt cu potential....Hotaraste-te in ce statiune vrei sa stai si acolo te opresti si cauti . Este foarte putin probabil sa nu gasesti nimic. Eu am fost anul asta a 4-a oara " la plezneala " cum spui tu, dupa alti doi ani de rezervari,  si nu am avut emotii deloc ( 2 ani de Thassos, un Nei Pori si un Kallithea). La maxim a 4-a incercare am gasit cazare cu 35 de euro studio dublu. Parca in Nei Pori am dat un pic mai mult, dar nu sunt sigur. Mergi linistit si vacanta placuta!

#76
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010
Anul acesta, între 4 şi 11 august, am fost cazaţi în Skala Potamia, cea mai spectaculoasă localitate din Thasos (datorită abruptului estic al muntelui Ipsarion, asemănător cu abruptul estic al Bucegilor).
Hotelul ales de noi a fost ARIADNI HOTEL BUNGALOWS, care este situat la vest de şoseaua principală ce înconjoară insula, aşa cum se vede în poza următoare:
Attached File  Ariadni_Map1.jpg   145.09K   134 downloads.

Hotelul e bine semnalizat la şosea, pe ambele părţi şi din ambele direcţii. Cum vii dinspre satul Potamia, imediat după ce treci de arcada hotelului Korina, trebuie să fii atent. Primul indicator este pe dreapta şoselei şi este artizanal făcut, din lemn lăcuit şi vopsit. Pe aici intri la dreapta pe străduţa de la nord de hotel. Noi am preferat să intrăm de fiecare dată pe străduţa din sud, unde este pe partea estică a şoselei principale un stâlp ce are sus un indicator gen cutie din plastic alb ce noaptea e luminoasă. Un punct de reper suplimentar este mica arcadă ce se află chiar la şosea (se face dreapta pe străduţa perpendiculară pe şoseaua principală şi se lasă mica arcadă pe stânga, ajungând cam în cca. 50 de metri la intrarea de la Ariadni).

Hotelul este de fapt un complex, în care se intră printr-o arcadă situată în partea sud-estică:
Attached File  Thasos14 1001.jpg   144.89K   126 downloads Attached File  Thasos14 1003.jpg   257.47K   105 downloads Attached File  Thasos14 1005.jpg   169.06K   109 downloads.

Pe latura estică a complexului se află de la sud către nord: piscina, pool-barul, apoi clădirea unde este restaurantul pentru micul-dejun şi recepţia:
Attached File  Thasos14 1007.jpg   225.2K   108 downloads Attached File  Thasos14 1009.jpg   162.21K   97 downloads Attached File  Thasos14 1011.jpg   167.14K   88 downloads Attached File  Thasos14 1013.jpg   139.7K   91 downloads.

Parcarea (gratuită) este amenajată pe latura sudică, afară din complex, peste străduţă. Pe latura sudică, în complex, sub un mare platan este locul pt. barbeque şi un minuscul loc de joacă cu un mic tobogan:
Attached File  Thasos14 1015.jpg   175.09K   89 downloads Attached File  Thasos14 1017.jpg   201.7K   95 downloads.

Pe latura vestică a complexului se află cele 3 clădiri destinate cazării clienţilor. Clădirea mai micuţă din partea nordică conţine 2 apartamente şi două camere, în timp ce celelalte două clădiri au fiecare câte 8 studiouri. Un studio are un hol de intrare unde se află frigiderul, o chiuvetă şi două paturi sprapuse, apoi se intră fie în baie (care este mare pentru Grecia), fie în cameră (şi ea tot mare - cred că are cca. 25mp). Din cameră se iese în balcon (mare), unde sunt o masă cu tăblie din inox şi 3 scaune metalice învelite în împletitură de vinilin. Fiecare balcon e dotat şi cu suport din plastic şi câteva cârlige pentru a pune la uscat rufe:
Attached File  Thasos14 1019.jpg   185.53K   111 downloads Attached File  Thasos14 1021.jpg   158.08K   104 downloads Attached File  Thasos14 1023.jpg   127.33K   108 downloads

Attached File  Thasos14 1025.jpg   179.94K   97 downloads Attached File  Thasos14 1027.jpg   162.49K   90 downloads Attached File  Thasos14 1029.jpg   166.01K   87 downloads.

O cameră dublă (studio), ne-a costat 78 euro pe noapte (cu mic-dejun), iar apartamentul de la etaj a costat 114 euro pe noapte (3 persoane cu mic-dejun). Avantajul apartamentului a fost terasa imensă (se vede copertina, în poze), de unde panoramele sunt superbe:
Attached File  Thasos14 1031.jpg   233.57K   87 downloads Attached File  Thasos14 1033.jpg   228.54K   95 downloads.

Ne-a plăcut complexul Ariadni, frumos întreţinut, cu finisaje de calitate, cu instalaţie automată de udat iarba, cu piscina frumoasă şi dotată inclusiv cu zonă de jacuzzi, cu micul dejun bufet suedez destul de bogat etc. Se pot vedea poze din interioare şi de la micul-dejun pe booking.
Probabil ar fi fost ceva mai luxos la hotelul Korina, însă şi preţul ar fi fost aproape dublu.

Au fost şi câteva aspecte negative, dar în general nu din vina hotelului, ci din cauza legislaţiei din Grecia. Adică, deşi Aimilio (managerul), fata de la micul-dejun, femeia de la curăţenie şi Yorgos (băiatul de la pool-bar) au fost extrem de amabili şi de săritori, totuşi la piscină şi la pool-bar nu aveai voie cu nimic personal, nici măcar cu o sticlă de apă. Totul trebuia să fie de la ei, şi cu bonul de casă aferent. Şi deşi pool-barul se închidea la miezu' nopţii, totuşi ne uitam cu jind la piscina ce nu putea fi "accesată" decât până la ora 20.30:
Attached File  Thasos14 1035.jpg   79.72K   87 downloads.

Singurele neajunsuri datorate hotelului au fost două: primul se referă la curăţenie şi la schimbatul prosoapelor şi aşternuturilor (dar şi noi am fost vinovaţi, pt. că nu părăseam camerele decât pe la prânz - deci ce să facă şi biata femeie, a patra zi, în disperare de cauză, a făcut curăţenie şi a schimbat totul cu noi în cameră); iar al doilea a fost că micul-dejun se servea între orele 8.30 şi 10.30, dar în ziua când am făcut turul insulei cu vasul Eros II am putut să intrăm şi să mâncăm ceva mai devreme de 8.30.

În concluzie, recomandăm tuturor Ariadni Hotel Bungalows; chiar dacă e o idee mai scump, merită banii. Aşa cum se vede şi în poze, este un adevărat paradis.


Sănătate şi toate cele bune !

Edited by OvidiuNS, 15 August 2014 - 19:09.


#77
lelali

lelali

    Vrăjeală, multă vrăjeală!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,645
  • Înscris: 07.11.2009

View Postnenea13, on 17 iunie 2014 - 19:31, said:

salutare

are careva ceva informatii despre aceasta locatie Villa Maria din Skala Potamia?

http://www.go-thasso...anchor=node-603

multumesc
Ai fost? Cum e? Posted Image
Mai bine stau acasa sau merita?

View PostCatalin S., on 18 iunie 2014 - 06:54, said:


Sunt vreo 380-400 m pana la plaja.  doar ca are un aspect mult mai "romanesc" la capitolul arhitectura, curte, terasa. Ce nu am vazut acolo? Romani! Posted Image Deci asta poate fi un plus pentru unii.
Perfeeect! :lol:

#78
Malkos

Malkos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 15.04.2013

View Postradu-dragos, on 11 august 2014 - 21:30, said:

chiar este o cazare buna,noi suntem aici chiar acum .Am platit 35 euro pt 2 adulti si un copil.Super ok !
Puteai opta si pentru micul dejun? In apropiere era cumva si vreun Lidl? Multumesc!

#79
floryn-dof

floryn-dof

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 671
  • Înscris: 05.10.2012
Sal all, ma puteti ajuta, va rog, cu o recenzie, ptr http://www.studios-t...ra.gr/  ..... nu gasesc nici un review pe "Goagal" despre ei......... am scormonit analele netului si nimic despre ei. Mi se pare cam ciudat ptr ca au locatie f buna si sa nu apara nici o recenzie..........Posted Image Posted Image Posted Image  
Daca vreun coleg stie sau a stat in aceasta locatie, inca odata va rog, lasati impresii............. multam anticipat !!

#80
Catalin S.

Catalin S.

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,389
  • Înscris: 01.02.2006
Asa cum va spuneam! :P

View PostCatalin S., on 07 iunie 2014 - 12:03, said:

Hahaha!

Eu v-am mai spus... Vila Dimitra din Skala Potamia, dar voi nu si nu.... Voi "Batman, Batman"... Posted Image

Au aceleasi preturi de vreo 5-6 ani incoace. Posted Image

Am fost de multe ori acolo si va garantez ca raportul calitate pret este unul decent spre excelent. Posted Image


#81
floryn-dof

floryn-dof

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 671
  • Înscris: 05.10.2012
Pare k vila Dimitri, eu m-am uitat la Studio Dimitri care este la 1km de plaja.....

#82
Catalin S.

Catalin S.

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,389
  • Înscris: 01.02.2006
Este vorba de Villa Dimitra care fata de plaja e la vreo 380 m.
Exista si o scurtatura printr-o livada peste drum care reduce distanta cu vreo 150 m. Intrebati proprietarul cand ajungeti aoclo.

Site: http://villadimitra.gr/ro/index.htm

Facebook: https://www.facebook...dimitra.thassos

Lasati mesaje cu incredere (romana sau engleza) ca vi se raspunde in maxim 12 ore, uneori instant.
Au cont la banca in Romania deci nu scapati de comisioanele intre tari si ar mai fi...

Atentie, este o varianta, nu oblig pe nimeni sa se duca acolo.

Succes! Posted Image

#83
floryn-dof

floryn-dof

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 671
  • Înscris: 05.10.2012

View Postfloryn-dof, on 19 ianuarie 2015 - 10:19, said:

Sal all, ma puteti ajuta, va rog, cu o recenzie, ptr http://www.studios-t...ra.gr/  ..... nu gasesc nici un review pe "Goagal" despre ei......... am scormonit analele netului si nimic despre ei. Mi se pare cam ciudat ptr ca au locatie f buna si sa nu apara nici o recenzie..........Posted Image Posted Image Posted Image  
Daca vreun coleg stie sau a stat in aceasta locatie, inca odata va rog, lasati impresii............. multam anticipat !!
K, se pare ca nu a stat nimeni la vila de mai sus, dar revin cu alta intrebare: La o rezervare online direct cu proprietarul din Grecia, trimitem bani prin Moneygram, ii dam codul dar treb. sa elibereze o factura, o proforma, o ceva la mana ca sa am siguranta rezervarii ??? Sau se merge pe increderea pe care noi am "omorat-o" din cauza sistemului nostru ?? Sa avem incredere in ei doar din mail-uri ?? Cum s-a procedat in cazurile voastre ??

#84
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007
Pe incredere, nu a semnalat nimeni probleme (neseriozitate) din partea grecilor.

#85
aka_razvan

aka_razvan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 10.12.2008
Din experientele anterioare (locatii diferite), confirm ca nu exista probleme din pct. asta de vedere, grecii sunt seriosi cand vine vorba de rezervari.
Chiar saptaman trecuta am platit avansul de 115euro ptr. o cazare in Thassos in sezonul estival, direct la proprietar.
Am  mai multe emotii cand platesc avans aici in tara, la romanasii nostrii.

Edited by aka_razvan, 23 January 2015 - 12:14.


#86
claudrider

claudrider

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 566
  • Înscris: 18.09.2007
salut,
intentionez sa plec in iunie cu sotia si copilul pentru prima data in Thasos. Am gasit pe internet Blue View Studio in Skala Potamia si vroiam sa intreb si aici daca a mai fost cineva acolo si eventual pareri privind aceasta locatie dar si a plajei de acolo.
multumesc anticipat.

#87
Catalin S.

Catalin S.

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,389
  • Înscris: 01.02.2006
Confirm si eu ca nu sunt probleme cu banii si rezervarile!

Desi unii tin evidenta coputerizat iar altii merg pe varianta veche (catalog / catastif), un lucru este cert NU LUATI TEAPA!

Mergeti cu incredere si grabiti-va un pic. E posibil ca anul acetsa sa fie ultimul "cu buletinul", pentru ca vor sa-i scoata din UE! :D

#88
danju1013

danju1013

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 11.01.2013
salut, vreau sa merg si eu in luna iulie in Thassos ,suntem o familie cu doi copii ...vreau o sugestie , un sfat pentru o cazare mai ieftina, m-ar interesa in Skala Potamia sau In Skala Panagia...dar un loc de 2 stele..., multumesc anticipat., merg cu masina personala .

#89
zib_2015

zib_2015

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 08.02.2015

View Poststroescud, on 15 iulie 2014 - 09:18, said:



varianta cea mai comoda este masina personala deoarece iti faci singur programul. exista mijloc de transport in comun, autobuz care circula din ora in ora dar pt cei care sunt comozi si le place ca oriunde sa aiba la indemana mai multe lucruri decat o geanta si o umbrela atunci clar raman fan masina personala.

Va rog sa imi spuneti si mie care e traseul pana la Vila Amalia cu masina personala, dupa ce trecem de feribot...Am vazut ca ati fost acolo acum cativa ani. Mai aveti datele de contact? Va multumesc pentru raspuns.

#90
Catalin S.

Catalin S.

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,389
  • Înscris: 01.02.2006

View Postdanju1013, on 07 februarie 2015 - 19:48, said:

salut, vreau sa merg si eu in luna iulie in Thassos ,suntem o familie cu doi copii ...vreau o sugestie , un sfat pentru o cazare mai ieftina, m-ar interesa in Skala Potamia sau In Skala Panagia...dar un loc de 2 stele..., multumesc anticipat., merg cu masina personala .

Salut!

Asa cum iti ziceam si pe Facebook, Skala Potamia / Golden Beach este ideala pentru familie cu copii, iar vila despre care discutam, are mai mult de 2 stele. ;)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate