Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Totul despre cazare - Insula Thassos

- - - - -
  • Please log in to reply
217 replies to this topic

#55
arschery

arschery

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 631
  • Înscris: 29.11.2010

View PostOvidiuNS, on 26 iunie 2014 - 13:16, said:


Plăteşte liniştit, la 45 de euro preţul e bun, mai ales anul ăsta. Condiţiile de cazare sunt ok, în general în Grecia şi în special în Thassos. Nu sunt ca la Rixos Sungate, dar sunt acceptabile.

În ce priveşte restul bugetului, discuţia e cam off-topic aici. Dar, întrucât cazarea presupune uneori şi micul dejun, se poate comenta şi pe acest topic puţin.
Eu zic că pentru 3 persoane şi un copil mic, cu  cca. 100 euro pe zi rezolvi masa lejer, inclusiv micul dejun. Pune o masă la tavernă la 15 euro de persoană (salată grecească, apă/bere, un fel principal de mâncare, pâine şi bacşiş).
De exemplu, pentru calculul bugetului, pentru mine şi soţie eu socotesc 2 mese la tavernă pe zi (60 de euro), dar facem noi ce facem şi reuşim să mâncăm la tavernă doar o singură dată. Iar cealaltă masă şi micul dejun le rezolvăm fie cumpărând de la market şi având mereu în frigider pâine, brânză, roşii, tzatziki, măsline, iaurturi, casolete vidate cu diverse fileuri de peşte (gen cum vezi la noi de la Oc-an F-sh) etc., fie consumând uneori şi câte un gyros, porumb fiert/copt, sau câte o îngheţată. Oricum, am grijă să am totdeauna frigider la dispoziţie (atunci când caut să fac cazarea).
Dacă reuşiţi şi voi să procedaţi aşa, vă puteţi încadra cu masa şi la 50-60 de euro pe zi. Dacă nu, aş zice că oricum vă încadraţi în 1500 euro, cu tot cu alte distracţii şi cu combustibilul pt. maşină.

Totuşi, eu sunt prevăzător din fire, mai ales când sunt cu maşina pe cont propriu. Aşa că am cu mine mereu o rezervă "de Doamne Fereşte" de câteva sute de euro (pe un card), pe care nu i-am folosit niciodată, din fericire.
Ţi-aş sugera să ai şi tu, suplimentar peste buget, o astfel de sumă, ascunsă, "să fie" ... chiar dacă te întorci acasă cu acei bani nefolosiţi.


Sănătate şi toate cele bune !

Deci esti pe inima mea, si eu am cardul de credit cu mine just in case shit happends dar sper sa nu intru in el ca dobanda este destul de mare la retrageri de cash, si am spus ca noi nu suntem foarte pretentiosi deci o sa mai mancam si in camera insa nu vreau sa ma strang ca este concediu, macar astea doua saptamani intr-un an sa nu te stresezi aiurea.La gyros nu ma bag ca trebuie sa-mi tin greutatea sub control insa sunt mare amator de peste si fructe de mare si salate cam asta mananc si pe acasa, in rest urasc maioneza, unturile cefele si alte asemenea.

Multumesc pentru tot ajutorul acordat si revin asa cum am spus cu poze si impresii .

#56
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,888
  • Înscris: 22.12.2005
asa , din scurt, o cazare pentru 3 nopti weekendul viitor ? multumesc,

#57
mardraaxi

mardraaxi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,898
  • Înscris: 22.11.2009
Salutare la toata lumea,am si eu un gand,acela de a petrece 1 sapatamana in Thassos,fiind prima data ca vizitez Grecia am mai multe necunoscute pe care parte din ele cum ar fi mancarea si cazarea le-am rezolvat datorita postarilor voastre si pentru asta va multumesc tuturor.

Prima problema ar fi legata de transport,nu mai sunt adeptul calatoriilor lungi(ma obosesc) si cu ajutorul alesilor nostri au devenit scumpe.

Initial as dorii sa merg cu masina personala care nu este tocami comoda pentru drumuri lungi si consumul nu este economic dar pe de alta parte va fi o desfatare plimbarile in Thassos cu aceasta masina,de sunt pasionat si pasiunile costa,asta ar fi varianta cea mai sigura.

A2a varianta ar fi transportul cu autocarul care este mai convenabil doar ca deloc nu ma incanta gandul de a fi priponit intr-un singur loc,ne plac plimbarile si vrem sa vizitam cat mai mult din insula,toata daca e posibil.
Din ce am vazut eu inchiriatul unei masini este exclus datorita pretului,asa ca nu stiu daca exista transport in comun in interiorul insulei si cat de practic este.

Din experienta vostra ce imi recomandati,care ar fi cea mai buna varianta?

Va multumesc.

Edited by mardraaxi, 14 July 2014 - 12:35.


#58
arschery

arschery

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 631
  • Înscris: 29.11.2010
Autoturismul personal este varianta inteligenta, avionul este varianta comoda.

#59
dannek

dannek

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 17.05.2004
Cu mașina personală, garantat mai bine!

#60
stroescud

stroescud

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 30.06.2009

View Postmardraaxi, on 14 iulie 2014 - 12:34, said:

Salutare la toata lumea,am si eu un gand,acela de a petrece 1 sapatamana in Thassos,fiind prima data ca vizitez Grecia am mai multe necunoscute pe care parte din ele cum ar fi mancarea si cazarea le-am rezolvat datorita postarilor voastre si pentru asta va multumesc tuturor.

Prima problema ar fi legata de transport,nu mai sunt adeptul calatoriilor lungi(ma obosesc) si cu ajutorul alesilor nostri au devenit scumpe.

Initial as dorii sa merg cu masina personala care nu este tocami comoda pentru drumuri lungi si consumul nu este economic dar pe de alta parte va fi o desfatare plimbarile in Thassos cu aceasta masina,de sunt pasionat si pasiunile costa,asta ar fi varianta cea mai sigura.

A2a varianta ar fi transportul cu autocarul care este mai convenabil doar ca deloc nu ma incanta gandul de a fi priponit intr-un singur loc,ne plac plimbarile si vrem sa vizitam cat mai mult din insula,toata daca e posibil.
Din ce am vazut eu inchiriatul unei masini este exclus datorita pretului,asa ca nu stiu daca exista transport in comun in interiorul insulei si cat de practic este.

Din experienta vostra ce imi recomandati,care ar fi cea mai buna varianta?

Va multumesc.


varianta cea mai comoda este masina personala deoarece iti faci singur programul. exista mijloc de transport in comun, autobuz care circula din ora in ora dar pt cei care sunt comozi si le place ca oriunde sa aiba la indemana mai multe lucruri decat o geanta si o umbrela atunci clar raman fan masina personala.

#61
lee_anna

lee_anna

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 26.08.2009
A avut cineva cazare in statiunea Skala Potamia, la Pantelidis Rooms si imi poate spune cum e? La ce distanta de plaja se afla? Plec sambata, 26.07, am rezervare facuta acolo, insa nu am gasit multe informatii pe internet. Multumesc

#62
hepea

hepea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 805
  • Înscris: 20.02.2006
E cam departe de plaja: https://nikana.gr/en...idis-rooms/1447

Mai stiti ceva de marble beach? A fost reamenajata?

#63
gabiy74

gabiy74

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 24.03.2011
Salutare tururor! As incerca o mica nebunie si anume m -as sui in masina cu echipa mea (4pers) si as pleca in thasos saptamana viitoare. Avem vreo sansa sa gasim ceva cazare pe acolo, asa,  fara nicio rezervare? ati incercat careva treaba asta?

#64
radu-dragos

radu-dragos

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 27.11.2011

View Postgabiy74, on 29 iulie 2014 - 17:14, said:

Salutare tururor! As incerca o mica nebunie si anume m -as sui in masina cu echipa mea (4pers) si as pleca in thasos saptamana viitoare. Avem vreo sansa sa gasim ceva cazare pe acolo, asa,  fara nicio rezervare? ati incercat careva treaba asta?

Asa am mers intodeauna ! In Thassos am fost de doua ori la sfarsitul lui iunie si la mijlocul lui august 2012. Cazarea a fost excelenta, iar pretul decent  35 euro 2 adulti si un copil. Iar niste prieteni de-ai mei au fost la fel. La fel am fost si la Nei Pori odata si in Croatia de cateva ori si nu am vazut pe nimeni sa nu isi gaseasca cazare si sa doarma in masina  :)

#65
gabiy74

gabiy74

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 24.03.2011
Pai asa ne gandeam si noi, mai ales ca poti sa vezi la fata locului conditiile. Sper sa avem noroc, totusi este varful sezonului.

#66
kNp

kNp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,494
  • Înscris: 01.09.2006

View PostkNp, on 17 februarie 2014 - 19:18, said:

Am nevoie de o informatie si poate ma ajutati. Am fost cazat anul trecut la Hotel Fedra in Golden beach iar vizavi de acest hotel erau niste casute , 4 sau 5 la numar care erau proaspat finisate, Nu erau date inca in folosinta. Dupa hotel Fedra sunt aceste casute si dupa ele nu mai este decat plaja pana la stanca pe care este restaurantul Vigli. M-ar interesa acele casute pentru aceasta vara, din pacate nu am nici o informatie despre ele. Daca stie cineva mai multe il rog sa scrie aici. Multumesc
Daca ajunge cineva pana prin 20 de august in zona il rog sa ia un nr de contact de la aceste vile. Multumesc.

[ http://i57.tinypic.com/33tnxw3.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by kNp, 29 July 2014 - 23:43.


#67
stroescud

stroescud

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 30.06.2009

View PostkNp, on 29 iulie 2014 - 23:39, said:

Daca ajunge cineva pana prin 20 de august in zona il rog sa ia un nr de contact de la aceste vile. Multumesc.

[ http://i57.tinypic.com/33tnxw3.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Summer Telephone: +30 25930 61411
Winter Telephone: +30 25210 51273
Mobile: +30 69422 12601

#68
Jack_Sparrow

Jack_Sparrow

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 25.11.2010
Salutare,

Aveti ceva informatii legate de Hotel Anna Apartments & Studios din Skala Potamia? http://www.hotel-anna-thassos.gr/?

Poze, pareri, impresii:D

Multumesc

#69
arschery

arschery

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 631
  • Înscris: 29.11.2010
Salut, o super okazie este pe masa pentru Thasoss, am un prieten care a rezervat camera dubla si a platit avansul de 100 Euro,  nu mai poate sa plece, daca este cineva interest sa economiseasca 100 euro la cazare sa de pm! rezervarea incepe de sambata 09.08.2014

#70
valyionsc

valyionsc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 04.01.2005
Salutări tuturor!
Anul acesta am fost în Thassos în perioada 15 – 22 mai, fiind cazați la Hotel Aeolis****, situat în zona Astris. Trebuia să stăm la Hotel Aeria***, aflat în aceeași curte și având același proprietar, însă acesta se renova.
Hotelul Aeolis
Attached File  IMG_2218-1.jpg   314.12K   27 downloadsAttached File  IMG_2207-1.jpg   369.88K   22 downloadsAttached File  IMG_2525-1.jpg   381.74K   31 downloads
M-am gândit să vă expun impresiile mele despre această locație, poate unii dintre voi vor sta în viitor acolo și le vor fi utile.
Despre Hotelul Aeolis am să încerc să fiu cât mai obiectiv, întrucât are și foarte multe părți bune, nu numai rele, așa cum am întâlnit în multe din recenziile de pe alte site-uri.
La intrarea în hotel te va impresiona holul spațios cu recepția și barul, elegante, decorate cu bun gust. Din acest hol se poate intra direct în restaurantul hotelului sau ieși pe terasa de lângă piscină. Tot din acest hol se poate ajunge într-un hol mai mic de unde se poate lua liftul pentru etajele de mai sus sau urma scările care duc la sala cu mese de ping-pong și biliard sau cele către camerele de la parter.
Holul principal, recepția, barul și intrarea în restaurant
Attached File  IMG_4239-1.jpg   236.73K   33 downloadsAttached File  IMG_4238-1.jpg   264.22K   31 downloadsAttached File  IMG_3801-1.jpg   243.07K   31 downloadsAttached File  IMG_4157-1.jpg   261.3K   30 downloadsAttached File  IMG_4161-1.jpg   256.64K   31 downloadsAttached File  IMG_4162-1.jpg   247.78K   29 downloads
Houl cu liftul și scările care coborau spre sala cu mese de ping-pong și biliard și cele care duceau către camerele de la parter
Attached File  IMG_4093-1.jpg   226.74K   31 downloads
Holul cu intrările în camere
Attached File  IMG_4159-1.jpg   207.91K   36 downloads
Impresia mea generală despre Hotelul Aeolis este că, deși nou și destul de cochet, este prost întreținut în special la capitolul curățenie în camere.
Astfel, deși camera în care am stat era mare, spațioasă, dotată cu mobilier modern, aer condiționat, frigider și TV LCD, pe jos am găsit din prima zi fire de păr și praf, care se găsea și pe mobilă. Sub pat era foarte multă mizerie, dovadă că acea zonă nu mai fusese curățată de câteva luni de zile.
Attached File  IMG_0977-1.jpg   206.15K   35 downloadsAttached File  IMG_0993-1.jpg   181.92K   38 downloadsAttached File  IMG_0999-1.jpg   206.82K   39 downloads
Baia (care avea ușa din sticlă mată), deși elegantă și dotată cu uscător de păr și telefon, la duș am găsit pe jos un ghemotoc de păr rămas, probabil, de la turiștii de dinaintea noastră.
Attached File  IMG_1005-1.jpg   205.94K   39 downloadsAttached File  IMG_1006-1.jpg   219.08K   37 downloads
Pe balcon (care era destul de generos) era peste tot plin de pământ care căzuse de la cuibul unor rândunici care se afla lângă becul de pe balcon.
Attached File  IMG_3824-1.jpg   250.46K   42 downloadsAttached File  IMG_3283-1.jpg   278.83K   50 downloads
Priveliștea de la balcon oferea o imagine cu Marea Egee, o colină din apropiere, intrarea și parcarea hotelului.
Attached File  IMG_4082-1.jpg   274.1K   50 downloads
Inițial am vrut să schimbăm camera, însă ni s-a oferit o cameră care era lângă intrarea hotelului și nu avea o priveliște în care se vedea marea, așa că am rămas la camera inițială cu promisiunea din partea fetei de la recepție (Zvetlana, rusoaică, probabil) că a doua zi se va face curat și cu scuzele de rigoare pentru situația creată.
Într-adevăr, a doua zi s-a făcut curat, ca de altfel în fiecare zi din cele care am stat acolo, dimineața între 9 și 10. Așa am observat că exista doar o femeie de serviciu pentru tot hotelul. Poate că în plin sezon sunt mai mulți angajați care se ocupă de curățenie. Tot în fiecare zi se schimba și lenjeria de pat. Unii turiști s-au plâns că nu li s-au schimbat prosoapele. Probabil nu știau că în privința asta există un fel de cod: dacă nu lași prosopul pe pat (la unele hoteluri) sau pe jos (la alte hoteluri,) nu ți-l schimbă nimeni.
O altă problemă legată de camere a fost acustica, în sensul că orice zgomot al vecinilor din jurul tău se auzea mult prea tare la tine în cameră.
Programul cu serviciile și facilitățile hotelului era destul de limitat. Astfel, accesul la piscină era între 8:00 și 20:00, la ping-pong și biliard până la 22:00 (fiind gratuite), iar barul deschis între 12:00 și 22:00. Nu intrau în prețul biletului accesul la terenul de tenis, la saună/spa și la sala de fitness. Practic, după ora 22:00 te cam trimiteau la culcare. Pe noi nu ne-a afectat chestia asta, întrucât adormeam destul de devreme (adică nu depășeam ora 24:00), fiind obosiți după ce colindam toată ziua. La piscina hotelului nu am apucat să stăm nici măcar o singură dată. Oricum eu sunt de principiul că, dacă tot bați drumul până la mare, faci baie în mare și acolo stai la plajă, nu la piscină. Piscina o poți găsi oriunde.
Terasa de lângă bar și piscinele
Attached File  IMG_4231-1.jpg   246.84K   45 downloadsAttached File  IMG_4213-1.jpg   295.02K   39 downloadsAttached File  IMG_4203-1.jpg   276.58K   36 downloadsAttached File  IMG_2944-1.jpg   199.93K   33 downloadsAttached File  IMG_2942-1.jpg   247.62K   30 downloadsAttached File  IMG_3805-1.jpg   263.41K   33 downloads
De asemenea, micul dejun se servea între 8:00 și 10:00, iar cina între 19:00 și 21:00. Orarul cinei nu prea ne-a convenit, întrucât niciodată nu am ajuns de pe drumuri mai devreme de 20:00 – 20:30 și asta făcând deseori efort. Drept argument pozitiv, mâncarea a fost foarte bună, proaspăta, suficientă și destul de diversificată (5 -6 feluri de mâncare la cină, de exemplu). Poate pentru fițoșii care preferă all inclusive și sunt obișnuiți ca la turci să bage în ei până crapă, mâncarea de la Hotelul Aeolis li s-ar părea slăbuță, însă pentru noi a fost de ajuns. Restaurantul, modern aranjat și destul de spațios, avea și o terasă unde puteai lua masa în aer liber și admira peisajul cu marea, plaja Kalami și colina cu drumul care duce către Giola.
Attached File  IMG_3818-1.jpg   256.85K   32 downloadsAttached File  IMG_4191-1.jpg   302.08K   31 downloadsAttached File  IMG_4197-1.jpg   373.56K   33 downloads
În apropiere de Hotelul Aeolis este plaja Kalami, o plajă cu pietricele și nisip, însă intrarea în apă este stâncoasă și plină de arici, iar apa mi s-a părut mai rece decât în alte părți, posibil datorită anumitor curenți.
Attached File  IMG_4101-1.jpg   372.03K   33 downloadsAttached File  IMG_4072-1.jpg   342.77K   31 downloadsAttached File  IMG_4066-1.jpg   341.57K   36 downloadsAttached File  IMG_4073-1.jpg   279.7K   33 downloads
Pentru a ajunge la această plajă se coboară 200 – 300 de metri pe o pantă destul de înclinată, pe niște trepte. Aceste trepte la urcare pot fi destul de anevoioase, mai ales dacă este foarte cald afară.
Attached File  IMG_4074-1.jpg   413.53K   31 downloadsAttached File  IMG_4098-1.jpg   385.15K   19 downloadsAttached File  IMG_3836-1.jpg   372.52K   23 downloads
Hotelul pune la dispoziție gratuit un microbuz care te duce la o plajă de nisip aflată la 4 – 5 km distanță, probabil Plaja Astris sau Psili Ammos, nu știu exact, întrucât nu am apelat la acest serviciu.
Un alt minus al hotelului este faptul că e izolat, neavând în imediata apropiere nici magazine, nici taverne, iar prețurile la băuturi, atât în restaurant, cât și la barul hotelului, erau destul de ridicate. Spre exemplu, am luat în prima seară o bere la halbă de 330 ml care a costat 3,5 euro, după care m-am lecuit, aprovizionându-mă de la magazine.
Cel mai apropiat magazin se afla la 1-2 km și nu pot spune că avea prețurile cele mai mici. De aceea mergeam în Potos, aflat la 10 km distanță, unde erau multe magazine cu prețuri foarte bune. Dacă nu ai mașină proprie, în Potos se poate ajunge fie cu autobuzul (care însă erau destul de rare – 2-3/zi, am înțeles că în sezon sunt mai dese și trebuia să îi faci cu mâna să oprească, nefiind stație în fața hotelului), fie cu un taxi la preț de 10 euro/ sens. Unii taximetriști, dacă le spuneai că vrei să te întorci tot cu ei, lăsau prețul la 15 euro pentru un drum dus-întors, în loc de 20. Mai există varianta să îți închiriezi mașină, ATV sau scuter. Noi am închiriat pentru 4 zile o mașină din Limenaria (3 zile un Citroen C1 la preț de 59 euro și 1 zi un Suzuky Jimny 4×4 la preț de 39 euro). Firma de la care am închiriat mașinile se cheamă Speedy. Pentru ATV-uri și scutere recomand cu încredere firma Easy Riders din Potos, de unde am închiriat o mașinuță buggy în septembrie 2012.
Dintre toate cele de mai sus, pe noi nu ne-a deranjat decât curățenia precară din cameră și acustica camerei, în rest nu avem de ce să ne plângem.
Hotelul are avantajul de a beneficia de o priveliște de invidiat, fiind situat pe o colină de unde se vede foarte frumos marea și de unde pot fi admirate cele mai frumoase răsărituri de soare.
Attached File  IMG_2074-1.jpg   242.84K   23 downloadsAttached File  IMG_2084-1.jpg   217.76K   24 downloadsAttached File  IMG_2077-1.jpg   185.62K   33 downloads
În plus, nu foarte departe de hotel (30 – 40 de minute de mers pe jos) se află Giola sau Piscina Sirenelor, o grotă cu apă din mare a cărui tavan s-a prăbușit, în prezent fiind o piscină naturală.
Attached File  IMG_4025-1.jpg   354.93K   35 downloads
Cam acestea au fost impresiile mele referitoare la acest hotel. Dacă aveți întrebări, nelămuriri, nu ezitați să-mi scrieți.
Vacanțe frumoase tuturor!

#71
digi2011

digi2011

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 09.01.2011
Salut, forumistilor!
Va rog sa ma ajutati cu cateva informatii:
-vreau sa merg la inceputul lui septembrie in Thassos. O sa mergem cu masina(3pers) si as vrea sa-mi recomandati ceva cazari. As dori o cazare stil vila, cu posibilitati de a sta seara la aer, la un gratar, aproape de plaja, un studio de 3persoane. M-am gandit in partea cu Golden Beach si pt asta am consultat Booking-ul. Credeti ca pot gasi oferte mai bune daca as contacta direct proprietarii sau sa merg pe varianta Booking? Deasemenea,(chiar daca exista topic separat), va rog sa-mi spuneti care ar fi ruta cea mai buna din Bucuresti.
Multumesc anticipat.

#72
Whiky

Whiky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 357
  • Înscris: 11.02.2010
noi am rezervat pt inceputul lui septembrie http://www.mouraki-s.../index.php?l=ro . Ni se pare o cazare buna pt nepretentiosi (25/camera)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate